Cursa pentru tratamentul pentru Covid-19: UE ar putea da undă verde vânzării antiviralului Remdesivir înaintea Statelor Unite

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 14:46 Actualitate | Coronavirus


Remdesivir
Foto: Ulrich Perrey / AFP / Profimedia
Uniunea Europeană ar putea da în zilele următoare o autorizaţie iniţială de punere pe piaţă a medicamentului Remdesivir ca tratament pentru Covid-19, a spus directorul executiv al Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA), Guido Rasi, relatează Reuters.

Statele Unite, care a înfuriat UE cu tacticile agresive în cursa pentru procurarea vaccinurilor împotriva Covid-19, trebuie să emită o aprobare similară pentru medicament, realizat de compania farmaceutică Gilead.

Cererea pentru Remdesivir a crescut în timp ce în acest moment nu există tratamente aprobate sau vaccinuri împotriva Covid-19. ”S-ar putea ca o autorizaţie condiţionată de punere pe piaţă să fie emisă în zilele următoare”, a declarat Guido Rasi cu prilejul unei audieri în Parlamentul European de la Bruxelles.

O autorizație condiționată de către UE permite medicamentului să fie vândut pentru un an în blocul comunitar, înainte să fie disponibile toate datele necesare cu privire la eficacitatea și efectele sale secundare.

Agenţia Europeană a Medicamentului a recomandat deja uzul compasional al Remdesivir, care permite administrarea acestuia înainte de autorizarea sa oficială.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5796 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Se sparie gândul?! (Luni, 18 mai 2020, 15:29)

    Amerlocu [utilizator]

    Ce înseamnă „tactici agresive” în cursa pentru vaccin?! Faptul că firmele farmaceutice americane au 14 vccinuri în diferite faze de testare iar UE niciunul?!

    Tratamentul cu remdesivir e aprobat în SUA de prin martie. Atâta doar că cei ce-l utiliează trebuie să semneze o chestie cum că înțeleg că e un medicament experimental căruia nu-i sunt cunoscute toate efectele secundare. Cerința e de fapt a producătorului ce se teme de procese și nu a FDA.

    Medicamentul nu e soluția miracol dar a dat rezultate destul de bune până acum.
    • +3 (9 voturi)    
      Exceptionalismul american (Luni, 18 mai 2020, 17:36)

      polca [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      FDA nu a aporobat medicamentul in martie ci in mai si doar in cazurile grave.
      https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-issues-emergency-use-authorization-potential-covid-19-treatment

      Nu stiu de unde ai scos cifra de 14 vaccinuri in SUA. In prezent sunt 8 vaccinuri testate in lume pe oameni si in jur de 100 testate pe animale.

      4 sunt in China, 2 in SUA, unul in UK si unul in UE.
      https://www.usatoday.com/story/news/health/2020/05/09/coronavirus-vaccine-race-us-testing/5179665002/

      Lideri UE si alte tari au contribuit cu 8 miliarde de dolari pentru un fond destinat crearii unu vaccin. SUA nu a contribuit. SUA are cele mai multe decese cauzate de vaccin din lume si cei mai multi oameni bolnavi.

      Se apropie de cifra colosala de 100.000 de morti si relansarea precipitata a economiei dorita de Trump va mari rapid aceasta cifra. Nu vad nici un motiv de mandrie tampa.
    • +3 (7 voturi)    
      De exemplu, faptul ca ... (Luni, 18 mai 2020, 17:40)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ... Trump a oferit foarte multi bani pentru cumpararea vaccinului unei firme germane imediat ce aceasta a anuntat ca a inceput sa-l testeze, cu conditia ca vaccinul sa devina exclusiv disponibil pentru SUA, si indisponibil pentru oricare alta tara de pe glob.
  • -3 (9 voturi)    
    ECHITATE IN SISTEM! (Luni, 18 mai 2020, 15:43)

    wweesstt [utilizator]

    Pensiile speciale/de serviciu si salarile bugetarimii =adevaratul 'COVID' al romaiei! Pt acest 'COVID' pnl cauta sau nu, antidot? daca nu-l cauta, la alegeri le vom aplica noi "antidotul"!
  • +1 (17 voturi)    
    ha (Luni, 18 mai 2020, 16:07)

    Mazeta [utilizator]

    Ce m-aș râde să scoată chinezii primul vaccin!... Să vezi atunci ce de anti-vacciniști răsar prin presă și prin guverne...
    • +2 (4 voturi)    
      tu " te-ai rade" (Luni, 18 mai 2020, 17:32)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar sa vezi ce ne-am rade noi daca Rusia de duce pe copca cu Covidul cu tot.
      Toti Covizii de pe aici vor disparea de ne vom rade si mai tare.
    • -3 (7 voturi)    
      Nicio problemă (Luni, 18 mai 2020, 18:18)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chinezii găsesc spluții la orice. Ce aș râde să aplice pe pielea ta soluțiile lor :)
  • +3 (5 voturi)    
    chichita (Luni, 18 mai 2020, 16:21)

    victor L [utilizator]

    e in formularea foarte precisa: "ar putea da în zilele următoare".
  • -2 (6 voturi)    
    sa o vad si pe asta (Luni, 18 mai 2020, 17:34)

    AliKimiku [utilizator]

    Ar fi prima data cand birocratia europeana ar fi mai rapida decat cea americana.