Peste 44 de mii de angajați din sistemul sanitar care au îngrijit pacienți cu coronavirus vor primi stimulentul de risc de 2.500 de lei brut aferent lunii aprilie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 12:27 Actualitate | Coronavirus


Pacient cu coronavirus in spital
Foto: Profimedia Images/Piero Cruciatti/AFP
44.074 de angajați din sistemul sanitar care au îngrijit pacienți cu coronavirus vor primi stimulentul de risc aferent lunii aprilie, în valoare de 2.500 de lei brut, anunță Ministerul Sănătății.

Instituția condusă de Nelu Tătaru anunță ca a finalizat documentația pentru acordarea stimulentului de risc de care beneficiază personalul implicat direct în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților infectați cu COVID- 19, conform OUG 43/2020.

Astfel, pentru luna aprilie 2020, 14.355 de angajați din cadrul unităților de primiri urgențe, serviciilor de ambulanță, direcțiilor de sănătate publică, dar și rezidenți vor beneficia de o suplimentare a veniturilor cu 2.500 lei brut.

Sumele, în valoare de 33.053.000 lei, vor fi alocate de la bugetul de stat pentru ca unitățile să poată efectua cât mai rapid plățile. Sumele vor fi recuperate, mai apoi, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene.

De asemenea, în cadrul sistemului sanitar, alți 29.719 angajați din spitale, centre de dializă, laboratoare, unități sanitare de urgență și de transport sanitar aflate în contract direct cu casele de asigurări de sănătate vor primi stimulentul de risc aferent lunii aprilie din Fondul Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Sumele alocate de către CNAS sunt în valoare de peste 74 000 000 lei și vor fi, de asemenea, recuperate în cadrul proiectului cu finanțare europeană.

"Ministerul Sănătății a primit ultimele liste finale cu personalul din linia întâi care beneficiază de acest stimulent inclusiv vineri, în 15 mai. Ne-am confruntat cu multe reveniri sau, în unele cazuri, într-o primă fază chiar cu reticența managementului unităților de asumare a acestor liste. Eu sper ca acum lucrurile să fie clare și fondurile pentru luna mai să poată ajunge mai repede la oamenii care au muncit din greu perioada aceasta și care merită din plin această recunoaștere a efortului depus în beneficiul pacienților. Am cerut ca plățile să fie realizate cât mai rapid, în următoarea perioadă", a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1938 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    44 mii?! (Luni, 18 mai 2020, 12:29)

    noi2013 [utilizator]

    Cineva verifica cifrele astea?
    • 0 (2 voturi)    
      Şi le verifică singuri :) (Luni, 18 mai 2020, 13:23)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Practic 1000 de angajati din fiecare judet au luptat din greu cu Covid-ul
  • -1 (3 voturi)    
    wwwooooowww (Luni, 18 mai 2020, 12:47)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    44k lucratori au ingrijit 10 k pacienti (vad 1k si ceva morti si 9800 recovered. Asta da afacere. In judetele unde nu a fost nimeni cine ia banii? Aia care se pregateau pentru lupta?
  • -1 (5 voturi)    
    2.6 angajați sanitari pe infectat cu Covid-19?!! (Luni, 18 mai 2020, 13:06)

    simplex1 [utilizator]

    Din ce zice Nelu Tătaru, bonusul de 2500 lei brut se da pe baza unor liste făcute nu se știe în ce mod.
    Cum au ajuns sa fie 2.6 angajați din sistemul sanitar pe contaminat cu Covid-19?! (44000 angajați / 16,871 cazuri Covid-19 = 2.6 angajați/bolnav)

    Citate:

    - "Peste 44 de mii de angajați din sistemul sanitar care au îngrijit pacienți cu coronavirus vor primi stimulentul de risc de 2.500 de lei brut aferent lunii aprilie"

    - " "Ministerul Sănătății a primit ultimele liste finale cu personalul din linia întâi care beneficiază de acest stimulent inclusiv vineri, în 15 mai. Ne-am confruntat cu multe reveniri sau, în unele cazuri, într-o primă fază chiar cu reticența managementului unităților de asumare a acestor liste. Eu sper ca acum lucrurile să fie clare și fondurile pentru luna mai să poată ajunge mai repede la oamenii care au muncit din greu perioada aceasta și care merită din plin această recunoaștere a efortului depus în beneficiul pacienților. Am cerut ca plățile să fie realizate cât mai rapid, în următoarea perioadă", a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru. "
    • +1 (3 voturi)    
      spitalele au facut listele (Luni, 18 mai 2020, 13:42)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Din cate inteleg, listele au fost facute de conducerile spitalelor, adica de cei care i-au coordonat pe cei implicati. nu are de unde sa stie ministrul de la Bucuresti cine a fost implicat si cine nu, ca nu sta sa numere bob cu bob, pe fiecare. e normal sa decida in plan local.
    • -2 (2 voturi)    
      managerii... (Luni, 18 mai 2020, 13:59)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      de spitale au intocmit listele, ca nu avea cine. e normal. doar nu era sa stea ministrul sa vada om cu om, cine a fost implicat
  • +2 (2 voturi)    
    manipulare (Luni, 18 mai 2020, 13:58)

    Ephemeris [utilizator]

    Tot remarc tendinta unora de a se lasa manipulati de vrajba pe care unii (interesati politic evident) o baga intre cei de la privat si cei de la stat. este incurajata invidia si dezbinarea intre romani.
    1. Divide et impera...spunea cineva mai demult. sa nu uitam ca este an electoral si toti incearca sa pluseze la toata lumea ca sa nu supere pe cineva.
    daca vi se pare ca cei de la putere tin partea celor de la stat, va intreb ce credeti ca ar face cei care au guvernat pana in 2019 si acum fac manevre din parlament? ia ghiciti?
    2. e interesul psd sa promoveze lupta intre stat si privat, adica sa sugereze ca pnl=psd=aceasi mizerie, ceea ce e o manipulare mizerabila...
    3. imaginati-va ce ar fi fost cu veorica la guvern acum... sau cu ciolacu... sa nu uitam, romanul tinde sa aiba memoria scurta...daca mai suntem si manipulati pe forumuri sau prin manifestatiile "spontane" din piete
  • -1 (1 vot)    
    Adevărul (Luni, 18 mai 2020, 14:59)

    Jack.Shephard [utilizator]

    Este că cei care lucrează acolo sunt non-stop la dispoziția pacienților. Nu există cel puțin 3 schimburi(adică mai mult de un doctor/asistent/infirmier/liftier/security/recepționist sau ce mai există într-un spital raportat la 1 pacient)
    Dar când stai în casă și știi doar să arunci cu noroi în cei care ajută(cât de cât și în limita posibilităților) să fie oamenii vindecați, înseamnă că ori ești rău intenționat și faci acest lucru la comandă, ori ești Grinch-ul de serviciu care trebuie să se lege de toată lumea.
    Mai e varianta că nu te ajută capul, dar ținând cont că ești pe hotnews și nu pe A3, mă face să mă gândesc că nu este asta.
    P.S. Nu iau nicidecum apărarea celor care sunt în sistemul sanitar românesc. 3 sferturi dintre ei sunt niște spăgari, și restul urmează să fie spăgari. Dar când vine vorba de matematică și de logică....