Orban, despre aglomerația din vămi: Peste 1.200 de oameni au venit pur și simplu pietoni

de C.P.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 21:14 Actualitate | Coronavirus


Aglomeratie mare la Vama Nadlac
Foto: Captura YouTube
Premierul Ludovic Orban spune că o explicație pentru valul de veniri din țări este decizia Comitetului Național pentru Situații de Urgență de a păstra carantina instituţionalizată numai la cerere. Orban a mai spus că a fost un număr foarte mare de persoane, peste 1.200, care "pur şi simplu au venit pietoni". Potrivit premierului, au fost luate măsuri pentru fluidizarea traficului în vămi.

Peste 30 mii de oameni au tranzitat frontiera. "Faţă de ritmul normal de intrări în ţară, care era un ritm de aproximativ 3.000 de persoane, pur şi simplu a fost un val de veniri în ţară. Acest val, cel mai probabil, a fost determinat de decizia CNSU de a păstra carantina instituţionalizată numai la cerere şi instituirea obligativităţii izolării la domiciliu a celor care vin din străinătate. Şi pur şi simplu a fost un val", a spus Orban.

În aceste condiții, oamenii au fost direcționați către toate intrările în ţară, a fost crescut numărul de posturi la care se operează datele și au fost luate măsuri pentru păstrarea distanţei fizice. Însă aceste măsuri au fost luate în cursul zilei de duminică.

"De asemenea, trebuie să ştiţi că un foarte mare număr de persoane, peste 1.200 de persoane, pur şi simplu au venit pietoni, cel mai probabil nu au utilizat mijloace de transport personale sau care să-i aducă până la graniţă. Au utilizat alte mijloace de transport, probabil pe teritoriul Ungariei au apelat la firme sau au aterizat pe aeroport, care i-au lăsat şi la 4-5 km de graniţă", a mai spus Orban.

Vezi și VIDEO Haosul de la Vama Nădlac continuă şi după ce au fost deschise alte 10 ghişee








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6171 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Mai sa fie (Duminică, 17 mai 2020, 21:20)

    mitg [utilizator]

    "sau au aterizat pe aeroport, care i-au lăsat şi la 4-5 km de graniţă"

    Asta cum s-a intamplat?
  • +4 (6 voturi)    
    saraca limba romana... (Duminică, 17 mai 2020, 21:31)

    Mawrkuss [anonim]

    bravo orbane! ... adjectivul pieton...

    putem anula BAC-ul anu asta.
  • +5 (7 voturi)    
    nu stie ce spune ! (Duminică, 17 mai 2020, 21:39)

    Laura21 [utilizator]

    ”1.200 de persoane, pur şi simplu au venit pietoni, cel mai probabil nu au utilizat mijloace de transport personale sau care să-i aducă până la graniţă”...bai, pe bune, vinzi gogosi brutarului ? ”au apelat la firme sau au aterizat pe aeroport, care i-au lăsat şi la 4-5 km de graniţă”, cum asa, cu bagaje dupa ei au mers atata drum pe jos. Trebuia sa va duceti, tu sau Vela, astazi la Nadlac, după care să deschideți gura în cunoștință de cauză !
  • +3 (7 voturi)    
    e normal.... (Duminică, 17 mai 2020, 21:44)

    exilatul [utilizator]

    se intorc "rumanasii" acasa sa aduca "marfa muncita" dupa care se intorc din nou la..."servici"...mai ales acum ca s a dat drumul la ...plimbat...de asta sunt cu miile care tot trec prin vama in ambele sensuri....de fapt daca privesti video-urile publicate pe media , iti dai seama imediat ca e vorba de ..."victimele rasismului"...
  • +5 (7 voturi)    
    da, mah (Duminică, 17 mai 2020, 22:07)

    Nevermind [utilizator]

    Inimaginabil, nu? Te-a luat faza prin suprindere ca pe firea prima zapada.
  • +5 (9 voturi)    
    hohanis jubileaza (Duminică, 17 mai 2020, 22:59)

    Je__ [utilizator]

    ca ia venit diaspora acasa

    acu poate sa faca linistit alegeri anticipate, pe care sa le castige
  • +6 (8 voturi)    
    Orban e ireal (Duminică, 17 mai 2020, 23:55)

    Fides [utilizator]

    Asta a fost la fel de surprins si cand au plecat cateva sute de pe aeroportul din Cluj. Deci doar prin Nadlac puteau intra in tara pana azi, cand au dat drumul si la Bors.... pai cu o singura granita functionala nu era de asteptat sa fie cozi? Sa-i ofere cineva o prajitura lui Orban, poate-i indulceste gandirea.
  • +1 (3 voturi)    
    Alba-neagra cu banii romanilor. (Luni, 18 mai 2020, 1:34)

    clint [utilizator]

    Unii, tot mai putini, raman aici si muncesc pe un salariu de Romania si cotizeaza pentru statul asta, ce a mai ramas din el, pe cand altii se duc in alte tari la cersit, protitutie sau joburi foarte prost platite, se vede dupa fetele lor ce fel de "rumani" erau, nu cotizeaza nimic pentru stat, ne-au umplut de cazane "bizonice" "dizal" ca altceva nu au in cap, ne-au adus virusul, i-am primit frumos si la spitale pe care le-au transformat in focare si acum, le ridicam si carantina, sa nu cumva sa ii inoportunam cu ceva. Ce mai urmeaza, sa ni se repartizeze cate unul din asta sa il tinem pe masa-casa cat vrea muschiul lui? Bah, cat de prosti suntem ?