OMS: Pulverizarea de soluții dezinfectante pe străzi nu elimină coronavirusul și poate fi periculoasă pentru sănătate

de C.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:16 Actualitate | Coronavirus


Dezinfectare strazi Bucuresti
Foto: Agerpres
Pulverizarea spaţiilor exterioare, cum sunt străzile sau trotuarele, nu este recomandată pentru eliminarea virusului SARS-CoV-2 sau a altor agenţi patogeni pentru că dezinfectantul este inactivat de murdărie, explică OMS într-un document, transmit dpa şi AFP, potrivit Agerpres.

"Chiar şi în lipsa materiilor organice, este puţin probabil ca pulverizarea chimică să poată acoperi corect toate suprafeţele pentru o durată a timpului de contact suficientă pentru inactivarea agenţilor patogeni", susține OMS.

"În plus, străzile şi trotuarele nu sunt considerate rezervoare de infectare cu COVID-19", iar "pulverizarea de dezinfectanţi, chiar şi în exterior, poate fi periculoasă pentru sănătatea umană", avertizează organizaţia.

"Nu este în niciun caz recomandată pulverizarea de dezinfectanţi asupra persoanelor, acest lucru putând fi periculos fizic şi psihologic şi nereducând capacitatea unei persoane infectate de a propaga virusul prin picături sau contact", insistă OMS.

În spaţiile interioare, OMS recomandă ca, în cazul în care trebuie aplicate substanţe dezinfectante, acest lucru să fie făcut cu o lavetă îmbibată cu soluţie.

Dezinfectarea unor obiecte cum sunt toaletele, aparatele electronice sau mânerele este importantă pentru că, deşi nu au existat până acum cazuri în care persoane să fi contractat virusul prin atingerea unei suprafeţe, transmiterea sa pe această cale nu poate fi nici exclusă, având în vedere comportamentul altor coronavirusuri cunoscute.

OMS aminteşte că, deşi unele studii au arătat că noul coronavirus poate rezista zile întregi pe unele suprafeţe, aceste durate maxime nu sunt decât teoretice, fiind înregistrate în condiţii experimentale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13433 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:24)

    AMDATi [utilizator]

    OMS-ul, autoritatea suprema a panicatilor, da totusi un sfat inteligent. Incredibil
    • 0 (6 voturi)    
      posibil acum sa aiba dreptate.. (Duminică, 17 mai 2020, 6:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui AMDATi

      ... sa le spuna cineva si cretinilor de la kaufland, care spala caruturile prin jet sub presiune fix la intrarea in magazin. simti cum te spala pe ochi cand treci pe acolo.
  • -8 (22 voturi)    
    a, da? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    asta dupa ce am spalat strazile de ne-au injurat toate furnicile? sa mori de ras ... . Astept sa ni se spuna ca si spalatul toata ziua pe maini nu e ok.
    • +4 (4 voturi)    
      cănd (Duminică, 17 mai 2020, 13:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      au spălat autoritățile străzile, cu apă și săpun?
      Pentru un virus care dispare la contactul cu apă și săpun, ar fi fost chiar indicat ca străzile să fi fost spălate, dar nu știe fierea ce-i aia apă și săpun.
  • +22 (28 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:32)

    rei [utilizator]

    Nu stiu cum e pe afara dar la noi solutia are efect.....ii umple de bani pe baietii destepti
  • +6 (14 voturi)    
    Ati vazut ce priceputa e Firea? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:38)

    Sparafucile [utilizator]

    Ea stia ca dezinfectarea aia e toxica si s-a straduit din rasputeri sa ne menajeze. Suntem noi vii? Suntem. Asta fiindca avem un om de baza la primarie.
  • +8 (8 voturi)    
    am vazut (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:46)

    spy [utilizator]

    dezinfectanti de miini cu antigel si alcool izopropilic !!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      păi dacă (Duminică, 17 mai 2020, 13:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui spy

      streinu-cercel a zis că spirtul medicinal nu e biocid, fac oamenii ce pot.
  • +11 (13 voturi)    
    Se aude, PS4? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:50)

    Marian G. [utilizator]

    Sa auda si Băluţă, primarul de la sectorul 4, care a cheltuit bani aiurea catre firme de casa, pentru a pacali lumea ca face dezinfectie. Asta dupa ce a intoxicat copiii de la scoala Eremia Grigorescu (apropo, ce se mai aude cu ancheta?).
  • +10 (10 voturi)    
    curatati cu detergenti ecologici.... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:53)

    minus [utilizator]

    curatenia nu a ucis pe nimeni (inca).
  • +6 (12 voturi)    
    Elicopter (Duminică, 17 mai 2020, 0:18)

    robyzs [utilizator]

    Unii primari au pulverizat solutii din elicopter, PMB se lauda pe Facebook cu albinutele in alb care imprastiau solutii dezinfectante pe strazi, la fel la Iasi unde Primarul Mihai Chirica, candidat PNL IASI, a cheltuit mii de euro pentru a pulveriza in aer astfel de solutii inutile.

    Cineva va trebui sa ii traga la raspundere, ne-am saturat sa fim furati chiar in AN ELECTORAL:
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Duminică, 17 mai 2020, 0:45)

    g01an [utilizator]

    astia in bucuresti, in loc sa pulverizeze nu stiu ce substante, mai bine se apucau sa mai stranga din jegul care s-a adunat pe strazile din bucuresti, acum cat inca sunt suficient de libere ca sa poti face mare lucru.
    • +4 (4 voturi)    
      din (Duminică, 17 mai 2020, 13:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      muncă cinstită nu le iese ciubucul.
      În loc să spele străzile doar cu soluție de apă și detergent (săpun), ieftină, hautoritățili noastre au folosit elicoptere și alte bazaconii, fără de care nu le creștea contul personal. Își mai aduce aminte cineva de farsa dezinfetărilor din perioada gripei aviare?
  • 0 (4 voturi)    
    Vaccinul e solutia, nu mai dati bani pe prostii.. (Duminică, 17 mai 2020, 2:27)

    Alex735 [utilizator]

    Te vaccinezi si gata... te-ai rezolvat definitiv.
    • +6 (6 voturi)    
      Curățenia este soluția. (Duminică, 17 mai 2020, 9:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Degeaba dai cu soluții dezinfectante peste jeg.Produci numai reacții care dăunează.Ce-ai rezolvat dezinfectând mizeria care rămâne tot acolo descompusă?Fermentează și se dezvoltă noi viruși,rezistenți la dezinfectant.
      • +3 (3 voturi)    
        nda (Duminică, 17 mai 2020, 15:05)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Virusii nu pot trai in afara organismelor vii decat foarte putin.

        Dar, in fine, curatenie trebuie facuta, cu sau fara coronavirus.
    • +1 (3 voturi)    
      dacă (Duminică, 17 mai 2020, 13:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      pentru SARS-Cov 2 ar fi existat vreun vaccin, crede cineva că se mai agitau organele conducătoare, din toată lumea? Dar dacă o exista vaccinul?
  • +4 (8 voturi)    
    Izbitor (Duminică, 17 mai 2020, 2:33)

    Setalcott [utilizator]

    Parca citesc recomandarile anti-masca de acum trei luni.

    https://www.youtube.com/watch?v=OuERNXBeSaM&t=16m13s
  • +5 (7 voturi)    
    Negoita mai da si la anul cu solutiile ''avizate' (Duminică, 17 mai 2020, 6:16)

    deval [utilizator]

    mă-sa si pulverizate cu tunul de savant???!!
    • +2 (2 voturi)    
      le-o fi (Duminică, 17 mai 2020, 13:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui deval

      rămas prin depozit din soluția cu care cică s-a dezinfectat la momentul gripei aviare, din aia văndută de Hexifarma, 30% H2O + apa pentru diluare.