Grecia: Peste 500 de plaje au fost redeschise. Care sunt regulile ce trebuie respectate. Vezi în text imagini în direct de pe o plajă din Corfu

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2020, 13:34 Actualitate | Coronavirus


Plaja Alimos din Grecia după redeschidere
Foto: Xinhua/Avalon.red / Avalon Editorial / Profimedia
Peste 500 de plaje publice din Grecia au fost deschise sâmbătă, iar mii de oameni le-au luat cu asalt, după ce carantina impusă în 23 martie s-a încheiat. Turiștii sunt obligați să respecte mai multe reguli de distanțare socială, transmite Mediafax.

Vezi mai jos imagini ÎN DIRECT de pe o plajă din Corfu:
Broadcast is powered by Baltic Live Cam


Aproape toate cele 515 plaje publice din Grecia au fost deschise sâmbătă la ordinul guvernului elen. Amatorii de soare au de ce să se bucure, pentru că temperaturile în zonă ajung la 38-39 de grade Celsius în acest weekend.

Pe plaje, oamenii trebuie să respecte anumite reguli. Sunt acceptaţi doar 40 de oameni la fiecare 1.000 de metri pătrați, iar umbrelele trebuie să fie aşezate la minimum 4 metri una de cealaltă. Alcoolul este interzis, la fel și muzica.

Peste un million de români își făceau vacanța în Grecia în fiecare an. Turiștii străini vor fi acceptați pe plajele din Grecia după 1 iulie.

Comitetul științific care sfătuiește guvernul grec asupra măsurilor privind coronavirusul a insistat să fie permisă prezența doar a 40 de persoane pe 1000 metri pătrați. La restaurantele de pe plajă nu va putea fi servită decât mâncare la pachet. Angajaților li s-a recomandat să poarte măști.

Respectarea regulilor va fi monitorizată strict, iar cei care le vor încălca vor primi amenzi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14809 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Grecia, Veniiiiiim ! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 13:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Adica mai stam, un pic ! :((
    • 0 (0 voturi)    
      au relansat (Marţi, 19 mai 2020, 13:55)

      stilatu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      economia, nu?! ca doar nu o sa stea cu mana intinsa la iuropa ....
  • +1 (15 voturi)    
    Da fuga.... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 14:30)

    MIKI@ [utilizator]

    Fuga în Grecia, ce faci dacă vine valul II sau III de covid te întorci înot? Şi grecii când au fost incendiile de vegetaţie din 2019 nu au mai fost aşa de ospitalieri, feribotul care făcea legătura cu restul Greciei s-a stricat. La fel s-a întâmplat şi cu nava trimisă pentru a-l înlocui., patronii au retras mâncarea de la vânzare, cei care îşi terminaseră sejurul i-au dat afară, alţii au găsit cazare la suprapret etc. Duceţi-vă... !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mi-ai dat o alta idee ! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 16:28)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

      Las Grecia pt Croatia ! :))
  • -3 (11 voturi)    
    Romanii ultimii din Europa (Sâmbătă, 16 mai 2020, 14:40)

    PrivireCritica [utilizator]

    evident ca incompetentii de romani vor fi ultimii din Europa, o sa aiba grija marele Raed Arafat de asta, asteptati-va eventual si fara alcool, muzica sau gratare de porc, ca sa mergem incolonati spre islam cu masca pe fata ... totul din grija fata de oameni ...
    • 0 (2 voturi)    
      Incompetentii de romani (Sâmbătă, 16 mai 2020, 17:22)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Deci va numarati printre ei
  • +6 (6 voturi)    
    :)) cu asa reguli.. (Sâmbătă, 16 mai 2020, 14:53)

    Mistrelutz [utilizator]

    numai facanta nu e asta..
  • +2 (2 voturi)    
    E foarte bine asa (Sâmbătă, 16 mai 2020, 17:32)

    Prostu' satului [utilizator]

    #statiacasa. Preferabil cat mai multi si pentru totdeauna.
    In felul asta, prostii ca mine se vor putea in sfarsit plimba pe unde vor ei fara sa se mai calce pe picioare cu altii si fara sa mai stea la cozi.
    Uite ca-i bun si virusul asta la ceva.