Arafat, despre protestul din Capitală: Sunt oameni care s-au ghidat după manipulare și dezinformare

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 23:25 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a spus, referitor la protestul din Piața Victoriei, că „astfel de acțiuni sunt riscante pentru societate”, iar oamenii care participă la demonstrații „s-au ghidat după rețelele de socializare, după manipulare și dezinformare”, potrivit Mediafax.

„Sunt oameni care s-au lăsat influențați de cei care se declară împotriva vaccinurilor și militează pentru imunizare naturală, dar fac asta tocmai pentru că sunt sănătoși și nu au fost infectați datorită măsurilor impuse de autorități. (...) Au apărut astfel de demonstranți și în Germania și în alte părți. Oameni care s-au ghidat după rețelele de socializare, după manipulare și dezinformare. După oameni care veneau și ziceau că ei pot dovedi că e o conspirație mondială și nu există virus. Din păcate, știrea zilei este că există virus, că este periculos și că dacă ne jucăm cu această situație, se întoarce împotriva noastră. Tot ce am muncit împreună o să pierdem în următoarea perioadă și mai ales la toamnă, dacă nu respectăm regulile”, a spus, vineri seara, la Europa FM, Raed Arafat.

Șeful DSU a punctat că nu dorește ca vreunul dintre participanții la miting să se infecteze cu COVID-19.

„Eu nu doresc vreunuia să ajungă să testeze cum este cu Covid-19. Sau să aibă vreun apropiat care să pățească treaba asta. Abia atunci o să înțeleagă că nu este de glumit. Ei fac pentru că toată lumea se simte protejată și sănătoasă. De ce vrem să ne testăm rezistența până la ultimul moment, să vedem apoi că am pățit-o?”, a adăugat sursa citată.

Peste 100 de persoane, majoritatea fără măști și fără a respecta distanța minimă, s-au adunat vineri seara în Piața Victoriei pentru a protesta față de măsurile autorităților în contextul pandemiei de coronavirus. Protestul a fost promovat intens pe Facebook de pagina Frontul Civic Unit, care militează pentru imunizare naturală, și de mai mulți oameni care se declară împotriva vaccinurilor. De asemenea, protestul este susținut de persoane promovate intens de propaganda rusă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4069 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    mda....daca vrei dreptul (Vineri, 15 mai 2020, 23:40)

    Je__ [utilizator]

    la libertate si a nu fi aparat cu forta de COVID
    esti comunist, putinist, antivaxer, etc

    bleah....ce ne mai place dictatura, ne plac calaii,


    stati bai acasa cat vreti...nu va obliga nimeni sa iesiti din case

    lasatii pe aia care vor sa iasa, sa munceasca sa o faca...nu le mai dictati voi ce sa faca
    • +2 (10 voturi)    
      vorba unuia din... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 2:40)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      tara aia : ro e plina de ..."inteligenti....asimptomatici"...problema mare este ca ..."e multi" si se mai si ..."manifesta" ....unii in strada iar altii pe retelele sociale...
  • +2 (12 voturi)    
    LOL (Vineri, 15 mai 2020, 23:50)

    Anonimul [utilizator]

    Astia care au protestat au acelasi nivel de inteligenta ca flat eatherii.
    • +2 (2 voturi)    
      Ia te uita! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 8:43)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

      Fara mesajul tau, nu am fi banuit ca avem cel putin opt "flataiti dea minusuri!
  • +12 (12 voturi)    
    :))) (Sâmbătă, 16 mai 2020, 0:01)

    I [utilizator]

    sunat ai vostri arafat ai pesedeului. Cu condamnatul severin in frunte!
  • +5 (11 voturi)    
    Dragi manifestanti (Sâmbătă, 16 mai 2020, 0:10)

    dincannes [utilizator]

    … daca acceptati ca Pamintul nu poate suporta un numar infinit de oameni, atunci propuneti ce trebuie facut !

    Daca nu acceptati prevederile demografice, inseamna ca ratiunea, logica, lipseste !

    Dupa noi potopul, este iresponsabil !
    .
  • -1 (15 voturi)    
    Germania permite astfel de adunari (Sâmbătă, 16 mai 2020, 0:23)

    baimarean [utilizator]

    Berlin - 3500
    Stuttgart - 2000
    Nurnberg - 2000
    etc
    N-au nimic de a face cu caderea guvernului... ci impotriva celor ce restrang ilegal libertati cetatenesti inalienabile.
    • -1 (3 voturi)    
      Dreptul tau... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 8:44)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      ... de a ma infecta pe mine, nu exista.
      • 0 (4 voturi)    
        Infecta (Sâmbătă, 16 mai 2020, 10:48)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        … sau din contra, mari imunitatea fiecaruia !
        Cind eram mici am invatat sa scoatem asternuturile dimineata, la aerisit. Aflam acum ca este foarte bine s-o facem, sa aducem in casa noi virusi si bacterii, de care poate vom avea nevoie.
        Cind aveti pofta de ciocolata, credeti ca este decizia dumneavoastra, constienta, dar de fapt sistemul digestiv a dat comanda creerului; el este de fapt comandantul ! Si el este ajutat de bacterii si virusi !
      • +1 (1 vot)    
        Asa este (Sâmbătă, 16 mai 2020, 11:18)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Dar el cand a fost la randul sau infectat, nu a beneficiat de aceleasi drepturi ca si tine. Sau la el a fost infectie accidentala si la tine e intentionata, sau cum? Ipocrizia salveaxa Romania, ca de obicei.
      • +2 (2 voturi)    
        Inca ceva (Sâmbătă, 16 mai 2020, 11:25)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Esti libersa stai in casa in izolate cat vrei. Eu asa voi face.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu te supara (Sâmbătă, 16 mai 2020, 8:45)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Nu te supra, dar "restrangerea libertatilor cetatenesti inalienabile" este una, iar afirmatia ca nu exista coronavirus este cu totul altceva!

      Pe de lat parte, nu ti se pare paradoxal ca tocmai pedeseristii sa manifesteze pentru respectarea Drepturilor Omului??
      • +1 (1 vot)    
        Fara suparare, desigur (Sâmbătă, 16 mai 2020, 11:08)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Nu am spus ca virusul acesta nu exista. Nu cred ca sunt multi care sustin asa ceva, darr admit ca unii flutura ideea, pentru a agita spiritele.
        Nu stiu daca peseseii sunt responsabili de aceste manifestatii... poate doar incearca sa le deturneze. Fondul ramane totuși drepturile constitutionale(!).
        Si ca sa raspund aici lui @grongobar:
        nu sunt infectat, deci pot iesi. (asimptomatic?! - - de 2 luni?! - - LOL). Iti respect dreptul sa stai in casa.
        De ce sa nu cer respectarea logica si mai ales Nediscriminatorie a drepturilor mele?! De exemplu cel referitor la fericire, viata,..!? Asta inseamna munca, distractie, etc..
        Si de ce sunt deschise barurile dar bisericile nu? Unora li se impun asigurarrea unui spatiu de 10 mp/pt o pers... altora doar 1,5 m distantare..
        Aici vad discriminarea.. si incalcarea drepturilor.
  • -2 (10 voturi)    
    S-au ghidat (Sâmbătă, 16 mai 2020, 1:25)

    Lu48 [utilizator]

    Dupa vidul legislativ de trei zile ale ficusului si sicai mandonila si cei de sub ei (subinginerul de sudura de la interne, politrucul de la sanatate si nu in ultimul rand Arahat).
  • +2 (2 voturi)    
    Protest (Sâmbătă, 16 mai 2020, 12:29)

    Setalcott [utilizator]

    Eu nu situ ce crede fiecare din cei 200 de protestatari, cum se pare ca stie nenea asta, dar situ de ce as protesta eu.
    Financial Times scrie: "Pentru copiii de la școala Kampen din Oslo, întoarcerea la clasă înseamnă de fapt a petrece mai mult timp în parc." Hotnews ne invita in Poiana cu Narcise din Muntii Rodnei. In timpul asta, parcurile nationale si statale de unde locuiesc sunt inchise datorita deciziilor isterice ale unor functionarasi, desi nu exista nici o interdictie a autoritatilor ca sa mergi in ele, nici o contraindicatie din partea medicilor.
    Asadar, adevarata manipulare si dezinformare, care duce la incalcarea nejustificata a drepturilor, e in alta parte.