O treime dintre angajații testați la Arctic Găești, depistată cu coronavirus

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 17:22 Actualitate | Coronavirus


Arctic
Foto: Arctic
Compania Arctic Găești, județul Dâmbovița, a decis testarea profilactică a tuturor contacților de muncă din hala de producție "asamblare uși", după ce DSP Dâmbovița a descoperit două cazuri de COVID-19 pe 7 și 9 mai.

Testările efectuate la primii 100 de salariați au evidențiat pozitivarea a 32 de persoane, care nu prezentau simptomatologie specifică COVID 19 și care nu au fost contacți apropiați cu cele două cazuri de îmbolnăvire, se arată într-un comunicat al Arctic, potrivit gazetadambovitei.ro.

SDP Dâmbovița a dispus dirijarea celor 32 de persoane către Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Târgoviște.

Arctic a închis liniile de producție 3 și 4, schimbul 1, începând cu 15 mai, până luni 18 mai, timp în care vor fi efectuate operațiuni de dezinfecție generală cu operator specializat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13982 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Înseamnă că Arctic NU a respectat normele... (Vineri, 15 mai 2020, 17:46)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de igienă și de distanțare socială a angajaților, așa cum au fost prevăzute în ordonanțele militare de până acum.

    Nu se poate să pui în pericol sănătatea angajaților pentru a obține profit cu orice preț! Sunt măsuri simple, precum purtarea măștilor și menținerea distanței de minim 2 metri (preferabil 8 metri) între angajați, dezinfecția mâinilor după folosirea oricărui instrument/utilaj folosit de alte persoane, etc. - care puteau preveni această situație! Dacă cineva vă obligă să munciți fără respectarea acestor măsuri, REFUZAȚI fraților, că sănătatea voastră e mai importantă decât profitul acționariatului! Alt loc de muncă mai găsești, dar alți plămâni, altă inimă, alți rinichi - mai greu!

    Fabrica ar trebui închisă pe o perioadă de minim 2 săptămâni pentru a se asigura inactivarea virusului de pe toate suprafețele și aplicate toate sancțiunile care se impun!
    • +2 (8 voturi)    
      normele .... (Vineri, 15 mai 2020, 19:37)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Hai sa fim seriosi normele astea cum au permis intrarea virusului in tara desi se stia de 3 luni de el? Normele astea cum au permis uciderea a peste 1000 de oameni desi se stia de 3 luni de el? Astia care fac norme si vin sa toarne amenzi ca cretinii la cei care muncesc de ce nu se amendaza intai pe ei? Ar trebui sa ia 1 milion de euro amenda fiecare pentru ca au esuat in a-si face meseria. Au lasat virusul in tara.
      Aia de la Arctic nu sunt epidemiologi cu salarii de 30.000 pe luna la stat au respectat ce-au stiut si ei.
      • +1 (1 vot)    
        Sa fim din nou seriosi (Sâmbătă, 16 mai 2020, 5:27)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Normele sigur au existat. Daca pauzele de masă și de țigară se iau în grupuri de 10 persoane pe 3 mp ce norme ajută? Sau oamenii pleacă împreună pe poarta fabricii.
    • +5 (5 voturi)    
      lol (Vineri, 15 mai 2020, 20:20)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Poate sa respecte angajatorul orice regula. La aceeasi toaleta merg toti!
      Astfel de cazuri intalnesti peste tot in lume. Vezi pe google!
  • +10 (12 voturi)    
    Gramatica... (Vineri, 15 mai 2020, 17:57)

    robotul [utilizator]

    Angajații, și nu treimea, sunt depistați cu coronavirus.
  • 0 (0 voturi)    
    sursa virusului (Vineri, 15 mai 2020, 18:00)

    ..13 [utilizator]

    import Turcia???

    este important de stiut pentru a dezolvat masuri de preventie.
  • -3 (11 voturi)    
    Tătaru (Vineri, 15 mai 2020, 18:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum e cu testarea ne-necesară? Mi-e silă doar când te văd cum te exhibi cât e ziua de lungă la televiziuni. E cam tot ce stii sa faci, pe lângă specula cu măsti la Husi
  • 0 (6 voturi)    
    Trebuie testați lucrătorii (Vineri, 15 mai 2020, 18:14)

    nick24 [utilizator]

    din toată țara! Nu aleatoriu.
    Ci cei care intră în contact unul cu altul, cu clienții, gen angajatii din spitale, lucrători din comerț, distribuitori, polițiști, funcționari publici.
    • +2 (8 voturi)    
      Aș adăuga curierii (Vineri, 15 mai 2020, 18:56)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Chiar astăzi am văzut unul fără mască, livrând liniștit produse.
      • +1 (1 vot)    
        Pai si nu l-ati reclamat?!? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 13:15)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Sunteti complice. Tocmai ati colaborat, prin non-actiune, la uciderea catorva zeci de oameni.
        E clar si indubitabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai pe scurt, toata Romania. (Sâmbătă, 16 mai 2020, 16:01)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Din doua-n doua zile. Sau si mai pe scurt, cel mai bine e sa fie bine ca sa nu fie rau cum intelept sesizase Hagi.
  • 0 (4 voturi)    
    Trebuie testați lucrătorii (Vineri, 15 mai 2020, 18:14)

    nick24 [utilizator]

    din toată țara! Nu aleatoriu.
    Ci cei care intră în contact unul cu altul, cu clienții, gen angajatii din spitale, lucrători din comerț, distribuitori, polițiști, funcționari publici.
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu sunt de acord! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 16:02)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Ca cel mai bine este sa fie bine, pentru a nu fi rau. Totusi traim in lumea reala.
  • +1 (1 vot)    
    Arctic si Manastirea Putna (Vineri, 15 mai 2020, 18:27)

    Mihai Panet [anonim]

    Parca ar fi trase la indigo cele 2 situatii. In ambele cazuri e vorba de 100 persoane, cam 30 infectati, 2 descoperiti initial, nu e clar daca si aici cei 2 aveau simptome severe. Cei 30 se pare ca nu s-au prins ca au corona.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 18:01)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      Cum sa fie la indigo, baietii aia cu fusta, se freaca in dos unul pe altul fiind platiti de stat, in timp ce muncitorii de la artctic muncesc si platesc impozite!
  • -1 (7 voturi)    
    Și ce e de mirare ? (Vineri, 15 mai 2020, 18:34)

    rectificare [utilizator]

    În Tanzania s-au dus la laborator mostre luate de prin bălți, din fructe, de la capre, de la oi. Și tot așa, cam o treime au ieșit pozitive.
    • +3 (7 voturi)    
      ///// (Vineri, 15 mai 2020, 18:50)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Fugi ma cu cercu de aici, tu crezi legenda aia cu ce a spus un dictator din Africa?!
    • +2 (6 voturi)    
      Cu testele pe care Tanzania le-a achiziționat din (Vineri, 15 mai 2020, 18:58)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      ...Republica Populară Chineză la preț de chilipir, chiar nu e de mirare!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Vineri, 15 mai 2020, 19:06)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui rectificare

      Acolo era o problema cu testele, probabil venite din alte surse decit cele de la noi. Din cite stiu la noi se folosesc teste din Coreea de Sud.
  • +3 (11 voturi)    
    Daca procentul se verifica si in alte parti (Vineri, 15 mai 2020, 19:12)

    clint [utilizator]

    vor fi implicatii semnficative:
    - o parte insemnata a populatiei s-a imunizat deja
    - virusul nu poate fi oprit de carantina
    - mortalitatea e mult mai mica decat se pare
    - testarea nu a fost facuta intr-un mod realist

    Trebuie sa avem cat mai repede rezultate cu teste rapide pe un esantion reprezentativ din populatie, sa tim cati au avut virusul de fapt.

    Daca acesta rata e semnificativa - 20-30%, desi nu exclude posibilitatea unui nou val in toamna, arata ca rata de transmisie scade de la 3 spre 2 ( 1/3 deja e imunizata ). Valul va fi, mai mare decat gripa, dar mai bland decat primul val, chiar si cu masuri mai relaxate. Gripa are 1.2-1.4 deci, cu niste masuri minime de siguranta in toamna, gen masca, spalat pe maini, valul 2 va fi mult mai bland.

    Deasemenea, daca cei care au avut virusul sunt mult mai multi decat cei depistati de autoritati, inseamna ca mortalitatea e de fapt mult mai mica.


    Aceasta ar putea fi o veste foarte buna pentru economie si pledeaza pentru o abordare mai relaxata a pericolului CoVId.

    Insa nu e o veste prea buna si pentru politicieni, vor trebui sa deconteze electoral faptul ca unii oameni au fost tinuti case, si-au pierdut joburile, samd.

    E o problema cu dus si intors, de aceea vad ca se evita inca publicarea unor astfel de studii si ceva imi spune ca nu vom avea datele prea curand, nici la noi si nici in alte tari care au mers pe carantinare, din considerente eminamente politice.
    • +3 (5 voturi)    
      In Paris și Madrid (Sâmbătă, 16 mai 2020, 5:33)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Doua zone lovite cumplit timp de mai bine de o luna statistic doar 5-10% din populație a fost afectată. Și au avut victime
    • +2 (2 voturi)    
      Vise (Sâmbătă, 16 mai 2020, 8:13)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Nu , asta e dinamica unui focar de CoV2. De la navele de croaziera pana la medicii din Italia astea sunt procentele . Cam 30% din populatia expusa fac boala si cam 5% (din total) o fac rau . O parte din asimptomaticii aia pot sa fie inca in perioada de incubare si cel mai probabil sunt . Normele sunt de forma , virusul stabileste normele nu minimul necesar continuarii productiei la parametrii initiali .
  • -3 (9 voturi)    
    32 covizi (Vineri, 15 mai 2020, 20:11)

    di livio [utilizator]

    nu prezentau simptomatologie specifică...auzi Vela, n-au vrut să prezinte, nici unu...amendă pă ei cît încape...cum să nu prezinte, să fie obligați, îi băgați în spital și i-ați rezolvat...să vezi ce simptomatologii o să prezinte...covidu ăsta nici ca gripa nu-i...da dacă fikuszu zice că nu tercu pericolu, stăm în casă cu mască...pînă să gată achizițiili
  • 0 (0 voturi)    
    Va rog eu frumos... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 13:08)

    Prostu' satului [utilizator]

    Sa NU cumva sa-i testati pe aia care lucreaza in companiile de utilitati publice.
    Doamne fereste, exista riscul sa descoperiti ca un sfert sunt infectati si apoi opriti si toate firmele astea, ca sa aiba si talibanii Covid multumirea ca pot sta acasa fara apa si curent electric, cum e si normal in vremuri grele ca acestea.
    Altfel, somnul ratiunii, situatia deja capata accente distopice, cum e si normal cand lasi panica sa zburde libera, ba mai o si intensifici pe toate caile.
    Incepe sa-mi fie teama sa ies pe strada (stiu, asta e si ideea, sa stam ascunsi ca niste sobolani in gaurile noastre, fara sa mai vedem lumina zilei) nu de teama Covid, ci de teama comandourilor DSP.
    Te prind, te testeaza si daca zic ei ca esti pozitiv te arunca intr-un spital plin de Covid, unde ai sanse sa faci boala de-adevaratelea... eventual sa dai si coltul.
    EXISTA VREO POSIBILITATE DE APEL, DE RECURS LA O ASTFEL DE DECIZIE, sau oamenii astia intai te baga la pusc... pardon, spital si pe urma mai vad ei? Cine raspunde daca se dovedeste ulterior ca de fapt testul a fost fals, m-ai bagat cu forta, sanatos, in spital si ies de-acolo cu picioarele inainte? Ah, da, stiu, scuze, am gresit, pagube colaterale, sincere condoleante familiei. Sau, si mai bine - nu te emotiona, ca avem noi grija sa nu se mai poata dovedi nimic "dupa", adevarul va fi six feet under. Pai, cum, domnule, e posibil sa n-ai deplina incredere in Autoritati, in Masuri, in infailibilitatea expertilor nostri?!?
    Asa si cu astia 32. Asimptomatici. Isi vedeau oamenii linistiti de munca, sa duca o bucata de paine acasa, cand deodata cazu napasta pe capul lor si se trezira la spital. Daca ar mai exista macar o farama de profesionalism jurnalistic, ar merita urmarit ce se intampla cu acesti 32 de oameni. Cati vor face boala, cati vor face o fiorma grava. Si Doamne fereste sa moara vreunul dintre ei, pentru ca in mintile unora va ramane pe veci intrebarea - oare omul asta murea si daca nu il "salvau" cu forta autoritatile?!?