FOTO București, în prima zi de „relaxare”

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 16:23 Actualitate | Coronavirus


Coada la banca
Foto: Hotnews
Mulți locuitori ai Capitalei au ieșit vineri din case, după ridicarea restricțiilor de mobilitate și încetarea stării de urgență, iar acest lucru s-a văzut cel mai bine în trafic - zone și bulevarde cu cozi mult mai mari decât în ultimele două luni. Chiar și-așa, prin parcuri și pe stradă, deși numărul oamenilor e semnificativ mai mare, în general lumea păstrează distanța și mulți au mască. Vezi în text fotografiile surprinse de reporterii HotNews.ro din București din prima zi de „relaxare” după starea de urgență.

  • PARCURI

Parcul IOR









Prin Cișmigiu







Parcul Motodrom



Prin parcul Tineretului







  • TRAFIC











  • PIETONI













  • MAGAZINE, BĂNCI, BUTICURI












---

Vezi și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14974 vizualizari

  • +18 (30 voturi)    
    ar trebui niste poze din piete (Vineri, 15 mai 2020, 16:30)

    Captain Obvious [utilizator]

    sunt pline, jumatate fara masca, jumatatea cu masca e cu ea in barba.
    nu suntem o natie prea inteligenta
  • -2 (22 voturi)    
    Purtatul mastii (Vineri, 15 mai 2020, 16:41)

    florinbad [utilizator]

    Oameni buni, la efort fizic intens (jogging, mers pe bicicleta) nu trebuie sa purtati masca! Ganditi-va si la plamanii vostri!
    • +12 (22 voturi)    
      Masca (Vineri, 15 mai 2020, 17:12)

      prompt [utilizator] i-a raspuns lui florinbad

      trebuie obligatoriu purtata in spatii inchise(magazine, piete, transport in comun, birouri, etc. sau in spatii aglomerate. In rest nu trebuie folosita(jogging, mers pe bicicleta, etc) pentru ca riscul de infectare e de la alta persoana, nu din aer curat.
    • +2 (10 voturi)    
      pai tocmai... daca tii la plamanii tai (Vineri, 15 mai 2020, 18:16)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui florinbad

      porti masca, indiferent, in mizeria asta de aer
    • +4 (4 voturi)    
      Eu port masca (Vineri, 15 mai 2020, 20:48)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui florinbad

      Pt a nu fi recunoscut. Ai ceva impotriva?
  • +11 (15 voturi)    
    alo! Hotnews! (Vineri, 15 mai 2020, 17:19)

    c2 [utilizator]

    masca e pentru interior nu pentru parcuri
    • +4 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 mai 2020, 18:12)

      [anonim] i-a raspuns lui c2

    • +2 (2 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 16 mai 2020, 3:20)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Masca e pentru doctori si spargatori de banci.
      • +1 (1 vot)    
        masca este (Sâmbătă, 16 mai 2020, 13:19)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        pt cei responsabili, pt ceilalti ... ca tine, care sunt inteligenti asimptomatici ...
  • 0 (6 voturi)    
    vremea a tinut cu (Vineri, 15 mai 2020, 17:37)

    ..13 [utilizator]

    Guvernantii -

    daca era soare afara sa te pui nenicule ca iesea lumea la aerisit de nu mai avea loc unul de altul...

    Traficul auto - back to normal - bara in bara.
    Era oricum apropiat de normal de ceva vreme.

    Zic sa ma dus sa il caut pe agentul Veres - el inca nu m-a caut dar zic sa fiu activ si io sa il caut...- astazi si inca 2 zile nu mai are ce sa imi faca...

    Acu ies pe aleea aia care imi place mie si poate o sa am mare intalnire cu agentul Veres - o sa ii fac si io o poza .
    • +1 (1 vot)    
      Jale în trafic (Sâmbătă, 16 mai 2020, 9:00)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Cu el așa minimizat și tot numai blocaje. Trăiască preacu(r)vioasa primăreasă. Poate pune cu niște popi devotați de niște slujbe în aer liber în mijlocul marilor artere ca să le lărgească și să le facă mai lunecoase.
  • +5 (7 voturi)    
    Plin ochi (Vineri, 15 mai 2020, 17:51)

    KarinaHorgoș [anonim]

    In Obor era plin, se statea la coada afara. Traficul aproape de normal ca in ultimele zile de altfel.

    La mega cum s-a ridicat starea de urgenta, cum au renuntat la "Masuri", produsele de panificatie (gogosi etc) nu mai erau ambalate individual, desi ieri cand inca era stare de urgenta, erau. Le-am dat un mesag si mi-au raspuns ca lumea poate folosi acele ustensile pentru a le apuca. Si ei cred ca toata lumea face asta? Unul singur e suficient sa nu o faca. Romanului ii place sa atinga, sa miroase, sa pipaie si o amarata de paine inainte sa cumpere. Mai bine ar renunta la sloganuri gen ":La Mega-ul tau avem grija de sanatatatea ta" si ar zice "La Mega-ul tau e prea scump sa ambalam un covrig intr-o hatie, aa ca good luck cu sanatatea." Ar trebui ca cineva sa tina minte etica acestor "operatori economici" cand e gata pandemia.
    • +5 (5 voturi)    
      la mine la Mega (Vineri, 15 mai 2020, 19:55)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui KarinaHorgoș

      La mine la Mega (Paleologu) s-a renuntat de cel putin o saptamana la ambalarea individuala a panificatiei / patiseriei. Initial le ambalau in pungi opace din hartie (si nu din cele cu o parte transparenta!) ca nici nu vedeai ce cumparai, trebuia sa deschizi punga si sa te uiti ce-i in interior (cati au plimbat prin maini pungile pana cand au gasit sortimentul cautat?)