Raed Arafat: Nu sunt pentru amenzile la care lumea să îţi râdă în nas când le dai

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2020, 22:42 Actualitate | Coronavirus


Amenzi politie
Foto: Digi24
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, consideră că amenzile pentru românii care încalcă restricțiile impuse de autorităţi pentru a preveni răspândirea coronavirusului trebuie să fie stabilite astfel încât "lumea să nu le râdă în nas" poliţiştilor sau jandarmilor care dau aceste sancțiuni.

"Nu sunt pentru amenzile la care lumea să îţi râdă în nas când le dai. Ce înseamnă amendă mare, asta trebuie văzut. Dar, dacă e o amendă la care omul se uită la tine şi îţi spune <<eh, mai pot să o plătesc de două ori>> şi merge şi continuă să râdă de poliţist sau de jandarm sau de cel de la DSP, înseamnă că amenda nu are efectul ei. Lumea s-a supărat când noi am zis că amenzile sunt importante. În orice societate democratică există amenzi, există coerciţie. Nu există nicio societate care funcţionează fără astfel de sisteme", a declarat Raed Arafat, miercuri seară, la Digi24.

El spune că trebuie gândit un cuantum al amenzilor care să îi convingă pe oameni să nu încalce regulile, iar cei care se vor considera nedreptăţiţi pot contesta aceste sancţiuni în instanţă.

Raed Arafat a precizat că poliţiştii şi jandarmii vor fi în continuare în stradă şi după încetarea stării de urgenţă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4635 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    AMR 25h (Miercuri, 13 mai 2020, 22:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    :))))))
  • +5 (9 voturi)    
    Vor rade in nas (Miercuri, 13 mai 2020, 22:48)

    Marionete [utilizator]

    Cand le contesta
  • -5 (15 voturi)    
    Nu ai ce sa explici romanului (Miercuri, 13 mai 2020, 22:53)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Legile, regulile si amenzile nu mai inseamna nimic pentru romani. Dupa ani si ani in care PSD se batea cu pumnul in piept ca astea-s abuzuri si vine acum CCR si spune ca nu sunt bune amenzile si ca nu e ok sa fie interval la sume, acum normal ca lumea prinde curaj.

    Romanii o sa ajunga un popor care nu va ma iface treaba nici daca stai cu biciul pe el ca se va plange la CEDO.
    • +2 (4 voturi)    
      ori te faci ca nu intelegi (Joi, 14 mai 2020, 1:13)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ori neuronul iti joaca feste.
      Intr-o tara din vestul Europei poate functiona acest sistem cu amenzi mari , intrucat politistii care le aplica nu sunt corupti si le aplica corect.
      Adica acolo daca esti corect si aplici legea nu ai de ce sa te temi. Nu te va amenda nimeni degeaba.
      La noi , unde sefii militiei au intrecerea intre judete la dat amenzi , nu merge.
      Iar unul care a anulat o licitatie castigata deja nu poate fi pentru mine un model .
      Si mai este ceva- daca eu gresesc sunt amendat . Cand subalternii lui au gresit cand au intocmit actele licitatiei , au platit? Macar cu functia ? Cum vine sa ne ceara sa respectam legile ( cerere altfel fireasca ) unul care nu le respecta?
      Si care cere imunitati pentru trecut , prezent si viitor?
      • 0 (0 voturi)    
        CCR ..umbrela infractorilor si penalilor (Joi, 14 mai 2020, 16:13)

        tictictic [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Si ce propui tu Loyola sa numai fie corijare de nici un fel deoarece in opinia ta toti politistii sunt corupti ? Deci .Sa nu-l mai amendeze pe ala care raspandeste moartea ? Sa nu-l mai aresteze pe ala care talhareste ? Sa nu-l ma sanctioneze pe ala care a ucis pe trecerea de pietoni o familie ca circula cu 200 Km/h . Foarte profund rationamentul tau . Rumegus daca aveai in cap si tot emiteai ceva mai cerebral . Vrei politisti adusi din cosmos? Adica daca nu am autostrada pana la Brasov inseamna ca numai merg la multe ? Pentru ca tot e balamuc lasa asa . Esti de rasu - plansu.. daca nu stii sa comentezi mai bine taci ca te faci de cacao .
        • 0 (0 voturi)    
          Eu nu am rumegus in cap (Joi, 14 mai 2020, 19:02)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui tictictic

          poate tu .
          Adica imi spui ca eu trebuie sa ma schimb , sa respect regulile( ca o fac ) si crestineste sa accept abuzul si amenda data nelegal.
          Pai nu mai bine se schimba ei?
          Daca si ei ar avea desupra capului sabia sanctiunii dure pe care o avem noi , daca gresesc, atunci lucrurile s-ar imbunatati.
          Ramai tu cu sistemul tau si rumegusul tau . Din capul tau.
  • +10 (18 voturi)    
    Discurs de dictator (Miercuri, 13 mai 2020, 22:56)

    Eu38 [utilizator]

    Am mai spus-o, Arafat este un mic dictator. El crede ca peste tot trebuie sa fie cum se comporta el pe plantatie cu angajatii.

    Bai Arafat ca eu imi permit sa iti spun asa, vezi ca aici esti totusi in UE, unde drepturile oamenilor mai sunt respectate. Ma rog, nu in Romania, pe care voi ati transformat-o intr-o Coreea de Nord a Europei. Dar in celelalte tari nu merge asa cum vrei tu, cu batul. Ca oamenii sunt totusi oameni, nu animale pe care sa le conduci tu cum vrei.

    Totodata, Arafate, vezi ca inclusiv din cauza incompetentei tale suntem in situatia asta. Maretul tau sistem de urgenta nu poate gestiona cateva mii de cazuri. Ce vom face in cazul unui cutremur cand vom avea zeci de mii de urgente? Inchidem iar tara?
  • +12 (14 voturi)    
    da' ce trebuie sa faca lumea? (Miercuri, 13 mai 2020, 22:58)

    moka [utilizator]

    sa stea in genunchi ca sa nu primeasca amenda.
    Faceti amenzi progresive, incepand de la avertisment pana la amenzi mari in caz de recidiva.
    Ca punctele la auto.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu trebuie să stabilească Arafat amenda. (Joi, 14 mai 2020, 8:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui moka

      În cazul COVID nu trebuie să ne speria ARAFAT cu amenda stabilită de el.Se poate considera infectarea altei persoane ca tentativă de crimă și să fie pedepsită conform legii existente.Arafat ca doctor să vină cu propuneri medicale.Să lase legea pentru cei care au învățat carte pentru a face legi.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 13 mai 2020, 23:03)

    [anonim]

  • +11 (15 voturi)    
    nenea asta (Miercuri, 13 mai 2020, 23:34)

    Omul_din_lift [utilizator]

    a ajuns ministru de interne si nu am fost informati noi sau cum? Ce treaba are medicul asta cu nivelul amenzilor?

    Sindromul "geniului din Carpati si ale savantei de renume mondial" care le cunosteau pe toti si toate loveste din nou, sa speram ca nu vom mai permite asemenea personaje sa conduca, am avut o experienta de vreo 25 de ani, ne-a ajuns.

    Domnului Arafat ii recomand ca inainte sa se pronunte cu privire la nivelul amenzilor, sa explice mai bine cum e cu licitatiile in care este direct implicat ca reprezentant al statului roman si care stabileste castigatorii pe alte criterii decat cele referitoare la pret si durata de livrare. Caci tot el cerea ca cei implicati in aceste achizitii publice sa nu fie ulterior cercetati, stia mai bine care era nivlelul "amenzilor".

    Sau si mai bine, sa se ia de mana cu Cercel si sa se duca invartindu-se undeva pe o vreo insula, departe unde sa nu aiba riscul sa se imbolnaveasca si sa nu se mai ingrijeasca de sanatatea romanilor, caci cu asemenea doctori care ne poarta de grija in curand o sa murim de grija amenzilor, decat de virusuri.

    Assalam Alaikum!.
  • +7 (11 voturi)    
    da ... stim (Miercuri, 13 mai 2020, 23:44)

    Je__ [utilizator]

    tu esti pentru amenzile care sa-i apuce plansul si apoi sa se duca acasa sa se spanzure in pod

    hai baieti...iesiti cu statistica ...cati au murit de COVID si au avut la comorbiditati SINUCIDEREA pe perioada arestului la domiciliu??
  • +10 (12 voturi)    
    Cum sunt sanctionati abuzatorii??? (Miercuri, 13 mai 2020, 23:50)

    lazarus101 [utilizator]

    Din moment ce sudorul ajuns ministru a RECUNOSCUT public ca s-a comis abuzuri, dupa ce si un lider sindical al politistilor a afirmat ca s-au facut presiuni sa dea CAT MAI MULTE amenzi eu acum vreau sa vad cum au fost sanctionati cei care au abuzat populatia. Ca sunt 2 sau 1000 de politisti in situatia asta nu conteaza, sa se faca public in ce mod au fost acestia sanctionati. E singurul mod in care isi pot recastiga credibilitatea!
    • +7 (11 voturi)    
      sa copieze procedura din alte tari (Joi, 14 mai 2020, 1:03)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      deci,

      politistul da amenda

      omul contesta in tribunal amenda

      politistul trebuie sa mearga la tribunal sa ii explice judecatorului motivele.

      daca il convige sau nu pe judecator ramane de vazut

      daca politistul nu se prezinta la tribunal sa isi sustina cazul Politia pierde procesul

      simplu, nu?
  • +10 (12 voturi)    
    PNL=PSD (Joi, 14 mai 2020, 0:37)

    Ion_2 [utilizator]

    Si inainte de problema covid-ului consider ca a existat o problema mare cu amenzile in Romania.
    Conform draftului avem ca baza legala :"sunt aplicabile dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr.2/2001.... ". Acest OG2 este ,dupa parerea mea , este o mostenire neagra de pe vremea comunismului si eu personal consider ca incalca cel putin articolul 16 (1) din Constitutie respectiv :
    " (1) Cetătenii sunt egali in fata legii si a autoritătilor publice, fără privilegii si fără discriminări."
    (M-am intrebat de multe ori de ce OG2 nu a fost atacata la CCR respectiv cu acest aspect.)
    Una din probleme este ca procesul verbal de contravenienta este considerat din start valid de instanta si cetateanul trebuie sa demonstreze incorectidudinea lui si de aici consider ca incepe inegalitatea intre agentul constatator si cetatean
    Cetateanul este considerat din start un posibil infractor si culmea agentul constator nu trebuie sa aduca alte dovezi decit ce scrie el in procesul verbal.
    Cetateanul trebuie insa sa aduca dovezi solide care sa demonteze acest proces verbal este gresit
    (Va aduc aminte de cazul fericit al surdo-mutului care a fost amendat de jandarmerie ca a scandat lozinci in august 2018 https://ziare.com/stiri/jandarmi/protestatarul-surdo-mut-amendat-ca-scanda-lozinci-antipsd-a-invins-definitiv-jandarmeria-in-instanta-1562640
    Aici cetateanul a avut noroc ca a putut dovedi cu certificat medical ca el nu era capabil fizic sa scandeze culmea este ca jandarmeria a avut tupeu sa faca recurs la prima hotarire judecatoreasca......)
    Din cauza acestui OG2 eu personal nu ma simteam nici pina acuma in siguranta decit atunci cind eram cel putin doua persoane in masina altfel nu as fi avut cum sa demonstrez in instanta o eventuala amenda abuziva. (Intilnirile mele cu OG2 pina acuma au fost in legatura cu amezile de circulatie se pare ca din 18.05 o sa am "sansa" sa ma intilnesc cu OG2 si in alte conditii).
  • +8 (10 voturi)    
    Metoda reduceri la absurd (Joi, 14 mai 2020, 0:51)

    Ion_2 [utilizator]

    Sa presupunem prin absurd ca un agent constator va da o amenda prin care un cetatean este acuzat in procesul verbal ,de pilda ,ca a lovit un extraterestru verde.Din pacate procesul verbal va fi considerat valid si cetateanul va trebui sa dovedeasca cu martori sau inscrisuri ca el nu a lovit acel extraterestru verde.
    (Am folosit extraterestru verde in exemplu pentru a sublinia absurdul situatiei.)
    Instanta nu cere agentului constator sa dovedeasca fapta ,ea cere contravenientului sa isi dovedeasca nevinovatia.Din cetatean devii contravenient si asta este o experienta traumatizanta mai ales daca esti un bun cetatean si primesti o amenda pe nedrept.Eu am trait aceasta experienta odata si pot spune ca m-am simtit umilit de prevederile OG2 si de tupeul consilierilor juridici ai Politiei si a judecatorilor care imi spuneau ca sint contravenient ,cind eu stiam sigur ca nu sint vinovat.
    (A fost in esenta doar o amenda minora de circulatie dar cu toate acestea nu pot trece peste acest episod si cind am citit draftul de lege mi-am adus aminte de intimplare )
    • +6 (6 voturi)    
      asta e paradoxul (Joi, 14 mai 2020, 1:16)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Ion_2

      organul te acuza fara sa aduca dovezi . Adica nu trebuie ca el sa demonstreze ca esti vinovat , trebuie sa demonstrezi tu ca esti nevinovat@
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Joi, 14 mai 2020, 6:56)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ion_2

      Misto exemplul. Pana si garcea ar putea sa-l priceapa.

      Mda, e kafkian sa contesti in instanta. Pe langa ce ai spus tu, se adauga si superioritatea bazata pe nimic a judecatorilor. Cand i-am zis proastei de judecatoare ca organul nu era competent nici la propriu si nici la figurat sa aprecieze un aspect tehnic, inteligenta mi-a zis de sus ca nu sunt eu in masura sa apreciez asta, desi puteam dovedi cu acte. Am castigat pe alt articol, ca am mers pe mai multe ilegalitati d-ale lui garcea. Pozitia politiei rrrromana in intampinare: pv-ul si garcea se bucura de prezumtia de legalitate, fraza stas.

      Urmeaza sa ma ocup de domnul organ, ca e misto si cand stii sa faci hartii A4 si sa generezi munti de hartii, in cazul asta dand ei cu subsemnatul :D
    • -2 (4 voturi)    
      Ai redus și ai ajuns. (Joi, 14 mai 2020, 8:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ion_2

      ABSURD.
  • +8 (8 voturi)    
    ce treaba are Arafat cu amenzile? (Joi, 14 mai 2020, 0:59)

    John_Re [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Atunci nu le mai da (Joi, 14 mai 2020, 9:24)

    galeo [utilizator]

    Simplu.
    Cum fac si alte state din vest.
    Nu e nevoie sa ne hartuim unii pe altii
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e mai civilizat (Joi, 14 mai 2020, 9:25)

    galeo [utilizator]

    Sa nu ne abuzam unii pe altii ca niste maimute date jos din copac?