INFOGRAFIC Topul judeţelor din România în funcție de amenzile date în starea de urgenţă. Ce amenzi s-au dat în alte ţări din UE

de RA     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2020, 17:29 Actualitate | Coronavirus


Amenzi politie
Foto: Digi24
În starea de urgenţă, valoarea maximă a amenzii pentru nerespectarea restricţionării circulaţiei a fost de 20.000 de lei (4.150 euro) în România. Bulgaria se numără printre statele cu cele mai mari amenzi.

În România, diferenţa dintre primul şi ultimul loc în acest top al judeţelor este de 40 de milioane de lei.

Astfel, într-un top al judeţelor cu cea mai mare valoare a amenzilor, judeţul Bihor este pe primul loc, cu sancţiuni în valoare de peste 40 de milioane de lei.

Pe locul doi este judeţul Dolj, acolo unde poliţiştii au aplicat amenzi în valoare de aproape 18 milioane de lei, conform unei analize a ONG-ul Expert Forum, citat de Mediafax.

La polul opus este judeţul Gorj, acolo unde angajaţii MAI şi MapN au dat amenzi în valoare de puţin peste 1 milion de lei.

În urma acestei analize, judeţele care au valorile cele mai mari la amenzi nu sunt şi cele care au acordat cele mai multe sancţiuni. Astfel, cel mai mare număr de amenzi a fost aplicat în judeţul Prahova, cu peste 11.000, urmat de judeţul Constanţa şi Iaşi.




surse grafic: expertforum.ro

În celelalte ţări din UE, cele mai mari amenzi s-au dat în Austria - 3.600 euro, amenda maximă, în Bulgaria amenzile erau între 2.500 şi 7.500 euro, în Italia au fost până la 3.000 de euro, iar în Germania amenda maximă era de 500 euro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7062 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    de ce ne trebuie grafice comparative? (Miercuri, 13 mai 2020, 17:52)

    Je__ [utilizator]

    sa ne demonstram a nu stiu cata oara ca suntem prosti si condusi de securisti?

    Eu ma uit pe grafice, si vad cum nr amenzilor sau cuantumul nu are nici o legatura cu nr de cazuri din zona, sau cat de afectat e orasul de epidemie

    Cu alte cuvinte facem militarie si preventie la un picior de lemn

    Noroc ca ma avem CCR!
    Dar PNL deja isi ascute dintii si a si propus un proiect aiuritor de reforma cu reducerea reprezentarii poporului in CCR, marirea ei la un fel de adunare generala, condusa de 5 lideri de sindicat din randul judecatorilor

    Fenomenal....vrem dictatura!
    • +1 (7 voturi)    
      pai stai asa... (Miercuri, 13 mai 2020, 18:36)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      .. legea se respecta doar cand ne convine noua?
      • +2 (8 voturi)    
        O lege nu se da (Miercuri, 13 mai 2020, 19:19)

        Armelocu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Daca nu ai de ce.

        Doar sistemul stalinist iti dadea prin lege dreptul sa faci ceva, restul fiind interzis. In mod normal ar trebui sa ai dreptul sa faci orice, mai putin ceea ce iti interzice legea. De exemplu: nici o lege nu iti interzice sa zbori ca persoana, fara un aparat de zbor. De ce? Simplu: pentru ca oamenii nu zboara.

        Asadar sa dai o lege de carantinare absoluta intr-o tara / regiune in care nu ai cazuri de COVID este o restrangere a unui drept care insa nu produce nici un efect. In aceeasi masura, in Bucuresti de Pasti ai avut aglomeratie in piete in schimb ai amendat oamenii care se plimba singuri in parc. Te intreb: cum poate un om singur sa imbolnaveasca pe cineva sau sa ia boala de la cineva?!? Asadar e simplu: legile nu se dau de dragul de a le da, de a da amenzi si de a impune. Legile se dau cu un scop: reducerea gradului de raspandire a bolii. Acesta este telul de aur al pachetului de legi. Iar daca modul de aplicare nu reflecta exact acest lucru atunci aceste legi nu sunt decat un singur lucru: abuzive.
      • +4 (6 voturi)    
        Exact pe aceleasi baze trebuie judecat (Miercuri, 13 mai 2020, 19:27)

        Armelocu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Si dreptul la arme de foc. Fireste ca te oripileaza faptul ca un cretin a deschis focul intr-un campus universitar si a omorat 30 de oameni si ranit 50. Dar trebuie judecat si altfel: daca un astfel de atac se intampla o data la 10 ani la o populatie de 10 milioane de locuitori in schimb in acel oras zilnic oamenii pot lasa casele descuiate, masinile descuiate pentru ca infractionalitatea este redusa, inseamna ca regimul permisiv de arme este un factor pozitiv.

        Pe de alta parte daca intr-un oras cu tot atat de multi locuitori, nimeni nu impusca pe nimeni (pentru ca interzici dreptul la arme) insa zilnic ai 3 injunghieri din care una mortala, 5 jafuri si 3 talharii, pai in total in 10 ani 3650 de morti si 7300 de raniti. In plus oamenii sunt nevoiti sa isi incuie casele si masinile.

        Asadar o lege trebuie data in sensul SCADERII INFRACTIONALITATII si CRESTERII SIGURANTEI, nu trebuie data doar ca sa nu ai la TV filmarea cu campusul universitar.
  • -3 (7 voturi)    
    Da (Miercuri, 13 mai 2020, 17:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mulți, dar proști
  • +6 (10 voturi)    
    OK (Miercuri, 13 mai 2020, 18:05)

    1anonim [utilizator]

    Si niste sume totale amenzi de prin tari straine - ue - ca sa ne raportam si noi la ceva?
  • +3 (5 voturi)    
    O stire incompleta si manipulatoare (Miercuri, 13 mai 2020, 18:43)

    galeo [utilizator]

    Normal ar trebui sa se dea pentru comparatie si cuantumul total al amenzilor date.
    Bulgarea poate avea amenzi de 7500 euro in situatii exceptionale, int timp ce in Romania sa curga cu amenzi fara numar de 500 euro
  • +3 (3 voturi)    
    Poliția locală (Miercuri, 13 mai 2020, 19:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acum, se știe ce e cu Poliția Locală din Iași și abuzurile ei repetate Să ne amintim că e aceeași poliție pe care mentorul actualului primar vopsit „liberal” M. Chirica - mă refer șa infractorul Gh. Nichita -, o folosea ca să-i urmărească și spioneze amantele. Această instituție de corupti si slugoi a fost pusa să stabilească amenzile în Iași după mintea (?) și priceperea „milițienilor” ei/
  • +5 (5 voturi)    
    De ce nu ne surprinde? (Miercuri, 13 mai 2020, 19:14)

    Tutea [utilizator]

    Bihorenilor li se mai spune și oltenii Ardealului! Putere să fie și să le-o dai că o aplică după cum cred că poate face mai mult rău. Asta înseamnă să dai chitanțiere cu amenzi tuturor nătângilor, că majoritatea celor de carieră, cu școală și experiență sunt infinit mai echilibrați.Câți or mai fi și n-au plecat, sătui de toate excesele. Polițiștii nemți, englezi, spanioli, italieni sunt niște "proști", nu-i așa, că n-au dat amenzi de 5-6 ori mai mari decât salariul minim din țările lor? Nu sunt, doar că ăia nu au intrat în poliție ieri, pe ușa din spate, cu vițelul și pălinca...
  • -1 (1 vot)