Bănescu: ​Împărtășirea credincioșilor se amână. A mai existat un astfel moment ”dramatic” și tot din cauza unei epidemii

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2020, 14:40 Actualitate | Coronavirus


Preot și voluntar de la biserică împart lumina de Înviere, Paște 2020
Foto: Gabriel Bejan
Împărtăşirea comună a credincioşilor este amânată până la finalizarea consultării cu celelalte Biserici Ortodoxe, a precizat miercuri purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu, citat de Agerpres. El a mai spus că a mai existat un astfel de ”moment dramatic” în 1829, şi tot din motive legate de epidemie, comentând că nu există un conflict între credinţă şi raţiunea practică.

"A avut loc o consultare firească a membrilor Sfântului Sinod în legătură cu o scurtă amânare a împărtăşirii comune, până la finalizarea unei consultări inter-ortodoxe cu celelalte Biserici, confruntate şi ele în acelaşi registru liturgic cu provocarea ridicată de pandemie”, a declarat Bănescu.

În acest moment sunt clare câteva lucruri, deşi cu un caracter temporar, potrivit sursei citate:
  • slujbele cu credincioşi vor fi oficiate exclusiv afară;
  • bisericile vor fi redeschise doar accesului pentru rugăciune individuală a credincioşilor, cu respectarea unor reguli de igienă şi protecţie;
  • împărtăşirea comună (în timpul Liturghiei) este amânată o scurtă perioadă, până la finalizarea consultării cu celelalte Biserici Ortodoxe
El a menţionat că "a mai existat un astfel de moment dramatic al amânării împărtăşirii, timp de două luni, chiar, în 1829, şi tot din motive legate de epidemie".

"Nu este nimic total nou şi nimic contrar teologiei liturgice a Bisericii, care are menirea să îl ghideze pe omul credincios printr-o lume reală, confruntată uneori cu crize grave, inclusiv medicale. În anumite contexte trebuie să trecem proba realismului creştin, care ne protejează de orice formă de abordare magică a 'celor sfinte' şi de punerea în conflict a credinţei profunde cu raţiunea practică. Creştinismul autentic, hrănit din fidelitatea faţă de Tradiţia genuină a Evangheliei şi faţă de cea filocalică, patristică, nu pune în conflict artificial credinţa şi raţiunea, ci le cultivă cu discernământul izvorât din credinţa în Hristos, nu din aceea în propria credinţă", a mai spus purtătorul de cuvânt al BOR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5780 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    .... (Miercuri, 13 mai 2020, 14:44)

    tirolez [utilizator]

    Doar pentru ca nu accepta lingurinte de unica folosinta sau sa vina fiecare cu lingurita proprie.
    • +1 (5 voturi)    
      Sfintii Doctori fafa de arginti (Miercuri, 13 mai 2020, 15:12)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui tirolez

      Sunt cei care trebuie ascultati in momente ca cele pe care le traim acum. Si Sfintii Damian si Cosma ar spune/spun exact ce spun si doctorii din ziua de azi: sa evitam raspandirea virusului!
  • +6 (18 voturi)    
    Cutia milei=goala / BORul doneaza ceva ? (Miercuri, 13 mai 2020, 14:53)

    Plagarus [utilizator]

    Sacul gol, ratele la Mertzane sufera.............vremuri grele pt. sutanele cu simbrie 75 % bugetara
  • +8 (20 voturi)    
    Biserica=spalare pe creier (Miercuri, 13 mai 2020, 15:00)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ....
  • +8 (16 voturi)    
    . (Miercuri, 13 mai 2020, 15:19)

    zigzag [utilizator]

    Da' astia de ce vorbesc cu alte biserici? Nu vorbesc direct cu Dumnezeu? Sau doar ailalti au numarul de mobil?
  • -5 (17 voturi)    
    o atitudine corecta (Miercuri, 13 mai 2020, 15:47)

    Mary80 [utilizator]

    decat sa urmezi indicatiile guvernantilor cu lingurita de unica folosinta, mai bine se face doar in particular, si nu cu public. Oricum grupurile de marxisti ar fi cu telefoanele sa filmeze ca sa arate ca din cauza bisericii a crescut numarul de cazuri.
  • +8 (14 voturi)    
    Creierul spălat se murdărește repede (Miercuri, 13 mai 2020, 16:05)

    Traian2015 [utilizator]

    Știu eu la bine asta. Nu care cumva sa se observe că viața merge înainte la fel de bine și fără să fii "prelucrat".
  • +6 (14 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 13 mai 2020, 16:29)

    Wheelwright [utilizator]

    Ce oameni incuiati... nu exista nicaieri in Biblie sau in invataturile lui Iisus toata dogma lor incuiata.
    • -1 (7 voturi)    
      Matei(26:26-28) (Miercuri, 13 mai 2020, 20:09)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      "Dogma incuiata" din Biblie( adica impartasania). Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: "Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu".
      Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: "Beţi dintru acesta toţi,
      Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor."
  • +4 (14 voturi)    
    Credinta si Ratiune? (Miercuri, 13 mai 2020, 17:02)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca cum zice dl Banescu..."Creştinismul autentic, hrănit din fidelitatea faţă de Tradiţia genuină a Evangheliei şi faţă de cea filocalică, patristică, nu pune în conflict artificial credinţa şi raţiunea" atunci poate imi spuneti care e diferenta dintre vinul din lingurita de plastic si cel din cea de argint? Sangele lui Cristos se modifica functie de cum e facuta lingurita?

    In puscaria politica comunista unde rautatea, mizeria, chinurile erau la ordinea zilei , pe cei care au scapat i-a tinut in picioare credinta! Martiri si sfinti nu si-au pus probleme naturii materiale a linguritei de impartaseanie!
    • -1 (5 voturi)    
      .... ne pricepem ..... (Miercuri, 13 mai 2020, 21:12)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      La fotbal ne pricepem, la economie ne pricepem, la politica stim toate cele, nu era sa scape teologia din panoplie, nu ?
  • +6 (12 voturi)    
    BOR (Miercuri, 13 mai 2020, 17:17)

    nimrod [utilizator]

    Consultari cu alte biserici ortodoxe?! Wow! Parca era autocefala... BOR si-a pierdut increderea in sine si cauta aliati? Unde? La Moscova si Belgrad? Hehe...
  • +3 (11 voturi)    
    Prostie (Miercuri, 13 mai 2020, 17:22)

    NituCt [utilizator]

    Iisus a spus : "lasati copii sa vina la mine".
    Acum e o sansa ca prostimea sa mearga la dumnezeu si li se interice. Vine moartea sa ii ia si voi nu ii lasati ; inacceptabil !
    • -3 (5 voturi)    
      dupa cum scrii (Miercuri, 13 mai 2020, 22:33)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      cred ca ai facut scoala online.
      • 0 (4 voturi)    
        dupa cum scrii?! (Joi, 14 mai 2020, 0:06)

        Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Macar tu ai skoala vieti si poti sa judeciii.