INTERACTIV Se schimbă trendul? Cum arată evoluția infectărilor de coronavirus și vindecărilor pe grafice. Cazurile active de bolnavi s-au plafonat

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2020, 11:32 Actualitate | Coronavirus


Evolutia pandemiei de coronavirus in Romania
Foto: Graphs.ro
De mai bine de 14 zile cazurile active de coronavirus din țara noastră s-au plafonat în jurul valorii de 7.300-7.500 de cazuri. Mai mult, și media celor vindecați a început să se apropie sau chiar să depășească în unele zile numărul cazurilor noi anunțate zilnic.

„Sincronizarea” mediei de noi cazuri și a vindecărilor vine chiar și în condițiile în care numărul mediu al testărilor efectuate zilnic a mai crescut în ultima perioadă (vezi ultimul grafic). Chiar dacă în ultimele două zile vorbim de cifre mai mici la testare, au fost patru zile consecutiv cu circa 10.000 de teste făcute pe zi.

În schimb, numărul celor bolnavi de COVID-19 și internați în secțiile de terapie intensivă a rămas constant în această perioadă, în jurul a 250 de cazuri în fiecare zi.

Graficele au fost realizate pe platforma Graphs.ro de către Dragoș Vana.




Vrei să vezi graficul mare, într-un tab separat? Click aici pentru Situația cazurilor noi de COVID-19 pe zi în România.


Vrei să vezi graficul mare, într-un tab separat? Click aici pentru Cazurile active COVID-19 în fiecare zi în România.


Vrei să vezi graficul mare, într-un tab separat? Click aici pentru Numărul de teste de coronavirus făcute zilnic în România.


Vrei să vezi graficul mare, într-un tab separat? Click aici pentru Numărul pacienților COVID-19 pozitivi internați în ATI.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















38875 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    Daca romani buni crestini au fost cuminti de Paste (Marţi, 12 mai 2020, 11:41)

    Lok [utilizator]

    Si de 1 mai se vad rezultatele.
    • -21 (43 voturi)    
      Da, din cauza crestinilor sunt focarele din spital (Marţi, 12 mai 2020, 12:05)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      si centre de batrani.
      • -3 (9 voturi)    
        Important este sa invatam din greseli (Marţi, 12 mai 2020, 16:16)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        Ar fi fost ideal sa vedem o evolutie descendenta, dar chiar si asa, cred ca suntem intr-o situatie relativ "roza". Focarele de infectie din centrele de batrani sunt vechi, relativ la evoluatia bolii. In spitale s-a intamplat exact ce ne asteptam sa se intample - fara echipamente, fara pregatire, fara sa inteleaga cat de contagios este virusul, s-a raspandit imediat. Partea buna este ca se filtreaza rapid incompetentii din toate spitalele si la nivel de DSP. Virusul nu iarta.

        Dar ce a fost a fost, acum efortul trebuie concentrat pe protectia celor vulnerabili. Pana la aparitia unui vaccin, viata in public nu va mai fi ce a fost. Desigur, vor fi multi care se vor inghesui in continuare. Se vor inghesui, se vor imbolnavi, vor duce acasa virusul.. selectie naturala.
    • -10 (14 voturi)    
      La ce ne complicam cu grafice (Marţi, 12 mai 2020, 13:29)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Cand nivelul nostru intelectual este asta: https://prnt.sc/sf941k ?
  • 0 (22 voturi)    
    Cazurile active nu scad pentru ca majoritate au si (Marţi, 12 mai 2020, 12:04)

    xolv [utilizator]

    alte boli cronice, asa cum arata si cauza deceselor.
    • -3 (7 voturi)    
      un virus foarte obedient (Marţi, 12 mai 2020, 16:39)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      cum previzioneaza guvernul, asa se si intampla. Tz tz tz...
  • -16 (38 voturi)    
    Adică au murit cei care oricum mureau (Marţi, 12 mai 2020, 12:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    iar restul lumii se vindecă.
    Fix așa era și dacă lăsam toate afacerile deschise.
    • +14 (26 voturi)    
      . (Marţi, 12 mai 2020, 12:37)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Ar trebui sa explice cineva cum s-a intimplat in anii precedenti in Italia si Spania de exemplu sa moara atitia oameni ca anul asta pentru ca oricum mureau. Ca asta inseamna "oricum mureau", cu sau fara covid spitalele in tarile alea oricum erau depasite in fiecare an.

      Traim in secolul ala in care bolnavi cronici cu inima, cu accident vascular in trecut, cu diabet etc. traiesc si ei cu zecile de ani si pot spera sa prinda chiar tratamentul definitiv pentru boala pe care o au.

      Daca lasam afacerile deschise, noi, romanii, pateam ca suedezii: afacerile merg inainte dar n-au cui sa vinda pentru ca restul lumii e in carantina. Dar aveam niste morti, nu putini.
      • -8 (24 voturi)    
        Noi trăim în România, nu în Italia sau Spania (Marţi, 12 mai 2020, 13:21)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Ce treabă avem noi cu decedații lor?
        „Oricum mureau” înseamnă că au murit persoane care erau deja cu un picior în groapă și indiferent de motiv - fie o boală precum Covid sau una precum gripa, fie că mâncau un iaurt mai vechi - urmau să plece dintre noi în cel mai scurt timp, pentru că oamenii - cu mici excepții în care a existat un răspuns prea violent al organismului - au murit din cauza sistemului imunitar slăbit, nu din cauză că nu avem vaccin sau tratament.

        Prefer să vând 30% din cât vând în mod obișnuit decât să vând 0.
        Mda, ai doar 1000 de morți acum, însă vei avea 2000 de morți în plus din cauza răcelilor, pentru că persoanele vulnerabile - cele carantinate la domicilii și ținute în blocurile de locuințe - vor muri din cauza răcelilor pe care sistemul imunitar nu le vor mai putea împiedica din cauza lipsei de expunere la soare, la aer curat, lipsa mișcării, lipsa socializării.
        • +4 (18 voturi)    
          e greu ca unii chiar atat au inteles (Marţi, 12 mai 2020, 14:33)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Din toata situatia asta unii chiar atat au inteles. Ei vad obezitate, diabet, depresie etc. si se gandesc ca "oricum mureau". Uite ca nu e asa, motivul pentru care erau insirate conditiile pacientilor era ca tu, in caz ca suferi de oricare din ele, sa fi de 10 ori mai atent ca restul. Nu pentru ca "oricum mori", ci pentru ca poti sa traiesti o viata normala, zeci de ani, daca reusesti sa te protejezi de COVID! Altfel, da, mori. Si e din cauza COVID, fara el nu mureai.
          • +4 (18 voturi)    
            Eu trăiesc și după mai mulți Covizi (Marţi, 12 mai 2020, 15:15)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            așa cum am trăit și după mai multe gripe.
            Nu moare nicio persoană cu o stare de sănătate satisfăcătoare, mor doar oameni aflați în cazuri terminale sau nediagnosticați cu stări morbide terminale.
            La fel ca orice boală de doi bani precum Covid-19.

            Dacă nu mă crezi, uite-te la fiecare caz în parte (eu am făcut-o până la vreo 300) și ai să descoperi adevărul spuselor mele.
        • 0 (10 voturi)    
          si uite (Marţi, 12 mai 2020, 15:22)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          tu esti motivul pentru care au trebuit sa fie amenzile de 20000 lei!
          • +1 (9 voturi)    
            Și cum îți explici că eu nu sunt bolnav (Marţi, 12 mai 2020, 17:09)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            deși am aplicat fix măsurile de igienă și distanțare pe care le-am folosit și până la instituirea stării de urgență?
            • 0 (0 voturi)    
              lol (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:46)

              liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              si pe vremea ciumei... toti respectau aceleasi reguli (gresite) si totusi nu au murit toti... cum isi explici?!

              e grea logica nu?!

              sansa, probilitate, statistica...
              d-aia

              faptul ca respecti toate regulile nu-ti garanteaza sanatatea, faptul ca nu le respecti nu-ti garanteaza imbolnavirea...
              dar cresc sau scat semnificativ sansele!
              • 0 (0 voturi)    
                Eu nu explic lucruri ilogice (Duminică, 17 mai 2020, 12:10)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

                Sigur că dacă respect reguli care mă protejează, sănătatea mea e garantat că nu va fi afectată de bolile împotriva cărora mă protejez.
        • 0 (0 voturi)    
          si (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:15)

          andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          sa presupunem ca un bolnav de cancer caruia i s-au mai dat 6 luni de trait, si care are si probleme de diabet, face o criza de hipoglicemie la volan, i se face rau, intra intr-un copac si moare. Cauza decesului este accident de masina din neatentie, neadaptarea la conditiile de trafic, etc.
          Si e ca in bancul cu Bula: asa-i si la albine. Adica asa-i si cu COVID.
          • 0 (0 voturi)    
            Presupun că n-ai văzut niciun certificat (Sâmbătă, 16 mai 2020, 22:00)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

            constatator al decesului.
            Trec peste faptul că este prostesc să compari un deces din cauza unui accident cu un deces din boală și îți spun că pe acel certificat sunt mai multe puncte; unul este boala morbidă care a provocat decesul în mod DIRECT altul este starea morbidă care a dus la boala morbidă. Atât cât știm acum, Covid-19 este afecțiunea (sau starea morbidă) care poate duce la boala care provoacă decesul (adică pneumonie, stop cardio-respirator etc), ea nu poate provoca în mod direct decesul.
      • +1 (3 voturi)    
        In Italia si Spania... (Miercuri, 13 mai 2020, 12:57)

        Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        ....sunt mult mai multi batrani decat in Romania...Majoritatea cazurilor au fost la persoane intre 70-100 de ani. Speranta de viata in Romania este mult mai mica...
        • 0 (2 voturi)    
          . (Miercuri, 13 mai 2020, 20:30)

          Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Bibishor

          Pai ce inseamna ca la noi speranta de viata e mai mica? Poate insemna ca batrinii nostri la 65 de ani sunt ca ai lor la 75 de ani...
    • -10 (14 voturi)    
      Trecea mai repede varful epidemiei. (Marţi, 12 mai 2020, 12:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Exact ca in alte tari.
      • -2 (6 voturi)    
        care tari? (Marţi, 12 mai 2020, 14:34)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ce tara sta mai bine ca noi, dintre cele "civilizate", dar cu populatie de 2 lei?
        • +2 (6 voturi)    
          La trecerea varfului epidemiei? (Marţi, 12 mai 2020, 16:18)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Toate cu mici exceptii.
          • +1 (1 vot)    
            exemple concrete? (Miercuri, 13 mai 2020, 13:59)

            numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Ca asa e simplu de vorbit, cand nu ai nimic de spus. Spune-mi care sunt alea "toate". Tu, sau oricare destept care a sarit cu minus. E doar goliciunea din capul vostru, sau chiar exista acele "toate" tari?
        • 0 (0 voturi)    
          care tari (Miercuri, 13 mai 2020, 15:37)

          Cabrin [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Grecia, Slovacia, Serbia, Bulgaria, Cehia, Ungaria. Si mai sunt.
    • +6 (30 voturi)    
      Nu desteptule (Marţi, 12 mai 2020, 12:44)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      afacerist!
      vezi ca statisticle spun ca lunile martie si mai ales aprilie au inregistrat un numar mult mai mare de decese decat in anii trecuti. Asta desi numarul deceselor rutiere s-a redus foarte mult.
      In New York de exemplu statistica spune ca numarul deceselor e de pana la 6 ori mai are in luna Aprilie.
      In italia de 2-3 ori. Si tot asa.
      La noi e doar de 20-30 % mai mare. Pentru ca s-au luat niste masuri la vremea lor.
      Acum inmulteste de zeci de ori ( exponential) numarul deceselor azi, daca nu se luau masuri si mergeam dupa parerea celor din tabara Trumpista ca totul e fake.
      • +6 (24 voturi)    
        INS România te contrazice (Marţi, 12 mai 2020, 13:30)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        A dat un comunicat zilele trecute în care ne spune că în martie 2020 România a înregistrat mai puține decese decât în martie 2019; 298 mai puține decese (sau, dacă îți plac procentele, numărul de decedați a fost cu 1.30% mai mic în martie anul acesta decât în martie anul trecut).

        Adică nu doar că habar n-ai despre ce vorbești, dar mai și exprimi public lipsa de cunoaștere...
        • -7 (29 voturi)    
          Nu numai ca esti " destept" (Marţi, 12 mai 2020, 14:20)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          dar insisti in a arata asta. Vorba aia, pana nu e fudul, ne e destul.
          Numeroase tari incepand cu China si Iran apoi continuand cu Italia, SUA (new York de fapt) au inregistrat situatii apocaliptice cand mortii au atins numere pe care nimeni nu ii puea administra. Astfel au aparut gropile comune ( vezi iran) hale frigorifice vezi New york, sau pur si simplu , abandonul cadavrelor pe strazi vezi America de Sud. si la inceput China.
          Nici UK nu a dus-o mai bine infiintand morgi ad -hoc, oare de ce?.
          Multe din azilele de batrini si-au pierdut o mare parte din clienti. Intr-o luna. Am cunostina in Londra care s-a plans ca in caminul in care lucra s-au stins vreo 15 batrani. Lucru nemaiauzit vreodata in istoria azilului respectiv.
          Si tu vii si spui ca numarul mortilor a scazut? O fii poate ceva benefic sanatatii si au innebunit medicii.
          • +6 (14 voturi)    
            Sigur că sunt foarte deștept și asta se vede (Marţi, 12 mai 2020, 15:22)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            Intră pe site-ul INS și citește singur comunicatul oficial al unei instituții a STATULUI român care spune că în România numărul decedaților a scăzut.
            Ce pot eu să fac, să ignor statistica ca să fiu în consens cu minciunile unui fricos?
            • -1 (3 voturi)    
              desteeept,,,,, (Marţi, 12 mai 2020, 18:52)

              GOG [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              Cand a murit primul de Covid?
              • +2 (8 voturi)    
                Habar n-am, probabil că nici măcar astăzi (Marţi, 12 mai 2020, 20:29)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui GOG

                nu avem vreo persoană care să fi decedat DIN CAUZA Covid-19, pentru că boala în sine nu este mortală.
          • +2 (8 voturi)    
            Martinez (Marţi, 12 mai 2020, 16:34)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            Tu ai vreo dovada, una mica, una foarte mica, care sa sprijine ineptiile tale? Ca datele de la de la INS , aproximativ, la vad si la bruxelles evident din alta sursa. Deci sursa ta este??? banca de la scara blocului? Oricum minusurile primite de tine ar trebui sa te puna pe ganduri..
          • +6 (8 voturi)    
            Este o conversatie (Marţi, 12 mai 2020, 16:41)

            DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            In Romania, INS spune ca decesele au scazut in martie 2020 fata de martie 2019. Acesta este un fapt si nu vad de ce ar merita contrazis.

            In alta parte, ati venit cu un argument important care se pierde in febra dezbaterii: numarul de accidente rutiere a scazut. Daca accidentele rutiere ar fi fost luate in calcul, am fi avut si noi un numar mai mare de decese fata de anul trecut.

            Problema este ca nici numarul de decese nu este un argument in sine. Daca ar fi asa, nu ne-am mai intoarce la normalitate, care presupune ~25.000 de decese rutiere pe an.

            Covid este, insa, un risc cu totul nou, pe care nu il intelegem. Din acest motiv, cred ca prudenta a fost foarte potrivita. Doar ca, odata cu intelegerea acestui pericol, trebuie sa gasim un echilibru intre riscurile covid si celalalte riscuri.

            Intr-un mod realist, nu utopic. Avem nevoie de spitale care sa se ocupe si de altceva, avem nevoie de plimbari la soare, avem nevoie de activitate economica.
          • +2 (6 voturi)    
            Corectie (Marţi, 12 mai 2020, 17:00)

            DanteW [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

            In comentariul meu anterior, am scris ca sunt ~25,000 de decese din accidente rutiere. Sunt ~2,000 de decese pe an. Aceste decese influenteaza numarul total de decese din luna martie, dar nu atat de mult pe cat am lasat impresia. Imi cer scuze pentru eroare.

            Pe de alta parte, masurile de distantare sociala au dus la scaderea numarului de decese cauzate de alte boli infectioase, cum ar fi gripa.

            In concluzie, comparatia numarului de decese martie 2020/2019 nu este relevanta daca nu se iau in calcul toate conditiile.
        • -2 (8 voturi)    
          nu intelegi (Marţi, 12 mai 2020, 15:24)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          ce inseamna statistica aia....

          nu inseamna ca masurile au fost inutile cum zici tu, dimpotriva!
          dar na... asta se intampla cand gasesti o hartoaga si vrei sa o folosesti ca sa-ti aperi argumentul si nu le ai cu logica si faci exact invers
          • 0 (8 voturi)    
            Eu n-am zis că au fost inutile (deși e o discuție) (Marţi, 12 mai 2020, 17:13)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            dar nici voi nu puteți spune cu certitudine că au fost utile.
          • 0 (4 voturi)    
            măsuri disproporționate (Marţi, 12 mai 2020, 17:58)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            au fost ca furtuna de citokine, te omoară sist. imun,nu virusu...așa te omoară statu, nu virusu...Mai mult de o treime dintre familiile vulnerabile socio-economic au întâmpinat dificultăți în a procura alimentele necesare hrănirii copiilor în timpul stării de urgență, iar 23% nu au putut asigura copiilor medicamentele necesare.Datele studiului efectuat de Salvați Copiii în rândul beneficiarilor programelor socio-educaționale ale organizației, în perioada 22 – 25 aprilie, arată, totodată, că peste 40% dintre copiii din eșantion nu au beneficiat de educația online, ceea ce agravează clivajul social. Conform estimărilor Salvați Copiii, numărul copiilor de vârstă școlară aflați în risc de sărăcie sau excluziune socială care nu au participat la educația online poate trece de 400.000 de copii...durere mare, îi vorba de COPII, nu vîrstnici cu comorbidități...și decedați de alte boli,nu-i numără nime, numa covizii
        • +2 (6 voturi)    
          Matale nu te uiti unde trebuie (Marţi, 12 mai 2020, 18:08)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Da, numarul total de decese a fost putin mai mic in Romania in mod specific. Celelalte exemple date de Martinezu sunt corecte. Da' aia nu e semnificativ sau relevant.

          Numarul deceselor a fost mult mai mare in tarile in care a murit multa lume de COVID-19. In tari unde a murit lume putina, si unde s-au impus si restrictii, ca la noi, numarul de decese pe ansamblu a fost mai mic, sau cel mult tot pe-acolo, pentru ca decesele relativ putine de COVID-19 s-au compensat cu decesele mai putine din accidente rutiere si de munca - n-are cum sa te loveasca masina, nici cum sa pici de pe schela, daca tu stai in casa.

          Daca aveam de ex. si noi acelasi numar de decese din cauza COVID-19 ca Marea Britanie, raportat la populatie, in loc de cateva sute mai putine ca-n alti ani am fi avut cateva mii bune mai mult. Motivul pentru care noi n-am avut atat de multe decese, raportat la populatie, ca Marea Britanie sau alte state, e ca la noi s-au luat masuri mai devreme.

          Marea Britanie, in particular, initial avea ideea de-a lasa epidemia sa curga, sa lase populatia sa se imunizeze pe cale naturala, asa ca a luat masuri tarziu si in doru' lelii. Germania, tot tara occidentala, a avut cu totul alta abordare, a introdus restrictii devreme si mai temeinic, si desi are populatie mai mare are doar pe sfert atatia morti. Cam aia e diferenta dintre a impune si a nu impune restrictii.

          Mai mult, faptul ca Marea Britanie a introdus restrictii tarziu si lax s-a dovedit a avea bataie lunga. Desi la ei raspandirea epidemiei a inceput mai tarziu ca-n Spania sau Italia, a devansat respectivele tari si la numarul de infectati si la numarul de morti. Ce crezi, la sfarsit, care tara va avea cea mai afectata economie?

          Raportat la populatie, Germania e doar la aproximativ dublu de noi, ca numar de decese. Marea Britanie, in schimb, e de mai bine de zece ori peste noi. Adica cu restrictii impuse tarziu si prost, cum a facut Marea Britanie, pana acuma aveam poate cinci mii de morti, in loc de sub o mie.
          • -1 (3 voturi)    
            Atât timp cât trăiesc în România, mă interesează (Marţi, 12 mai 2020, 20:53)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            cifrele de aici, nu cele din NY.
            Persoane decedate din cauza accidentelor de orice fel sunt aproximativ 2000 pe an; adăugăm undeva la 400 (ca să fie ușor de calculat, ele sunt cam 4/100.000 de angajați) accidente muncă și avem un total de 2400 sau 200 de decese în minus pe lună (aceasta în condițiile în care am exagerat rău cifrele); lipsesc încă 100 de decese.
            • -1 (3 voturi)    
              Asa s-a gandit si Trump, ... (Marţi, 12 mai 2020, 22:38)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              ... ca virusul e in China, n-are el treaba cu SUA. Acuma SUA conduc la numarul de infectati si la numarul de morti.

              Drept e, nu-i perfecta analogia, da' e o vorba romaneasca veche: prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia. Merita sa te uiti la cifrele altora, si sa inveti din ele, nu sa astepti sa ajungi si tu in aceeasi situatie, inainte sa-ti vina mintea la cap. Matale n-o sa crezi ca de COVID-19 moare lume care putea bine mersi sa mai traiasca decat in momentul in care ajungem si noi cum a fost Italia?
              • +2 (2 voturi)    
                SUA nu se află nici măcar în top 10 (Miercuri, 13 mai 2020, 8:22)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                cazuri raportate la populația sa.
                Cifrele altora sunt irelevante, dacă nu le înțelegi și strategiile pe termen lung.
                Ai dreptate, proști sunt cei care tratează acest nou coronavirus altfel decât virusul care a produs gripa din 1969 - știi gripa aceea care a avut de 4 ori mai multe victime? probabil că nu, pentru că tu nu te informezi mai departe de ce ți se livrează cu lingurița.
                Sigur că și Covid are un efect de grăbire a procesuelor degenerative însă el este accelerat în prea putine cazuri ca să fie relevant din punct de vedere statistic.
        • 0 (0 voturi)    
          daca (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:20)

          andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          cititi stirea cu mortii in accidente de circulatie, mai putini fix cu vreo 260 fata de anul trecut, aveti explicatia. si in martie era doar inceputul. Inca nu murise mai nimeni de COVID. Cam asa se face manipularea. Iuteala de mana si nebagarea de seama.
          • 0 (0 voturi)    
            Traficul auto a scăzut cu 30%, nu cu 100% (Duminică, 17 mai 2020, 12:06)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

            iar în 2 luni din cauza accidentelor auto România înregistrează 300 de decese; la un trafic cu 30% mai mic, luna martie ar fi avut maxim 105 decese în minus; avem 300 în minus.
            Deci?
      • +1 (7 voturi)    
        NY e un pic peste dublu, dar tot asteptam cifrele (Marţi, 12 mai 2020, 14:00)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        oficiale. Apoi Italia nu a avut niciodata mai multi morti pe zi de Gripa Chineza decat morti pe zi in mod normal. Deci sub dublu.
        La noi avem doar 1000 de morti pe vreo luna jumatate in care in mod natural afi fi decedat vreo 30000. Deci sub 4%. La ce variatie ai de la an la an din motive demografice ala 4% nu va putea fi o certitudine.
      • -3 (9 voturi)    
        De ce te compari cu NY? (Marţi, 12 mai 2020, 15:01)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Compară cu tările din jur. RO are cel mai mare număr de decese COVID din Europa Centrală și de Est. Pentru că s-au luat măsuri târziu, pentru că sistemul de Sanatate e unul indolent și șpăgar, pentru ca medicii (majoritatea incompetenți și depășiti profesional) ascund mizeria din spitale sub preș și pentru că la cârmă au fost niște politruci ca Ara*at, Tâtaru, Rafila eyc.
        • -1 (1 vot)    
          Care tara din jur ... (Marţi, 12 mai 2020, 18:09)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          ... a mai avut bine peste un milion de repatriati?
      • +1 (1 vot)    
        Va rog scrieti un avertizment la Martinezu (Miercuri, 13 mai 2020, 11:19)

        Adu84 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        A scris doar prostii/minciuni. Niciuna din cifrele sale nu sunt adevarate.

        In Romania numarul de decese a fost aproximativ acelasi ( o variatie de 1% in scadere e in marja de eroare care poate fi datorata unor schimbari de comportament rutier).

        In NewYork numarul de decese a crescut de la vreo 13.000 spre 16.000. O crestere semnificativa, dar e de vreo 25%, nu de 6 ori. Si o mare parte din vina este a guvernatorului Cuomo care a dat o ordonanta prin care obliga azilele sa primeasca bolnavi de Covid...

        @elonmusk 13 Mai: "Life should be lived" !
    • +2 (14 voturi)    
      Nu chiar (Marţi, 12 mai 2020, 13:02)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Iluștrii noștri medici consideră sub demnitatea lor să respecte normele de igienă atunci cînd îi incomodează sau cînd interferează cu perceperea de la pacienți a onorariului lor neoficial în numerar.

      Dacă nu ar fi fost luate măsurile restrictive, cele mai multe spitale mari din România ar fi fost în situația celui de la Suceava și nu ar mai fi existat nici măcar posibilitățile de tratament care există acum. În acest caz, am fi ajuns ca în R. P. Chineză, Iran, Italia sau Spania și mortalitatea ar fi explodat din lipsă de îngrijiri medicale, fiind afectate și persoanele mai puțin vulnerabile.

      Dacă am fi fost o țară de oameni responsabili și precauți, la felul indirect în care ne-a afectat pandemia, ne-am fi putut descurca cu minimul de măsuri adoptate în Suedia. Așa însă a trebuit să luăm măsuri ca în Spania deși la noi focarele au fost detectate mult mai devreme și au fost deci mult mai mici.

      Adevărata situație o vom afla după 15 mai, cînd virusul va avea în sfîrșit șansa de a se propaga pe scară largă în comunități. Abia atunci vom putea vedea responsabilitatea, disciplina și igiena personală a românilor de rînd.
      • +2 (12 voturi)    
        Anul trecut am avut epidemie de gripă (Marţi, 12 mai 2020, 13:40)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        cu un număr mai mare de pacienți spitalizați și n-am auzit de spitale care să fi avut probleme... Paturi ATi avem de 10 ori mai multe decât cazuri de Covid-19 (deci spitalele pot gestiona o rată de infectare de 150.000 de cazuri).
        Așa că nu avem nicio problemă din acest punct de vedere.
        • -2 (2 voturi)    
          Da, dar de-aia avem ... (Marţi, 12 mai 2020, 18:32)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          ... atat de putine cazuri grave si pe ansamblu atat de putini infectati care necesita spitalizare pt. c-am aplicat restrictii.

          Din 15 mai restrictiile se relaxeaza partial, in functie de ce intelege lumea aia poa' sa insemne o explozie de cazuri. Daca numarul de infectii zilnice incepe din nou sa creasca, brusc, infectiile noi se adauga la cele existente, si putem repede ramane fara paturi. In plus, nu toate paturile de terapie intensiva pot fi alocate pacientilor de COVID-19.

          Asa ca situatia, chiar daca nu-i catastrofala pe moment, ba chiar e datatoare de speranta ca o sa trecem peste epidemie fara sa ajungem in situatia Italiei, unde la un moment dat medicii trebuiau efectiv sa aleaga pe cine trateaza si pe cine lasa sa moara, din lipsa echipamentelor, nu-i in nici un caz roz, si poate degenera foarte rapid, daca nu suntem foarte atenti la evolutia epidemiei imediat dupa relaxare.

          De-aia, singura atitudine responsabila, in momentul de fata, e ca si daca se elimina anumite restrictii, fiecare om sa continue sa practice izolarea ca pana acuma, chiar daca nu mai e impusa.
          • +1 (1 vot)    
            Și cu Suedia care are doar 30% mai multe cazuri (Marţi, 12 mai 2020, 20:56)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            grave ca România cum facem?
            • -1 (1 vot)    
              Pai da, are mai putine cazuri grave, ... (Marţi, 12 mai 2020, 22:34)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              ... ca are de mai bine de trei ori mai multi morti.
              • +1 (1 vot)    
                Suedia a înregistrat 90% din decese în azile (Miercuri, 13 mai 2020, 8:26)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                Deci subiectul de discuție este restul de 10% cazuri (adică doar vreo 3-400).
      • -3 (7 voturi)    
        Să nu exagerăm (Marţi, 12 mai 2020, 14:57)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        La un număr anual de 460.000 decese, Spania are 26.800 decedați (și) de Covit-19 - un procent de 5.8% din total decedați anual.
    • +3 (3 voturi)    
      pai nu toti murim oricum (Marţi, 12 mai 2020, 14:33)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      .....mai devreme sau mai tarziu...
    • -2 (2 voturi)    
      nu prea (Marţi, 12 mai 2020, 15:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      le ai cu transmiterea bolilor nu?!
      ce vorbesc... nu prea le ai cu logica de gradinita!
  • +10 (14 voturi)    
    e loc si de mai bine (Marţi, 12 mai 2020, 12:12)

    aditza_1967 [utilizator]

    Ieri in Bucuresti erau oficial 131 vindecati. dar doar la matei bals erau peste 400 vindecati.
    Daca DSU ar declara la timp vindecatii, ar arata mult mai bine graficele.
    [datele luate de pe Hotnews][ sa nu se creada ca spun prostii]
    • +11 (11 voturi)    
      Numar vindecari (Marţi, 12 mai 2020, 12:46)

      PaulOdaiasu1 [anonim] i-a raspuns lui aditza_1967

      E posibil ca numarul persoanelor vindecate sa fie mai mare decat numarul vindecarilor din Bucuresti, deoarece la Matei Bals sunt internati si pacienti din alte judete.
    • -1 (1 vot)    
      Spitalele de boli infectioase ... (Marţi, 12 mai 2020, 18:35)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui aditza_1967

      ... mai bine dotate si cu rezultate mai bune in tratarea COVID-19 trateaza si oameni din alte localitati si judete. De ex. si la Timisoara la Victor Babes numarul de pacienti tratati si externati e mai mare decat toate cazurile spitalizate din judetul Timis. Da' aia pt. ca in Arad sau Hunedoara nu exista capacitate de tratament adecvata sau macar la fel de buna, asa ca o parte din cazuri se transfera la Timisoara. N-am date, da-s convins ca si Iasiul preia pacienti din Suceava.
  • 0 (30 voturi)    
    Ce trend se schimbă? (Marţi, 12 mai 2020, 12:26)

    reiand [utilizator]

    Ce trend se schimbă? Numărul de cazuri noi, de internați la ATI și de decese zilnice se mențin cvasi-constante. Asta înseamnă că avem un factor de transmisie R0 în jur de 1, în starea de urgență. Nu e clar ce urmează când restricțiile vor fi relaxate?
  • -5 (13 voturi)    
    Teste (Marţi, 12 mai 2020, 12:40)

    PaulOdaiasu1 [anonim]

    De fapt, cifrele arata ingrijorator, daca luam in calcul ca multe dintre teste sunt facute persoanelor care sunt de peste o saptamana la tratament. Procentul de persoane infectate din testari este mult mai mare. Daca s-ar declara si numarul de persoane testate pentru prima data, ar fi mult mai relevant.
  • +4 (12 voturi)    
    numaram cazuri imaginare (Marţi, 12 mai 2020, 15:04)

    gugui [utilizator]

    Deja este f clar ca e o problema cu testele - sunt nerelevante si in nici un prospect/insert nu se sutine ca ar fi 100% sigure SI ca demonstreaza ca "virusul" este cauza simptomelor.

    Mai mult, Institutul National de Statistica a anuntat ca in februarie si martie 2020 au murit in total MAI PUTINI oameni decat feb-martie 2019.

    https://www.biziday.ro/statistica-oficiala-anunta-ca-in-februarie-si-martie-2020-s-a-inregistrat-in-romania-o-scadere-a-numarului-total-de-decese-fata-de-2019/

    Deci unde e pandemia? Aa.. e doar in statisticile fabricate la recomandarea OMS (oricine moare, moare de covid) si la televiziunile care tocmai ce au primit 40 mil euro.

    Si niste oameni fara caracter si demnitate ne trateaza ca pe niste copii si ne restrang abuziv drepturile garantate prin constitutie sub pretextul pandemie... Wake Up!

    Ca amuzament:
    https://www.news.ro/externe/presedintele-tanzaniei-spune-ca-testele-pentru-coronavirus-folosite-in-tara-sa-dau-rezultate-eronate-dupa-ce-au-fost-testate-pozitiv-esantioane-de-la-o-capra-si-de-la-un-fruct-1922404103182020051719350996?fbclid=IwAR04CWLhHWjxTpCuP4pTjFh3NQLwmKoHa_gP-ualnMCKwskYIditUVt32cg
    • +1 (3 voturi)    
      Stai calm (Marţi, 12 mai 2020, 15:26)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui gugui

      Haide sa vedem statistica pe martie 2020. in feb 2020 credeam ca e o problema a Chinei si a Italiei
    • +1 (3 voturi)    
      Mai scade decesele din accident auto (Marţi, 12 mai 2020, 16:49)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gugui

      La astea suntem campioni europeni, si cresc an de an, dar nu i-a mai lasat covidu sa iasa pe strazi ca naucii.
      Este vorba de niste sute care nu au mai contribuit la statisticile de mortalitate...
      Intr-o singura saptamana din martie, au fost doar 27 fata de 99 in anul trecut - inmulteste 60 cu 4 saptamani si iese un "deficit" de 240 numai de la declararea starii de urgenta...
  • -2 (6 voturi)    
    stati linistiti (Marţi, 12 mai 2020, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    ca dupa 7-14 zile de la 15.05 o sa o luam de la capat...
    romanii nu prea le au cu respectarea regulilor sugerate de stat. sunt multe exemple si aici!
  • +3 (5 voturi)    
    . (Marţi, 12 mai 2020, 15:29)

    g01an [utilizator]

    a fost mai bine ca altii, deci n-a fost degeaba. dar linia aia neagra ne arata de ce putem re-deschide pravalia. la altii a crescut logaritmic si era motiv de ingrijorare si de masuri drastice. la noi a fost suficienta izolarea in afara mersului la programul de lucru normal. iar dupa primele 2 saptamani de plafonare a deceselor a inceput si scaderea cazurilor noi (cam timid, dar asa este cand ai oricum putine cazuri). dar acum ca avem si 2 saptamani de descrestere a cazurilor noi este momentul sa dam drumul la activitate si vedem noi pe urma ce se intampla. n-are rost sa tinem treaba in continuare blocata.
    • -3 (3 voturi)    
      Da si nu (Marţi, 12 mai 2020, 22:49)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Scaderea, cum zici si matale, e extrem de timida. Scaderea, care n-a fost constanta, a pacientilor internati, a inceput acum exact doua saptamani, si n-am avut in doua saptamani o scadere de 1000 de persoane din aroximativ 8000, cate erau inital. La ritmul actual de propagare a infectiilor, daca creste semnificativ, in urma relaxarii, in doua-trei saptamani depasim capacitatea spitalelor.

      Nasoleala e ca nu-ti dai seama instantaneu cand incepe sa creasca. In prima saptamana poate inca scade, ca urmare a restrictiilor de pana acuma, si chiar daca se produc infectii, nu vezi nimic, dat fiind ca perioada de incubatie e de 5 zile. Cand vezi, dupa o saptamana, deja ai o raspandire suficient de mare necontrolata ca sa nu mai apuci s-o reduci semnificativ mai devreme de alte 2-3 saptamani, prin reintroducerea restrictiilor. Si-atunci esti intr-o situatie si mai nasoala decat daca n-ai fi relaxat nimic: si cu restrictiile reintroduse si cu spitalele pline, si cu mai multi morti.

      Corect, dupa parerea mea, era sa se mai astepte 2 saptamani, pana la sfarsitul lui mai, ca sa se mai goleasca spitalele. Atunci, chiar dac-am fi avut o crestere brusca de infectii, dupa relaxare, am fi avut macar unde le pune, chiar daca ne-ar fi luat 2-3 saptamani sa readucem epidemia sub control. Asa, ne riscam.

      Speranta mea vine insa din faptul ca relaxarea e intr-adevar foarte firava. Si cuplata si cu masuri in plus de limitare a raspandirii bolii - in mod specific, purtarea mastii. Sper doar sa iasa legea cu amenzi pana pe 15 mai, ca nepurtarea mastii, sau purtarea incorecta a mastii sa poata fi si sanctionata.
  • -1 (5 voturi)    
    pariu (Marţi, 12 mai 2020, 18:39)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Ca după 15 Mai o să se ducă şi mama lu "plafon"?
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 mai 2020, 18:43)

    [anonim]