Coronavirus: Regina Elisabeta a Marii Britanii se retrage din viața publică pentru cel puțin câteva luni

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2020, 14:02 Actualitate | Coronavirus


Regina Elisabeta a II-a
Foto: Retna/Avalon.red / Avalon Editorial / Profimedia
Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii se retrage din viața publică în următoarea perioadă, absența ei de la îndeplinirea obligațiilor oficiale urmând să devină cea mai lungă din domnia ei de 68 de ani, scrie
The Times.

Potrivit Royal Reporter, Maiestatea Sa Regina și Ducele de Edinburgh vor rămâne la Castelul Windsor pe termen nelimitat din cauza coronavirusului. Regina a decis să nu mute Curtea la Londra, Balmoral sau Sandringham din cauză că riscul e prea mare. Acest lucru înseamnă că Prințul Philip își va sărbători împlinirea a 99 de ani, luna viitoare, în izolare.

Este posibil și ca primirea unei vizite de stat din Africa de Sud, programată în octombrie, să fie anulată.

Regina, în vârstă de 94 de ani, va rămâne, astfel, pe termen nedefinit, iar toată agenda ei până în toamnă este suspendată.

Palatul Buckingham va fi închis pentru public vara aceasta, pentru prima oară în ultimii 27 de ani. Evenimente precum petrecerile din grădină sau ceremonia de acordare a Ordinului Jartierei au fost anulate.

De obicei, Regina se întoarce de la Castelul Windsor la Palatul Buckingham în luna mai, unde stă până intră în vacanța de vară.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8314 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Să ia exemplu de la Papa Benedict, de pildă (Luni, 11 mai 2020, 14:13)

    BEDE [utilizator]

    Să ia exemplu de la Papa Benedict al XVI-lea sau de la Juan Carlos. Cred că ar trebui să abdice, pentru că are demult o vârstă tare, tare înaintată...
    • +6 (10 voturi)    
      Ce va trece prin cap e una. (Luni, 11 mai 2020, 15:14)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Așa ritos inceoeti: sa ia exemplu...bla bla,
      Regina e altfel decit cei din caravana din proverbul cu ciini latră. Că acolo e de presupus că cei din caravana aud ciinii . Pe tonul asta mai sună presa din Coreea de Nord


      Treabă britanicilor, monarhia lor, pierderea sau cistigul lor că nu va ascultă.
      • 0 (2 voturi)    
        Felicitări (Marţi, 12 mai 2020, 3:27)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

        ...o replica corecta , dar nimic nu se schimba , “ cultura” noastră este sa criticam absolut tot, pricepuți și specialiști in orice politica , plus. Răutatea de rigoare cu capra vecinului nu se dezminte....
        Din păcate uitam ca suntem o nație înapoiată , scuze, ... măcar eliminații odată haznalele din fundul grădinii cu fructe “ organice”... apoi putem critica Marea Britanie, SUA și alte tari ,foarte, foarte, foarte mult avansate economic și social...
        Se vor descurca și fără ura romanilor....
  • -2 (12 voturi)    
    Citez din articol: (Luni, 11 mai 2020, 14:22)

    comentatordiletant [utilizator]

    „Regina, în vârstă de 94 de ani, va rămâne, astfel, pe termen nedefinit, ” - aveți prea multe virgule și expiră temenul de valabilitate?
    Sper să nu spun prostii, dar aici astfel e complement de mod (Cum va rămâne? - astfel, adică retrasă) și e chiar lângă verbul pe care-l determină...
  • -3 (7 voturi)    
    Il lasa... (Luni, 11 mai 2020, 15:04)

    Mikelson [utilizator]

    ...pe asta micu', pe Charles, sa fie si el un pic de rege! Ca el fiind tanar nu il prinde boala asa repede!
  • +5 (7 voturi)    
    God save the queen (Luni, 11 mai 2020, 15:10)

    soringusar [utilizator]

    O mare regina !
  • -13 (17 voturi)    
    doamne ajuta! (Luni, 11 mai 2020, 15:40)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    sa scapam de baba asta, macar cateva luni.
    • +6 (12 voturi)    
      Neam prost crescut.Da,tu. (Luni, 11 mai 2020, 16:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Cu ce ți-a greșit să vorbești așa?Nu cunoști proverbul//respectă să fii respectat//?
  • -6 (8 voturi)    
    i-o fi (Luni, 11 mai 2020, 17:48)

    nahir [utilizator]

    făcut Moșu vreo vizită de curtoazie și i-o fi zis să se pregătească de marea călătorie, peste câteva luni.