FOTOGALERIE Aglomerație în parcurile din Sectorul 2. Regulile de distanțare sunt ignorate

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2020, 22:53 Actualitate | Coronavirus


Parc, in vreme de pandemie
Foto: Hotnews
​Vestea că parcurile din Sectorul 2 sunt deschise s-a răspândit rapid, astfel că duminică s-au umplut de bucureșteni de toate vârstele. Chiar dacă ne aflăm încă în situație de urgență din cauza pandemiei de coronavirus, foarte mulți cetățeni au ignorat regulile de distanțare fizică, mai ales că a dispărut teama de amenzi. Din când în când apăreau jandarmi călare, dar după cum a remarcat și unul dintre ei, nu pot interveni pentru a le impune oamenilor să respecte regulile.

Explicația este că nu se mai tem de amenzi, în condițiile în care Curtea Constituțională a decis că sunt neconstituționale.

Astfel, puteau fi văzute des grupuri mari de persoane, chiar dacă regula este să nu se adune mai mult de trei. Oameni în vârstă au ieșit la plimbare înainte de ora 19.00, locurile de joacă erau pline de copii, iar distanța de 2 metri între persoane era aproape imposibil de menținut în anumite zone.

Nici cetățenii nu respectă regulile, dar nici autoritățile nu-și fac treaba, parcurile fiind murdare, cu mult gunoi în jurul coșurilor pline.

Reamintim că primăria Sectorului 2 a deschis sâmbătă marile parcuri. Teoretic, locurile de joacă rămân închise.

Imaginile sunt din Parcul Plumbuita și Parcul Tei.





Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Click pentru a deschide



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37598 vizualizari

  • +35 (69 voturi)    
    jeg (Duminică, 10 mai 2020, 23:00)

    gurka [utilizator]

    spuneam: inghesuiala,tiganeala,nesimtire,gunoaie,rahat de caine...greata pandemica!
    • +23 (65 voturi)    
      Da (Luni, 11 mai 2020, 0:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gurka

      Cand eu si altii spuneam ca romanul nu invata decat daca stai cu parul (sau in cazul de fata dai amenzi) sau ca e prea devreme pentru ca se vor imbulzi toti, ne luam minusuri si apareau destepti care ne explicau ca nu e asa, ca nu e cazul.

      Nici nu a venit 15 mai si iata.

      Si apropo, sa obsercati multa lume cu mastile sub barbie, dar agatate de urechi. Ia ziceti-mi voi mie, cum au dat-o jos? De la corzile prinse de urechi, asa cum trebuie, sau au pus mana pe ea fix cum nu trebuie?

      Nu am dubii ca va veni un val doi. Poate nu acum, nu maine, dar pana la finalul anului, poate chiar pana in septembrie, sigur.

      Asta nu numai pentru ca nu se respecta ordonanatele, asa neconstitutionale cum sunt, ci pentru ca romanii nu sunt informati. iar romanii nu stiu notiuni de baza ale igienei. Nu stiu cum sa foloseasca o masca sau sa se spele pe maini.

      Vor aparea iar bolnavi de covid si va fi mare mister de unde apar, ca si acum.

      Cat despre geniile experte in covid, inca avem postaci chiar si pe HN care tipa ca e o conspiratie si ca nu exista boala sau virusul si ca se urmareste subjugarea economiei si restrangerea drepturilor de fapt.

      Ce pot zice decat ca orice s-ar intampla, poporul asta isi merita soarta. Nu a invatat nimic in astea 5 luni de stiri extensive despre pericolul ce poate aparea daca nu respecti minim de reguli de bun simt.
      • +11 (35 voturi)    
        Corect! (Luni, 11 mai 2020, 1:23)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Bine punctat...din pacate nu ai cu cine...40% sunt analfabeti functionali.
        • -4 (12 voturi)    
          sa dea velea o ordonanta (Luni, 11 mai 2020, 13:04)

          Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

          sa se faca parcurile mai mari, sa incapa toata lumea. Aa, nu s-au deschis decat 1-2 parcuri, si ne inghesuim toti in ele? Nasol, avem o concudere ocmpetenta.

          Unii turbeaza ca nu toata lumea e moarta de spaima mortii.
          Faptul ca lumea nu poarta masca si e relaxata nu spune decat un singur lucru: oamenii nu cred in covid.
          Babaieti, cu toata presa, itnernetul si TV-ul turate la maxim, nu ati fost deloc eficienti. Va trebui sa omorati mai multi.
      • -16 (46 voturi)    
        Tu decat sclav meriti sa fii (Luni, 11 mai 2020, 2:22)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Capul plecat si in genunchi!!! Uita-te la statistici di mai scade cam 2/3, ti se pare ca asta e pandemie??? Si vezi ca incep sa moara sia cronici Si netratati Si-s trecuti la Covid!!!
        • +11 (29 voturi)    
          Uită-te tu mai bine la statistici (Luni, 11 mai 2020, 6:55)

          TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Toate țările, chiar și cele grav afectate sunt în scădere dacă te uiți la numărul total de bolnavi. Israelul, care a început cam în același timp cu noi, sunt de aproape o lună în scădere. Colegii mei de acolo deja au început să vină la serviciu.

          Noi!? Suntem constant la ~7000 - 7500 bolnavi. De 2 săptămâni. Nici o scădere. Deci? Ce să înțeleg? Că toți sunt sclavi, numai românii sunt cei mai deștepți de pe planetă și fac ce știu ei. Că s-au născut specialiști în toate, mai nou și în medicină. Și da... e pandemie! Au zis-o cei de la OMS. Te-aș pune să stai lângă un medic sau o infirmieră care tratează oameni cu Covid-19, să văd cât de confortabil te simți.
          • -4 (10 voturi)    
            7000 cazuri active (Luni, 11 mai 2020, 13:33)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

            din 18 mil populație...cît la sută din cazuri vin din spitale, case de bătrîni, etc?...cre că 80-90% din ăia 7000 vin din instituțiili specialiștilor, Klaus, Orban, Vela,Tătaru, Arafat...n-au fost focare în magazine, piețe, etc...piețele au fost pline, plinuțe înainte de Paște...au explodat cazurile?...io văd că nu...au esplodat în carantina militarizată Suceava, din păcate...vedem peste două săptămîni sectoru2
      • +4 (16 voturi)    
        Ha! (Luni, 11 mai 2020, 9:46)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Nu exista bun simt in tara asta.

        Credeam ca lucrurile se vor schimba, ca oamenii vor fi ceva mai rationali, mai implicati, mai atenti, mai.... dar am pastrat o doza de scepticism. Iata ca ma pot baza oricand pe capacitatea oamenilor de a se comporta bizar si stupid.
      • -6 (18 voturi)    
        Cum să respecți o lege ilegală?! (Luni, 11 mai 2020, 11:30)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Și-apoi, ce rău fac toți acești oameni SĂNĂTOȘI care se află în același spațiu?
    • +3 (13 voturi)    
      ai descris orasul romanesc (Luni, 11 mai 2020, 10:16)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui gurka

      in atat de putine cuvinte. ce mai ramane ?needucati, grandomani, persiflanti, antisociali. ma intreb care ar fi cuvintele de lauda la adresa orasului ?
  • +47 (67 voturi)    
    Frumos (Duminică, 10 mai 2020, 23:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    Munții de gunoaie de lângă tomberoane sunt primul semn de "normalitate" in Romania
    • +5 (13 voturi)    
      depinde (Luni, 11 mai 2020, 10:55)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Intr-un fel, chiar sunt, dar fara ghilimele. Macar au pus unde trebuie, think. Preferai munti de gunoaie langa banci sau leagane, in loc de langa tomberoanele _pline_?
  • +22 (44 voturi)    
    In asa zisul parc Lacul Morii era la fel (Duminică, 10 mai 2020, 23:02)

    Kivek [utilizator]

    Lacul Morii e o balta plina de gunoaie dar asta e alt subiect, pe malul lacului in acest weekend erau MII de oameni care se plimbau cu copii, alergau etc
    • -9 (31 voturi)    
      ? (Luni, 11 mai 2020, 5:21)

      Viktor Vaughn [anonim] i-a raspuns lui Kivek

      tu ce cautai acolo?
      • -2 (2 voturi)    
        eram in trecere...prima oara in zona (Marţi, 12 mai 2020, 0:07)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Viktor Vaughn

        si ultima daca ramane asa
  • -26 (78 voturi)    
    pai si ce va asteptati? (Duminică, 10 mai 2020, 23:10)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    se joaca copiii pe strazi, printre masini parcate si gunoaie, orice loc verde care nu e "parc" e populat. Distantare, alte tampenii, am inteles, dar nu se poate sa stam numai in casa cu lunile pentru ca strauta unii, daca taranca suprema firea ar deschide toate parcurile probabil situatia s-ar echilibra si oamenii ar iesi la aer pastrand regurile de distantare, asa se duc toti buluco si mai apareti si voi sa faceti poze si sa ne "certati"
    • -23 (41 voturi)    
      Fa si tu un link cu unu sa tuseasca. (Duminică, 10 mai 2020, 23:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      Ca toata comunitatea stiintifica asteapta asta. Chiar lipsesc cazuri documentate.
    • +36 (70 voturi)    
      Distantare (Duminică, 10 mai 2020, 23:23)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      Distantarea nu e o tampenie iar respectul romanilor pentru lege, buna-proasta, este egal cu zero.
      Primitivismul nostru este o boala grea, aparent fara leac
      • -20 (50 voturi)    
        ba e o tampenie (Luni, 11 mai 2020, 0:02)

        eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        si vezi ca niste cercetatori britanici au descoperit ca si daca stai ascuns sub pat, distantat social cum iti place tie, virusul virusurilor ajunge si acolo, ba chiar mai abitir.
      • -9 (41 voturi)    
        Pastreaza-ti epitetele (Luni, 11 mai 2020, 0:02)

        Victtor [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Tine-le pentru tine, nu le folosi si pentru ceilalti.
        • -19 (31 voturi)    
          lol (Luni, 11 mai 2020, 1:12)

          eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

          ca daca nu...? haha. da-ma in judecata. la fel ca si in cazul distantarii sociale: daca eu am chef sa dau mana cu un prieten, iar el la fel, o sa ne dam mana. si o sa bem si o bere impreuna la terasa, cand s-o mai termina cu puscaria asta colectiva pe care o aplaudati voi ca asa vi s-a zis; te deranjeaza? da-ma in judecata. sau, mai bine, ia-ti vreo doi ani de distantare de-asta sociala, amice, stai acolo sub pat ca sa nu-i intalnesti pe aia sociali si sa fii "in siguranta".
          • +14 (22 voturi)    
            fiecare isi asuma riscul.. (Luni, 11 mai 2020, 6:48)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

            Si eu as iesi cu prietenii la un pahar de vorba, as da mana cu colegii, as da o tura pe la munte, dar vara asta vreau sa merg in vizita la bunicile mele, care se aprope de 90 de ani. Ce fac?.. Daca sunt asimptomatic? ma duc sa le omor?..
            • -4 (6 voturi)    
              nu, te duci sa le vezi (Luni, 11 mai 2020, 14:05)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Dar porti masca pe fata. Nu este prea greu.
              Fac pariu ca poti.
              • +3 (9 voturi)    
                Pariu pe ce? (Luni, 11 mai 2020, 15:26)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                Asta ai inteles tu pana acum, ca iti pui o masca pe fata si poti intra in casa cuiva fara sa risti sa transmiti virusul? Sau imi pun masca si ma duc sa le dau buna ziua de la gard?..

                La ce pariu te-ai gandit, avand in vedere ca este viata unor persoane in joc?..
    • +7 (17 voturi)    
      Interesant... (Luni, 11 mai 2020, 6:53)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      Sunt curios dacă mai rezistai sa stai in casa vreun an de-acum încolo in caz ca in loc de pandemie ar fi fost un război și statul in casa ti-ar fi garantat supraviețuirea...
      • +3 (19 voturi)    
        Bate saua sa priceapa iapa (Luni, 11 mai 2020, 9:48)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        E greu cu unii. Probabil au niste locuinte mizerabile si familii infioratoare de nu vor sa stea acasa :D
      • +2 (10 voturi)    
        Interesant... (Luni, 11 mai 2020, 12:17)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        Fix asta imi spunea bunica mea care a apucat un razboi. I-am zis ca marea majoritate a oamenilor nu au avut acelasi ghinion si ca nu inteleg ca se poate si mai rau. Ea se bucura ca nu aude explozii de bombe si altele si ca e mai liniste ca nu e trafic ca de obicei. Totul e o chestiune de perspectiva personala.
  • -5 (59 voturi)    
    Prea mulți mitici (Duminică, 10 mai 2020, 23:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Nicio grijă, peste o lună se vor mai rări dintre ei.
    • -13 (47 voturi)    
      Mda... (Duminică, 10 mai 2020, 23:54)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si daca, in ciuda certitudinilor dvs. si ale colegilor de idei, NU se intampla nicio mare nenorocire in termen de o luna... ce ne facem, fratilor, ce ne facem?!?
      Sau, mai precis, ce-o sa faceti dvs.? Faceti si dvs. un sepukku, acolo, ca sa aiba astia pe cine adauga la lista mortilor de Covid?
      Veniti aici, dvs. si ceilalti cativa panicmongers de pe acest forum si va puneti cenusa-n cap?
      Sigur ca nu. O sa inventati niste explicatii abracadabrante din care o sa reiasa ca, desi n-au murit, ar fi putut sa moara si ca oricum o viata e de nepretuit si merita "sa facem totul" pentru ea (inclusiv sa distrugem 10 altele), ca MASURILE, biblia vremurilor noi, trebuie tinute acum si de-a pururi, asa sa ne ajute Dumnezeu, sau Arafat, sau Streinu-Cercel, sau cine credeti dvs. ca e liderul suprem al sectei talibanilor covidieni.
      • +9 (27 voturi)    
        Așa au zis și în Italia în februarie (Luni, 11 mai 2020, 0:37)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Sau în Spania la început de martie.

        E drept că ar putea ajuta căldura, indexul UV mărit și lungimea zilei, dar să nu ne facem speranțe deșarte - vedem ce s-a întâmplat și în însorita Brazilie și în însoritul Guayaquil.
    • -10 (26 voturi)    
      cu siguranta nu (Luni, 11 mai 2020, 1:19)

      eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      am mai auzit prostia asta de multe ori in ultimele luni si e amuzant cum tot o repetati, desi de fiecare data s-a dovedit falsa. dar, ma rog, stim cam ce efect are propaganda asupra mintilor mai slabe.

      mai intai la italieni - vaaai, au fugit sudistii din milano, sa vezi cum o sa imprastie boala in toata italia si o sa moara cu milioanele. n-au imprastiat-o. sau b) au imprastiat-o, dar nu-i chiar asa de grava cum merge vorba, ca in sud mortii "de covid" se numara cu sutele, cel mult.

      apoi la aia cu gratarele din baneasa: vaaaai, au stat aproape unul de celalalt, ce grozavie, sa vezi cum mor cu milioanele prin bucuresti. n-au murit, (ce nasol pentru isteria voastra, nu?).

      apoi la romanii intorsi de afara: vaaaaai, sa vezi cum aduc astia boala si se intalnesc cu parintii, saracii, si cu rudele, saracele, si o sa moara cu milioanele. auvenit 1.2 milioane de oameni de afara, n-a murit cam nimeni din cauza lor.

      o s-o tineti tot asa vreo doi ani, pana apare vaccinul? nu-i bai, si restul o s-o tina tot asa, refuzand sa moara din cauza marelui virus... hahaha
  • +6 (52 voturi)    
    Ce surpriza (Duminică, 10 mai 2020, 23:18)

    robyzs [utilizator]

    Voi chiar credeati ca parcurile vor fi goale? Romanul stie sa respecte legea doar daca il arzi la buzunar.
    Cum sa ceri populatiei sa stea in casa cand PNL si Klaus Iohannis se lasa santajati de BOR si popii care au nevoie de banii platiti de enoriasi la slujbe.
    • 0 (32 voturi)    
      . (Luni, 11 mai 2020, 0:03)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      ce treaba are BOR? Mai bine uita-te la CCR.
    • +4 (8 voturi)    
      nu este chiar asa (Luni, 11 mai 2020, 14:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Oamenii civilizati in RO sunt din ce in ce mai multi, dar ceea ce se intampla ii face unoeri sa renunte la unele maniere si asta este un mare pacat.

      Nu avem rezistenta de a merge constant pe un drum, un drum mai bun, mai civilizat si mai eficient pentru toti

      Ceea ce ma bucura insa este ca parcurile sunt luate cu asalt - a durat destul de mult pana cand romanii au redescoporti parcurile dupa 1990. Sunt un mare fan al parcurilor ingrijite si cochete.

      mereu se poate mai bine.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 11 mai 2020, 16:19)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Am dat un plus pentru optimism :)
  • +14 (36 voturi)    
    rog sa ma scuzati (Duminică, 10 mai 2020, 23:21)

    ..13 [utilizator]

    DAr cei care se adunau in grupuri mai mari, fara sa respecte regulile propuse, erau cei din ginta bruneta - se vede in imagini. Este o caracteristica a lor - nu stiu cum sa o explic.

    Gunoiele in exces este o caracteristica a noastra, a tuturor dar si o lipsa a adminsitratiei care nu este pregatita sa faca fata obiceiurilor noastre - de ce??? Cred ca ii doare in cot si asa ca cetatenii se intarata si mai tare ca sa arate ca si ei pot...
  • +6 (42 voturi)    
    densitate crescută artificial prin măsuri idioate (Duminică, 10 mai 2020, 23:47)

    Guvid19 [utilizator]

    Așa, și dacă toți ăștia erau pe străduțe și pe lângă scările de bloc, prin parcări, pe trotuar și pe lângă gardurile parcurilor, era mai bine?

    N-au putut pleca din București, n-au decât în sectorul 2 câteva parcuri, restul fiind spații restricționate, că bântuie COVID-ul prin copaci și iarbă.

    E LOGIC: cu cât le tai oamenilor mai mult din spațiile în care s-ar putea dispersa, cu atât mai tare se vor aglomera în puținul loc disponibil.
    • -1 (9 voturi)    
      a fost doar un experiment social (Luni, 11 mai 2020, 14:07)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      au deschis un parc, sa vada cum se comporta lumea, daca a prins smecheria cu covidul sau nu.
    • +1 (3 voturi)    
      dar pentru asta ar trebui sa se decida unii (Luni, 11 mai 2020, 14:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Si asta mai inseamna ca trebuie sa isi foloseasca creierul. Doare rau folosirea lui de catre unii - pacat ca sunt alesi...

      Acum poate ca mai scutaram cofata si aruncam si...
  • 0 (24 voturi)    
    Sa traiasca viceprimarul Popescu ! (Luni, 11 mai 2020, 0:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Locuitorii sectorului 2 si nu numai trebuie sa stie ca este autor moral pt decesele ce vor urma in sector !

    PS. Si este simplu de tot ca in urma anchetelor epidemiologice ce vor urma pt imbolnavitii cu covid 19 din sectorul 2 sa se stabileasca faptul ca acest cretin este vinovat de imbolnavirea lor !

    PS. Vor urma dosare penale pt zadarnicirea combaterii bolii !
  • -7 (27 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 11 mai 2020, 0:45)

    AMDATi [utilizator]

    bravo lor. Decat sa stea in casa ca sobolanii. Nu e normal sa incerci sa protejezi cateva mii de diabetici prin carantinarea restului de 20 milioane.
    Sansele de a muri de covid sunt practic 0 pentru o persoana sanatoasa. Insa are grija guvernul sa le creasca, prin tinerea oamenilor in case, la sedentarism. O imbecilitate istorica.
  • -7 (27 voturi)    
    valeu! (Luni, 11 mai 2020, 1:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    oameni in parc! ... la puscaaaaarrrrriieeeeee! (nu mai pot scrie, ma spal pe maini)
  • +1 (19 voturi)    
    Au iesit termitele din casa (Luni, 11 mai 2020, 1:20)

    Seby30 [utilizator]

    O dovada de civilizatie si de bun simt...mai ales faptul ca se arunca gunoiul pe jos , langa cosul de gunoi.
    • +12 (20 voturi)    
      cosurile de gunoi (Luni, 11 mai 2020, 10:12)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      sunt supra pline. de aia sunt si pe jos. e mai degraba o problema a firmei de salubritate. sau a celor responsabili cu salubritatea.
      • +3 (9 voturi)    
        Si ce faci arunci pe jos? (Luni, 11 mai 2020, 13:23)

        bcorina [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        Daca cosurile sunt pline, in tarile civilizate, pui gunoiul intr-o punga si fie il arunci unde gasesti un cos gol fie il arunci acasa une ai cos de gunoi.
        In tarile civilizate amenda este drastica pentru aruncatul gunoiului la intamplare, iar romanii cand se duc in aceste tari nu arunca gunoil pe jos, si-l pun in rusac si- arunca fie la un cos gol fie la hotel.
        Dar educatia este grea in Romania.
  • -2 (22 voturi)    
    romanul asculta de par (Luni, 11 mai 2020, 1:22)

    nicnicnic [utilizator]

    Respectarea regulilor e o tampenie. Virusul nu exista. Merita sa moara pentru aceasta credinta a lor, nu? Rau e ca, inainte de asta, mai omoara si dintre cei corecti. Romania este frumoasa, pacat ca este... !
  • 0 (18 voturi)    
    SARS-CoV-2 este constitutional! (Luni, 11 mai 2020, 1:39)

    Crup [utilizator]

    Daca nu poti da nicio amenda, totul este un mare kkt! Asa a hotarat Curtea Constitutionala. In schimb, SARS-CoV-2 este constitutional!
    • +3 (9 voturi)    
      nu (Luni, 11 mai 2020, 11:01)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Asa a stiut guvernul sa faca legile
      • +4 (8 voturi)    
        Gresit! (Luni, 11 mai 2020, 13:30)

        bcorina [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Nu acest Guvern a facut Ordonanta pentru starea de urgenta ci Guvernul Radu Vasile, aprobata de dl. Dorneanu in 2004 cand era presedintele Camerei Deputatilor.
        Dar in anul 2004 legea era buna si constitutionala , iar acum cand se aplica nu mai este constitutionala.
        Inainte de orice comentariui Citeste Ordonanța de urgență nr. 1/1999 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență, aprobata prin Legea 453/2004 unde PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR de la data aprobarii este VALER DORNEANU.
  • +6 (16 voturi)    
    asta e omu (Luni, 11 mai 2020, 6:30)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    suntem fiinte ciudate uitati-va si afara e la fel. daca nu ne adunam sa vorbim sa barfim sa caterinca sa ceva nu putem trai.preferam sa luam amiba sa murim sa orice dar sa fim mai multi. asta e. aseara in dr taberei era full pe strazi ca-ntr-o zi de duminica obisnuita mai aglomerat chiar pentru ca e inchis parcu. cu batrani cu copii cu toti cateii etc. acum mai e si chestia ca e in aer liber si oamenii nu stau unu langa altu doar trec. nici amiba asta nu se ia asa aiurea.
    • -2 (4 voturi)    
      cica numai (Luni, 11 mai 2020, 14:18)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      calugarii si maicutele se izoleaza de relele lumii.

      In rest oamenii zburda unii catre/pe langa altii.
      Asta este viata - in turma - si de aceea suntem aici.
      Dar continuam sa existam asa cum suntem, nu este ciudat?
  • -1 (23 voturi)    
    Constat (Luni, 11 mai 2020, 8:39)

    idealogul [utilizator]

    cu parere de rau ca agenda publica in Romania o fac lasii, inchistatii, apocalipticii,sclavii si traditionalistii. Nu sariti pe mine cu plusuri ca nu vorbeam de ortodoxi ci de atei.
    Astia stau ca lasii ascunsi sub pat sunt inchistati in cateva articole scrise de medici si nu vor sa vada ca exista si alte articole care le contrazic parerile apocaliptice. Sunt sclavii stiintei si prefera sa moara decat sa-si traiasca viata. Respecata cu strictete traditia lasata de Marx si Darwin si planuiesc sa ne arate cu orice pret supravietuirea celui mai puternic.
    Agenda publica in Romania o fac cateva sute de facebucisti care de sub pat posteza panicati si frenetic pe toate site-urile mesaje apocaliptice.
    Bai frate, cand au lasat-o si ortodoxii mai domol cu sfarsitul lumii au inceput ateii cu exact aceeasi placa.
    Nu va iesit de loc predictia catastrofala cu impartasania de Pasti luata de la biserica asa ca ati reinterpretat biblia dupa evanghelistii Fauci, Ferguson si Cercel si ati mutat data apocalipsei dupa 15.
    • +2 (10 voturi)    
      ... (Luni, 11 mai 2020, 9:37)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Ortodocsi.
      • +1 (7 voturi)    
        ... (Luni, 11 mai 2020, 11:48)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Păi „ortodocsi” = „ortodoxi”, nu ?
        A... ați vrut să spuneți „ortodocși”...
  • -3 (7 voturi)    
    #boomerremover (Luni, 11 mai 2020, 8:51)

    was [utilizator]

    zilele aste am primit un link catre un articol, este in limba maghiara dar google translate isi face treaba. Merita citit si gandit putin la ceea ce scrie.
    https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=hu&tl=ro&u=https%3A%2F%2Fwww.valaszonline.hu%2F2020%2F05%2F05%2Fboomerremover-jarvanyhelyzet-fiatalok-idosek-konfliktus%2F&prev=search&sandbox=1
  • +1 (19 voturi)    
    ... (Luni, 11 mai 2020, 9:43)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Un popor de nesimtiti, de badarani, de oameni carora nu le pasa de cei din jurul lor.
    Pana si grecii au fost mai cu capul pe umeri in perioada asta...
  • +5 (15 voturi)    
    Oamenii au nevoie de libertate (Luni, 11 mai 2020, 10:21)

    George21 [utilizator]

    Atata timp cat oamenii se simt nesiguri,sunt restrictionati sunt bombardati cu fel de fel de articole si stiri risca sa fie afectati mult mai grav decat cei prind acest virus si dezvolta simptome.
  • +4 (8 voturi)    
    hmm (Luni, 11 mai 2020, 10:28)

    Kato01 [utilizator]

    Poate totul a fost un test si sectorul 2 a trans batul ce scurt :))
  • -2 (16 voturi)    
    9 din 10 poze sunt facute (Luni, 11 mai 2020, 11:12)

    AliKimiku [utilizator]

    Astfel incat sa para mai aglomerate decat sunt.
    E tehnica veche , vrei sa para multi ii pozezi de la nivelul solului cu profunzime mare de camp. Vrei sa para putini ii pozezi de la etajul 10.
    • 0 (16 voturi)    
      da:)) (Luni, 11 mai 2020, 11:20)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Si toti sunt pusi in PS acolo.
      Ei erau, de fapt, acasa.
      Avem pe strada un parculet de 100mp si de o saptamana e plin in fiecare zi. Acum doua saptamani pe dn intre aeroport si podul de la centura se vedea rar cate o masina, acum e ca intr-o zi obisnuita. Sambata in piata era foarte aglomerat.
      Da, poti face fotografiile sa para intr-un fel sau altul dar realitatea e ca de o saptamana lumea a uitat de toate regulile.
      • -2 (10 voturi)    
        Propunere (Luni, 11 mai 2020, 14:29)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Propun ca toți cei care sunt oripilați că lumea iese la plimbare, merge cu mașina sau - horribile dictu ! - merge la piață, să #steaacasă voluntar și după 15 mai. Cam până când dr. Tedros de la OMS declară virusul dispărut de pe fața Pământului pentru totdeauna. În felul acesta se vor proteja în primul rând pe ei înșiși, dar îi vor proteja și pe ceilalți.
        Îi vor proteja în sensul că îi vor scuti de prezența lor enervantă.
        • -4 (8 voturi)    
          ... (Luni, 11 mai 2020, 14:57)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Eu lucrez de acasa de vreo 13 ani. Si nu-s oricum mare fan adunari (sau adunaturi) sau intalniri fata in fata. Si am avut suficiente pierderi financiare din proiecte externe anulate in perioada asta. Nu va dati seama ca e inutil tot sacrificiul facut in astea doua luni si asta pentru ca niste maimute nu vor sa stea potolite?
          • -2 (8 voturi)    
            Good for you (Luni, 11 mai 2020, 16:57)

            Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

            Continuați să #stațiacasă încă 13 ani, dacă vă place, nu am nici cea mai mică intenție să mă pun în calea fericirii dvs. Eu, unul, aș prefera să mai ies și pe-afară. N-ar trebui să vă deranjeze, oricum stați închisă în casă din convingere.
      • +1 (7 voturi)    
        Doctore, exceptand o poza (Luni, 11 mai 2020, 16:11)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Toate celelalte sunt facute in lung de linie mai exact deformeaza realitatea grav.
        Nu stiu ce se intampla in parculetul de langa tine dar sunt curios ce faceai sambata in piata!
        • 0 (6 voturi)    
          ... (Luni, 11 mai 2020, 16:21)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          O vad de la geam. Eu n-am mai iesit din casa de pe 14 martie. Sotul a iesit de 4 ori. Pestele de Florii si mielul pentru Paste le-am comandat online, numai ca sa iesim cat mai putin.
        • +2 (4 voturi)    
          ah si apropo de fotografie (Luni, 11 mai 2020, 16:23)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Lasa lungul de linie si DOF-ul si alte prostii. Numara oamenii din poze. Si nu vad acolo unde sunt 2-3 sau mai multi sa aiba masca.

          Nu ma obosesc sa ma uit in EXIF-uri pentru ca nici nu-mi pasa de fapt.
  • 0 (14 voturi)    
    nam (Luni, 11 mai 2020, 11:12)

    idealogul [utilizator]

    Cel mai mult ma deranjeaja gloata "elitei megasuperioare" care posteaza aici cu dispret si greata despre poporul roman. Romanii sunt prosti, ignoranti, depasiti etc. Bineinteles cu exceptia romanilor care se autoconsidera superiori.
    Azi si aici pe hotnews era un articol cu italienii care au dat buzna pe strazi spre socul primarului din Milano. Dovada ca si in Italia exista o elita megasuperioara de atei care scuipa de sus.
    Romanii s-au comportat neasteptat de bine in aceste 2 luni. Bravo lor. Ma simt mandru ca sunt roman.
    Bineinteles ca au exista exceptii. Cautati in dixtionar cuvantul exceptii. Ca pentru atei toate exceptiile sunt reguli.
    In mult superioara Franta au fost lupte de strada cu masini arse. Dar nu putem vorbi rau de rasa superioara franceza. Noi suntem romani inferiori (bineinteles cu exceptia ateilor. )
    • +3 (13 voturi)    
      Cu totii gresim dar mai mult ceilalti (Luni, 11 mai 2020, 11:26)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Ce au a face ateii cu indisciplina, cu mandria de a fi roman, italian (de parca a fost decizia individului sa se nasca intr-un cadru geografic), cu respectarea unor reguli de bun simt?
      Neasteptat de bine? Uita-te la ultima saptamana, numai.
      Da, suntem un popor tare neghiob si fara sa ne uitam in alte curti. Nu respectam nimic si pe nimeni, nu ne pasa.
      Mergem cu viteza peste limita legala in localitati, depasim in curbe fara vizibilitate, daca politistul nu ne-a vazut n-am facut-o, furam orice (hartie de la birou, piultie, statul, orice nu e legat sau prins bine), aruncam gunoiul in strada, trecem pe rosu, sa mai zic? Nu toti au toate trasaturile de mai sus dar sigur ca unii se vor regasi pe alocuri.
      Nu exista loc sau popor perfect in lumea asta dar romanii nici nu se zbat vreun pic ca sa fie laudati pentru corectitudinea lor sau pentru bunul simt macar :)
      • 0 (4 voturi)    
        Mare dreptate aveți... (Luni, 11 mai 2020, 14:34)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        ...cu ultima frază !
        Așa e, „romanii nu se zbat vreun pic ca sa fie laudati pentru corectitudinea lor”. Alții o fac cu vârf și îndesat. Iar rezultatele sunt de obicei ridicole, dacă nu de-a dreptul hidoase.
    • -2 (8 voturi)    
      astia nu sunt romani (Luni, 11 mai 2020, 13:13)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      sunt armate de postaci platiti de elita globalista prin diverse ONG-uri, sa propovaduiasca noua religie mondiala: covidul. Daca mergi pe afara ai sa vezi ca romanii in majoritatea lor se comporta normal, poarta masca numai din cauza legii, nu din credinta ca ii ajuta in vreun fel
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Luni, 11 mai 2020, 14:58)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        Da, se vede in poza cum poarta romanii masca, din convingere sau nu.
      • 0 (2 voturi)    
        Imi aduci aminte de perioada de trista amintire (Luni, 11 mai 2020, 22:37)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        Off....in sec XXI mai exista asa ceva? Se pare ca da. Deci cum ai zis? Covidul nu exista? Vai de capul tau!
  • +2 (8 voturi)    
    pai (Luni, 11 mai 2020, 13:18)

    andrei1232000 [utilizator]

    sa vina Dorneanu sa faca ordine in parcurile din Sectorul 2. Politia ar trebui sa amendeze in schimb Primaria si pe cei de la salubritate ca nu se face curat.
    Pe 19 Martie am facut o sesizare pe site-ul Politiei Ilfov ca sa atrag atentia ca in comuna Tunari fumega gratarele pe strada, cu toata starea de urgenta proaspat instaurata.
    Pe langa faptul ca erau acolo o gramada care se infruptau din mici si bere, gratarele sunt pe trotoar si tot praful din strada este pe ele. Si surpriza! Azi m-au chemat la audieri ca sa confirm sesizarea de acum 2 luni. Si gratarele fumega in continuare. Curat stare de urgenta.