Coronavirus în România: Numărul îmbolnăvirilor a ajuns la 15.362 / Pacienți vindecați - 7.051

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2020, 12:52 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania, prelevare probe
Foto: Agerpres
Numărul îmbolnăvirilor din cauza coronavirusului a ajuns în România la 15.362, iar cel al pacienților vindecați la 7.051, potrivit ultimelor date oficiale publicate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 231 de cazuri noi.

La Terapie Intensivă, în acest moment, sunt internați 242 de pacienți.

Numărul de decese a ajuns la 952.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 14.399 de persoane. Alte 19.887 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 256.749 de teste.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17960 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    cifre aruncate aiurea (Duminică, 10 mai 2020, 13:53)

    CostinCostin [anonim]

    se aruncă pe piață un 15.362 de imbolnăviri. sunt 7,359 cazuri active în .ro dar Grupul de Comunicare cică Strategică dă tabele cu Suceava 3213 de cazuri. nu e ok să facă asta, dă-mi cazurile active din Suceava și lasă statisticenilor restul detaliilor.

    corect ar fi să comunici: 'în județul Suceava mai sunt active 726 de cazuri de Covid-19 din care 280 în municipiu.'
    • +2 (2 voturi)    
      Focare (Duminică, 10 mai 2020, 16:44)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui CostinCostin

      E chiar foarte bine ca se da situatia pe judete. Daca in ultima saptamana nu iei in considerare 6 judete la care au fost cresteri mari, de peste 100 cazuri pe saptamana (din focare), astazi, eram in scadere vizibila, la 104 cazuri sau poate chiar mai putin.
      Cele 6 zone care strica statistica sunt: Bacau, Botosani, Mures, Neamt, Suceava, Vrancea si Mun. Bucuresti. Restul tarii e in evidenta scadere ca numar de cazuri.
  • -1 (7 voturi)    
    Bine ca (Duminică, 10 mai 2020, 14:41)

    briciu [utilizator]

    Avem de cine rade, Suedezii sunt mai varza decat noi au crezut ca fac o smecherie dar a iesit exact invers, bine sa mai asteptam un val, englezii erau si ei pe aproape dar au virat in ultima clipa dar si la ei e cu semnul intrebarii ??!!
    • +2 (8 voturi)    
      Belarus (Duminică, 10 mai 2020, 15:24)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Cum explici situatia din Belarus atunci? Aproape nicio masura (scoli inchise 2 saptamani si atat), teste de 2 ori si jumatate mai mult decat noi, cazuri de doua ori si jumate mai mult, iar morti de 4 ori mai putini.
      Aceste date sunt cele raportate la populatie, evident.
      • +1 (3 voturi)    
        Modul de raportare (Duminică, 10 mai 2020, 16:38)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Poate difera modul de raportare, te-ai gandit la asta? Poate raporteaza strict decesele Covid. Compara mai bine cu Germania, care era data la inceput ca exemplu pentru numarul mic de decese. In Germania, la zi, 90 decese la 1 milion locuitori, in Romania 46/1 milion. Sau compara cu Suedia, 319/1 milion.
        • -1 (5 voturi)    
          Pai asta e si realitatea (Duminică, 10 mai 2020, 18:13)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

          Unele tari raporteaza toti mortii de la Covid. Nu mai exista altceva. The Great Bulshit keeps going.
          • 0 (0 voturi)    
            Exemple (Luni, 11 mai 2020, 8:58)

            Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Poti da cateva exemple de asemenea tari, cu sursa oficiala unde apare aceasta informatie, cum ca decese care nu au infectare Covid confirmata sunt atribuite ca deces Covid?
            Pana una-alta, exista un ghid de raportare decese, elaborat de OMS, pe care Romania il respecta. Cine vrea sa se documenteze il gaseste usor, e un pdf de o pagina.
      • 0 (4 voturi)    
        Pe bune? (Duminică, 10 mai 2020, 16:52)

        Anti-inteligenti-asimptomatici [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Asta ai ales ca exemplu ? Ia citeste cu rabdare :https://www.newmoney.ro/etichetat-de-occident-drept-ultima-dictatura-din-europa-belarus-se-afla-la-rascrucea-dintre-est-si-vest/ si dupa aia am sa-ti explic eu cum se raporteaza cazurile ... Apropo, prin zona aia dupa care inca mai tanjiti unii dintre voi astia care de-o vreme ati impanzit site-ul Hotnews, cati doctori au mai "cazut"de la ferestre ??
        Va e dor de mama rusie, nu-i asa ?? Ce vremuri erau ...
    • 0 (0 voturi)    
      Radeti, dar... (Luni, 11 mai 2020, 0:47)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      ...radeti ca mine, sa zic asa.
      90% din mortii de Covid din Suedia aveau peste 70 de ani. Italia, 80% peste 70 de ani, mult peste jumatate aveau peset 80 de ani. Ca si in Romania, imensa majoritate a decedatilor erau nu doar de varsta inaintata, ci si suferinzi de una sau mai mutle alte afectiuni grave.
      Am 58 de ani, sunt supraponderal si am o veche si destul de serioasa afectiune cardiovasculara, in parte ereditara, in parte "construita" de mine insumi, asa ca nu-s prea departe de grupele de risc ridicat in materie de Covid.
      Dar ce se intampla acum este o ticalosie, sau macar o prostie fara margini. Amanetati viitorul generatiilor tinere, copiilor si nepotilor nostri - pentru ca ei vor plati toate oalele economice facute tandari in aceste luni - pentru beneficii extrem de reduse si discutabile.
      Si daca in toamna vine valul doi, ce facem? Mai inchidem econiomia inca vreo 2-3 luni, alta scadere de 10-15% din PIB?!? Primavara viitoare la fel? Iar daca astia nu gasesc un vaccin "adevarat", ce facem, distrugem toata civilizatia si ne intoarcem in pesteri si bordeie - neaparat izolate!! Iar batranii pe care chipurile ii salvati acum, cam ce-o sa se intample cu ei peste cateva luni, cand tinerii care-i sustin acum isi vor pierde locurile d emunca sau vor fi fortati sa stea acasa luni si luni de zile?
  • +1 (1 vot)    
    pe bune ? (Duminică, 10 mai 2020, 17:17)

    man82 [utilizator]

    ce valoare are indicele de cazuri la mia de locuitori daca nu se scad pacientii vindecati si decedati ?
    in cazul Sucevei daca teoretic nu s ar mai infecta nimeni ar ramane pe primul loc pana la urmatoarea
    pandemie.