Focar de infecție coronavirus la un centru pentru persoane cu handicap din Neamț: 167 de cazuri confirmate

de DG     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2020, 10:41 Actualitate | Coronavirus


Test coronavirus in Romania
Foto: pixabay.com
Direcţia de Sănătate Publică Neamț a confirmat 167 de îmbolnăviri cu COVID-19 la angajaţii şi beneficiarii Centrului pentru recuperarea şi reabilitarea persoanelor cu handicap (CRRPH) Păstrăveni, transmite Agerpres.

Din totalul îmbolnăvirilor, 100 de cazuri au fost înregistrate la beneficiari, iar 67 - la angajaţi.

"Salariaţii COVID-19 pozitivi, aflaţi în izolare preventivă la domiciliu, au fost internaţi, iar familiile au fost plasate în izolare la domiciliu", precizează conducerea DSP Neamţ.

Beneficiarii cu forme uşoare sau asimptomatici sunt trataţi în centru. "Ca urmare a consultărilor dintre şefii DGASPC, ai Centrului Păstrăveni şi medicii specialişti s-a stabilit ca salariaţii care ar fi trebuit să încheie perioada de izolare la locul de muncă să rămână în continuare în activitate, iar cei din prima tură care au primit rezultatele negative să vină la lucru, de asemenea", menţionează DGASPC Neamţ.

Şi la Centrul pentru copii cu dizabilităţi "Sancta Maria" Piatra-Neamţ sunt înregistrate 6 cazuri de COVID-19 la salariaţi şi 13 la tinerii aflaţi în instituţie.

"Personalul a fost internat în spital în vederea izolării şi tratării. Tinerii, asimptomatici, au fost izolaţi în cadrul centrului, într-un pavilion separat, au fost evaluaţi de către medici infecţionişti şi sunt monitorizaţi de către personalul de specialitate al centrului", a declarat conducerea DSP Neamţ.

Conducerea DSP Neamţ a subliniat că din 16 aprilie a început testarea personalului de îngrijire şi în căminele de bătrâni. Testarea acestora trebuia efectuată de 2 ori pe lună, la începutul fiecărei perioade de izolare preventivă la locul de muncă.

Au fost recoltate probe din 21 de cămine de bătrâni publice şi private, de la 245 angajaţi şi beneficiari. Pentru 4 angajaţi şi 11 rezidenţi ai unui centru privat din Almaş s-a confirmat infectarea cu COVID-19. Persoanele au fost internate în spital în vederea izolării şi tratării.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8137 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    n-ar trebui sa ii ingrijeasca clericii?! (Duminică, 10 mai 2020, 10:45)

    Antenistontel [utilizator]

    ca oricum sunt agitati din lipsa de ocupatie?!
  • +3 (9 voturi)    
    Nu au fost facute teste in absolut toate centrele (Duminică, 10 mai 2020, 10:55)

    deval [utilizator]

    pentru batrani si copii , inca ?! In toata tara ar fi trebuit sa fie facute sistematic !!
    Nu sa se prefaca dupa 15 mai, ca ne protejeaza pe cei care putem sa ne protejam singuri !!
  • +7 (13 voturi)    
    în vreme ce (Duminică, 10 mai 2020, 11:15)

    berenger [utilizator]

    noi stăm în casă, autoritățile și televiziunile anunță apocalipsa dacă ieșim pe stradă, cele mai multe, mai mari și mai agresive focare sunt în instituții medicale și sociale.
    • +4 (6 voturi)    
      culmea (Duminică, 10 mai 2020, 14:23)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      autoritățili în ofsaid, ca de obicei...n-au fost focare în piețe, magazine, sau aeroporturi cu șpăranghel...nici în mult hulitele biserici, cu lingurițe, n-au fost focare...noi amenințații și amendații am respectat regulili, autoritățili nu...să fie amendate autoritățili
  • -3 (9 voturi)    
    Dacă n-ați fost cuminți... (Duminică, 10 mai 2020, 11:38)

    Mazeta [utilizator]

    Nu mai pupați relaxare!
  • +3 (11 voturi)    
    daca testezi afli, daca nu testezi (Duminică, 10 mai 2020, 11:39)

    ics_11 [utilizator]

    te lauzi in mod mincinos ca ai putine cazuri. va imaginati cate persoane au infectat cei 67 de angajati pe langa cele 100 de persoane ingrijite din centrul respectiv ?!
    e usor sa bagi capul in nisip ca strutul : daca nu testezi nu ai infectati.
  • -1 (9 voturi)    
    Asta e nivelul (Duminică, 10 mai 2020, 12:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un asemenea Centru avea medic, cadre medii sanitare etc. nu? Inca o dovada a incompetentei in indolentei din sistemul nostru sanitar. Tov Tâtâaru, nu mai da sfaturi altora, uită-te la dta în grădină și nu mai ascunde (...) sub preș
    • -2 (2 voturi)    
      Pastraveni (Duminică, 10 mai 2020, 14:19)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cu tot respectul, habar n-ai ce e la Pastraveni. Eu am fost acolo la inceputul anilor 90 cu o delegatie olandeza, iar daca ulterior s-a dat cu var, simptomatologia celor internati acolo nu s-a schimbat. N-are nici o legatura cu ce arunci in necunostinta de cauza. Nu te repezi, ca nu stii si cred ca nici nu vrei sa stii ca dupa aia sa-ti para rau ca ai aflat.
  • +1 (5 voturi)    
    O exista vreun jurnalist care sa-i enerveze si sa (Duminică, 10 mai 2020, 15:18)

    deval [utilizator]

    ceara situatia testelor efectuate si rezultatul acestora in centrele sociale (azile, orfelinate, de sanatate mintala ...) ??!!
    Sau aia 40 milioane euro inhiba un astfel de demers jurnalistic ??!!
    Acolo sunt cei pe care statul are obligatia legala sa-i protejeze si dupa 15 mai !!