Viorel Cataramă, care a anunțat că vrea să se infecteze cu COVID-19, este vicepreședintele Crucii Roșii, ONG-ul care a strâns cei mai mulți bani din donații în criza coronavirusului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2020, 19:46 Actualitate | Coronavirus


Viorel Catarama
Foto: Facebook
Viorel Cataramă, care a anunțat public că vrea să se infecteze "voluntar" cu coronavirus, este vicepreședintele filialei din România a Crucii Roșii, ONG-ul care, potrivit informațiilor care au circulat în această perioadă în spațiul public, a adunat cele mai multe fonduri din donații și sponsorizări, de la debutul crizei coronavirusului. Din conducerea Crucii Roșii Române mai fac parte Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române (președinte) și Raed Arafat (care este, alături de Viorel Cataramă, unul dintre cei 6 vicepreședinți).


Cataramă vrea să se infecteze, Crucea Roșie spune că declarațiile lui nu reprezintă poziția oficială a organizației


Viorel Cataramă nu este doar om de afaceri și politician, ci și vicepreședinte al Crucii Roșii Române, unul dintre cele mai de succes ONG-uri din țara noastră, care s-a implicat activ în gestionarea crizei coronavirusului, inclusiv prin sprijinirea spitalelor cu echipamente și aparatură, și a primit, la rândul său, donații în bani pe măsură.

Viorel Cataramă a anunțat public săptămâna aceasta că vrea să se infecteze "voluntar" cu coronavirus, motivând că vrea să demonstreze că "imunizarea de grup ar fi o soluţie mai bună pentru România, iar politica statului acasă a fost o măsură greşită".

De cealaltă parte, Societatea Națională de Cruce Roșie din România a transmis vineri, la solicitarea HotNews.ro, că declarațiile lui Viorel Cataramă pe această temă "nu reprezintă poziția oficială a Societății Naționale de Cruce Roșie din România".




Inițial, Viorel Cataramă a anunțat că a cerut să fie lăsat să se interneze într-un spital unde sunt tratați pacienți cu coronavirus, pentru a se putea infecta "voluntar", iar după ce i s-a refuzat acest lucru, a anunțat public că a mers în comuna Bărbuleşti, din județul Ialomiţa, unde, până acum, peste 70 de persoane au fost infectate cu coronavirus, în încercarea de a se infecta.

"În momentul în care plec de aici voi fi singur, merg direct acasă şi mă izolez, astfel încât să aştept rezultatul", a declarat ieri Viorel Cataramă.


Dosar penal pe numele lui Viorel Cataramă


Astăzi, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni i-au deschis dosar penal lui Viorel Cataramă, după ce a fost în localitatea Bărbulești din Ialomița, unde sunt 70 de cazuri de COVID-90, cu intenția declarată de a se infecta cu noul coronavirus. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis un dosar penal pe numele omului de afaceri pentru infracţiunea de zădărnicire a combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 din Codul Penal.

Crucea Roșie a precizat vineri, la solicitarea HotNews.ro, că "Activitatea domnului Viorel Catarama în calitate de vicepreședinte al Societății Naționale de Cruce Roșie din România se desfășoară pe plan administrativ și organizatoric, acesta neavând atribuții în domeniul recomandărilor medicale și sanitare. Domnul Viorel Catarama nu a prezentat vreodată această acțiune personală Crucii Roșii Române sau voluntarilor acesteia."


Reprezentanții Crucii Roșii mai spun că desfășoară, din data de 28 februarie 2020, o campanie națională de conștientizare și informare a populației asupra importanței prevenției și limitării infectării cu noul Coronavirus (COVID-19). "Misiunea organizației noastre este de a proteja viața și de a crește nivelul de cunoștințe al populației cu privire la prevenirea îmbolnăvirilor."

De asemenea, Crucea Roșie îi îndeamnă pe români "să stea acasă și să respecte sfaturile autorităților competente".


Donații de ordinul milioanelor de euro pentru Crucea Roșie, de la izbucnirea epidemiei


Potrivit informațiilor care au apărut în spațiul public de la debutul epidemiei de coronavirus în România, Crucea Roșie este ONG-ul care a primit, practic, cele mai multe sume provenite din donații și sponsorizări în această criză, pentru îi a ajuta la rândul său, mai departe, pe cei afectați de pandemie.

O parte dintre donațiile primite de Crucea Roșie în această perioadă: câte un milion de euro de la OMV Petrom și Philip Morris, 1.500.000 de lei de la Procter & Gamble România, 1 milion de lei de la producătorul de bere Timișoreana, 1.160.000 de lei de la Mega Image, 400.000 de euro de la Orange România, câte 200.000 de euro de la Fundația Globalworth și respectiv Carrefour România și Fundația Carrefour, 759.152 de lei de la Grupul CEZ România, 150.000 de euro de la NEPI Rockcastle, 100.000 de euro de la Sphera Franchise Group (KFC, PizzaHut), 100.000 de euro de la operatorul european de pariuri sportive și cazinou online BETANO.com, 433.000 de lei de la Electrica Furnizare, 250.000 RON de la Heineken România, 200.000 de lei de la PepsiCo România sau 100.000 RON de la Asociația Română a Producătorilor Internaționali de Medicamente - ARPIM (sursa donațiilor primite de Crucea Roșie: RevistaBiz.ro).






Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23916 vizualizari

  • -35 (77 voturi)    
    Alunecoasa decizie (Vineri, 8 mai 2020, 19:52)

    PureWhite [utilizator]

    Pana si Catarama ( care nu exceleaza in IQ ) si-a dat seama ca este o mascarada acest pseudovirus. Este destul de dificil sa crezi in ceva lipsit de argumente, dovezi s.a.m.d
    • +11 (21 voturi)    
      N-as zice asa ceva.. (Vineri, 8 mai 2020, 20:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      ..iar ce afce el nu demonstreaza nimic. Poate sa se infecteze si sa nu aiba simptome, sau poate sa se infecteze si sa aiba simptome usore si .. poate sa se infecteze si sa aiba simptome grave. Orice este posibil si nici o varianta nu demonstreaza nimic.

      Tu, daca vrei dovezi, poti sa te duci si sa te infectezi si tu.
    • +11 (29 voturi)    
      Sigur (Vineri, 8 mai 2020, 20:38)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      Pentru ca sute de mii de morti nu sunt o dovada sufcienta pentru tine...
    • -1 (19 voturi)    
      Cel mai simplu... (Vineri, 8 mai 2020, 20:43)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      ... este sa va oferiti si Dumneavoastra voluntar intr-un spital care trateaza bonvai de "pseudo-virus"
    • +14 (34 voturi)    
      exact cum spui (Vineri, 8 mai 2020, 20:44)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      Cei care nu exceleaza in IQ sunt cei care isi dau seama mereu cand exista o conspiratie/mascarada. Aia destepti n-au ei scoala vietii domn'le, sa se prinda si ei cand autoritatile obscure si fortele oculte vor sa-i manipuleze. Norocul nostru cu astia cu IQ slab, ca altfel ne manipulau pe toti.
    • +11 (31 voturi)    
      daca ai fi (Vineri, 8 mai 2020, 21:54)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      la ATI cu un furtun in gura, ma indoiesc ca ai mai debita asemenea balarii.
    • +3 (9 voturi)    
      ce "logica" (Sâmbătă, 9 mai 2020, 9:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      5% mortalitatea daca infecteaza toata planeta cat de dasteptule?!

      gripa spaniola a avut din cate tin minte o mortalitate mai mica decat SARS-Cov-2 si uite ca a omorat 100 milioane de oameni...

      nu exisclud ca modlitatea de al utpa cu virusul asta nu e chiar cea mai bina, dar un virus nu e de luat in ras.... 5% din 1 milion inseamna 50k. e mult... e putin?! cate morti pe milionu de locuitori crezi tu ca e motin de ingrijorare?!
  • +42 (56 voturi)    
    teatru ieftin (Vineri, 8 mai 2020, 19:59)

    tcvl [utilizator]

    omul vrea spectacol. Ar fi avut și varianta să umble prin oraș cu o găină pe cap ...
  • -18 (42 voturi)    
    SAFI (Vineri, 8 mai 2020, 20:00)

    un domn [utilizator]

    Exceocheria Covid la Banii Romanilor
    • +1 (5 voturi)    
      pentru ca doar romania a facut asta... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 9:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu e in lockdown si sua, aisa, restul europei, rusia etc....
  • -3 (15 voturi)    
    Ar trebui să se deschidă colonii de ciumă... (Vineri, 8 mai 2020, 20:05)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru cei care doresc să se infecteze.

    Dacă se infectează în mod controlat, crește imunitatea de turmă și nu vor mai infecta pe alții ulterior, cum ar face-o negreșit - pentru că ăștia sunt de regulă aceiași care nu poartă măști, ignoră cu bună știință regulile de carantină, etc.
  • +19 (25 voturi)    
    Viorel Panaramă (Vineri, 8 mai 2020, 20:22)

    Doru1963 [utilizator]

    Se pare ca presedintele Crucii Rosii in Romania e precum presedintele scarii de bloc.
    Pacat de munca oamenilor din Crucea Rosie, merita totusi ca si imaginea sa fie pe masura muncii lor.
    • +5 (9 voturi)    
      as fi cotizat la un ong, (Vineri, 8 mai 2020, 22:49)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      dar cred ca mai trebuie cumpanit.
  • +10 (20 voturi)    
    De ce sa te izolezi acasa, dragule? (Vineri, 8 mai 2020, 20:25)

    mike123 [utilizator]

    Normal trebuie sa fie izolat de autoritati si carantinat cu restul populatiei suspecte de coronavirus, pentru cel putin 14 zile!
    Apoi o alta carantina la (citeste puscarie la catarama) se impune! Viteazule!
  • +13 (25 voturi)    
    Bizonul doarme linistit (Vineri, 8 mai 2020, 20:54)

    BernierC [utilizator]

    Catarama si Crucea Rosie lucreaza ptr el! Ce o avea sula(Catarama) cu prefectura (Crucea Rosie)? Dar, in zilele noastre, iata ca se poate capusa orice idee - aparuta initial din bune intentii - cu cate un secu' care o va perverti. Sa ne traiti, serviciilor! Cata iubire de bizoni($$$), aveti in voi!
  • +10 (26 voturi)    
    Nimic mai mult (Vineri, 8 mai 2020, 21:08)

    modream [utilizator]

    decat un bou
  • +14 (24 voturi)    
    Rugam presa (Vineri, 8 mai 2020, 21:20)

    mimiloi [utilizator]

    sa-l bage in seama si pe catarama ca e disperat bietul de el. E in stare de orice ca sa iasa macar un pic in fata. Si-a cumparat scaun de sef la cruce, e in stare sa se infecteze cu virusi, si-ar face si seppuku in fata camerelor de luat vederi doar sa stie lumea ca exista si poate fi votat, orice doar sa fie votat si vazut. Cind vede ca alt disperat dupa popularitate pe numele lui de alint trump a ajuns presedinte cade in depresii lungi.
    Presa noastra poate sa faca un efort minim ca sa salveze acest erou al neamului.
    • +1 (19 voturi)    
      drepturile omului sunt inalienabile (Vineri, 8 mai 2020, 22:01)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      Omul are dreptul să-și riște propria viată. Dacă nu se îmbolnăvește pe el și se va autoizola să nu i se impute ca a îmbolnăvit pe alții, ceea ce autoritățile se vor strădui cu prisosință să facă, dovedește că frica de infestare poate că a fost exagerată și poate începe o eliberare de o frică nenaturală. Nu se poate nega că autoritățile au fost poate prea speriate și au folosit prea repede o justificare poate falsă ca să ne lipsească iute de unele libertăți ale omului atât de greu dobândite la revoluție.
      • +5 (9 voturi)    
        De ce si a operat arterele de la gat ? (Vineri, 8 mai 2020, 23:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        Ca sa traiasca ? Sau sa moara ?
        • +2 (6 voturi)    
          daca a facut operatia asta (Sâmbătă, 9 mai 2020, 7:14)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Se explica de ce ia decizii asa de ciudate...

          Creierul lui saracul nu mai functioneaza in conditii normale de sanatate, se intampla acolo oarece scurt-circuite si asta explica de ce acum face gesturi de genul acesta.

          Insa autoritatile gresesc cand il pun sub acuzare pe Catarama - omul poate s-a dus acolo cu ajutoare si ceea ce a facut a depasit o norma impusa - recomandata mai mult - si asta poate sa ii cauzeze moartea sau imunitatea, Asa a decis el. Cum de a fost posibil sa intre in zona??? Poate asta este intrebarea la care omul si autoritatile ar trebui sa raspunda, Ulterior omul a decis sa se izoleze si sa vada ce se intampla mai departe - aici nu a gresit.

          Practic a gresit cand a patruns acolo - dar nu stim ce explicatie este in spatele acestei actiuni, alta decat dorinta explicita de a prelua ceva virusi...

          Probabil ca omul vrea sa traiasca dar nu ca o leguma si cred ca este inca in cautarea formulei cele mai potrivite care sa il defineasca...

          Zic sa mai reflectam putin asupra chestiunii.

          Nu zic nici ca este bine si nici ca este rau.
          Clar exemplul lui nu este de urmat caci vai de fundurile noastre daca se arunca tugulanii fara de masca sa incerce senzatii de covid-19...

          este ca si cum un bolnav se auto-deconecteaza de la sistemele care inca il mai tin in viata...
  • -7 (23 voturi)    
    Reactie Catarama (Vineri, 8 mai 2020, 21:26)

    Cherciu [utilizator]

    BRAVO!
    Catarama a spus f. clar cum ne-au fost furate drepturile elementare de catre niste politicieni de toata mila, vai mama lor.
    Felicitari domnule Catarama. Aveti un votant sigur la urmatoarele alegeri.
    • -3 (15 voturi)    
      hahaha! (Vineri, 8 mai 2020, 22:02)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Cherciu

      QED.
    • +2 (16 voturi)    
      Sa intelegem ... (Vineri, 8 mai 2020, 22:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cherciu

      ..ca pe tine te doare nu atat faptul ca ti-au fost "furate" niste drepturi, ci ca ti-au fost "furate" de catre niste "politicieni de toata mila, vai mama lor.". Deci, daca erau altfel de politicieni, nu te-ar fi deranjat.

      In orice caz, tin sa te asigur ca orice altfel de politicieni ar fi fost la putere/guvern, ar fi aplicat aceleasi restrictii, ti-ar fi "furat" aceleasi drepturi. Chiar Catarama daca era, la fel proceda.
      • -1 (11 voturi)    
        Toate guvernele au luat acealsi masuri peste tot? (Vineri, 8 mai 2020, 22:47)

        Big Data [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Sau cum ai ajuns la concluzia ca oricine era la conducere ar fi luat aceleasi masuri idioate?
        Suedia si Corea de sud au luat aceleasi masuri?
        • +3 (7 voturi)    
          Ai dreptate. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:09)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Big Data

          Nu pot sa spun ce masuri ar fi luat pentru Romania, guvernul din Sudia, sau cel din Coreea de Sud.

          Oricum, eu tin sa mai postez inca o data ce am mai scris:

          "In orice caz, tin sa te asigur ca orice altfel de politicieni ar fi fost la putere/guvern, ar fi aplicat aceleasi restrictii, ti-ar fi "furat" aceleasi drepturi. Chiar Catarama daca era, la fel proceda."

          Deci,pentru tine, nu stiu nici ce masuri ar fi luat Catarama in Suedia sau in Coreea de Sud.
      • -1 (9 voturi)    
        baba cu bobi (Vineri, 8 mai 2020, 23:02)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Încă o "mama Omida", care le știe el ce și cum ar fi dacă ar fi ...
        • -2 (2 voturi)    
          De, eu si cu bobii mei.. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 10:59)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          ..tu si chibiturile tale de pe margine (ca si mine). Amandoi suntem, frumosi si destepti, cum iti place tie.
          • +1 (1 vot)    
            Scuze (Sâmbătă, 9 mai 2020, 16:04)

            clencix [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            dar eu nu am prevazut viitorul. Dar ai ceva dreptate, Cataramă, chiar dacă scapă, tot nu dovedește nimic, e doar un caz din multe, nu te pui cu frica mulțimii ...
  • -1 (21 voturi)    
    Aceeasi opinie (Vineri, 8 mai 2020, 22:03)

    gtomoiaga [utilizator]

    Eu sunt de aceeasi parere cu Catarama.Si am sa va spun de ce:in fiecare an mor in Romania zeci de mii de romani de boli mult mai grave decat covid, boli incurabile si nimeni nu a facut pana acum nici numarare zilnica, nimeni nu a inchis economia si granitele.Vi se pare normal cand vedeti ca 90 % din cei care mor de covid sunt cu boli grave si in varsta, ca sa justifice inchiderea lumii intregi.Justifica combarea bolii atatea pierderi economice si faptul ca pt marea majoritate boala practic nu prezinta riscuri mai mari decat o simpla gripa?Se justifica pierderea a milioane de locuri de munca?Este ca si acum medicamentul pt a te trata de o raceala banala ar costa 1 milion de $ de ex., adica disproportionat.Pai prefer sa raman racit decat sa -mi iau un medicament atat de scump.Si in Canada , unde locuiesc , sunt atatea opinii, care se bat cap in cap.Ba ca trebuie sa porti masca, ba ca nu-i nevoie, ba ca bunicii sa stea departe de nepoti, acum cica nu-i nici o problema, nu-i nici un risc.Si aici , ma uit pe raportarile zilnice, si vad ca moritatea deceselor sunt la persoanele foarte in varsta si cu boli grave.care oricum nu mai aveau mult de trait.Dar pt a mai reduce probabil nr deceselor printre acestia, au fost luate masuri absolut de neimaginat, care fac ca somajul sa ajunga la 20 %.Guvernele sunt iresponsabile in aceasta criza, in afara Suediei care se pare ca este marea castigatoare din toata aceasta criza.
    • +3 (17 voturi)    
      Problema .. (Vineri, 8 mai 2020, 22:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui gtomoiaga

      ..nu se pune asa, ca "atati" mor in fiecare AN de nu stiu ce boala, accidente etc.. Problema e ca numarul mare de bolnavi de COVID mor sau au nevoie de ingrijiri medicale acum, in cateva saptamani, cel mult 2 luni si pur si simplu coplesesc spitalele.
      • +3 (13 voturi)    
        favorizarea virusală (Vineri, 8 mai 2020, 22:58)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Cine are dreptul de a da unui bolnav SARS-COV2 locul în spital al unui alt bolnav, cel din spital să se salveze și cel scos din spital să moară?
        • +4 (8 voturi)    
          Aceleasi persoane .. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:26)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          . care, de exemplu, in Italia decideau ca personeale mai tinere sa fie salvate in detrimentul celor mai in varsta.
        • +3 (5 voturi)    
          de fiecare data cand intervine omul (Sâmbătă, 9 mai 2020, 7:24)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          In fata naturii distorsoniaza legile care opereaza natural...

          uneori interventia se vrea buna dar nu este intotdeauna chiar asa.
      • 0 (14 voturi)    
        Da??? (Vineri, 8 mai 2020, 23:15)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Belgia, tara cea mai afectata din lume (la milionul de locuitori) nu a fost niciodata cu UTI pline in nici unul din spitalele belgiene. In Bruxelles nu s-a depasit niciodata 50%. Deci despre ce aglomerari/moarte vorbim?
        • +3 (7 voturi)    
          Da, Belgia nu e Romania.. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:27)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          De ce nu-mi dai exemplu Spania, sau Italia, sau NY sau multe alte locuri in care spitalele nu fac fata? Hai, curaj.
      • +6 (16 voturi)    
        replica (Vineri, 8 mai 2020, 23:17)

        gtomoiaga [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        In anii' 70 a avut loc o alta asa -zisa gripa , cea din Hong Kong ,cu peste 1milion de morti si totusi nimeni nu s-a panicat atunci si nu a inchis economia.Totusi nu pot sa nu remarc diferenta enorma dintre restrictiile luate in tara la noi, desi sunt mult mai putine cazuri decat in tarile din vest si ceea ce au limitat alte state , desi au zeci de mii de morti.In timp ce in Canada nici nu s-ar concepe sa limitezi libertatea de miscare a persoanelor, chiar pe timpul asta( aici nu ai nevoie de declaratie de iesit, nu ti se impune masca, etc.) in Romania s-au luat niste masuri absolut ridicole, exagerate, care oricum nu ar limita propagarea virusului.E normal ca romanii sa simta ca le sunt limitate libertatile individuale.Doar cei care nu ati trait in Vest o perioada timp, puteti spune ca nu-i nici o problema daca s-au impus aceste restrictii drastice.Dar inteleg aceste restrictii exagerate prin faptul ca Romania are o traditie comunista, de limitare a drepturilor.
        • +2 (6 voturi)    
          Te contrazic ceva.. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:24)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui gtomoiaga

          ...in unele magazine in Ontario deja nu te mai primeste fara masca. In autobuze si metrou dupa cum bine stii nu mai sunt toate locurile disponibile. Da, nu ai nevoie de declaratie, dar masca o sa fie curand obligatorie. Si sunt retrcitii de miscare, pe baza .. voluntara sa zicem. Daca nu le respecta lumea, posbilil sa se fi ajuns la legiferare. S-au inchis magazinele? S-au inchis. Asta nu mai e restrictie de libertate? Despre ce vorbesti? Nu este lege ca nu ai voie sa stai mai aproape de 2 metri in anumite locuri, caz in care esti amendat? Exista.

          "Social distancing has been the foremost weapon against fighting COVID-19, and since the pandemic began we've seen the Ontario and Toronto governments enforce far stricter measures than two weeks ago.

          Following the rules is no longer just a social obligation, it's now a legal requirement that, if not met, can result in hefty fines or even imprisonment. "

          Mai citeste si tu The Quarantine Act, ca vad ca traiesti in "alte parti" si crezi ce vezi pe strada. Realitatea e mai dura decat vezi tu.
        • -1 (3 voturi)    
          De unde stii tu ca nu s-a panicat nimeni? (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:04)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui gtomoiaga

          Tu traiai in Romania si nu stiai nimic.

          "By September 1968, the flu had reached India, the Philippines, northern Australia, and Europe. That same month, the virus entered California, carried by returning troops from the Vietnam War, but did not become widespread in the United States until December 1968. It reached Japan, Africa, and South America by 1969.[6]

          In Berlin, the excessive number of deaths led to corpses being stored in subway tunnels, and in West Germany, garbage collectors had to bury the dead due to insufficient undertakers. In total, East and West Germany registered 60,000 estimated deaths. In some areas of France, half the workforce was bedridden, and manufacturing suffered large disruptions due to absenteeism. The British postal and train services were also severely disrupted.[7]

          The outbreak in Hong Kong, where population density was greater than 6,000 people per square kilometre, reached maximum intensity in two weeks; it lasted six months in total from July to December 1968. Worldwide deaths from this virus peaked in December 1968 and January 1969. By that time, public health warnings[8] and virus descriptions[9] were widely issued in the scientific and medical journals.

          In comparison to other pandemics of the 20th century, the Hong Kong flu yielded a low death rate.[6]

          The H3N2 virus returned during the following 1969/1970 flu season, resulting in a second, deadlier wave of deaths.[10] It remains in circulation today as a strain of the seasonal flu.[10]"
      • -3 (3 voturi)    
        in cateva luni (Sâmbătă, 9 mai 2020, 7:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Stiinta si procedurile medicale au avansat suficient de mult astfel incat astazi sa nu se intample ceea ce spui tu sau ceea ce s-a intamplat acum 2 luni de zile - "pur si simplu coplesesc spitalele"

        Asta este una.
        Pe de alta parte nu cred ca trebuie sa fie pus la incercare sistemul medical doar pentru a testa capacitatea de reactie...

        Clar este ca reactiile autoritatilor romane au depasit ca intensitate normalul si firescul in unele situatii. La fel au facut si unii cetateni.
        • -1 (3 voturi)    
          Eu m-am referit le ce s-a intamplat ... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 10:57)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          .. nu la ce o sa fie peste 200 de ani. Tot ce s-a discutat pana acum este cu privire la situatia care a generat astfel de reactii in lume. Era vorba ca s-au luat niste masuri exagerate (considera unii) comparand numarul de morti datorate COVID care este mic in comparatie cu numarul anual de morti. Deci, este vorba de numarul de morti. Stii tu care este numarul de morti in viitor? Desteptule.
          Ce-o sa fie si cum o sa fie, o sa vedem noi.

          In ceea ce priveste "stiinta" si "procedurile medicale", acestea nu au evoluat atat de mult incat sa nu ai nevoie de ventilatoare in cazurile grave. Daca numarul cazurilor grave este mai mare decat numarul ventilatoarelor disponibile, ..ce crezi ca o sa se intample?
    • -1 (15 voturi)    
      nu e chiar asa... (Vineri, 8 mai 2020, 22:44)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui gtomoiaga

      Daca tu consideri diabetul ca fiind boala grava, nu stiu ce sa zic....bunicul meu a avut diabet toata viata si a murit la 85 de ani...daca tu consideri obezitatea ca fiind o boala grava...mai pune mana si citeste niste carti..
      Iar despre Suedia nu stiu ce sa zic...e in top 10 la nr. de morti..cam nu e model
      • +3 (11 voturi)    
        De ce nu e model? (Vineri, 8 mai 2020, 23:17)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        E in top 10 (de fapt e pe 9 la morti pe milion) impreuna cu toate celelalte 9 care au luat toate masurile posibile. Deci cum s anu o iei drept model? A iesit pe locul 9 nefacand nimic. Daca era podium mai disuctam, asa...slab, slab argument.
      • +3 (9 voturi)    
        pt relax1 (Vineri, 8 mai 2020, 23:55)

        gtomoiaga [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        ..... nu eu am zis ca majoritatea deceselor sunt dintre cei cuafectiuni grave la activ, ci reiese din rapoarte si din dezvaluirile chiar a unor medici.Este chiar un legist german( poti sa cauti articolul pe google) care spune ca majoritatea celor morti in Germania oricum ar fi murit in cursul anului, covid doar i-a maturat un pic mai repede.Si asa este peste tot.In Canada, au spus ca 97 la % din cei morti de covid aveau peste 75 de ani si cu afectiuni anterioare.
    • 0 (18 voturi)    
      Plus ca masurile au fost si idioat (Vineri, 8 mai 2020, 22:44)

      Big Data [anonim] i-a raspuns lui gtomoiaga

      Cand toata lumea vorbea de Corona virus si pandemie, Iohanis si guvernul se jucau de-a anticipatele sau de-a guvernul Orban, ba guvernul Catu, ba guvernul Orban.
      Cand si-au dat seama ca e pandemie, au lasat sa intre 1 milioni de oameni in tara, fara masuri de prevenire, fara sa ii testeze sau sa ii izoleze pana aflau daca erau bolnavi; ca mai apoi sa inchida intreaga tara, fara discriminare, indiferent daca in localitate erau sute de cazuri sau nici unul.
      Ne spuneau sa nu cumparam mastii pentru ca nu ajuta, ca mai apoi sa aflam ca sunt o masura foarte buna de protectie?
      Dupa ce stam toti ca prostii o luna in casa, si nu avem voi sa mergem nicaieri inafara de supermarket, Orban si Iohanis organizeaza curse speciale ca sa putem trimite muncitorii in Germania, pentru ca economia lor trebuie sa functioneze in continuare, fara nici un respect fata de bietii oamenii care se calcau in picioare, care s-au imbolnavit si dezumanizat, doar pentru ca erau intr-o situatie socio-economica precara. Fara nici un respect fata de restul cetateniilor izolati fortat, sub riscul unor amezi uriase, ca si cum noi am fi niste animale iresponsabile daca nu erau amezile, si nu stiam sa pastram masurile de distantare sociala.
      Guvernul a gestionat prost criza, cu masuri negandtite, luate dupa ureche.
      Dar, daca ne luam dupa oile de pe internet, problema e Viorel Catarama, un om care are alta opinie dar care totusi strange banii si lupta cu pandemia cum poate sau stie el(din postura de vicepresedinte al Crucii rosii), dar pentru ca are o alta opinie decat dictatorul debil Iohanis, trebuie persecutat.
  • +3 (13 voturi)    
    asta imi confirma (Vineri, 8 mai 2020, 22:39)

    Levellers [utilizator]

    inca o data ca e foarte greu sa fii prost.... foarte greu.
  • +2 (14 voturi)    
    Panarama (Vineri, 8 mai 2020, 22:52)

    Grecul [utilizator]

    Da...exact cum spunea cineva mai inainte...
    O panarama...
    Asta meritam...
    La asa cap...asa caciula...
  • +10 (14 voturi)    
    ai greșit focarul, băiatul meu! (Vineri, 8 mai 2020, 23:57)

    Guvid19 [utilizator]

    N-ar fi tare să nu fi luat nimic, să fi fost degeaba?

    Dat fiind că toți cei 25 de popi care au bălit pe aceeași linguriță cu Pimen�� de mai multe ori, în mai multe zile, au rezultat NEGATIV la COVID, n-ar fi de mirare dacă Viorel Cataramă n-a luat nimic.

    Dacă voia infectare sigură trebuia să se interneze într-un spital românesc. Oricare.
  • +2 (4 voturi)    
    Parca si asta a fost liberal... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:49)

    Seby30 [utilizator]

    FNI...pentru linistea Dvs....El e stramosul lui Rares Bogdan, marele patriot in momentul de fata.
  • +3 (7 voturi)    
    Unde este dragostea mihaela? (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    A trecut la next level?
  • +1 (3 voturi)    
    Un veritabil blond cu ochii albastrii. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 2:55)

    Miky113 [utilizator]

    Daca testul e pozitiv, primul simptom va fi inrosirea ochilor.

    Daca are si sangele albastru precum Printul de Monaco, in 3 zile e vindecat.
  • 0 (4 voturi)    
    Deci zice ca (Sâmbătă, 9 mai 2020, 3:45)

    Rahan5 [utilizator]

    Printesa Mrgareta e impreuna cu Catarama in ONG-uri.
    Catarama a fost Turnator al Securitatii.
    Deci la ,,curtea regala" al lui Margareta poate sa ajunga ,,Paharnic" !. :-)))
  • +2 (2 voturi)    
    BANI (Sâmbătă, 9 mai 2020, 4:13)

    milache [utilizator]

    Asa se sporesc averile in Romania !
  • -1 (7 voturi)    
    Nu am niciun cunoscut mort de covid (Sâmbătă, 9 mai 2020, 8:19)

    galeo [utilizator]

    Voi aveti?
    Asta dupa ce am fost amenintati ca vom vedea cadavre intinse pe strazi.
  • 0 (4 voturi)    
    Covid party (Sâmbătă, 9 mai 2020, 8:33)

    IoneI [utilizator]

    Poți căuta covidul în lung și-n lat că nu o să îl găsești.
    Corona-virusul te găsește pe tine, atunci când nici nu te aștepți.
  • +2 (4 voturi)    
    despre frica, libertate, stat... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 9:52)

    hanu [utilizator]

    "So this is how liberty dies…with thunderous applause."
  • -4 (4 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie, dulce Romanie. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:06)

    noodles2016 [utilizator]

    Ideea cu acest Catarama nu este ca daca el moare sau nu, caci ori cu unul in plus, ori cu unul in minus este tot la fel. Proștii, sunt prosti. Nu simt durere, asa spunea bunica. Problemă nu tine nici de atitudine, caci el a fost candidat la presedintia Romaniei. Problema este alta, si aceea e ca ei se inmultesc.Si nu cu oricine, cu o doamna doctor. Deci prostii se inmultesc si asta este grav. Noi romanii suntem nesupusi , de necontrolat de sute de ani.Noroc cu Ceausescu , ca ne a pus sub lanturi, altfel nu se poate.Prostii se inmultesc si ne putem imagina ce vorbeste doamna doctor la ea in familie.e UN ALT EXEMPLU DE FOAMETE A ROMANCELOR. Ce naiba poti sa vorbesti cu un om,care dupa e o planeta, o planeta intreaga se inchide, el Ghica a lui Tontolea vrea sa se infecteze, ca sa demonstreze ca ce? O planeta este inchisa, iar el, romanul de frunte ...Creca o sa emigrez iar.
  • +2 (2 voturi)    
    haaa haaaaa (Sâmbătă, 9 mai 2020, 11:43)

    Mistrelutz [utilizator]

    6.....sase...SASE vicepresedinti
    :))))
    numai unde trtebuie nu se duc banii donati...:)))
    uite de asta ma enervez cand tot se cer donatii pe la tv..niste escroci..in majoritatea organizatiilor de gen
  • +1 (3 voturi)    
    CATARAMA ..cand se pune praful pe el ... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 13:31)

    tictictic [utilizator]

    CATARAMA ..cand simte ca se pune praful pe el ,precum pe gaina care se scalda in cenusa isi mai aduce aminte, ca trebuie sa mai faca ceva iesit din tipare doar,doar mai ramane si el in mintea oamenilor ca o pocnitoare de hartie . Daca vroia sa faca ceva in sprijinul CRUCII ROSII cerea sa i se administreze virusul si apoi sa se faca teste pe el . E , asa da iar daca sa-r fi dus pe copca ar fi avut o statuie la medico legal, pe cand asa ramane un circar ieftin . Se spune ca ONG-ul lui are munti de bani dar ....nimic facut pe timpul pandemiei .
  • +1 (3 voturi)    
    A venit Salvatorul economiei romanesti ... (Sâmbătă, 9 mai 2020, 18:04)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    ... vrea să lucreze mult și bine și-l împiedică Statul român. Ce ipocrit, tocmai el care a șters de pe fața pământului fabricile de mobilă CPL (Pamex) Piatra-Neamț și CPL (Carpatina) Râmnicu Vâlcea, ne compătimește că nu putem munci :) (: :) . El care a năruit și Relaxa Mizil și CPL (Elmoberom) Beiuș, și-l turna la Sekuritate pe directorul CPL Oradea. Și se îngrijorează că nu mai avem bani să depunem la SAFI unde măria-sa gestionează minunat.
    S-a cățărat și în fruntea câtorva comitete și comiții, inclusiv Crucea Roșie unde are grijă de alte colecte. Mulțumim, nu ne mai trebuie, NU TE MAI ALEG DECÂT FRAIERII !
  • -2 (2 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 9 mai 2020, 19:32)

    letsoc [utilizator]

    La inchisoare cu el , dar sa nu va atingeti de madam Renate Weber si CCR.