Cataramă a mers într-o localitate unde sunt peste 70 cazuri de COVID-19. Acum așteaptă simptomele

de DP     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2020, 8:30 Actualitate | Coronavirus


Viorel Catarama
Foto: Facebook
Viorel Cataramă, preşedintele Partidului Dreapta Liberală, n-a renunţat la ideea de a se infecta voluntar cu COVID-19. Pentru a-şi duce planul la bun sfârşit, el a mers în comuna Bărbuleşti, Ialomiţa, unde, până acum, peste 70 de persoane au fost infectate cu coronavirus, scrie Mediafax.

„Am venit să discut cu oamenii şi să mă îmbrăţişez cu ei, deşi sunt suspecţi de coronavirus, deşi localitatea e carantinată, cu mare risc, aşa cum am spus cred că măsurile de ridicarea drepturilor şi libertăţilor oamenilor şi de falimentare a economiei este o măsură greşită”, a spus Viorel Cataramă, preşedinte Partidul Dreapta Liberală.

Chiar dacă oamenii au venit să ia măşti, Viorel Cataramă a început să-i îmbrăţişeze pe toţi.

„N-avem, domnule. De ce să ne fie frică, degeaba? Dacă nu avem boală, nu suntem bolnavi, nu nimic, de ce să ne fie frică?”, a spus o persoană aflată lângă Viorel Cataramă.

Printre cei cu care s-a îmbrăţişat Viorel Cataramă la Bărbuleşti a fost şi un fost pacient COVID-19. Ca dovadă, el a adus un bilet de externare de la Spitalul Municipal „Anghel Salligny” din Feteşti, unde a primit, timp de trei săptămâni, tratament pentru coronavirus.

„Nu neg posibilitatea de a mă infecta, nu neg posibilitatea ca în două-trei săptămâni să fiu în mormânt, dar asta ca o posibilitate teoretică”, a spus Cataramă.

După îmbrăţişările primite la Bărbuleşti, Viorel Cataramă a plecat acasă.

„În momentul în care plec de aici voi fi singur, merg direct acasă şi mă izolez, astfel încât să aştept rezultatul”, a adăugat acesta.

Viorel Cataramă a încercat să se interneze în unul din spitalele ce tratează pacienţi COVID-19 din Bucureşti pentru a se infecta. Cererile sale au fost respinse de administraţia spitalelor. Politicianul crede că imunizarea de grup ar fi o soluţie mai bună pentru România, iar politica statului acasă a fost o măsură greşită.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16931 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Ce a scris in declaratie? (Vineri, 8 mai 2020, 8:46)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Nu se incadreaza la zadarnicirea combaterii bolilor?
  • +13 (21 voturi)    
    Mare e gradina (Vineri, 8 mai 2020, 8:52)

    feroviarul123 [utilizator]

    Si gardul rupt in multe locuri.
    • -4 (8 voturi)    
      si altceva... (Vineri, 8 mai 2020, 11:12)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      mare e gradina si multi prosti in ea si de vina e PSD ,zice iohanis !
  • +16 (24 voturi)    
    Halal carantina! (Vineri, 8 mai 2020, 8:52)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    Dintr-o localitate în carantină nu iese nimeni, afară de un număr restrâns de persoane, cei care aprovizionează, poliție, jandarmi, personal medical care lucrează protejați. Ăsta cum a plecat acasă după îmbrăţişările primite la Bărbuleşti? A dat șpagă certificate SAFI? Nu l-a amendat nimeni? Nu s-a făcut flagrant cu zădărnicirea combaterii bolilor? N-a fost reținut?
    Are vreo imunitate penală? E cetățean extraterestru ca până acum și nu i se aplică nicio lege?
  • +5 (11 voturi)    
    Este și el în carantină acum? (Vineri, 8 mai 2020, 9:08)

    BEDE [utilizator]

    Dacă a avut contact cu atâția care pot avea coronavirus ar trebui să fie și el în carantină acum.
    Nu cred că este cazul să te expui prostește. Dacă sutn niște riscuri pe care ți le asumi pentru a face ceva util, atunci da, dar nu chiar în ahlul ăsta!
    Boris Johnson a luat-o și nu i-a fost deloc ușor, dar bine că a scăpat.
    Mi se pare a fi cea mai mare prostie să vrei să bravezi față de un virus care are manifestări din cele mai variate și îi încurcă pe medicii din toată lumea, contrazicând ceea ce au învățat și ce au văzut în practică.
  • +4 (12 voturi)    
    daca (Vineri, 8 mai 2020, 9:15)

    martel55 [utilizator]

    va avea nevoie de pat la ATI si-l va pati singur? ca dfin banii publici ar fi incorect avand in vedere ca a vrut sa se infecteze intentionat
  • +11 (15 voturi)    
    Un securist (Vineri, 8 mai 2020, 9:26)

    calin_ionescu [utilizator]

    ”Subsemnatul Cataramă Viorel, economist la Serviciul 430, referitor la derularea contractului extern cu firma Belco – Belgia, vă aduc la cunoştinţă următoarele: de la preluarea de către mine a acestei firme (aprilie 1985), am observat că patronul firmei, domnul HVR, deţine – privitor la mobila executată şi livrată de CPL Oradea – informaţii pe care Tehnoforest nu le deţine. Întrucât firma foloseşte aceste informaţii fără ştirea noastră, sub semnătura tov. dir. ID, s-a expediat la CPL un telex (numărul 34830/31.05.1985) pe care îl anexez la prezenta notă. Spre surprinderea noastră, acest telex a ajuns la cunoştinţa firmei Belco în RSR, domnul ŞL, şi implicit la conducerea firmei străine”
    • -3 (9 voturi)    
      de vina .... (Vineri, 8 mai 2020, 11:14)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui calin_ionescu

      PSD e de vina , ne-a spus-o chiar iohanis , le-a pus-o si PNL-istilor dar aia nu mai vor sa-l asculte ,ei merg pe mana lui R.Turcan fermecatoarea si rapitoarea faptura din parlament !
      • -1 (1 vot)    
        Nu stiu de Turcanu (Sâmbătă, 9 mai 2020, 0:15)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        dar bossul de onoare al psd a dat ordin sa se traga in oameni, direct si indirect. Apoi a chemat soveiticii sa ne relanseze economia.
        Noi n-am sesizat ca era vorba de lansarea la apa sau la foc, daca se prefera.
        Asa ca mai domol cu chestii care ne scapa.
  • +8 (16 voturi)    
    e caz penal clar... (Vineri, 8 mai 2020, 9:27)

    USMarines [utilizator]

    nu stiu daca este platit de Sputnik dar face jocul Moscovei de a pune la indoiala politica UE si respectiv a Romaniei de restrictionare.
    Dar de ce a iesit tocami acum cand situatia pare mai calma, de ce nu a facut gestul asta la inceputul pandemiei?
    Trebuia sa fi fost in Italia cand mureau 1000 de persoane pe zi....
    • -2 (16 voturi)    
      De ce nu jocul Suediei sau al Elveției (Vineri, 8 mai 2020, 10:58)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      care nici ele nu au măsuri stricte de carantinare a populațiilor?
  • +5 (15 voturi)    
    Catarama (Vineri, 8 mai 2020, 10:27)

    hamurabi [utilizator]

    Sa se ia de mane cu Bolsonaro si sa-i traga o samba !
  • +12 (16 voturi)    
    Lol (Vineri, 8 mai 2020, 10:45)

    abisala [utilizator]

    Intr-o tara normala daca intra intr-o zona de carantina n-ar mai fi trebuit sa fie lasat sa iasa de acolo. Da' la noi si carantina e la misto.
    • -4 (12 voturi)    
      cine e de vina ? (Vineri, 8 mai 2020, 11:15)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      de vina e PSD-ul ,zice iohanis !
      • -2 (2 voturi)    
        Pai... (Vineri, 8 mai 2020, 15:33)

        Mihai Vls [anonim] i-a raspuns lui muscha mbanana

        cam are dreptate, caci incerca sa transforme PNL-ul in tap ispasitor pentru situatia de acum...
  • +7 (11 voturi)    
    sper (Vineri, 8 mai 2020, 11:14)

    costelo999 [utilizator]

    sa se intimple ce isi doreste
  • +7 (9 voturi)    
    politica strutului (Vineri, 8 mai 2020, 11:17)

    Andreiasu [utilizator]

    Au stat cu capul in nisip cand nu stiam ce se intampla cun noi, iar acum, cand s-au trezit in libertate, dau cu piatra din toate directiile. Vor ramane fara pietre, pentru unii, pretioase.
  • +1 (1 vot)    
    prilej bun.... (Vineri, 8 mai 2020, 21:20)

    muscha mbanana [utilizator]

    sa vezi acum austeritate , sanchi din cauza virusului ! nici mariri de alocatii si pensii ,nici taieri de pensii nesimtite !