Marea Britanie: Persoanele de culoare, un risc de deces de patru ori mai mare din cauza Covid-19 - CNN

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 16:46 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Marea Britanie
Foto: Avpics / Alamy / Profimedia
Persoanele de culoare din Marea Britanie au un risc de deces de patru ori mai mare din cauza Covid-19 decât persoanele albe, iar o serie de alte grupuri etnice sunt, de asemenea, la un risc crescut, potrivit noilor date publicate joi de Oficiul pentru Statistică Națională, citat de CNN.

Autorii raportului au descoperit că femeile de culoare (definite de studiu ca Black Caribbean, Black Africa și Black Other) au un risc de deces de 4,3 ori mai mare decât femeile albe, în timp ce bărbații de culoare au un risc de 4,2 mai mare.

Raportul a constatat că oamenii din etnii provenind din Bangladesh, Pakistan sau India aveau un „risc crescut semnificativ statistic”. Diferențele sunt „parțial rezultatul unui dezavantaj socio-economic și al altor circumstanțe, dar o parte a diferențelor nu au fost încă explicate”, se arată în studiu.

Chiar și după ce au luat în considerare vârsta, factorii demografici și problemele de sănătate raportate, oamenii de culoare erau încă aproape de două ori mai susceptibili să moară din cauza Covid-19 decât oamenii albi.

"Este urgent să se investigheze cauzele acestei disproporționalități", a arătat joi secretarul de stat, David Lammy, numind rezultatele „îngrozitoare”. „Trebuie luate măsuri pentru a proteja bărbații și femeile de culoare - precum și oamenii din toate mediile - de virus”, a adăugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3706 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Soarele (Joi, 7 mai 2020, 16:55)

    Cccra [utilizator]

    Este foarte simplu, acesti oameni sunt proiectati sa traiasca in zone ecuatoriale cu mult soare nu nord europene.
    • +4 (8 voturi)    
      Unii trăiesc în Europa de Est, la Țăndărei (Joi, 7 mai 2020, 17:52)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Cccra

      Nici măcar în Bărăgan nu este atât de mult soare precum în India.
  • +11 (19 voturi)    
    Și nu s-a autosesizat (Joi, 7 mai 2020, 17:07)

    billy34 [utilizator]

    CNCD-ul lor? Virusul trebuie amendat!
  • +9 (13 voturi)    
    Covid-19 este rasist! La CNCD cu el! (Joi, 7 mai 2020, 17:11)

    CezarN [utilizator]

    :)
    Natura nu este progresista, asta este!
  • +7 (9 voturi)    
    Se maplică și în România? (Joi, 7 mai 2020, 17:17)

    gebica [utilizator]

    Care e situația la Țăndărei?
  • +6 (8 voturi)    
    pana (Joi, 7 mai 2020, 17:22)

    martel55 [utilizator]

    si virusul asta e rasist....nu se sesizeaza nici o institutie sa dea amenzi, nici un jurnalist sa infiereze cum manie proletara intr-o camapnie de presa platita cu baniis tim noi cui?
  • +8 (10 voturi)    
    asta e grav. rusine coronavirus! (Joi, 7 mai 2020, 17:22)

    MhT [utilizator]

    pai parca nu exista diferente biologice intre Homo Sapiens. eu asa stiam avand in vedere ca toti avem drepturi egale.

    Rusine Coronavirus! Condamn cu fermitate actiunea virusului care incearca pe aceasta cale sa devina un nazivirus. Autoritatile globale trebuie sa ia urgent masuri si sa cheme intr-un proces acest virus.
    • +3 (5 voturi)    
      CNCD, se aude? (Joi, 7 mai 2020, 19:19)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      Hai Csaba bácsi, știm că poți!
  • -1 (11 voturi)    
    dar de ce faceti astfel de statistici? (Joi, 7 mai 2020, 17:28)

    randon [utilizator]

    de ce faceti discriminare? ce conteaza ca e negru sau alb? e pacient si gata.

    daca totusi e corect sa facem astfel de statistici bazate pe rasa, atunci nu vad de ce e considerat discriminator sa facem statistici legate de numarul de negri infractori sau denumarul de tigani infractori?
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru ca (Joi, 7 mai 2020, 19:33)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui randon

      asemenea statistici pe de o parte semnaleaza expertilor sa caute motivatii-sensibilitati-specificitati genetice legate de acest virus, ceea ce e un pas spre intelegerea mecanismelor bolii, pe de alta parte atentioneaza persoanele de culoare dar si autoritatile, pentru masuri sporite de protectie.
      Nu sunt considerate discriminatoare analizele statistice bazate pe variabile diverse, sex, varsta, rasa, apartenenta etnica, culoarea ochilor etc.. Analizele stabilesc fapte, nu indica masuri sau lipsa unor masuri.
    • +6 (8 voturi)    
      Pentru ca sunt unii prosti batuti in cap (Joi, 7 mai 2020, 20:35)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui randon

      Sunt doua categorii de dobitoci:

      1. Idiotii utili ai doctrinei progresiste care au permanent nevoie de activitate pentru a-și justifica existenta și de a accesa fonduri suplimentare de la sponsorii lor. Ei vor striga în gura mare "Discriminare!" la cea mai mica urma de umbra aruncata pe minoritatea în discuție. Scopul lor este, însa, unul politic, anume fărâmițarea societății în grupulețule (minorități) care sa se terorizeze unele pe altele în numele unor drepturi și egalități închipuite, inventate, departe de logica bunului simt spre folosul celor care vor sa ne conducă după principiul divide et impera.

      2. Chiar membrii respectivei minorități, cei mai spălați și mai educați, cu bani, eventual, care se simt un pic "jenați" de asocierea cu masa statistica de minoritari. Nu le place nici lor, cum nu ne place nici noua, romanilor, sa fie/fim asociați cu alți consangvini făcători de fapte penale, urate. Și aceștia vor considera aceste statistici rasiste și neavenite.

      Însă nu statisticile sunt rasiste. Ele sunt fapte seci. Câte procente din populație sunt țigani? Dar ce procent din deținuții tarii sunt țigani? Astea nu sunt întrebări rasiste. Nici măcar răspunsurile la aceste întrebări nu sunt, oricât de defavorabile ar arata minorității respective. Rasiste nu pot fi decât MĂSURILE luate de autorități pe baza acestor statistici, de exemplu interzicerea accesului țiganilor în bănci, un exemplu, no offence, în loc de a investi în educația minorității respective și în popularizarea exemplelor de reușită din rândurile ei, în paralel cu impunerea respectării legii cu aceeași măsură pentru toți.
      • -1 (3 voturi)    
        Probleme de cultură și de tradiții (Vineri, 8 mai 2020, 7:07)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Marea problemă este că anumite etnii au o anumită cultură și anumite tradiții. Cam greu de schimbat cultura și tradițiile la o masă mare de oameni. Unii însă chiar se schimbă, și atunci, dacă pot, chiar se dezic de etnia din care au provenit: așa este cazul cu mulți care sunt fii de țigani, dar care se dezic de tradițiile țigănești. La negri chiar nu se poate să se dezică de culoarea care este evidentă.
        De fapt, naționalismul și rasismul sunt cele mai mari rele, care duc numai la războaie, fie război între state, fie un fel de război civil. Și este trist că mulți politicieni joacă cartea naționalistă au cea rasială pentru a câștiga puterea. Le merge pentru că și naționalismul și rasismul sunt forme de egoism colectiv. Dacă un individ este mai slab și nu poate "să-i aranjeze" pe alții așa cum crede el că ar merita, atunci se grupează cu alții pe criterii etnice și/sau rasiale și/sau religioase și așa se ajunge la tot felul de conflicte, numai din egoism și din dorința unuia și altuia de a fi mai mare decât alții și de a-i călca în picioare pe alții.
  • +4 (12 voturi)    
    Hmm (Joi, 7 mai 2020, 18:28)

    rpd [utilizator]

    Poate ca numarul persoanelor de culoare a ajuns in GB de 4 ori mai mare dacat pesroanele albe.
    • +2 (6 voturi)    
      chapeau! (Joi, 7 mai 2020, 18:33)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui rpd

      ..restul e cancan
    • -1 (7 voturi)    
      Non sequitur (Joi, 7 mai 2020, 19:43)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui rpd

      Un indicator statistic de acest tip este o marime dublu relativa: este raportul unor procente. Nu depinde de marimea populatiei (in sens statistic)
    • +2 (4 voturi)    
      Touché, fratelo ! :)) (Joi, 7 mai 2020, 21:49)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui rpd

      :))
  • +6 (8 voturi)    
    Datini si apucaturi faine (Joi, 7 mai 2020, 20:02)

    Amerlocu [utilizator]

    In primul rand e vorba de grave probleme de igiena. Cel putin asta e situatia in SUA. Dau pe ei cu o galeata de parfum ieftin dar de spalat se spala destul de rar... Iti vine pacientul la operatie putzind acru a transpiratie de vreo juma' de luna. Oare cat de des s-or spala pe maini?

    Si in America e aceesi situatie. Molima face ravagii in ghettourile negre si e practic inexistinta in suburbiile albe.
  • +1 (1 vot)    
    Și ? (Vineri, 8 mai 2020, 22:20)

    Observatory [utilizator]

    Sunteți cu totii negri de supărare !!!