GRAFIC Câți oameni au fugit din carantină și din izolare în timpul pandemiei de COVID-19. Situația pe zile

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 11:35 Actualitate | Coronavirus


Fugiti din izolare si carantina
Foto: Graphs.ro
De la finele lunii martie și până în prezent nu a existat zi în care cineva să nu fi fugit din izolare sau chiar și din carantina instituționalizată, iar în fiecare zi autoritățile au dat mii de amenzi și au întocmit dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor. În total, în timpul pandemiei de coronavirus din țara noastră, nu mai puțin de 1.265 de persoane au fugit din autoizolare și 191 de persoane au fugit din carantină.

La ultima raportare oficială din 6 mai, Grupul de comunicare strategică anunța că pe teritoriul României, în carantină instituționalizată erau 13.545 de persoane, iar alte 20.634 de persoane se aflau în izolare la domiciliu și sub monitorizare medicală.

În total, fuseseră întocmite 538 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, iar numai pe ultimele 24 de ore polițiștii aplicaseră amenzi pentru 3.592 persoane care nu au respectat măsura privind restricționarea circulației.

Datele despre cei fugiți din autoizolare, cei fugiți din carantină și măsurile punitive luate de autorități au fost centralizate și pot fi vizualizate în mod interactiv într-o serie de grafice întocmite pe platforma Graphs.ro.

(click pe grafice pentru a le deschide separat, mai mare, într-un tab nou)









Vezi și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4473 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    deci amenzile chiar au mers... (Joi, 7 mai 2020, 11:52)

    liviu_ [utilizator]

    le explica asta cineva si celor de la CCR si avocatul penalilor?!

    ar fi dragutz rau ca acum sa creasca vertiginos numarul asta . evident renate si dormeanu nu o sa se simta, dar asa ca idee...
    • +6 (10 voturi)    
      nu mai (Joi, 7 mai 2020, 12:03)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      bine facea pnl o ordonanta sau o lege buna care sa treaca de ccr ? decit sa dam vina pe ccr ? sa arate ca pnl este inteligent si stie sa guverneze, decit sa scoata tot felul de bazaconii care pot fi contestate la ccr ?
      • -1 (5 voturi)    
        Ei nu sunt in stare... (Joi, 7 mai 2020, 12:50)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        nici sa citeasca o ordonanta militara la televizor....ce alte pretentii sa mai ai.
        Ati vazut exponentii PNL plimbandu-se pe la televizor, prin conferinte de presa si defilari in fata Guvernului....sunt semianalfabeti, nu inteleg legea, nu o cunosc si nici nu stiu sa o aplice....sunt doar niste parveniti ajunsi acolo prin combinatii politice( de la primar de caransebes..te trezesti peste noapte ministru de interne, sau de la student mediocru si alcoolist...ajungi prim ministru)....
    • +6 (8 voturi)    
      CCR a votat in unanimitate (Joi, 7 mai 2020, 12:11)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      legea a fost atat de tembela incat inclusiv judecatorii pusi la CCR de iohanis - Livia Stanciu si Simina Tanasescu - au votat impotriva ei.
      • -1 (3 voturi)    
        CCR a votat pentru imagine (Joi, 7 mai 2020, 13:27)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Dupa ce au pierdut la CEDO procesul cu Kovesi...era de asteptat sa faca o miscare pentru a-si repara imaginea si pentru a lovi in PNL-Iohanis
      • +1 (1 vot)    
        Cine nu intelege toate aspectele, (Joi, 7 mai 2020, 14:11)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        la sapat santuri, ca avem nevoie.
  • +2 (2 voturi)    
    E din 1999 ordonanta neconstitutionala (Joi, 7 mai 2020, 13:42)

    lazarus101 [utilizator]

    Nu e neaparat vina actualei guvernari, ordonanta privind aplicarea sanctiunilor e OUG 1 din 21/01/1999!
    Dar daca nu ii manca in fund sa mareasca amenzile la un nivel INACCEPTABIL si sa schime prevederea ca in 15 zile se plateste jumatate din MINIM nu din cuantumul amenzii, probabil nu se contesta la Curtea Constitutionala!
    Decizia Curtii a fost luata in UNANIMITATE, unii dintre judecatori au fost numiti de PNL/PDL.