Un convoi cu ajutoarele pentru R. Moldova pleacă miercuri dimineață din fața Guvernului. La eveniment participă Orban, Tătaru, Vela și Arafat

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 7:36 Actualitate | Coronavirus


Palatul Victoria
Foto: Guvernul Romaniei
Un convoi de 20 de camioane cu echipamente sanitare oferite de România Republicii Moldova pentru sprijinirea în lupta împotriva epidemiei de COVID-19 va pleca miercuri dimineaţa din Piaţa Victoriei, în prezenţa premierului Ludovic Orban, transmite Agerpres.

Potrivit unei informări a Guvernului, convoiul format din 20 de camioane se va deplasa din rondul din Piaţa Victoriei în direcţia DN1, pe Bulevardul Aviatorilor.

Alături de premier, la eveniment urmează să mai ia parte ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, şi şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, Dan-Paul Iamandi.

Guvernul a aprobat în şedinţa de săptămâna trecută acordarea unui ajutor umanitar pentru Republica Moldova în valoare de 16,5 milioane de lei, sub forma unor materiale sanitare necesare pentru a face faţă eforturilor de limitare a răspândirii infecţiei cu coronavirus.

"În şedinţa de guvern de astăzi a fost adoptată o hotărâre de guvern, aşa cum Guvernul Orban a promis, pentru ajutor umanitar pentru Republica Moldova, pentru fraţii noştri din Basarabia, pentru a face faţă crizei răspândirii infecţiilor cu coronavirus în ţara vecină, respectiv un ajutor umanitar în valoare de 16,5 milioane de lei, sub forma unor materiale sanitare necesare pentru a face faţă eforturilor de limitare a răspândirii infecţiilor cu coronavirus", a declarat şeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă, joia trecută, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















915 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    De ce din fața guvernului? (Miercuri, 6 mai 2020, 8:18)

    BEDE [utilizator]

    O fi fiind palatul guvernului un depozit? Cred că nu...
    Doar așa ca să-și facă maxim de publicitate ce grozavi sunt. Putea foarte bine să plece de acolo unde sunt depozitele și așa mai făcea economie de combustibil și de timp al șoferilor. Și puteau să dea doar un comunicat că au trimis ce au trimis. Dar, nu, țin la ceremonial și a ritual cam ca și BOR, și asta pe banii contribuabililor.
    • 0 (0 voturi)    
      asa-i (Miercuri, 6 mai 2020, 8:47)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      sa se bage si ei in seama
  • +1 (1 vot)    
    Frumos gestul (Miercuri, 6 mai 2020, 8:32)

    Mirobo [utilizator]

    Dar din păcate nu iși v-a atinge decât scopul electoral.
    Republica Moldova e un mix de populație chiar îndrăznesc să afirm că are propria identitate la care nu văd de ce ar renunța.
    E o vorbă care zice cam așa-mielul blând suge la două oi! Cam așa stă treaba cu RM.
    Când vor vorbesc moldovenește când nu rusește.Noi?
    Dacă zăboviți în vama de la Albița 30 minute să vedeți ce autoturisme tranzitează pe acolo sigur vă veți întreba de ce ar avea ei nevoie de ajutor.Suntem mai săraci ca ei în opinia mea.

    PS- medicii români când vor fi testați?Au și ei familii,griji ,nevoi medicale !
    • +3 (3 voturi)    
      Moldoveniii sunt mai Rusi decat Romani.... (Miercuri, 6 mai 2020, 9:44)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Cu peste 50 de ani de "ocupatie" rusa....Moldovenii sunt mai Rusi decat Romani.
      Singura atractie pentru Romania este faptul ca...facem parte din UE si ne putem deplasa mai liber prin Europa...in rest, legaturile cu Moldova sunt minime...
      • +1 (1 vot)    
        Exact! (Miercuri, 6 mai 2020, 10:07)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        Am văzut la Chușinău moldoveni care nu vor să spună un cuvânt în română. Sunt destul de mulți ruși.
        Mai mulți români se găsesc pe la sate. În orașe sunt însă tare mulți ruși.
        • 0 (0 voturi)    
          E simplu.... (Miercuri, 6 mai 2020, 11:16)

          ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Prezenta si propaganda Rusa a fost mult mai activa in ultimii 30 de ani in Moldova decat cea Romaneasca.
          Noi...dupa 2000 ne-am trezit ca avem niste "frati" in Moldova si ca am cam vrea sa ii ajutam.
          Foarte multi Moldoveni vorbes, gandesc si scriu in Rusa....asocieaza Rusa cu limba si traditia lor.
          Singurul lucru atractiv la Romania...este faptul ca suntem in EU...si ca putem calatori liber prin Europa....
          • 0 (2 voturi)    
            zxzxzxz (Miercuri, 6 mai 2020, 13:07)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

            De SCHENGEN ai uitat ? Sau nu te mai interesează ?
            • +1 (1 vot)    
              Compari mere cu Pere (Miercuri, 6 mai 2020, 13:34)

              ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui solar

              Nu suntem in Schengen...dar totusi poti calatori liber in UE...chiar daca iti verifica buletin/pasaport la granita
              Moldovenii..au nevoie de viza( acte, timp pierdut, ambasada).
              De ce crezi ca mor Moldovencele dupa baietii de Bucuresti( de frumosi si buni ce sunt)?:))
              • 0 (0 voturi)    
                zxzxzxz (Miercuri, 20 mai 2020, 22:09)

                solar [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

                Mda..., Ai reușit să mă faci să zîmbesc !
  • +1 (1 vot)    
    Ce spectacol de prost gust.... (Miercuri, 6 mai 2020, 9:43)

    ggiiggii [utilizator]

    tipic comunist....tipic.
    Cateva camioane, pleca din fata guvernului, in prezenta politicienilor....pentru o tara straina, in conditiile in care noi nu suntem in stare sa asiguram cele necesare doctorilor si pacientilor din RO.
    Sunteti la acelasi nivel cu PSD atunci cand cand au montat borduri pe camp prin Dolj....inceputul autostrazii...
    Fix aceleasi nivel de spectacol de prost gust si grandoman.