IPS Pimen, printre primii pacienți tratați cu plasmă cu anticorpi de la donatori vindecați. Streinu Cercel: Informația nu este pentru media! Terminați cu insinuările, lăsați doctorii să-și facă treaba! Jenant!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 21:05 Actualitate | Coronavirus


IPS Pimen
Foto: AGERPRES
​​Arhiepiscopului Sucevei și Rădăuților, IPS Pimen (90 de ani) se află printre primii pacienți infectați cu coronavirus din România care au primit tratament cu plasmă recoltată de la pacienți vindecați, ce conține anticorpi și poate ajuta la vindecarea de infecția cu COVID-19. Informația a fost obținută de HotNews.ro pe surse medicale. HotNews.ro a încercat să obțină un răspuns oficial de la Grupul de Comunicare Strategică, unde Adrian Streinu Cercel, directorul Institutului Matei Balș, unde este tratat IPS Pimen, a răspuns: "Nu veți primi acest raspuns pentru că nu este pentru media. Decizia terapeutică aparține medicului curant și nu media. Încetați să mai chestionați deciziile terapeutice. Lăsați doctorii să-și facă treaba! Stop Stop Stop mesajelor cu iz medical! Jenant!"

IPS Pimen este internat de mai mult de două săptămâni la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș din București, al cărui manager este Adrian Streinu Cercel. El este tratat în acest moment în secția de Terapie Intensivă a spitalului.

Adrian Streinu Cercel a răbufnit marți, în momentul în care HotNews.ro a solicitat Grupului de Comunicare Strategică să confirme sau să infirme informația obținută pe surse medicale, potrivit căreia IPS Pimen se numără printre primii români bolnavi de coronavirus tratați cu plasmă cu anticorpi de la pacienți deja vindecați: "Nu veți primi acest raspuns pentru că nu este pentru media. Decizia terapeutică aparține medicului curant și nu media. Încetați să mai chestionați deciziile terapeutice. Lăsați doctorii să-și facă treaba! Stop Stop Stop mesajelor cu iz medical! Jenant! Vă rog să respectăm drepturile pacientului, oricine ar fi acesta, conform GDPR. Toti pacienții eligibili vor primi ajutorul nostru necondiționat. Voi opri aici această conversație, vă mulțumesc pentru întelegere, o seara bună."


Adrian Streinu Cercel

După afirmațiile lui Streinu Cercel, Grupul de Comunicare Strategică a promis că va reveni cu informații privind numărul exact al bolnavilor de coronavirus din România tratați până în acest moment cu plasmă de la pacienți vindecați, care au dezvoltat anticorpi împotriva virusului.


244 de pacienți tratați de coronavirus la Terapie Intensivă



În acest moment, 244 de pacienți infectați cu coronavirus sunt tratați în secții de Terapie Intensivă în spitalele din România.

Procesul de colectare a plasmei pentru tratarea pacienților infectați cu COVID-19 a demarat acum exact o săptămână, pe 28 aprilie.

Echipamentele de recoltare a plasmei (în total 18 echipamente de plasmafereză) au fost puse la dispoziţia spitalelor de stat şi centrelor de transfuzii de către o firmă privată, fiind, practic, o donație pentru statul român.

Donare de plasmă / Foto: ASSMB

Plasma recoltată este testată, iar după calificarea biologică, este pusă la dispoziție spitalelor.

Potrivit Ministerului Sănătății, plasma recoltată de la donatori vindecați de COVID-19 este administrată doar pacienților critici infectați confirmați cu coronavirus, cu vârsta de cel putin 18 ani, care îndeplinesc următoarele criterii:
  • se află într-o secție de ATI dintr-un spital desemnat prin ordin al ministrului Sănătății pentru tratamentul pacienților COVID-19 și avizat de Comisia de A.T.I.
  • prezintă o progresie rapidă a unei pneumonii severe / a unor infiltrate pulmonare (> 50% în 24-48 ore), în ciuda tratamentului administrat.
  • sunt ventilați mecanic de mai puțin de 10 zile sau în pragul intubației și ventilației mecanice (dispnee severă, frecvență respiratorie ≥ 30/min, saturație în oxigen ≤ 93% cu oxigen pe mască facială, paCO2 >55 mmHg la pacienții fără BPCO).


IPS Pimen a fost și printre primii pacienți infectați transferați cu elicopterul de la Suceava la București



În seara de 20 aprilie, IPS Pimen (90 de ani), Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, devenea și unul dintre primii pacienți infectați cu coronavirus transferat de la Suceava la București, cu elicopterul.

Un singur pacient infectat cu COVID-19 a mai fusese transferat cu elicopterul de la Suceava, cel mai mare focar de coronavirus din țară, la București, înaintea Arhiepiscopului Sucevei și Rădăuților, IPS Pimen, a precizat atunci Grupul de Comunicare Strategică, la solicitarea HotNews.ro.


Practic, înaintea transferului lui IPS Pimen și a încă unui pacient care s-a aflat cu el în elicopter, mai avusese loc un singur astfel de transfer dinspre Suceava spre București pe data de 11 aprilie, pentru un pacient infectat care era în stare gravă.

Suceava era atunci, ca și acum, cel mai mare focar de coronavirus din România, cu peste 2.100 de cazuri confirmate până în acel moment.

Transferul IPS Pimen, în vârstă de 90 de ani, cu elicopterul de la Suceava la București, în condițiile în care la Suceava se înregistraseră până atunci sute de cazuri grave de infecție cu coronavirus și numeroase decese, a stârnit comentarii intense pe rețelele de socializare, la acel moment.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41554 vizualizari

  • +89 (107 voturi)    
    Normal. Nici spaga nu este pentru media. (Marţi, 5 mai 2020, 21:09)

    clint [utilizator]

    Ei sunt intangibili si nu dau socoteala nimanui. Spitalele de stat sunt de fapt clinicile lor private pe care le folosesc, inclusiv asistentele, rezidentii, ca pe mosia lor.
    • -28 (54 voturi)    
      Da e normal (Marţi, 5 mai 2020, 21:33)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Medicul nu are voie sa discute public tratamentul unui pacient, indiferent cine e acela.
      • +5 (29 voturi)    
        Dar noi avem voie? Nepotism curat! (Marţi, 5 mai 2020, 22:30)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Desi suna aiurea la babalacul de 90 de ani.
        De, popa nemuritor!
        El si MC Leon. (sau un mec acolo).
        • -23 (35 voturi)    
          atentie mare (Marţi, 5 mai 2020, 23:59)

          Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui danduta

          tratamentul cu plasma este in stadiu experimental, nu cred ca i-ar conveni nimanui sa fie cobai.
          Vad ca esti foarte dispus sa-l incerci, chiar te simti nedreptatit ca tu nu-l faci. Eu zic sa te ai grija ce-ti doresti, caci s-ar putea sa ti se indeplineasca.
          • +14 (18 voturi)    
            Folosit cu succes in gripa spaniola - 1918 (Miercuri, 6 mai 2020, 1:34)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

            Atunci se zice ca ar fi redus mortii la jumatate - discutabil. Dar sigur nu aveau antivirale, ca de abia aveau habar de grupele de sange.
            Tot un coronavirus.
            E o solutie de tip last resort in vremea noastra, inseamna ca nu merg alte medicamente - antiviralele nespecifice adminsitrate si la HIV sau cel antimalarie sunt la noroc.
            Instoric vorbind, primul Nobel (1901) pentru medicina a fost dat unuia care facuse ceva similar pentru difterie -
            • +15 (27 voturi)    
              l-a vazut cineva pe Arsinel? (Miercuri, 6 mai 2020, 6:41)

              Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

              ... pe acolo prin spital?
          • +2 (4 voturi)    
            Coabe! (Miercuri, 6 mai 2020, 19:44)

            danduta [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

            Nu e experimental deloc, e atestat de succese la fiecare aplicare.
            Eu am spus, si spun, ca favoritismele astera se fac la spitalul lui cercel pe interes, adica, spaga. Nu e cazul de nepotism, amantlacuri, etc si sfanta spaga. Banii ii ruleaza popa de la turma catre cercel.
            Sper c-am fost clar. Si daca esti vre-un credincios, te deplang daca suferi pentru un asemenea ipochimen.
        • +4 (4 voturi)    
          vorbeste lumea ... (Miercuri, 6 mai 2020, 9:08)

          nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui danduta

          McLeod era cel din nemuritorul, daca la asta se face referirie...
          • +1 (3 voturi)    
            ASta am spus si eu prin sintagma: "un mec acolo" (Miercuri, 6 mai 2020, 19:49)

            danduta [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

            Si acum, ce mi-e Leod, ce mi-e Leon, tot un leu (era sa zic un drrac).
            In rest cu "meci" amm nimerit-o, nu?
      • +26 (46 voturi)    
        Sper sa dea socoteala in fata unei comisii (Marţi, 5 mai 2020, 22:42)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        de specialitate. Daca se adevereste zvonul, si dupa reactia nervoasa pe care a avut-o tind sa cred ca da, atunci normal ar fi sa zboare din medicina, lucru care nu se va intampla, fiindca traim in Romania iar Cercel nu e hot de ieri, de azi.
        A stiut el sa ii ceara "fara numar" raspopitului, ca are balta peste, sa-i ajunga si lui, dar sa dea si la altii, in caz ca e luat la intrebari.
        • 0 (8 voturi)    
          pai de ce nu faci o reclamatie... (Miercuri, 6 mai 2020, 12:31)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Nu te supara, dar a te vaita pe forumuri ca "traim in Romania " si ca "Cercel nu e hot de ieri, de azi" sub adapostul- fragil- al anonimatului pe Internet, este un mod de exprimare dar nu este un mod de rezolvare.
          La fel de bine, si eu pot sa speculez ca nu te vaiti pentru Romania, ai alte interese. Probabil gresesc, dar pot spune si eu asta, tot sub adapostul anonimatului, nu?

          Ce spune medicul este normal si in Romania si in USA si in Groenlanda.

          Daca intrebarea este daca este legal sa incerci salvarea unui om de 90 de ani in detrimentul unuia de 60, cred ca legalitatea este judecata dupa criteriile stabilite.
          Daca intrebi daca asta este moral, nu stiu ce sa spun, pentru ca ma intreb daca este moral sa decizi tu, ca medic, ca pe cel de 90 de ani trebuie sa-l ajute doar Dumnezeu.
      • +23 (37 voturi)    
        Gresit tovarisci (Miercuri, 6 mai 2020, 0:07)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Arhiepiscopul e figura publica, si-a pierdut dreptul la anonimitate o data cu acceptul functiei. Nu le poti avea pe toate, si in carutza si in telegutza, vroia anonimitate, ramanea un preot de tara cuminte, fara beneficiile functiei! Nu avea nevoie de arhiepiscopie ca sa isi slujeasca credinta!
        • +2 (16 voturi)    
          Tu gresesti! (Miercuri, 6 mai 2020, 8:20)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          Intr-o societata normala, ai perfecta dreptate, nu se poate. "Nu le poti avea pe toate, si in carutza si in telegutza"

          Numai ca de 30 de ani noi nu traim intr-o societate normala, ci in democratia originala a lui Ion Ilici, respectiv in Teleormanistanul lui Draknea.

          Asa ca aici poti foarte bine sa le ai pe toate, asa cum excelent a spus ideologul pedesereului:

          "PENTRU CA PUTEM!"
        • -2 (4 voturi)    
          asa este... (Miercuri, 6 mai 2020, 12:43)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          poti face o cerere sa afli severitatea disfunctiilor pulmonare, ca doar Pimen este figura publica! Compara cu criteriile stabilite, apoi, cu aceasta informatie poti da in judecata Romania pentru eventual tratament preferential al arhiepiscopului, daca constati ca este asa.
          Crezi ca postarea pe forumuri este o forma care ajuta cu ceva daca nu este urmata de actiune?
      • +10 (14 voturi)    
        normal zici? (Miercuri, 6 mai 2020, 8:52)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Dar fara referire la un pacient anume, cum ar fi tov. Hime... pardon Pimen, are voie medicul sa explice cum a luat deciza ca pentru un tratament care nu este disponibil decat pentru foarte putini pacienti, sa aiba prioritate un pacient de 90 de ani, care oricum e cu un picior in groapa si fara COVID?
        • -6 (12 voturi)    
          "tov Hime.." (Miercuri, 6 mai 2020, 11:25)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          Flocirin..pardon, @flOrin,(da-ne numele tau adevarat si o sa vezi cate derivate caraghioase sau penibile se pot scoate din el) Tovarasii erau militienii, comunistii si securistii atei care prigoneau biserica. Ei aveau si aplaudaci lor(spalatii pe creier prin sedintele repetate de marxism). Urmasii aplaudacilor sunt azi pe forum si scuipa tot ce e legat de biserica, preoti si credinta romanilor desi, culmea ipocriziei, se boteaza, se cununa si se inmormanteaza religios..Realizezi cat de ridicol esti?
          • +3 (9 voturi)    
            Tovarasii (Miercuri, 6 mai 2020, 12:16)

            Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Pimen n-a fost securist ?
            • -4 (10 voturi)    
              Nu e securist (Miercuri, 6 mai 2020, 13:17)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

              E acuzat de colaborare cu vechea securitate. Ai idee cum se convingeau preotii si intelectualii vremii? Doar in perioada 1948-1953 au fost arestati, torturati sau trimisi la Canal peste 3000 de preoti(25%din toatalul de 12mii cati erau atunci). In experimentele ingrozitoare prin care au trecut majoritatea si-au pierdut viata. Cei care au rezistat au ramas legume tot restul vietii iar altii au cedat torturilor si au acceptat sa colaboreze. E o diferenta enorma intre a tortura un ins si a-l ameninta ca-i dispare familia daca nu colaboreaza si colaborarea de buna voie a aplaudacilor comunisti, predecesorii analfabetilor religiosi de azi.
              • +3 (9 voturi)    
                3,14men a Torturat Justitia ca sa Fure Paduri (Miercuri, 6 mai 2020, 13:33)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                Insa Divinitatea NU l a ajutat !
                Interesant !
              • +5 (7 voturi)    
                Am mai auzit una, "analfabeti religiosi"! (Miercuri, 6 mai 2020, 17:25)

                Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                De unde tot apareti ma?
          • +3 (7 voturi)    
            vrei sa spui (Miercuri, 6 mai 2020, 14:54)

            fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Tovarasii erau militienii, etc.. atei cu care BOR s-a inteles si a colaborat de minune? Toti animati de un scop comun, de asi umfla burdihanele pe spinarea fraierilor?
      • +6 (8 voturi)    
        dar (Miercuri, 6 mai 2020, 10:32)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        unii pacienti au dreptul sa fie mai egali decat altii , nu?!
    • +37 (51 voturi)    
      Nea Cercele, nea Cercele !... (Marţi, 5 mai 2020, 21:39)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui clint

      "Vă rog să respectăm drepturile pacientului, oricine ar fi acesta, conform GDPR. Toti pacienții eligibili vor primi ajutorul nostru necondiționat"

      Întrebari :
      1. Cum a fost tratat pacientul-paravan de 47de ani care a calatorit în acelasi elicopter cu acest popa privilegiat ?
      2. Dupa ce criterii se decide "eligibilitatea" ?
      • +14 (24 voturi)    
        2) Stie ARȘINEL ..... (Marţi, 5 mai 2020, 23:23)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Doarmi bine, Arșinele?
        PS : Nu va fie frica.... se duce Pi cu tot cu plasma...
      • +3 (11 voturi)    
        da chiar, (Miercuri, 6 mai 2020, 0:35)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        cine a fost in elicopter cu parintele?
        • +1 (3 voturi)    
          doar am intrebat (Miercuri, 6 mai 2020, 14:18)

          iodixit [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          de ce niste ipochimene cretine mi-au dat cu minus.
          nici plus nu era nevoi, doar raspuns daca stia cineva, eram curios!
      • +13 (19 voturi)    
        "eligibilitatea" (Miercuri, 6 mai 2020, 7:31)

        blacksheep [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Ca de obicei anumite persoane sunt mai eligibile decat altele, din pacate nu criteriile medicale fac diferenta. la fel si testarea preferentiala.
        Faptul ca abia acum au inceput sa foloseasca un tratament descoperit acum 100 ani spune multe despre sistemul medical, precum si dotarile precare. Daca nu exista alt tratament in toate tarile este folosit acesta cu plasma de la pacienti vindecati. Bineinteles ca in presa a fost prezentat ca un tratament inovator, noutate absoluta, echipamente sofisticate.
        Jenant, secolul XXI, Romania
        • 0 (2 voturi)    
          in anii '70... (Miercuri, 6 mai 2020, 13:10)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

          dupa niste gripe zdravene, am facut injectii intramnusculare cu gamma-globulina produsa in Romania; imunoglobulină era preparata din plasmă recoltata de la donatori, continând anticorpi impotriva agentilor infectiosi (la care au fost supusi donatorii).

          Nimic nou in tratamentul asta.
    • +22 (40 voturi)    
      Frica BOR (Marţi, 5 mai 2020, 23:46)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Celor din BOR le este frica ca romanul de rand va realiza ca Biserica este neputincioasa in fața Coronavirusului si ca doar știința ii poate ajuta nu lumanarile si tămâia.

      Practic BOR isi simte amenințată afacerea.
  • -60 (86 voturi)    
    auzi tu! (Marţi, 5 mai 2020, 21:10)

    cucuveauamov [utilizator]

    auzi tu, frate, sa-l trateze! asa ceva, doar in Romania!
    • +29 (39 voturi)    
      ... (Marţi, 5 mai 2020, 21:32)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      auzi tu , cata trollul care nu are de munca
    • +31 (49 voturi)    
      găspădin (Marţi, 5 mai 2020, 21:41)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      căcăvea...
      ia spune tu ce mare importanta are acest individ de 90 de ani de merita sa fie tratat cu prioritate? ce anume a facut pentru restul oamenilor de primeste tratament exclusivist?
      • +14 (22 voturi)    
        sa rugat sa nu se imbolnaveasca (Miercuri, 6 mai 2020, 4:46)

        gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui mache

        pai trebuia tratat cu rugaciuni, nu la spital, ca doar de aia au devalizat bani spitalelor sa traiasca din ruga , nici nu avea ce cauta acolo, normal era sa fie in biserica si toti ninja aurii sa se roage sa se faca bine ( sarcasm) dar cred ca e de bine
        • +2 (4 voturi)    
          Nu a fost alegerea lui (Miercuri, 6 mai 2020, 9:56)

          Ioan Marcus [anonim] i-a raspuns lui gopo2016

          Nu a fost alegerea lui
      • +3 (11 voturi)    
        Un pic de compasiune va rog! (Miercuri, 6 mai 2020, 8:28)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui mache

        Credetii ca trolii kremlinisti o fac de placere?!
        O fac doar pentu bani!

        Daca Domnul nu le-a dat minte ca sa fie capabili de o activitate creativa, ce sa faca si ei?
        Trolleazape banii de la Maskwa si Pekin!
        Si cuceuveu, si mazeta, si echidistantul (Care pare ca si-a luat un concediu prelungit), si newlook ...
    • +26 (44 voturi)    
      Si matale esti turnator ?! (Marţi, 5 mai 2020, 21:44)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pe cine aperi ? Un pastor care si-a turnat turma la lupi!
      Sunt oameni simplii mai buni care nu beneficiaza de favoruri ca acest personaj.
  • +25 (51 voturi)    
    sa stricam orzul pe gaste stricate! (Marţi, 5 mai 2020, 21:10)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +55 (77 voturi)    
    In Loc Sa Salveze Seniori de 70 Ani (Marţi, 5 mai 2020, 21:11)

    un domn [utilizator]

    3,14Men are Prioritate - deja vu Arsinel cu transplantul de rinichi

    #rushineCercelului
    • +22 (30 voturi)    
      cercelul (Marţi, 5 mai 2020, 21:28)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      maxim poate sa-l faca sa mearga mai repede la cele sfinte, nu sa-l trateze spre vindecare. Nu am incredere in acest farseur care isi zice specialist in orice
    • +4 (18 voturi)    
      poala popii (Marţi, 5 mai 2020, 22:04)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si cercelushul...
    • +1 (11 voturi)    
      Rusine, rusine, da cu teschereaua plina. (Marţi, 5 mai 2020, 22:34)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cercelu ia si de la vii si de la morti.
      Acum a ajuns sa-i ia si din pragul lui Sf Petru!
      L-a oropsit pe sacu' sfant.
  • +47 (77 voturi)    
    Plasmă irosită (Marţi, 5 mai 2020, 21:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Mai bine se păstra pentru tinerii aflați în dificultate, decât pentru a prelungi cu 1-2 ani viața unui individ care a ignorat cu bună știință legislația în vigoare!
    • -11 (33 voturi)    
      si altii primesc (Marţi, 5 mai 2020, 21:29)

      hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sunt si tineri care au primit acelasi tratament, eu cunosc un asemenea caz
      • +7 (13 voturi)    
        ce sa ti spun !!!!!!!!!! (Miercuri, 6 mai 2020, 3:15)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui hemostatic

        de parca in "elita" din ro sunt numai javre batrine....
        • +3 (7 voturi)    
          Asta este Suprema (Miercuri, 6 mai 2020, 8:31)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Una Bătrâna Suprema
    • -21 (41 voturi)    
      Yep (Marţi, 5 mai 2020, 21:36)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Dupa mintea ta unul care ajunge la urgenta dupa un accident de circulatie trebuie lasat sa moara acolo. Ca doar cine l-a pus sa se urce in masina? :)
  • +69 (87 voturi)    
    Bravo bai (Marţi, 5 mai 2020, 21:16)

    braindamage12 [anonim]

    Pai sa te mai duci acum sa donezi plasma, cand stii ca va ajunge intai la fosilele turnatoare la securitate? E aceeasi dilema ca la donarea organelor, tu poate esti altruist si vrei sa iti dai un rinichi, dar daca ajunge la un Arsinel mai merita?
    • +2 (6 voturi)    
      Sfanta naivitate! (Miercuri, 6 mai 2020, 8:25)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui braindamage12

      Nici donarea de plasma, nici cea de rinichi, nu sunt opetionale, voluntare!
      Nu pot Elitele sa se bazeze pe asta, o sa fie obligatorie recoltare tesutruilor sau organelor necesare.

      Poate ca nu stiai, dar in baza "consitamantului prezumat" suntem toti, in mod implicit, donatori de organe. Trebuie tu sa zici in mod sppecific NU! daca nu este de acord.
      Ori, daca ai un accidet si nu mai poti vorbi, cum sa mai declari ca nu esti de acord?
      Si organele, si plasama, sunt bune pentu Cei Alesi!
  • +23 (43 voturi)    
    ......... (Marţi, 5 mai 2020, 21:19)

    Andpr [utilizator]

    De ce nu trateaza preferential un tanar oarecare? In caz de se vindeca, sa spuna ca e lucrarea lui dumniezo...
    • +2 (8 voturi)    
      Daca functioneaza la un batran de 90 de ani... (Miercuri, 6 mai 2020, 9:15)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Andpr

      Sunt sanse mari sa mearga si la tineri.
      Deocamdata, nu este chiar sigura treaba.
      Trebuie incercat in categorii diverse
  • +25 (39 voturi)    
    cine este Grupul de Comunicare Strategică? (Marţi, 5 mai 2020, 21:20)

    Guvid19 [utilizator]

    Știe cineva cine face parte din acest organism supra-statal? Ar trebui să fie simplu de aflat. Totuși, nu găsesc nicăieri. De ce naiba e secretă componența nominală a GCS?

    Am înțeles că șef e Andi Eduard Manciu de la PNL, dar cine sunt misterioșii lui argați?
  • +56 (68 voturi)    
    ce sa zici??? (Marţi, 5 mai 2020, 21:21)

    ..13 [utilizator]

    sa iti aduci aminte de preotul din Italia care a cedat locul sau unui pacient mai tanar???

    No comment.
    • -8 (28 voturi)    
      A fost fake news aceea cu preotul italian (Marţi, 5 mai 2020, 21:34)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Din păcate.
    • +9 (29 voturi)    
      Sa-l ia patronul (Marţi, 5 mai 2020, 21:40)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sau, indiferent care o fi. Nu e normal ca sa dai la 90 de ani 3 doze de plasma hiperimuna + REMDESIVIR, doze cu care puteai salva 1-2 mai tineri. Este problema de constiinta care i-a facut praf pe mdicii italieni, pe cine sa salveze si care la noi se rezolva prin ordin si pile
    • -9 (25 voturi)    
      Ce sa mai zici?? (Marţi, 5 mai 2020, 21:55)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Pai nu ardeau catolicii vrajitoare, pe Giordano Bruno, nu faceau cruciade, nu aveau inchizitie, nu mai sunt preotii catolici pedofili si cate si mai cate? Pai asta-i tradare, tovarasi!
      • +4 (10 voturi)    
        Esti subunitar si sub uman (Miercuri, 6 mai 2020, 0:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        #nimicAltceva
  • +43 (61 voturi)    
    Ticalos (Marţi, 5 mai 2020, 21:24)

    john-doe [utilizator]

    Asta ori e dus cu capul, ori e vandut lui putin! De cate ori deschide gura iese o enormitate! Banii aia care se cheltuiesc sunt bani publici, deci orice informatie despre ei este publica! Cine se crede el, stapanul inelelor? sa vorbeasca asa! Cum a fost dat afara din functiile legate de administrarea virusului trebuie dat afara din orice functie de conducere. Daca iubeste asa tare meseria sa profeseze ca medic!
    • -8 (38 voturi)    
      aveti dreptate... (Marţi, 5 mai 2020, 21:28)

      hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      doar partial, pentru ca nu e treaba dvs sa stiti ce tratament primesc eu sau alt om in spital.
      Punct.
      • +9 (19 voturi)    
        Curat partial! (Marţi, 5 mai 2020, 23:59)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui hemostatic

        Tratamentul dvs nu intereseaza, tratamentul arhiepiscopului, care e figura publica, postura pe care s-ia asumat-o de cand acceptat aceea functie ne intereseaza! Nu se mai poate ascunde dupa anonimitate, e o figura publica importanta!
    • -11 (39 voturi)    
      Fals (Marţi, 5 mai 2020, 21:39)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Tratamentul unui pacient nu este informatie publica. E o informatie cat se poate de confidentiala. Oriunde in lumea civilizata medicul ce discuta public tratamentul unui pacient isi pierde dreptul de a profesa.
      • +5 (21 voturi)    
        hmm (Marţi, 5 mai 2020, 23:46)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Faci si tu diferenta intre o boala sexuala si corona, unde totul este destul de public pentru a se vedea ce functioneaza?
    • +4 (8 voturi)    
      Gresit! (Miercuri, 6 mai 2020, 8:30)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Pentru dumnata sau pesntru mine ESTE enormitate, doar ca nu noua ni se adreseaza, ci electratului pedesereului, telspectatorilor Latrinelor!

      Aceia ii sorb cuvintele si il aclama! Pentru ei, declaratia Dlui. Cercel a fost perfecta!
  • +25 (43 voturi)    
    . (Marţi, 5 mai 2020, 21:25)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Cred că știe toată lumea ce i-aș ura, dar nu-i frumos să scriu aici, așa că-i las pe alții să zică
  • -8 (32 voturi)    
    Instigare la ura din partea massmedia. (Marţi, 5 mai 2020, 21:28)

    Ioan Marcus [anonim]

    Se pare ca doriti iar comentarii intense pe rețelele de socializare.
    • -10 (28 voturi)    
      HotNews (Marţi, 5 mai 2020, 23:02)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Marcus

      Si-a facut un titlu de glorie din a lansa genul de articole"scuipati aici biserica, preotii si credinta romanilor"
      • +9 (15 voturi)    
        3,14men este un Satrap (Miercuri, 6 mai 2020, 0:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Care a pierdut un proces de Furt Al Padurilor
        https://adevarul.ro/locale/suceava/reactia-Ips-pimen-pierdereadefinitiva-padurilor-bucovina-a-fost-unproces-facut-calapodul-justitiei-timpul-regimului-comunist-1_58b928775ab6550cb8fccd4d/index.html

        Aidoma lu Shpagoveanu, Pomohaci , Birladeanu si alti Infractori
      • +3 (11 voturi)    
        Istoria ne invata urmatoarele. (Miercuri, 6 mai 2020, 8:00)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Povestea se schimba atunci cand nu mai face sens. Momentan povestea mai serveste doar celor fara solutii.
        In rest nu face altceva decat sa i saraceasca mai tare pe cei mai saraci....Pentru ca asta fac organizatiile capusa.
        Cat despre Hotnews ? Eu zic ca au facut o treaba minunata cu articolul. Actul medical nu ar trebui sa fie preferential !
  • +21 (35 voturi)    
    Pe cine salvam ? (Marţi, 5 mai 2020, 21:31)

    Tizzy [utilizator]

    Deci prima data primeste transport special cu eliopterul iar acum este primul la tratament cu plasma. Deci unul care are 60 sau 50 de ani este lasat sa moara in schimb se incearca salvarea unuia de 90 de ani iar apoi se mira unii si altii ca incepi sa urasti biserica ortodoxa. Imaginativa cum ar fi sa aveti un bunic, parinte, copil sau frate infestat cu covid in stare grava si sa stiti ca este lasat sa moara in timp ce unul de 90 de ani primeste poate doza magnifica prin care scapa.
    • +8 (14 voturi)    
      stai ca asta nu e tot (Miercuri, 6 mai 2020, 0:28)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Tizzy

      I-au mai dat si remdesivir, singurul medicament care merge impotriva corona virus si care e extrem de rar. Cica a noi in tara sunt doar 60 de doze(sau 90) .
  • +28 (36 voturi)    
    celalalt om a murit (Marţi, 5 mai 2020, 21:31)

    andimi [utilizator]

    celalalt pacient adus cu Pimen cu elicopterul a murit de mult saracul. Lui nu i-a facut nimeni tratament cu plasma, a fost adus ca sa fie la numar, sa nu para pe fata ca e favorizare!
  • +14 (30 voturi)    
    Pai (Marţi, 5 mai 2020, 21:33)

    Alexa.99. [utilizator]

    logic ca are tratament preferential.
    Nu de Biserica se folosesc politicienii ca sa suceasca mintile oamenilor cum vor ei?
    In tara asta BOR e la loc de frunte, au fost in stare sa propuna sa dea angajatii MAI lumina oamenilor de Inviere, nu cumva sa se supere BOR.
    Spalatorii de creiere sunt mot cocot peste tot.
  • +13 (25 voturi)    
    Si (Marţi, 5 mai 2020, 21:50)

    briciu [utilizator]

    Daca sangele provine de la un pagan necredincios sau chiar de la un satanist eu zic ca s a cam riscat si pentru acum dar si pentru judecata de apoi ! !!
    • +6 (8 voturi)    
      La 3,14men nimic nu i Satanist (Miercuri, 6 mai 2020, 8:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Nici argintii ! Nici pădurea ! Nici Securitatea !
  • +11 (21 voturi)    
    prioritate (Marţi, 5 mai 2020, 21:51)

    Wheelwright [utilizator]

    Nu ii doresc raul acestui om, mi-as dor sa treaca de acest virus, sincer.
    In fiecare zi o sa vedeti barbati sub 70 de ani decedati in Suceava (in lista aia ce e publicata), ei nu avut sansa de tratament cu plasma, mi-e teama ca ei nu avut parte de tratament cu adevarat, la cati sunt inghesuiti in acel spital din Suceava.
    Stiu ca si un episcop italian sau englez ar fi fost tratat cu celeritate, dar am auzit de preoti italieni (cei de jos, nu episcopi), care au cerut sa fie mutata asistenta cu ventilatorul ce o primeau altor pacienti mai tineri, iar in final acei preoti batrani au murit.
  • -5 (17 voturi)    
    Așa, ca să moară proștii, (Marţi, 5 mai 2020, 21:53)

    revelare [utilizator]

    În Cehia au adus cu costuri mari încă de acum o lună o doză de remdesivir pt o singură persoană, au dat și aprobare sau mai bine zis excepți, pt că nu era certificat încă... Pt unul gras și cu diabet...
    S-a făcut bine.
    Alții au murit și aveau altfel o sănătate mai bună... Dar nu aveau altceva..
  • +7 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 mai 2020, 21:53)

    [anonim]

  • +7 (23 voturi)    
    de ce mai suntem tinuti in case?!? (Marţi, 5 mai 2020, 21:54)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    'dincolo de Pimen, etc, care sunt cazuri individuale discutabile, daca terapia cu plasma are efecte clare, dovedite+alte medicatii (anticoagulante in stadiu incipient, ca s-a dovedit ca actioneaza la nivel sistemic sagnvin+altele gen Remdesivir-autorizat deja de FDA, pt o eficienta mica, dar cat de cat, etc), rezulta deci ca pt aceasta boala (COVID19) sunt deja remedii terapeutice care ofera oricum sanse mai mari decat la multe alte boli de ex cele oncologice. Nr cazurilor la ATI<-250. Paturi ATI=1300 cu posibilitatea de se majora la 2600.
    De ventilatoare, dupa ultimele informatii nu ar mai fi asa mare nevoie, nu ajuta, cat mai degrabe terapiile de mai sus.
    Deci, de ce mai suntem tinuti inchisi in case , atunci? sistemul ar trebui sa suporte si o crestere a cazurilor, intre 1000 si 2000 ATI fara problemel majore, mai ales cu tratamentele acestea+altele ce vor mai aparea (ca sigur vor fi).
    Pierdem cu totii zi de zi, bucati imense din PIB,ne neglijam bolnavii cronici, le grabim moartea, ne neglijam sanatatea, ca avem nevoie de miscare si soare, ne vulnerabilizam prin urmare si la maladia COVID19, pt ce? Ca sa nu sufocam un sistem sanitar oricum f.f.f. liber?
    Mastile ni le pot impune obligatorii in spatiile inchise oricand, ca si celelalte masuri de distantare sociala, cu scop preventiv.
    PS: in Germania, dupa 2 saptamani de relaxare, facturild e transmitere a scazut la sub 0.7. La fel si in alte state. Noi de ce mai stam, ne permitem luxul de a tine lumea in case si saraci milioanele de romani din privat si baga tara in datorii uriase pt platile salariilor integrale la bugetari, la pensii speciale, etc?
    • +9 (15 voturi)    
      bună întrebare (Marţi, 5 mai 2020, 23:03)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      13000 infectați din 18 mil, 3000 Suceava, 5000 vindecați...fără Suceava, ar fi 5000 cazuri active în restu țării, din 18 mil populația României...din 5000 activi nu spune nime cîți îs asimptomatici...cifre seci, păcăleală sinistră...anomalii inexplicabile, singura explicație banii...sume imense se toacă amu fără verificări, fără controale...vezi Arafat, Cercel, nu vor să fie întrebați de achiziții...și nu vor fi...vezi achiziții Unifarm, primării de sector, etc...asta numa ce-a mirosit presa, vîrf de iceberg...vom fi ținuți în case pînă se face plinu la clientelă
    • +1 (1 vot)    
      Nu exista tratament pentru Covid19 (Miercuri, 6 mai 2020, 13:00)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Tot ce ati enumerate acolo sunt incercari, cu rezultate indoielnice.

      Ati scris in mesaj cuvantul "dovedit" de M ori. Tocmai asta e problema, ca aceste tratamente NU SUNT DOVEDITE. Niciunul nu a trecut de testele clinice normale, ca sa poata fi "dovedite" Mai e mult pana acolo.

      Dupa cum ati si zic, Remdesivir a fost autorizat deja de FDA in mare graba, sarind protocoalele normale si doar pe baza unor teste preliminare facute de firma producatoare (!), care si alea au avut rezultate indoielnice (49% evolutie favorabila in grupul placebo vs. 62% evolutie favorabila in grupul tratat). Operatiunea asta oricum a facut sa sara in aer actiunile firmei producatoare pe piata nord-americana, lucru care ma face si mai sceptic.

      Inca ceva: sistemul romanesc nu suporta 2000 de oameni in ATI, e doar o legenda. Vedeti ca zilele astea, au fost trimisi 3 oameni din Brasov (din Brasov, nu din vreun oras sarac, de 10.000 de locuitori) spre Ploiesti, caci nu mai aveau locuri in ATI. Un pacient din cei trei a murit in elicopter. Si vorbim de 2-300 de internari ATI la nivel national.

      Scriu asta doar ca sa mai temperez optimismul un pic exagerat pe care il vad in jur legat de "marea relaxarea" de pe 15 mai.

      A, si inca ceva: Germania nu e azi "dupa doua spatamani de relaxare". Informatia e inexacta: "Guvernu de la Berlin și landurile au stabilit miercuri (16 aprilie) prelungirea măsurilor de distanțare socială până la data de 3 mai. Totodată, autoritățile au decis și ușoare relaxări ale acestor restricții, adica deschiderea unor magazine mai mici."

      Asta nu e relaxarea la care viseaza romanii, majoritatea restrictiilor sunt acolo: fara manifestaii publice, scoli inchise, restaurante inchise, etc
  • -6 (24 voturi)    
    Am băgat in priză (Marţi, 5 mai 2020, 22:04)

    ipolitic [utilizator]

    parafrazatorul si i-am introdus mostra de inteligentă culeasă de pe garduri. A zumzăit, s-a trepidat un pic dar pana la urmă a inceput să parafrazeze. Iată ce mi-a scos:
    Încetați să mai chestionați deciziile politice. Lăsați politicienii să-și facă treaba! Stop Stop Stop mesajelor cu iz politic!
    Încetați să mai chestionați deciziile economice. Lăsați economistii să-și facă treaba! Stop Stop Stop mesajelor cu iz economic!
    Încetați să mai chestionați deciziile juridice. Lăsați magistratii să-și facă treaba! Stop Stop Stop mesajelor cu iz justitiar!
    ...........................................................................
    Dupa o jumate de ora l-am oprit. Ultima fraza frazata para pare-se ca a fost:
    Încetați să mai chestionați deciziile de vidanjare. Lăsați instalatorii să-și facă treaba! Stop Stop Stop mesajelor cu iz de canalizare!
    • +4 (4 voturi)    
      Minune!!! (Miercuri, 6 mai 2020, 10:49)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Am postat comentariul de sus la cele zise de cercelul strain, si a ajuns aici. Normal ca nimeni nu intelege nimic. Caile Domnului...
  • +18 (34 voturi)    
    catedrala mantuirii (Marţi, 5 mai 2020, 22:19)

    ursu78 [utilizator]

    De cand catedrala mantuirii neamului are plasma?
    De fapt este o minune dumnezeiasca: dai cu ciocul la securitate, d-zeu face minuni in detrimentul atora. Nu cercelus?
    • -9 (19 voturi)    
      Eroare (Marţi, 5 mai 2020, 22:57)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      Un exemplu:"Luni, 16 martie 2020, cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Vincentiu, Episcopul Sloboziei si Calarasilor, in parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguina Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat o noua campanie de donare de sange prin implicarea preotilor si credinciosilor din judetul Ialomita. Astfel de initiative au loc de 3-4 ori pe an.."(Ziare.com Slobozia). Daca vreodata se va intampla sa ai (Doamne fereste!)un accident prin Ialomita, fii linistit,se va intampla"o minune dumnezeiasca" si vei putea fi beneficiar al acestor donari repetate de sange preotesc. Nu, ursulet?Sanatate maxima!
      • +6 (10 voturi)    
        #nesimtit si Cinic Esti (Miercuri, 6 mai 2020, 0:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Pfuaaai
      • +9 (13 voturi)    
        implicarea preotilor (Miercuri, 6 mai 2020, 1:41)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        nu inseamna ca au donat ei, ci ca au convins masele....
      • +9 (13 voturi)    
        Da bre, si Oprah aduna bani (Miercuri, 6 mai 2020, 2:50)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        De la calici si se lauda ca-s de la ea, miliardara!!! Ipocrizia Popoilor Bor e similara!
        • -3 (7 voturi)    
          "Ipocrizia popilor" (Miercuri, 6 mai 2020, 14:02)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Nu stiu de ipocrizie, dar sangele lor donat e adevarat si te poti informa despre asta la Spitalul de Urgenta Slobozia.
  • -21 (39 voturi)    
    Sanatate PS Pimen! (Marţi, 5 mai 2020, 22:23)

    tudurache [utilizator]

    Streinu Cercel este un bolsevic notoriu,omul Sistemului,sluga netrebnica a lui Bill Gates.
    IPS Pimen este un crestin autentic,un roman adevarat,cu bune si cu rele,care i-a condamat in mod repetat pe cei doi si pe alti nemernici care atenteaza la viata si libertaea noastra.Indiferent daca scapa sau nu cu viata IPS Pimen va ramane in memoria romanilor ca un barbat adevarat.
    • +15 (21 voturi)    
      va ramine ca (Marţi, 5 mai 2020, 23:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      un turnator semianalfabet si lacom de averi pamintesti adevarat. A facut mai mult rau BOR decit orice detractor anticlerical.
    • +2 (6 voturi)    
      Plasma asta cu anticorpi nu-i ca un fel de cip? (Miercuri, 6 mai 2020, 13:02)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      Plasma asta cu anticorpi nu-i ca un fel de cip din ala satanic de la UE, de ne baga astia in creier si in buletin? sau chiar un 5G, doamne apara si pazeste ...
  • +8 (20 voturi)    
    Nu-nțeleg (Marţi, 5 mai 2020, 23:15)

    Mielusel [utilizator]

    nu mai are oare nici un efect lingurița de la împărtășanie si apa sfințita contra Covid? De ce oare?
  • +11 (19 voturi)    
    Frica de Cel de sus (Marţi, 5 mai 2020, 23:16)

    robyzs [utilizator]

    Curios cum conducătorii Bisericii Ortodoxe se tem sa dea ochii cu cel de Sus, le este frica ca vor fi trași la răspundere?
  • -12 (24 voturi)    
    ÎPS Pimen (Marţi, 5 mai 2020, 23:41)

    Cocosulgarlic [utilizator]

    este un creștin adevărat, cu bunuri și cu rele.
    • +2 (6 voturi)    
      Bunuri ? (Miercuri, 6 mai 2020, 12:13)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Cocosulgarlic

      Pai cred ca pentru bunuri materiale se zbate toata popimea, sa acapareze si aiba cat mai mult, nu pentru valori spirituale sau religie...
  • +5 (13 voturi)    
    n-am nimic cu parintele (Miercuri, 6 mai 2020, 0:33)

    iodixit [utilizator]

    da de ce nu-i pentru media informatia? e secret de stat? de ce-i asa de tainica informatia?
    • +6 (8 voturi)    
      raspunsul e simplu (Miercuri, 6 mai 2020, 9:18)

      a.oameni [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      In acest moment nu se poate face tratatment cu plasma la toate cazurile grave.

      Facandu-se doar la cativa te intrebi cine sunt acei cativa si cum sunt alesi.

      Daca ii intrebi de metoda de selectie a celor tratati ii jignesti.

      E clar ca metoda nu e pe criterii medicale cand un om de 90 de ani e tratat si altii mult mai tineri nu.
  • +3 (9 voturi)    
    Cei care au donat plasma pentru prefintitul (Miercuri, 6 mai 2020, 3:01)

    TheFreeOne [utilizator]

    vor avea viata vesnica, vor avea propriul lor colt de rai.

    Fara sa stea la coada la judecata, fara dosar cu sina, fara declaratie pe proprie raspundere ca e credincios, fara cerere "Subsemnatul... doresc sa binevoiti s-mi aproba...", fara martori, fara sa aiba nevoie de aparare, avocati, probe, prezentari la tribunal, fara sa jure pe biblie, fara spaga etc.

    TU... esti invidios?
    :)))))))
  • +3 (11 voturi)    
    Atâta ta-tam pentru un expirat (Miercuri, 6 mai 2020, 6:47)

    BEDE [utilizator]

    E sărit de 90, nu? Și nu este Mao, ca săzici că este un lider și se pune mare problemă cine îi va urma în funcție.
    Dacă dă în primire, atunci este relativ normal la o asemenea vârstă. Și dacă nu e de coronavirus, 99% dă în primire în următorii 5 ani.
    Și cu el și fără el, BOR nu se schimbă.
  • +4 (10 voturi)    
    Greșeală de PR (Miercuri, 6 mai 2020, 7:30)

    Mirobo [utilizator]

    Domnul doctor este șef nu purtător de cuvânt.
    Faptul că a acceptat să dea declarații Hotnews nu e ok pentru el și spital.Este implicat dpdv medical poate și sigur și emoțional la câți pacienți bolnavi vede zilnic.
    Faza cu GDPR ul nu ține atunci când e vorba de lideri indiferent de instituție.E o chestiune asumată indiferent de vârstă.Merg mai departe cu logica pentru care persoane cu o vârstă atât de înaintată încă sunt în funcție de decizie și pot specula că sunt doar marionete.BOR se ocupă cu manipularea emoțională a maselor.Mai sunt și printre ei oameni cu suflet dar puțini,nereprezentativi.
  • 0 (10 voturi)    
    preasfintitul (Miercuri, 6 mai 2020, 8:11)

    was [utilizator]

    Aduc aminte de un articol despre un preot italian care a refuzat sa fie pus pe aparatul de ventilatie mecanica doar pentru a putea sa beneficieze de aparat un alt om, mai tanar, necunoscut de el. A si platit cu viata pentru gestul sau.
    • +3 (5 voturi)    
      Aduc aminte (Miercuri, 6 mai 2020, 10:48)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui was

      ca au fost articole si emisiuni televizate cu doi preoti ortodocsi romani care au infiat fiecare peste 430 de orfani(Tanase Nicolae din Valea Plopului-Ph si Mihail Jar din Bucovina de Nord). Cati dintre 'liber-cugetatorii' de fata, "experti"in denigrarea preotilor si a credintei stramosesti, ar fi in stare, nu sa infieze, ci macar sa doneze un pachet de biscuiti pt orfelinat? Judecand dupa ura si valurile de injuraturi e lesne de raspuns la intrebare.
      • +2 (6 voturi)    
        Stiu si eu o intamplare cu biscuiti si un preot (Miercuri, 6 mai 2020, 13:40)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        O maicuta pleaca din manastire si bantuie pe strada. La un moment dat, intalneste o tipa rezemata de o masina luxoasa si o intreaba:
        – Auzi, dar matale ce lucrezi de ai masina asa frumoasa?
        – Nimic. Ma intalnesc cu un neamt, il fac sa se simta bine si mi-a dat masina.
        – Dar hainele astea de unde le ai?
        – Ma intalnesc cu un italian, il fac sa se simta bine si imi da haine.
        – Dar totusi de unde ai atatia bani?
        – Ma intalnesc cu un francez, il fac sa se simta bine si imi da bani.
        Maicuta se intoarce dezamagita la manastire si seara merge la culcare. Pe la miezul noptii se aud batai usoare in usa. La care maicuta raspunde rastit:
        – Du-te na*bii, parinte Ilarie, cu biscuitii tai cu tot.
        • 0 (4 voturi)    
          Foarte BUN !!!!! (Miercuri, 6 mai 2020, 14:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

          Chapeau Bas !
  • +3 (9 voturi)    
    Vrednic este! (Miercuri, 6 mai 2020, 8:16)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Multe felicitari Dlui. doctor Cercel, stie sa defineasca perfect corect prioritatile medicale!
  • +2 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ...??? (Miercuri, 6 mai 2020, 9:06)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    domnu' nu trece pe la medicu' de familie ...??? dumnealor au poteca scurta cumva ...???
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 6 mai 2020, 10:34)

    liviu_ [utilizator]

    romania, o tara corupta pana in maduva oaselor in care hotii sunt tarnsportati cu elicopterul pt o diaree si popii sunt tratati experimental (dupa ce urla ca biserica nu se supune legilor lumesti)

    unii prostii mucesc si platesc taxe pt cei de mai sus....
    unii ii voteaza di prostie probabil
    si prostii putin mai destepti (din care nu fac parte) cauta sa se care din kktu asta de tara!
  • +5 (7 voturi)    
    Eu am doar 2 intrebari: (Miercuri, 6 mai 2020, 12:20)

    fat.cat [utilizator]

    1) Daca Pimen era brutar, nu arhiepiscop, cat de repede era tratat cu plasma hiperimuna? Si 2) Cati pacienti de 90+, amarasteni fara pile la partid, sunt pe lista celor tratati acum, pe loc, in masura in care e evident ca resursele sunt limitate?
    N-o sa stim niciodata. Aceste intrebari “nu sunt pentru media”! Adica nici pentru publicul platitor de taxe, tov. Cercel.
    Degeaba l-au dat afara pe politruc din comitetul strategic, daca taie si spanzura in continuare cum vor muschii lui la spital. Feuda proprie adica.
  • 0 (4 voturi)    
    Pai "normal"! (Miercuri, 6 mai 2020, 12:30)

    Mihai Vls [anonim]

    Ideea care transpare, e un fel de: "Mai mocofanilor, pai voi aveti sange albastru ca noi, bugetarii, cu toate beizadelele, amantele, nevestele si neamurile noastre, ca sa aveti pretentii de acces la tratamente?!"
  • +3 (5 voturi)    
    noaptea, ca hotii (Miercuri, 6 mai 2020, 15:09)

    revo [utilizator]

    evident, securistul are parte de tratament pe sestache. Prostovanii platitori de taxe si impozite, de biruri catre biserica, sa moara cu zile!
  • +3 (5 voturi)    
    Domnul a dat... (Miercuri, 6 mai 2020, 17:07)

    Dyonisos [utilizator]

    Spitalele din Romania aparțin Managerului care sunt niște mici Dumnezei - ei dau sănătate - medicamente cât, când și cui vreau. Eu fac angajările, ei fac achizițiile și tot ei fac donațiile corespunzătoare celui care le asigura sprijinul. Organizarea de tip mafiot a statului roman se vede în toate instituțiile sale.
  • +1 (3 voturi)    
    mda, tupeu la extrem! (Miercuri, 6 mai 2020, 19:32)

    kthor7 [utilizator]

    Streinu Cercel nu este altceva decat un comunist de trista amintire. Din pacate, aceste specimene sunt inca printre noi si nimeni nu are curajul de a condamna comunismul asa cum ar trebui. Sa tratezi un ins de 90 de ani cu plasma doar pentru ca il cheama Pimen si e nu stiu ce prostie de popa, inseamna sa condamni un tanar la moarte.Adus pe banii nostri cu elicopterul la spital, gratie lui Arafat, un alt pericol la adresa democratiei si dezvoltarii noastre (sa nu uitam ca nu a facut nimic de la Colectiv incoace), a raspandit coronavirusul participand la slujba desi se imbolnavise si se simtea rau. Cati au luat virusul, nu se stie! Acum sa se roage la nea Pimen sa-i faca bine.
  • 0 (2 voturi)    
    mda... (Miercuri, 6 mai 2020, 20:27)

    liviu_ [utilizator]

    cercel...
    un corupt psd si nimic mai mult!

    are si tupeu sa vb.