Dezvăluiri privind prezența coronavirusului în Europa: Primul caz de infecție din Franța a apărut încă din decembrie, însă pacientul a fost diagnosticat cu pneumonie

de DG     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 7:30 Actualitate | Coronavirus


Test coronavirus in Romania
Foto: pixabay.com
Un pacient diagnosticat cu pneumonie pe 27 decembrie, în apropiere de Paris, avea de fapt infecție cu coronavirus, a declarat medicul acestuia, relatează BBC News. Doctorul Yves Cohen a declarat presei franceze că o mostră prelevată de la pacient la acea dată a fost testată recent, iar rezultatele s-au dovedit a fi pozitive pentru coronavirus.

Pacientul, un bărbat de 43 de ani care s-a recuperat complet de atunci, nu are nici cea mai vagă idee de unde ar fi putut lua virusul, în condițiile în care nu a călătorit în niciuna din zonele care la acea dată erau afectate de infecție, respectiv în China.

Asta înseamnă că virusul ar fi ajuns în Franța cu o lună mai devreme decât s-a crezut inițial. Până acum, primele trei cazuri de infecție cu Covid-19 din Franța au fost raportate pe 24 ianuarie, dintre acestea două vizau persoane care călătoriseră în Wuhan, iar a treia era un membru al familiei unuia dintre cei doi.

Medicul, care este șeful direcției urgențe la spitalele Avicenne și Jean-Verdier din apropiere de Paris, a mai spus pentru postul francez BFMTV că a revizuit recent dosarele celor internați cu simptome de gripă în perioada decembrie-ianuarie.

În total, a prelevat probe nazale de la 14 pacienți, iar dintre acestea un test a fost pozitiv. Pentru a se asigura că nu a fost vorba despre o greșeală, probele pacientului au mai fost testate de încă două ori, rezultatul fiind același-pozitiv pentru Covid-19.

Medicul a mai spus că a notificat Agenția Națională de Sănătate și le-a cerut colegilor să verifice testele recoltate la vremea respectivă.

Primul caz de transmitere de la om la om în Europa a fost considerat până acum un neamț care a fost infectat de un coleg chinez care vizitase Germania între 19 și 22 ianuarie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13131 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Cea mai buna dovada. (Marţi, 5 mai 2020, 7:43)

    Marionette [utilizator]

    Cum putea sa apara in Italia, Franta si China in aproximativ acelasi timp? Ori China cum a sesizat boala a radpandit-o masiv in Occident crezandu-se atacata biologic, ori China a produs boala si s-a autoinfectat de forma si si-a limitat infectia mizand ca Occidentul va fi ingenuncheat, ori organizatie ecoterorista care vrea sa reduca populatia. Nici un virus nu ataca exemplarele mai grasuna de 30 ani fara alte comorbiditati, asta-i gandit sa reduca presiunea pe sistemele de sanatate si pensie.
    • +2 (2 voturi)    
      A naibii reducere, numai banii de măști (Marţi, 5 mai 2020, 10:11)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      https://m.digi24.ro/stiri/externe/ue/primul-caz-de-covid-19-din-franta-ar-data-de-la-sfarsitul-lunii-decembrie-studiu-1301772

      Aici zice ca totuși avea clienți chinezi nevasta.
      Iar în China se zice ca ar fi pacienți din jumatea lui noiembrie, dar au anunțat fix de anul nou. Să nu uităm că am găsit turiști chinezi în toată Europa când s-a făcut lockdown la Wuhan, 3 săptămâni mai târziu.
  • +14 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 5 mai 2020, 7:53)

    cartograful [utilizator]

    mda...se prefigureaza 2 variante, nu stiu care e mai proasta:
    1.se lucreaza/manipuleaza intens pentru spalarea Chinei.
    2.daca virusul e prezent din dec in Europa inseamna ca nu are nici pe departe mortalitatea de care s-a vorbit pana acum si lockdownul e un (extrem de grav) episod de isterie colectiva.
    Inclin spre prima varianta.
    • +4 (6 voturi)    
      În Franța nu se poate vorbi de isterie (Marţi, 5 mai 2020, 11:56)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Dacă virusul este prezent în Franța din decembrie (și dacă alte relatări anecdotice similare din familia mea se confirmă), acest lucru nu spală autoritățile din comuniste ale Chinei continentale, ci dimpotrivă. Pentru că înseamnă că dacă sistemul medical chinez ar fi sesizat focarul la timp și, apoi, nu ar fi ascuns și denaturat informațiile,, nu s-ar fi ajuns la depășirea capacității de tratare a spitalelor, care a produs mai multe victime decît simpla îmbolnăvire.

      În Franța - la fel ca în Wuhan, Italia, Spania și apoi Washington, California, New York - nu a fost „isterie”. Răspîndirea ignorată a virusului (din nepricepere sau dezinformare) timp de multe săptămîni a dus la o creștere exponențială a numărului de infectări și, deci, de îmbolnăviri grave. În condițiile în care formele relativ ușoare (care nu pun în pericol iminent viața pacientului) înseamnă cam 24 cazuri din 25, atunci cînd problema a devenit vizibilă în secțiile de terapie intensivă, era prea tîrziu pentru a eradica boala sau pentru a o ține sub control prin măsuri normale.

      Suedia, care spre deosebire de Franța etc. a avut șansa de a fi primit mai puține infectări din afară și care are o populație mai puțin densă și o cultură a unei distanțe sociale mai mari decît cea din sudul Europei, a avut timp să instruiască populația și să pregătească sistemul medical. Astfel că, putînd lua măsurile din timp, sistemul lor medical nu a fost excedat.

      Dacă producția de teste și măsurile de interzicere a aglomerațiilor și de limitare și control al călătoriilor internaționale ar fi fost decise la mijlocul lunii ianuarie, cea mai mare parte a Europei nu ar fi avut nevoie de izolare impusă pentru a ține epidemia sub control. SARS 2 ar fi fost „doar” o gripă mai virulentă și fără vaccin.

      „Isterie” a fost doar acolo unde. spre deosebire de Franța etc., măsurile de izolare au depășit necesarul spitalelor și astfel direct sau indirect - prin pierderile economice - au dus la suferință și morți suplimentare.
  • +7 (11 voturi)    
    Just asking... (Marţi, 5 mai 2020, 7:56)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Oare nu cumva aceste teste dau rezultate pozitive și pentru boli produse de alți coronaviruși. SARS-CoV-2 e doar un virus din familia de corona viruși. Se poate oare ca un om să fi luat alt tip de corona virus, organismul să răspundă cu aceeași anticorpi, medicii să detecteze anticorpii și să presupună imediat: ai avut Covid-19!

    Întrebarea e: din cauză că încercăm să detectăm cât mai mulți oameni care au luat acest SARS-CoV-2, de fapt detectăm și alte tipuri de corona viruși, fără a ne da seama?

    Doar întreb, nu sunt de specialitate, mi se pare însă extrem de dubios faptul că unii nu au nici un simptom, iar alții ajung la ATI.
    • +3 (7 voturi)    
      Gripa e tot coronavirus (Marţi, 5 mai 2020, 9:48)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Dar și Mers și Sars care au fost și ele destul de virulente - rate de mortalitate de 35%.

      La gripa nu e tit la fel - unii au simptome ușoare, alții mor? Și cine știe câți or fi doar purtători, doar ca ne-am imunizat cumva.
  • +7 (7 voturi)    
    Interesant (Marţi, 5 mai 2020, 10:06)

    mihai576 [utilizator]

    Chiar vorbeam cu un prieten. Prin decembrie am fost bolnavi (nu doar noi ci mai mulți cunoscuți/colegi) însă nu am luat în seamă chestia asta. Este totuși sezonul virozelor.... Partea interesantă este ca, în 30 de ani ai mei, eu n-am mai avut o astfel de gripă. Tot corpul ma durea de parcă eram bătut. Asta n-a durat prea mult (Temperatura și oboseala 2-3 zile) însă plămâni mai încărcați timp de 2 săptămâni nu am mai avut. Iar în alea 2-3 zile, nu am putut face absolut nimic.... Și la fel și cunoscuții... Ciudat și interesant...
    • +1 (1 vot)    
      Si eu! (Marţi, 5 mai 2020, 13:22)

      mfilip91 [utilizator] i-a raspuns lui mihai576

      Mihai576, As fi interesat din ce zona a tarii esti! Si eu am avut o "gripa" neobisnuita, in mijlocul lunii noiembrie: a durat aprx. o saptamina, febra f. mare numai 2-3 zile, dureri musculare, de cap si in globii oculari. Fara tuse, fara secretii nazale. Doar dureri musculare si cap, oboseala, febra. Asta se petrecea intr-un oras din n-v tarii.
      • +1 (1 vot)    
        .. (Marţi, 5 mai 2020, 16:57)

        mihai576 [utilizator] i-a raspuns lui mfilip91

        Sunt din București însă în perioada respectivă am fost des în Ardeal sau în alte părți ale țării. Totodată, m-am văzut și cu fratele meu din Germania care, de asemenea, a avut o gripa nasoală încât scuipa sange. Prietena mea si copilul au luat gripa de la mine bineînțeles. La copil a fost în regulă însă la ea a fost crunt. N-am bănuit mare lucru pentru ca ea are oricum o sensibilitate la plămâni însă de data asta, pneumonia a fost aproape nemaiîntâlnită (mai rău a fost doar cu ceva ani în urma când a și stat o lună în spital)
        • 0 (0 voturi)    
          Da. (Marţi, 5 mai 2020, 18:16)

          mfilip91 [utilizator] i-a raspuns lui mihai576

          Cred ca sint mai mult decit simple coincidente.