​În Rusia, continuă să cadă de la etaj doctorii care se plâng de criza Covid-19

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 19:08 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Rusia
Foto: Profimedia Images/Sergei Savostyanov/TASS
Un medic pe ambulanță din Rusia care s-a plâns că a fost obligat să muncească în ciuda faptului că era infectat cu noul coronavirus este în stare critică după ce a căzut de la etajul unui spital din vestul Rusiei, în acest weekend, scrie The Moscow Times.

Este vorba de cel puțin al treilea incident în care un angajat al sistemului sanitar cade de la etaj în circumstanțe misterioase, în ultimele două săptămâni, după acuzații legate de lipsa echipamentelor de protecție. Ceilalți doi doctori au murit în urma rănilor.

Alexander Shulepov s-a ales cu o fractură craniană și este în stare critică după ce a căzut de la etajul doi al spitalului unde era tratat pentru Covid-19, a precizat sâmbătă centrul pentru gestionarea crizei, pentru cotidianul Vesti Voronej.

Alexander Shulepov, 37 de ani, și colegul său Alexander Kosyakin au afirmat la finalul lunii aprilie că nu dispun de echipamente de protecție, deși se aflau în contact cu pacienți infectați cu coronavirus. După aceste acuzații, el și colegul său au fost avertizați de poliție că ar putea fi anchetați pentru răspândirea de “fake news” legate de virus, o acuzație care poate aduce o sentință de până la 5 ani de închisoare.

În 22 aprilie, cei doi au filmat un videoclip în care se plângeau că medicul șef al spitalului din Novaya Usman i-au obligat să muncească, în ciuda faptului că fuseseră testați pozitiv la Covid-19.

O a doua înregistrare video a fost publicată trei zile mai târziu, în care Shulepov nega afirmațiile “emoționale” din prima.

Poliția a precizat că a deschis o anchetă.

În regiunea Voronej erau confirmate luni 636 de cazuri de coronavirus, în condițiile în care în întreaga Rusie erau confirmate 145.268 de cazuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23716 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    ati uitat sa adaugati... (Luni, 4 mai 2020, 19:14)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    inainte sa cada, aluneca si intr-un cutit. de vreo 15 ori.
  • +23 (31 voturi)    
    Așa da! (Luni, 4 mai 2020, 19:17)

    Amerlocu [utilizator]

    Deci iată că maica Rusie are totuși maniere oarecum europene.

    E mult mai civilizat să-l arunci pe dușmanu' de clasă de la etaj decât să-l sufoici cu încetul timp de zile cum au făcut și mai fac chinejii cu ăia care cârâiau ceva despre molimă.
  • +4 (26 voturi)    
    Conservatorii creștini Putin și Bolsonaro - (Luni, 4 mai 2020, 19:19)

    anton_carpati [utilizator]

    strașnici lideri! Să le dea Dumnezeu putere și mai multă, să samene lege și ordine după chipul și asemănarea lor.
    • +4 (10 voturi)    
      pentru anton (Luni, 4 mai 2020, 22:04)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Nu prea seamna Bolsanaro cu Putin. Tu ce asemanari ai gasit ?
      • +2 (2 voturi)    
        Prea multe. (Marţi, 5 mai 2020, 19:03)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Formarea profesională în mediul militar, apologiști ai dictaturilor sângeroase prin care au trecut țările lor, anti-seculariști, anti-lgbt, anti-conservarea mediului, pro-Trump, susținuți cu fanatism de găști violente cu tendințe pro-fasciste. Diferența remarcabilă este că Putin a avut un avans de 16 ani pentru a instaura o plutocrație și a eliminat presa opoziției, în vreme ce Bolsonaro e deja prea în vârstă și are prea puțină credibilitate.
    • +3 (13 voturi)    
      Agentul lui Putin (Luni, 4 mai 2020, 22:37)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Raspandesti teoria conspiratiei fara nici o urma de dovezi.
  • +18 (26 voturi)    
    medicilor.. (Luni, 4 mai 2020, 19:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. faceti si voi declaratii de la nivelurile mai inferioare.
  • +20 (24 voturi)    
    bai... (Luni, 4 mai 2020, 19:20)

    ..13 [utilizator]

    Nu il trage nimeni de urechi pe cracanat???
  • +23 (25 voturi)    
    De ar putea cadea si virusul de la etaj... (Luni, 4 mai 2020, 19:27)

    Urzitoru [utilizator]

    guvernul rus ar rezolva pandemia imediat! :)
  • +40 (42 voturi)    
    Banc sovietic despre o discutie la Lubianka: (Luni, 4 mai 2020, 19:28)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    -Din ce cauza au murit Ivan, Nikolai si Aleksei?
    -Au mancat ciuperci otravitoare.
    -Dar am vazut ca Aleksei are o gaura in cap!?!
    -El nu a vrut sa manance ciupercile.
  • -20 (28 voturi)    
    ! (Luni, 4 mai 2020, 19:34)

    tudorr [utilizator]

    Dati stiri in reluare sau abia acum ati aflat si voi?
    • 0 (2 voturi)    
      E vorba de modul de verificare, banuiesc (Joi, 7 mai 2020, 0:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Nu toate agentiile/firmele de stiri au criterii la fel de riguroase in privinta verificarii stirilor inainte de publicare. Stirile din Rusia se verifica mai greu ca stirile din alte parti. Cine vrea sa publice doar stiri verificate din Rusia inevitabil le publica mai tarziu decat cei care verifica mai putin sau deloc.
  • +26 (32 voturi)    
    E bun comunismul... (Luni, 4 mai 2020, 19:39)

    Seby30 [utilizator]

    e foarte bun. Mai sunt multi nostalgici? Cred ca mai trebuie sa " cada " cativa ca lumea sa se trezeasca.
    • +3 (3 voturi)    
      nu e comunism in Rusia (Marţi, 5 mai 2020, 11:42)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      e un regim autocratic chiar mai rău decât comunismul
    • +1 (3 voturi)    
      Nu vorbi cu pacat! (Marţi, 5 mai 2020, 15:19)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Mai SUNT multi nostalgici, chiar azi dimineata am vazut pe FB comentarii la stirea asta, iar un pedeserist exclama in extaz: "In fine si o stire buna!"
  • +12 (18 voturi)    
    Vnimaniye! vrachi padayut (Luni, 4 mai 2020, 22:08)

    ipolitic [utilizator]

    Atentie! Cad medici..
    Urmatorul caz de medic rus mort de la o cadere va fi de la parter. Sau demisol, cine stie...
    • +17 (17 voturi)    
      Nu contează că e demisol (Marţi, 5 mai 2020, 0:44)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      tot poți să cazi din el...nu știi bancul ăla rusesc cu Lubianka? Cică Lubianka e cea mai înaltă clădire din lume. -De ce? - Pentru că din beciurile ei se vede Siberia!
  • -2 (6 voturi)    
    Trebuie investigat cu atenție! (Marţi, 5 mai 2020, 18:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Se știe că COVID-19 poate provoca cheaguri de sânge, deci nu ar fi de mirare să aibă și simptome neurologice: stări de confuzie, tendințe suicidare, etc.!

    În cazul de față, ar fi chiar de preferat să se adeverească ipotezele fanteziste ale unora!
  • +1 (1 vot)    
    Banc vechi (Joi, 7 mai 2020, 0:02)

    Eu the first [utilizator]

    Radio Erevan: Aseara, in timp ce curata pistolul din Ivan Ivanovici Ivan s-a impuscat din greseala in cap. De trei ori.