Trump: Cred că vom avea un vaccin până la sfârșitul anului / Am salvat milioane de vieți

de DG     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 6:13 Actualitate | Coronavirus


Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
​Preşedintele american, Donald Trump, a estimat duminică seară că un vaccin va fi disponibil până la sfârşitul anului 2020, transmite AFP, citată de Agerpres.

"Cred că vom avea un vaccin până la sfârşitul acestui an", a declarat Trump în cursul unei emisiuni speciale pe canalul Fox News, realizată la Monumentul lui Lincoln, pe National Mall, la Washington.

"Medicii vor spune: n-ar trebui să spuneţi asta. Spun ce gândesc", a adăugat liderul administraţiei americane. "Acţionăm din greu (...) numeroase grupuri farmaceutice sunt, cred eu, foarte aproape", a mai spus el. În ce priveşte reacţia sa dacă o ţară va descoperi vaccinul înaintea Statelor Unite? "Mi-e indiferent", a răspuns el.

"Vreau doar un vaccin care să funcţioneze", a afirmat Donald Trump. În întreaga lume, există peste o sută de proiecte de vaccin anti-COVID-19, dintre care mai mult de zece sunt în faza testelor clinice, potrivit datelor difuzate de London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Subliniind dorinţa sa de a permite activităţilor din ţară să fie reluate în mod prudent, dar "şi cât mai repede posibil", preşedintele american s-a arătat optimist în legătură cu perspectivele economice. Anul 2021 va fi "incredibil", a prezis el.

Pe de altă parte, liderul de la Casa Albă a apărat încă o dată decizia sa de la începutul pandemiei. "Cred că am salvat milioane de vieţi", a ţinut el să menţioneze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8612 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Stati linistiti si vedeti-va de treaba oricum nu s (Luni, 4 mai 2020, 6:42)

    Alex735 [utilizator]

    capati..
  • +12 (28 voturi)    
    Asta e un "copil" (Luni, 4 mai 2020, 8:19)

    Captain Obvious [utilizator]

    Felul cum vorbește, cum se comportă nu arată altceva.
    • +4 (16 voturi)    
      Asa e... (Luni, 4 mai 2020, 9:58)

      Johny82 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      e redus.Vine cu fumigene din astea ca sa distraga atentia de la modul catastrofal in care a gestionat criza : "E doar o gripa".
    • +6 (14 voturi)    
      Aceasta "copilarie" are un diagnostic (Luni, 4 mai 2020, 10:00)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      clar ( de obicei NPD si f. probabil altele gen paranoia ) si se manifesta asa cand ajungi sa ai putere asupra celorlalti. Din pacate acesti oameni detin o putere de fascinatie asupra celorlalti, cel putin in prima faza.
      Sa nu uitam ca Hitler a castigat initial respectul generalilor sai dupa operatiunile militare reusite, iar lumea l-a votat de 2 ori, prima data ca si cancelar, a 2-a oara la referendum, pentru comasarea functiilor de cancelar si presedinte in cea de fuhrer.
      Acesti oameni ajung sa creada ca se pricep la toate, iar cand sunt stresati iau decizii pur si simplu cretine, propaganda incepe sa minta din ce in ce mai mult pentru a-si acoperi minciunile anterioara si in final lucrurile se termina prost.
  • +15 (27 voturi)    
    Ce seamana asta la felul de a fi cu Gigi Becali ! (Luni, 4 mai 2020, 9:05)

    Susufler0 [utilizator]

    "Spun ce gandesc" !
    Problema este ca gandeste prost ! :)))

    PS. Cum ar fi sa inceapa si Trumpsy sa zica precum Becali atunci cand da rau cu oistea in gard : "Am glumit" ! :)))))
    • -6 (10 voturi)    
      da... dar tu esti sarak. (Luni, 4 mai 2020, 9:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      /...
      • +2 (4 voturi)    
        @martalogule : (Luni, 4 mai 2020, 17:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Am cat imi trebuie !

        PS. Si spre deosebire de ei doi dar si de multi altii (unii se gasesc chiar pe platforma asta si vorbesc ca sa nu taca), eu nu sunt sarac cu duhul ! :))))0
    • -3 (11 voturi)    
      tu nu spui ce gindesti? (Luni, 4 mai 2020, 10:19)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Si daca spui, te asemeni cu Jiji?
      • 0 (2 voturi)    
        @Victorele, ultima oara cand ne-am intalnit (Luni, 4 mai 2020, 17:52)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        parca nu dadeai semne de analfabetism functional ! :)))
        Stii din proprie experienta ca spun ce gandesc si de fiecare data cand mi-am spus parerea despre tine, te-ai ascuns apoi cu lunile, Victoras !
  • -7 (19 voturi)    
    Cu si fara (Luni, 4 mai 2020, 9:14)

    Martinezu [utilizator]

    vaccin, Trump va salva in continuare , pana la sfarsitul omenirii milioane de vieti.
  • +12 (24 voturi)    
    Trump the dump (Luni, 4 mai 2020, 9:29)

    levierul [utilizator]

    se vede ca prostimea voteaza peste tot
    • +4 (10 voturi)    
      e dumb (Luni, 4 mai 2020, 12:08)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      e cuvantul corect...
  • +5 (11 voturi)    
    ar fi în stare... (Luni, 4 mai 2020, 10:37)

    periscop [utilizator]

    ... la cât e de tembel, să propună vaccinul cu ...alcool metilic...
  • -2 (10 voturi)    
    E sigur de el, poate ca vaccinul defapt exista,sic (Luni, 4 mai 2020, 11:02)

    DrNRazvan [utilizator]

    Ciudat, toata lumea spune ca pentru a avea un vaccin trebuie ani de zile, iar el spune ca totul e gata in cateva luni.Poate ca vaccinul exista deja. Voi nu vedeti ca nici un sef de stat nu a mierlito pana acuma desi zeci de mii de oameni au murit si de toate varstele. Cineva le administreaza antitodul. Bineinteles ca nu pot sa recunoasca ca vaccinul exista pentru ca ar fi un razboi mondial cu arme. Sa presupunem ca aceasta criza e ca si evenimentele din 89 cand s-a luat o decizie mondiala (de aia cei care au ucis in romania sunt astazi liberi, ca sunt protejati de organizatori). Imaginati-va o minte bolnava de la CIA (de exemplu, in contextul conflictului economic SUA-China), care decide sa dea drumul acestui virus ucigas sperand ca chinezii sa ii faca fata ca si la celelate virusuri de dinainte. Si experienta-atac esueaza si devine o problema mondiala. Nu or sa faca nici un razboi. Or sa dea vina pe un factor neutru liliecii sau pangolanii. Chinezii o sa poarte rusinea si toata lumea e multumita.
  • +4 (12 voturi)    
    ...sfarsitul democratiei americane... (Luni, 4 mai 2020, 12:41)

    tacanel [utilizator]

    ...ma tot intreb cum a fost posibil ca donald trump sa ajunga presedintele sua...acest specimen, un colos de stupizenie, aroganta si fanfaronada, spune doar idotenii si comite fapte ilegale si anticonstitutionale LA VEDERE cu duiumul, fara a fi tras la raspundere...iar atunci cand se intampla acest lucru (impeachment), ii sar in aparare republicanii...exemple nenumarate, retineti doar unul: in februarie 2020, l-a laudat pe presedintele xi pentru felul in care china lupta contra covid 19...acum il face responsabil acuzandu-l, fara probe, de eliberarea virusului din laboratorul wuhan...daca acest individ este ales, din nou, presedinte in noiembrie 2020 (please god, no!), prevad nu doar sfarsitul democratiei americane ci si sfarsitul democratiei celorlalte tari...
    • 0 (8 voturi)    
      votul universal (Luni, 4 mai 2020, 16:28)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      acolo este problema democratiei.
    • +3 (3 voturi)    
      nu te mai intreba... (Luni, 4 mai 2020, 19:27)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      ca peste tot in lume , majoritatea unui popor o constituie prostimea...ca e democratie sau nu....si pe urma oare exista ...democratie....nu cred , e o utopie ....
    • -5 (5 voturi)    
      Si eu ma intreb (Luni, 4 mai 2020, 20:24)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      cum de nu v-ati gandit pana acum sa-l acuzati pentru ca e intuneric noaptea si apa e uda. Dar mai e timp, pastrati artileria grea pt campanie, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    OH. (Luni, 4 mai 2020, 17:01)

    letsoc [utilizator]

    In cat timp se vaccineaza toata populatia globului ,dupa ce trec cei 100 de ani si mai bine de fabricat vaccinul ?