Anisie: Elevii cu Covid-19 pot susţine Evaluarea Națională și BAC-ul izolaţi, chiar şi în spital / Răspunsul ministrului la întrebarea dacă ia în calcul anularea examenelor

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 0:32 Actualitate | Coronavirus


Monica Anisie
Foto: edu.ro
Elevii care sunt diagnosticaţi cu Covid-19 pot susţine examenele de Bacalaureat sau Evaluare naţională cu măsuri de siguranţă, a declarat duminică seară, la Digi24, ministrul Educaţiei, Monica Anisie.

„Aceştia (n.r. copii diagnosticaţi cu Covid-19) pot da examenul în condiţii de siguranţă, izolaţi, singuri în sala respectivă. De fapt, şi până acum se putea da examenul de Bacalaureat sau Evaluare naţională cu măsuri de siguranţă, chiar şi în spital. Metodologia prevede şi acest lucru”, a spus Monica Anisie, potrivit Agerpres.

Întrebată ce se întâmplă cu copiii ai căror părinţi se află în grupă de risc, se află în izolare sau în carantină, Anisie a spus că se va sfătui cu ministrul Sănătăţii în acest sens.

„Mă voi sfătui în acest sens cu ministrul Sănătăţii şi voi prevedea această situaţie în Ordinul comun”, a precizat ministrul Educaţiei.

Anisie: Evaluarea naţională începe pe 15, iar Bacalaureatul pe 22 iunie

Examenul de Evaluare naţională va începe pe 15 iunie, iar cel de Bacalaureat pe data de 22 iunie, a amintit ministrul Educaţiei, Monica Anisie, potrivit Agerpres.

„Decizia este deja luată, şi anume că examenul de Evaluare naţională începe pe data de 15 iunie şi cel de Bacalaureat pe data de 22 iunie. Noutatea pe care o avem o avem la examenele de certificare a competenţelor profesionale (...). Este vorba de certificarea competenţelor pentru nivelul 3, 4 şi 5, conform cadrului naţional al calificărilor. Pentru învăţământul vocaţional, profesional şi profesional dual, precum şi cele din învăţământul postliceal, vor fi realizate acest examene numai pe bază de proiect, iar proba practică va fi echivalată în conformitate cu metodologiile aferente fiecărui tip de certificare a competenţelor”, a spus Monica Anisie la Digi24.

Întrebată de ce nu se ia în calcul să se anuleze examenele de Capacitate şi Bacalaureat şi să se adopte acelaşi sistem ca în Olanda, evaluarea fiind în funcţie de media ciclului şcolar absolvit, ministrul a precizat că există părinţi care susţin că nu trebuie să se renunţe la aceste examene.

„Sunt voci care susţin acest lucru (n.r. renunţarea la examenele de Capacitate şi Bacalaureat) şi sunt voci ale părinţilor şi elevilor care susţin că nu trebuie să renunţăm la aceste examene naţionale, mai ales la Evaluarea naţională. Am primit, la minister, numeroase petiţii în sensul acesta. Ştiţi foarte bine că admiterea la liceu se realizează tocmai pe baza mediei de la evaluarea naţională şi 20% contează şi mediile din gimnaziu. Dacă facem o ierarhie în sensul acesta, vom vedea că acei copii care vor susţine evaluarea naţională sunt avantajaţi, nu pe baza mediilor din 5-8, dar ca să răspundem categoric trebuie să ascultăm toate vocile şi să luăm decizia care este cea mai bună şi în favoarea elevilor”, a subliniat ministrul Educaţiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8300 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    dezastru ministru (Luni, 4 mai 2020, 8:21)

    tkd [utilizator]

    Dna ati fost extraordinar de slaba adica in traducere libera incompetenta...pareti o Viorica Dancila a invatamantului...de fiecare data imi dati impresia ca spuneti numai tampenii ca cititi de pe un prompter este dezastru total pt copii nostri....
    si ca sa continui sunteti in linie cu ce face guvernul acesta care credeam si eu ca nu va fi la fel de prost cum a fost cel de dinainte ,insa dvs iesiti ca paduchele in frunte...
    per total si in invatamant ca si in economie este un dezastru spuneti ca faceti minuni dar realitatea este ca suntem sub nivelul marii sa nu mai spun ultima iesire a mirabolantului Danca
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 4 mai 2020, 11:51)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Da, asta o face pe Dancila sa para desteapta. La fel ca si aia de la Munca.
  • +1 (7 voturi)    
    really?! (Luni, 4 mai 2020, 9:48)

    mkv13 [utilizator]

    Copiii cu COVID-19 o sa dea examen din spital..eventual cu perfuzia in mana.. Asemenea aberatii n-am mai auzit. Nu gasim si noi un ministru al educatiei competent? Nu-mi amintesc sa fi avut macar 1 ok in ultimii cel putin 10 ani..

    #anisie0
  • +2 (4 voturi)    
    Vor fi interesante aranjamentele logistice (Luni, 4 mai 2020, 10:18)

    M188 [utilizator]

    va fi extrem de interesant de vazut cum vor supraveghea onoratul Minister si Inspecteratele scolare desfasurarea acestor examene pt. acei elevi care vor avea nesansa sa se afle izolati in carantina sau in spitale.

    Dar presupun ca astea sunt detalii care vor fi lamurite ulterior, nu? In dulcele spirit romanesc.
    • +1 (3 voturi)    
      Este o crima (Luni, 4 mai 2020, 12:02)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui M188

      Nu vor face nimic.

      Scolile nu au sapun la toaleta, primariile dau cu apa oxigenata pe pomi din elicopter.

      Nu vor fi in stare sa controleze absolut nimic.

      Avem 3 (trei) spitale cu medici cu tot care au devenit focare de infectie. Spitale.

      Chiar crede cineva ca inspectroratele scolare si profesorii din scoala vor fi in stare sa asigure un mediu necontaminat?

      Hotararea aceasta de a sustine examenele pe 15 iunie este o crima. Asa se numeste cand faci ceva ce ucide oameni.

      ===

      Stiti de ce vor sa sustina examenele?

      Ca sa ia profesorii bani din meditatii, de aceea!

      In momentul in care se anuleaza examenele, profesorii nu mai incaseaza zeci de milioane de euro din meditatii nefiscalizate.

      E o hotarare pentru banii lor!
  • -2 (4 voturi)    
    . (Luni, 4 mai 2020, 11:03)

    g01an [utilizator]

    in mod sigur nu este corect sa le ceri elevilor sa sustina examene ce pot avea consecinte asupra parcursului lor mai departe dupa 2 luni de pauza, mai ales inaintea examenelor. poate avea consecinte asupra parcursului lor mai departe.

    este o aberatie abjecta si sinistra sa le ceri copiilor bolnavi cu covid-19 internati in spitale sa sustina examene de acest tip.

    inteleg ca sistemul medical nu este pregaitt de reluarea unui an scolar in intregime, dar raspunsurile trebuiau sa fie mai bine pregatite si cat de cat inteligente dupa 2 luni timp de acomodare cu realitatea ce urma sa ne loveasca.
  • -2 (4 voturi)    
    Masurile sunt bune (Luni, 4 mai 2020, 11:27)

    LW [anonim]

    Doar, unii nu pricep ca tara este in stare de urgenta. Astia sunt Patrihotii daca patria ar fi, slava Domnului, in stare de razboi si nu in stare de urgenta ca acum. Va imaginati cati tradatori ar fi.
    Nu te obliga nimeni sa sustii un examen de capacitate, de bacalaureat, de doctorat, etc. anul acesta, il poti sustine si in anii urmatori. Nu te obliga nimeni sa-l sustii in Romania examenul, sustine-l in alta tara unde crezi ca diploma odraslei tale nu este o maculatura, daca invatamantul romanesc nu-ti convine.
  • -2 (4 voturi)    
    Anisie - hotarare criminala (Luni, 4 mai 2020, 11:57)

    Dedalus [utilizator]

    Nu are nicio legatura cu "vocile parintilor"

    Sustinerea examenelor pe 15 iunie va conduce la re-aprinderea epidemiei.

    Scolile nu vor fi in stare sa asigure un mediu lipsit de riscuri.

    Cine sa asigure asa ceva? Primariile care dau cu apa oxigenata pe pomi? Spitalele care au ajuns chiar ele focare? Profesorii care nu au nici macar sapun la toalete?

    ===

    Anisie va intra in istorie ca persoana care a readus epidemia si a omoarat cateva mii de oameni.

    Cum se va mai controla epidemia cand copiii si tienrii vor purta virusul intre comunitati?! Vom avea confluenta de focare si vom reintra pe traiectoria imbolnavirilor, ca in Italia.
  • 0 (4 voturi)    
    sa fie clar (Luni, 4 mai 2020, 11:58)

    Dedalus [utilizator]

    Sper ca se intelege faptul ca raspunderea pentru reaprinderea epidemiei este in acest moment a cetatenei Anisie.

    Daca asa ceva se va intampla, ea personal va trebui judecata pentru crima.
    • +1 (3 voturi)    
      Așa de frică-ți este de examen? (Luni, 4 mai 2020, 14:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Că o sperii pe Anisie cu judecata?Și cum vrei matale?Să treci examenul fără să-l dai?