Aeroportul Internațional Viena va oferi testare COVID-19 pe loc pentru pasageri

de S.J.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2020, 16:14 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
Aeroportul Internațional Viena va oferi începând de luni teste COVID-19 pentru a le permite pasagerilor care intră în țară să evite carantina de 14 zile, relatează Reuters.

Până acum, pasagerilor care soseau în aeroport le era solicitat să prezinte un certificat de sănătate vechi de cel mult patru zile sau să intre în carantină pentru două săptămâni.

Însă de luni pasagerii pot efectua un test pe loc la aeroport și să primească rezultatul în două-trei ore, potrivit unui anunț al reprezentanților aeroportului.

Testarea, care va costa 190 de euro, va putea fi făcută și de către pasagerii care pleacă din Viena pentru a demonstra la destinație că nu sunt infectați cu noul coronavirus.

Emirates, în parteneriat cu autoritățile responsabile de sănătatea publică din Dubai, a fost prima companie aeriană care a implementat testări COVID-19 rapide pentru pasageri luna trecută.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4497 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Ce prostie, se supara Guvernul Meu (Duminică, 3 mai 2020, 17:05)

    asistat [utilizator]

    si doamna procuror european! Sa-i inchida mai bine! E mai ok ca masura, a zis si hastagrezistu!
  • 0 (10 voturi)    
    asta-i noua afacere a secolului (Duminică, 3 mai 2020, 17:15)

    Je__ [utilizator]

    Porumb la 5 Lei, cine mai doreste?
  • -2 (6 voturi)    
    Eu nu am încredere în testele rapide. (Duminică, 3 mai 2020, 17:57)

    asavreau [utilizator]

    Nu se cunoaște încă structura genetică a virusului.Ce testezi.Acum se tratează consecințele.Virusul nu se știe cum arată.Dacă azi spun că au descoperit,mâine află că nu-i așa .Virusul ăsta-i ca o nălucă.Nu se dă prins,să-l pui undeva,să-l tratezi și să vezi la ce nu rezistă,ca să stabilești un tratament,să-i colectezi secvențe ca să încerci să faci vaccin.Nici testele clasice nu sunt sigure și se repetă pentru a afla adevărul.Cu atât mai puțin un test rapid nu poate să-ți spună ceva.Poate să te liniștească să nu-ți mai fie frică.
    • -3 (5 voturi)    
      Asa e,ba.Nu se da prins,nu vrea sa se predea... (Duminică, 3 mai 2020, 18:14)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ,sa-l pui undeva,ca pe ruble...Noaptea mintii.Aia va spun ca pot face teste pe loc,cu rezultat in 3 ore.Voi,trei crai,nu si nu.Noaptea mintii,ba.
      • 0 (2 voturi)    
        Dacă tu l-ai prins ! (Duminică, 3 mai 2020, 19:22)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Bravo ție.Să-l păstrezi.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Duminică, 3 mai 2020, 18:19)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      nu s-au laudat mai multe laboratoare ca au secventiat genomul virsului si ca se stie cum arata?sau era fake news?
      • -1 (3 voturi)    
        Dacă ar fi secvențiat genomul. (Duminică, 3 mai 2020, 19:21)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        Se putea începe și testarea vaccinului-la vaccin se folosesc secvențe de virus și se cercetează care secvență asigură anticorpii necesari.Plus,când ai genomul virusului âl reproduci și ataci cu diferți compuși să afli cum poate fi anihilat și obții tratamentul.Deocamdată ,din ce se spune,nimic din toate astea.De vaccin nu-i nimeni sigur,tratamente se fac dar pe baza unor rezultate clinice,utilizând medicamente existente în speranța că vor reuși să stopeze dezvoltarea virusului.
        • +2 (2 voturi)    
          .. (Duminică, 3 mai 2020, 20:47)

          Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui asavreau

          cine stie , cunoaste !
        • +1 (1 vot)    
          Vezi ca se scrie: “a-l reproduci” nu “al” (Luni, 4 mai 2020, 7:39)

          asistat [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Si vad ca la virusologie esti geniu! Banuiesc ca si pe politica la fel. Ceva diaspora salvatoare sau geniu local?!?