Cetăţenii ţărilor puternic afectate de Covid-19, cei mai critici faţă de lideri / Cine sunt cei mai mulțumiți (sondaj)

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2020, 0:55 Actualitate | Coronavirus


Restrictii coronavirus
Foto: Profimedia Images
Cetăţenii ţărilor cel mai puternic afectate de pandemia de Covid-19 sunt de asemenea, în general, cei mai pesimişti şi mai puţin satisfăcuţi de acţiunile guvernelor lor în combaterea crizei sanitare, relevă rezultatele unei anchete internaţionale publicate sâmbătă, potrivit Agerpres, care citează AFP.

Dintre cetăţenii celor şapte ţări cuprinse în ancheta realizată de Institutul Ipsos pentru un centru de cercetare politică francez, CEVIPOF, şi mai mulţi parteneri internaţionali, francezii, britanicii şi italieni sunt astfel cei mai critici faţă de liderii lor şi se arată cei mai pesimişti.

Cel mai slab clasat este preşedintele francez Emmanuel Macron, ale cărui acţiuni nu satisfac 42% dintre concetăţenii săi, primind o notă de 4,1 (pe o scară de la 0 la 10).

În fruntea tabelului se plasează şefa guvernului din Noua Zeelandă, Jacinda Ardern, cu o notă de 7,8, numai 7% din cei chestionaţi declarându-se nemulţumiţi.

Urmează cancelarul federal austriac Sebastian Kurz, cu nota 6,8 (11% nemulţumiţi) şi cancelarul german Angela Merkel, cu nota 6 (20% nemulţumiţi).

Cu scoruri mai mici de 6 sunt liderii britanic Boris Johnson (5,6), italian Giuseppe Conte (5,5) şi suedez Stefan Lofven (5,2).

Tot în Franţa modul în care este gestionată criza de către guvern atrage cea mai mare cotă de nemulţumiţi (62%), comparativ cu 9% în Noua Zeelandă. În Italia cota de nemulţumiţi este de 45%, în Marea Britanie - 39%, Suedia, ţară care nu a introdus măsuri de izolare - 30% şi Germania - 26%.

Cota de pesimism în privinţa viitorului ţării este invers proporţională cu încrederea acordată liderilor: 43% se declară pesimişti în Franţa, în timp ce în Noua Zeelandă cota este de doar 6%. În Italia procentul este de 34%, în Marea Britanie - 29%, Suedia - 21%, Germania - 19%, Austria - 13%.

Însă, indiferent de nivelul de optimism, peste tot, marea majoritatea a celor chestionaţi consideră că efectele epidemiei sunt grave atât pentru sănătate, cât şi pentru economie.

Sondajele au fost realizate în cele şapte ţări (Franţa, Germania, Marea Britanie, Austria, Suedia şi Noua-Zeelandă) în intervalul 16-24 aprilie, pe eşantioane reprezentative de populaţie (metoda cotelor), de circa 1.000 de persoane sau mai multe în fiecare ţară, intervievate online prin sistemul Access Panel al Ipsos.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8102 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Mda (Duminică, 3 mai 2020, 2:57)

    mitg [utilizator]

    E clar ca nici un guvern din lume nu ar fi luat o nota mare, ca doara d-aia e dezastru ce se intampla.
    • -3 (13 voturi)    
      Partidul Comunist Vietnamez... (Duminică, 3 mai 2020, 8:08)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...chiar merită 10/10: în total, la o populație de aproape 100 milioane locuitori, nu au depășit 270 de cazuri, dintre care doar 50 mai sunt active, cu 8 în stare gravă; dar NU A MURIT NIMENI până acum!

      Partidul Comunist Chinez ar merita 7/10 pe intern, dar numai după ce a preluat gestionarea situației de la autoritățile locale din Wuhan (cele care au încercat să mușamalizeze situația)

      De asemenea Taiwanul merită 10/10, la fel doar cu 432 de cazuri, dintre care 102 active și 6 morți.

      Islanda 9/10, nu au murit decât 10 oameni din 1798 de cazuri și s-a testat toată populația insulei. Acum mai au 82 cazuri active.

      New Zealand 8/10, s-a amintit în articol - la fel, au murit 20 din 1487 infecții.

      Există o șansă semnificativă ca în toate aceste țări SARS-COV-2 să fie exterminat în viitorul apropiat!
      • +3 (7 voturi)    
        Comunistii, oameni sinceri si buni (Duminică, 3 mai 2020, 9:41)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Poti avea totala incredere in cifrele raportate de comunisti, dupa cum stim cei care am trait in perioada respectiva. Faptul ca China si-a revizuit numarul de morti cu +50% dupa a luna e doar ca sa arate ca sunt sinceri. Ca si rusii dupa Cernobal. In Romania, nu a existat nici un caz de HIV desi toata lumea primea injectii cu ace refolosibile. Comunismul face minuni, la concurenta cu moastele SF. Paraschiva!!
    • -3 (9 voturi)    
      what? (Duminică, 3 mai 2020, 8:46)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dar Germania si Austria ? Olanda ? astea nu doar ca au reactionat bine, dar aveau si sisteme medicale bine administrate...

      Italia si Franta si-au luat-o pe incompetenta clasei politice. Italia - extremisti in parlament si guvern ... Franta - Le Pen aproape a ajuns presedintele Frantei... lool , o tara comunista in vestul Europei OMG.

      ...
      • +6 (8 voturi)    
        @Dr.Mythnick: Mai usor ! Ca sa ajunga Franta (Duminică, 3 mai 2020, 10:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        comunista trebuie modificata Legea electorala !

        PS. Si apoi ce are Le Pen cu comunismul ?

        PPS. Stii vorba aia : "Ce-ai fumat ca vreau si eu !" :)))
  • +2 (10 voturi)    
    La asta sa se uite si PNL-Iohannis. (Duminică, 3 mai 2020, 8:13)

    Marionette [utilizator]

    Daca prelungeste starea de urgenta pana pe 24 iulie precum Franta, daca firavele scaderi ale cazurilor active din Romania se vor duce mai departe in jos, daca aflam chiar cu acordul persoanei infectate traseul de pe telefon si atentionam toti cei in apropierea caruia s-a aflat telefonul (2 saptamani) si-i testam si pe acestia, in ciuda comentatorilor inconstienti de pe net , care-s agitatori kaghebisto-securisti ce fac munca pro PSD, PNL NU VA FI SANCTIONAT de electorat. Ba din contra dupa ce va castiga aceste alegeri le va castiga pe toate, pentru ca va fi cel care a salvat tara.
    Din contra, daca se scapa de sub control traseul epidemiologic si iesim la munca pentru ca asa "se comenteaza" pe internet, daca ajungem la 50.000 morti cum va ajunge Spania, sau UK toti vor suferi si vor sanctiona la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti, Caramitre ? (Luni, 4 mai 2020, 14:48)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      verifici tu infectarile cu hoardele de IT-isti ?