Coronavirus: Rata de contagiune este sub 1 în Suedia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:01 Actualitate | Coronavirus


Suedia in vremea pandemiei
Foto: IBL / Shutterstock Editorial / Profimedia
Rata de contagiune cu noul coronavirus este sub 1 în Suedia, un semn că epidemia este ţinută sub control, în ciuda abordării mai relaxate a guvernului comparativ cu vecinii săi europeni, scrie DPA, citată de Agerpres.

Anders Tegnell, epidemiolog în cadrul Agenţiei suedeze de sănătate publică, a spus că această rată de contagiune este sub 1 de mai multe zile, ceea ce înseamnă că numărul mediu de persoane pe care o persoană bolnavă le infectează este mai mic de 1.

„Asta înseamnă că pandemia va slăbi treptat”, a declarat el vineri seară la postul de televiziune SVT.

Date oficiale ale Agenţiei de sănătate publică arată că rata de răspândire a fost relativ stabilă în jur de 1 de la 10 aprilie încoace.

La 1 aprilie rata era de 1,4, iar la 25 aprilie, cea mai recentă dată când a fost publicată oficial această informaţie, era de 0,85, după mai multe zile de declin.

În interviul său, Tegnell a confirmat că rata a rămas la sub 1, deşi noile date nu au fost încă făcute publice.

Suedia a atras atenţia la nivel internaţional, dar şi reacţii de scepticism, în legătură cu decizia sa de a nu introduce măsuri stricte de izolare şi de a nu închide restaurantele şi barurile. Grădiniţele şi şcolile cu clasele 1-9 au rămas deschise.

Deşi au fost introduse unele restricţii şi liceele şi universităţile sunt închise, Suedia s-a bazat în mare parte pe judecata cetăţenilor în respectarea recomandărilor generale de siguranţă şi distanţare socială.

Totuşi, comparativ cu restul Scandinaviei, Suedia are o incidenţă relativ mare a infectărilor şi deceselor. Până sâmbătă dimineaţă, fuseseră înregistrate peste 22.000 de infectări şi 2.650 de decese cauzate de Covid-19.

Finlanda vecină a confirmat peste 5.000 de infectări şi 220 de decese.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7262 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Ciudat (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:11)

    Captain Obvious [utilizator]

    Graficele arată altceva
  • -5 (29 voturi)    
    aa, da? (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    pai nu tu #stamincasa, nu tu #spalatpemani, nu tu #inchisscoli?? suedezii astia risca sa fie educati, noi nu vom risca.
  • +6 (22 voturi)    
    Nu prea cred (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:14)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Daca rata de infectare ar fi mai mica de 1, atunci numarul total de cazuri ar trebui sa scada, nu? Ceea ce nu se intampla. Deci, cineva minte!!
    • +1 (15 voturi)    
      Ar trebui sa scada, dar nu imediat (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:16)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      Rata de infectare influenteaza contagierea, numarul de cazuri e dat de infectatii detectati sau ajunsi la spital. In medie simptomele apar in 5 zile, iar omul ajunge la spital in 12 zile (in China de exemplu, in Suedia e posibil sa ajunga altfel). Deci nr. de cazuri poate intirzia cu citeva zile fata de contagiere. Cite? Probabil 12; e posibil insa 5 sau pe acolo.
    • 0 (6 voturi)    
      Sau e eterna poveste (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:49)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      "Nu avem bolnavi pentru ca nu testam decat punctual"
  • -3 (35 voturi)    
    nu se poate! (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:16)

    Itsoc [utilizator]

    cum adica? covid nu e mortal apocaliptic letal ucigas, criminal? nu se poate, toata mass-media zice ca asa e.
    adica vreti sa ziceti ca toata carantina si prabusirea economiei are alt scop? hai mai, fiti seriosi!

    e doar covid, mortal, apocaliptic, stati in casa, mortal, apocalipsa, miliarde de oameni morti, iad, satana!
    stati in casa, asteptati sa se prabuseasca absolut toata economia, sa muriti de foame, nu de covid.
    • +9 (25 voturi)    
      mai cititi... (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:56)

      Ingineru79 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      SARS-COV-2 este cel mai nenorocit virus din istoria moderna. Are o mortaliate de ~2 pana 6% (de 10-60 de ori mai mare decat gripa). Are o rata de raspandire de ~2.7. Ataca orice organ. Intelegi cum e cand ajungi
      sa stai intr-un salon 4-8 saptamani din care 2 cu oxigen. Sa nu vezi decat bolnavi si medici imbracati ca un cosmonaut
      • +2 (4 voturi)    
        (Duminică, 3 mai 2020, 12:31)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ingineru79

        mortalitatea se va normaliza prin jurul valorii de 0.1% (acum este între 0.2-0.4% cu o valoare mai mare pe categorii vulnerabile; vorbim de mortalitate, nu de comorbiditate - ceea ce vezi aruncat tot timpul publicului neinformat).
        Se răspândește mai puțin decât gripa.
        La fel ca gripa, atacă doar plămânii (acesta este și motivul pentru care singurul moment care declanșează alerta este instalarea pneumoniei și doar în maxim jumătate din cazurile de pneumonie apar complicații); poate fi întâlnit în alte organe, însă nu a fost stabilit vreun efect.
  • +5 (21 voturi)    
    Ma uit pe grafice in worldometers si nope... (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:21)

    Marionette [utilizator]

    La Suedia nu da semne sa se opreasca. Cel mai relevant grafic este al cazurilor active, si nu nu scad, urca.
  • -7 (35 voturi)    
    Suedia este modelul de urmat cu unele exceptii (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:24)

    Eu38 [utilizator]

    Eu, care sustin ca ideea carantinei este o prostie demna de gandirea din preistoric, nu sunt intru-totul de acord cu ce a facut Suedia. Cred ca restrictiile de grup trebuia sa fie implementate, dar dincolo de asta, experienta Suediei va arata ca asta e calea de urmat. Sigur, nu acum, cand sunt panicarzii la putere, dar peste cateva luni dupa ce se vor mai linisti lucrurile si lumea va intelege ca virusul asta nu e totusi bomba atomica.
    • +8 (22 voturi)    
      asa model.. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:45)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      ... locul 7 mondial la numarul total de morti/1 milion de loc. e chiar atat de greu de recunoscut pentru hipster ca de data asta au dat-o in bara?
      • -3 (13 voturi)    
        Nu stii sa citesti? (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:18)

        Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Am zis "cu unele exceptii". Nu au dat-o in bara, dar nici nu au facut o treaba grozava. Si asta pentru ca si ei au luat-o la extrem. Cu foarte putine restrictii vs. ceilalti cu foarte multe restrictii. Solutia, ca intotdeauna, e undeva la mijloc.

        Oricum, datele sunt in evolutie, sunt foarte curios cum o sa arate peste cateva luni comparativ cu celelalte state. Asa ca nu te grabi.
      • +7 (9 voturi)    
        Ajungi in acelasi loc mai repede sau in mai (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:52)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        mult timp !! Asta e diferenta dpdv al deceselor!
        Romania nu-si permite sa se protejeze dupa 15 mai !!
        Eu sunt baba , nu hipster si nu cred ca restul trebuie sa inceteze sa traiasca, ca sa supravietuiesc eu !!
        De acum incolo, trebuie sa ne protejam singuri daca pricepem , daca nu , nu !!
        Statul trebuie sa se ocupe de cei din azile, orfelinate , detentie , atat !! O sa pricepem, peste un an, doi ca nu masurile (bune/rele) au aparat Romania si alte cateva state de o catastrofa previzibila, avand sisteme de sanatate.... pamant !! (Macar atat o sa poata face, stiinta !)
  • +12 (26 voturi)    
    Suedia e din alta lume (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:30)

    Ingineru79 [utilizator]

    Fraza cheie din articol: "Deşi au fost introduse unele restricţii şi liceele şi universităţile sunt închise, Suedia s-a bazat în mare parte pe judecata cetăţenilor în respectarea recomandărilor generale de siguranţă şi distanţare socială.".
    In Suedia legile sunt respectate, iar recomandarile sunt urmate. E drept ca nu sunt prea sociali ei in general.
    La noi ....legile sunt pentru fraieri, recomandarile nu sunt nici macar citite, mosnegii si femeile trebuie sa se pupe pe obraz cand se intalnesc, masca nu te lasa sa respiri, nu poti sta la 2 m ca se baga cineva in fata ta la rand, la magazin trebuie sa mergi cu toata familia, Covid-19 e o inventie sa te tina in casa, etc....
    Desi s-au impus niste masuri destul de dure ...nu prea sunt respectate. Eu nu vad sa se termine epidemia asta la noi inaintea altor tari din Europa. Abia cand scapa aia o sa se intervina si la noi, ca au nevoie de forta de munca.
    • +2 (14 voturi)    
      ai dreptate.. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:48)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ingineru79

      ... dar, cum se face ca au atat de multi morti?
      cam cat de civilizat sa fii ca sa sa ajungi locul 7 mondial la morti/1mil.loc?
      • +1 (5 voturi)    
        Măsurile de carantină nu reduc numărul de morți (Duminică, 3 mai 2020, 12:37)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        reduc numărul de persoane infectate, iar aici Suedia stă binișor, aproape la fel de bine ca vecinele ei.
        Spre deosebire de vecine, în Suedia speranța de viață este mai mare - deci mai multe persoane în vârstă - și acestea trăiesc în case de bătrâni mai populate (acolo unde au și fost înregistrate foarte multe din cazuri).
        Suedia a greșit că nu a izolat casele de bătrâni; în afara lor n-are absolut nicio problemă cu numărul de decedați (acesta s-ar putea să fie chiar mai mic decât în multe state pe care le dau exemplu manipulatorii din presă).
  • +9 (19 voturi)    
    Cifre (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:34)

    Beta Alfa [utilizator]

    Baiatu' asta suedez a baut gaz cred...
    Cifrele pe care le vede si el spun clar ca stau MULT mai prost decat toti vecinii lor scandinavi: Danemarca, Norvegia, Finlanda.
    Asta vis-a-vis si de unele comentarii de pe forum care promoveaza vehement cauza suedeza dar tac chitic in ceea ce priveste cifrele.
  • +6 (12 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:35)

    tirolez [utilizator]

    Mai acum cateva zile ziceau ca in curand obtin imunitatea de turma. Ori, ori.
    • -1 (5 voturi)    
      Si credeti ca sensul era ca o vor obtine, ziua (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:53)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      urmatoare ?!!!
  • 0 (6 voturi)    
    Olanda si Suedia (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:50)

    ..13 [utilizator]

    Sunt cam tot pe acolo cu numarul de infectati si morti la 1 mil.

    Nu exista informatii despre numarul de vindecati in Olanda.
  • +2 (16 voturi)    
    au mai multi morti ca tarile vecine (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:04)

    demetru [utilizator]

    e propaganda ca sa ascunda esecul evident.
    • -1 (3 voturi)    
      iar cuvantul propaganda? (Duminică, 3 mai 2020, 15:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demetru

      Propaganda e ce face China.
      Cand sustii ca ai doar 82.000 cazuri la 6 luni de cand ai avut primul caz si in conditiile in care ai aproape 1/5 din populatia planetei aia e propaganda.
      Relativ la Suedia hai sa vedem valul doi si sa vedem atunci cum stau tarile din jur.
  • +8 (12 voturi)    
    Scuze (Sâmbătă, 2 mai 2020, 23:26)

    Marionete [utilizator]

    Dar articolul este plin de neconcordante matematice cu alte surse. Graficele de pe worldometers.info arata altceva. Semn ca cel putin una din parti nu spune adevarul. Matematic insa nu au cum sa aiba simultan dreptate ambele surse. Sorry.
    • -1 (1 vot)    
      nici-un grafic de pe Worldometers nu da rata (Duminică, 3 mai 2020, 21:00)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Marionete

      de contagiune pentru nici-o tara.
      Deci nimeni nu contrazice pe nimeni.
      Eu de data asta as paria pe suedezi.