OMS: Persoanele care s-au vindecat de coronavirus au anticorpi, dar nu este clar dacă aceștia împiedică o eventuală nouă infectare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2020, 16:07 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Pixabay.com
​Persoanele care s-au vindecat în urma infecției cu COVID-19 au anticorpi împotriva virusului, arată majoritatea studiilor, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății. OMS continuă însă să examineze dovezile cu privire la răspunsurile anticorpilor la infecția cu SARS-CoV-2. De asemenea, experții OMS atrag atenția că unele dintre aceste persoane au niveluri foarte mici de anticorpi de neutralizare în sânge, sugerând că imunitatea celulară poate fi, de asemenea, critică pentru recuperare.

În plus, începând cu 24 aprilie, niciun studiu nu a evaluat dacă prezența anticorpilor împotriva SARS-CoV-2 conferă imunitate la infecțiile ulterioare cu acestui virus la om, mai precizează Organizația Mondială a Sănătății.

Dezvoltarea imunității la un agent patogen prin infecție naturală este un proces în mai multe etape, care are loc de obicei pe o perioadă de 1-2 săptămâni. Organismul reacționează imediat la o infecție virală cu un răspuns automat nespecific în care macrofagele, neutrofilele și celulele dendritice încetinesc progresul virusului și chiar îl pot împiedica să producă simptome. Acest răspuns nespecific este urmat de un răspuns adaptativ în care organismul face anticorpi care se leagă în mod specific la virus. Acești anticorpi sunt proteine ​​numite imunoglobuline.

De asemenea, corpul produce celule T care recunosc și elimină alte celule infectate cu virusul respectiv - imunitate celulară. Acest răspuns adaptativ combinat poate șterge virusul din organism și, dacă răspunsul este suficient de puternic, poate împiedica evoluția către boli severe sau re-infecția cu același virus. Procesul este adesea măsurat prin prezența anticorpilor în sânge.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5613 vizualizari

  • -8 (28 voturi)    
    ca sa fim siguri (Sâmbătă, 2 mai 2020, 16:09)

    hanu [utilizator]

    hai sa stam in casa pana la toamna.
  • +2 (36 voturi)    
    imunizare (Sâmbătă, 2 mai 2020, 16:10)

    Mazeta [utilizator]

    Cel mai important este ca populația să dezvolte anticorpi împotriva OMS și MSM.
    • -13 (17 voturi)    
      Si mai ales ... (Sâmbătă, 2 mai 2020, 18:11)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      impotriva dusmanului neamului , care e bugetar din tata-n fiu si se numeste ... PNL !
    • 0 (4 voturi)    
      ,, (Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:16)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      da , chiar asa.
  • +3 (23 voturi)    
    OMS (Sâmbătă, 2 mai 2020, 16:37)

    Luk [utilizator]

    Singurul lucru sigur e China, toate celelalte sunt dubitabile.
    Demisia presedintelui (ce neam e ala) si a vicepresedintelui canadian!
  • -5 (27 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 16:57)

    letsoc [utilizator]

    Bai vere , virusul a fost prezent in lume din Septembrie-Octombrie 2019, bine-nteles in Europa si chiar in tara noastra . Amintiti-va de Sumudica . Stiu si eu cazuri cand in toamna lui 2019 au facut viroze pulmonare severe , dar erau catalogate ca gripa sezoniera. Unele din acele cazuri au facut iar boala prin Martie-Aprilie . Chiar redactia HN , anul trecut , in toamna, dadea mortii de gripa , ba mai mult specificati daca erau vaccinati sau nu (era la moda ). Corabia , acum , n-are carma si s-a rupt si catargul , capitanul da ordine , dar matelotii umbla brambura pe punte . La orizont nimic . Comentariul cititi-l intre voi , acolo , sa nu speriem poporul , mai draga .
    • -10 (12 voturi)    
      Lamureste-ma ... (Sâmbătă, 2 mai 2020, 18:17)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      cine- i capitanu ' iohanis sau orban !? deocamdata au dat amandoi cu datargu-n gard ! stam ca lenesii acasa , nu munceste nimeni cu adevarat , ca sa produci bani , trebuie sa vinzi ceva ,noi cumparam cu ce mai avem in portofelul mancat de molii , painea noastra cea de toate zilele !cand zic sa muncesti , ma refer sa produci ceva , sparanghel, morcovi bame leustean ,etc , nu softuri care se strica din prima secunda !
      • 0 (4 voturi)    
        OH. (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:16)

        letsoc [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Daca ai burdihanul plin ,dar esti mort , asta da viata .
  • -6 (12 voturi)    
    merge bine treaba nea malthus (Sâmbătă, 2 mai 2020, 17:14)

    alex562 [utilizator]

    ai reusit cu ajutorul celor interesati
    • +2 (4 voturi)    
      Asta cu suprapopularea (Duminică, 3 mai 2020, 10:21)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      S-a vandut bine acum 50 de ani, cetatene. Ori esti foarte tanar, ori ai idei cu adevarat fixate :))
  • +1 (9 voturi)    
    meh (Sâmbătă, 2 mai 2020, 18:23)

    BjornTuroque [utilizator]

    Ba dar cat mm de dificil este sa ia 100 persoane cu anticorpi si sa le puna in contact cu niste virusati, vedem ce se intampla. 2 luni mai tarziu si "niciun studiu care a evaluat daca anticorpi = imunitate".
  • +3 (9 voturi)    
    Oare Coronavirus afectează inteligenta? (Sâmbătă, 2 mai 2020, 18:30)

    JohnR [utilizator]

    Dintr-o data toti au devenit inculti si nu mai stiu nimic. Mai mult cei care pretind ca stiu se contrazic constant?
    • -1 (3 voturi)    
      nu!!!!!!!! (Duminică, 3 mai 2020, 2:12)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      cine era imbecil inainte e si acum...
  • -6 (10 voturi)    
    Stim (Sâmbătă, 2 mai 2020, 19:21)

    KostasP [utilizator]

    Numai vaccinul ne salveaza asa cum ne repeta oms ca sa ne intre-n cap. Dar daca anticorpii nu sunt siguri ca te scapa la ce ne mai trebuie vaccin? Ah, da, am uitat de chip-ul din vaccin. Ala e mai important de fapt.
  • +2 (6 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:19)

    Cib Ara [anonim]

    atunci de ce s-a aruncat suedia cu gatul inainte la imunizarea de turma ? pe care nici macar nu au obtinut o . adica o infectare de 20 % nu este imunizare . pe ce baza au facut 5000 de morti la 10 mil deoameni cat au ei in batatura ? pai asta e decimare /. si cu mortu-n batatura si fara imunitate.
    • -2 (8 voturi)    
      Detalii (Sâmbătă, 2 mai 2020, 22:57)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

      Eh doar un mic experiment. Nu e nimic de vazut aici. Alta intrebare.
      • +2 (2 voturi)    
        .. (Duminică, 3 mai 2020, 14:08)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui JohnR

        experiment pe 10 milioane de suflete . si apludat de oms.
        • 0 (0 voturi)    
          Detalii (Luni, 4 mai 2020, 0:02)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

          Au liderii pe care i-au votat.
    • +5 (5 voturi)    
      Tocmai pentru că nu există informații oficiale (Duminică, 3 mai 2020, 3:34)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

      Cît timp nu se știu procentul și durata imunizării după infectare și nu se poate afla proporția reală în populație a celor care au dezvoltat imunitate, orice măsuri de limitare a epidemiei sînt luate pe bîjbîite.

      Dacă nu există imunitate deloc, un vaccin nu poate funcționa și există suficiente cazuri de transmitere de la persoane infectate asimptomatice ca să murim cu toții de coronavirusul din Wuhan, dacă nu de la prima infectare într-una din următoarele, indiferent de măsurile de carantină.

      Dacă apare imunitate, cu cît se pierde mai repede, cu atît este mai util ca cît mai mulți - în afara categoriilor vulnerabile - să se îmbolnăvească concomitent pentru ca imunitatea de turmă să se formeze și să ne protejeze pînă la apariția vaccinurilor.

      Singurul motiv pentru a frîna răspîndirea îmbolnăvirilor este supraaglomerarea spitalelor pentru că ea duce, ca în R.P. Chineză, Iran, Spania sau Italia, la creșterea mortalității, pentru că mor oameni din lipsa îngrijirii.

      Pînă acum, suedezii au reușit să țină numărul îmbolnăvirilor grave mult sub capacitatea de tratare a spitalelor. Unde a fost o problemă în Suedia (dar și în Spania, Italia, Franța sau în statul New York), a fost că epidemia a fost lăsată să scape de sub control în azilurile de bătrîni, care ar fi trebuit protejate prin măsuri mai stricte decît oriunde în afara spitalelor.

      Suedia are măsuri de distanțare socială, doar că nu sînt impuse prin lege ci recomandate. Cît timp funcționează, autoritățile nu au ce face în plus. Decesele per populație în Suedia sînt sub Franța, Italia, Spania, M. Britanie sau Olanda.

      În plus, în funcție de parametrii care încă nu sînt cunoscuți, în țările care au impus restricții poate apărea un al doilea val al epidemiei, mai mare decît primul. Singurul lucru cert este că, neavînd restricții impuse, un al doilea val nu este de anticipat în Suedia.

      Totodată, restricțiile de mișcare și în economie produc și ele suferințe și morți. Închiderea economiei nu este fără sacrificii.
      • +1 (3 voturi)    
        .. (Duminică, 3 mai 2020, 14:42)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        ai dreptate , da uite ce zic eu : generatia mea a fost de sacrificiu . de ce ptr ca a facut foamea ca sa plateasca ceasca datoria externa. deci tu vorbesti cu unu care a crescut cu fulgi de cartofi ca atata mai era prin alimentarile lui ceasca . asaca iesiti voi lupii tineri si satui si cu imunitate buna si imunizativa in grupuri/ cete /ginte / turme si alte forme de organizare . si peste 2 ani iesim si noi astia batranii sa vedem care e traba. nu te repezi sa spui ca nu avem cu ce trai. nuuu . noi astia care am facut foamea prin 85..89 . am pus deoparte bani albi de zile negre . si din ranch ul meu de 300 mp ( ca atat a fost bugetul ) nu ma scoate nici armata . am armata facuta , foamea facuta , scoala pe timpul lui ceasca- 5 ani nu doi juma ca acu -facuta . e drept ca nu am facut tenerifele si nici nu mi-am facut palat cu credite si nici nu mi-am luat suv. " N-am in borta mea saraca vreun belshug , dar sunt stapan . si mancarea o sa ti placa , n-o sainghiti cu frica-n san" sanatate multa!
        • 0 (0 voturi)    
          Eu am crescut în perioada comunistă (Duminică, 3 mai 2020, 18:51)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

          Uite ce fac. Umblu cu masca pe față pe stradă și o voi purta și în birou, la muncă, dacă și cînd mă vor chema. Mă voi dezinfecta frecvent și conștiincios și voi evita inutil aglomerațiile. Fără să îmi spună nimeni că nu este cazul să pierd vremea pe la malluri și cinematografe sau prin piețe.

          Cînd nepoata a adus copiilor o gripă de la creșă - nu știm de care pentru că era cu vreo 10 zile înainte de primul caz oficial de gripă de Wuhan înregistrat oficial în România - au stat toți în auto-izolare: ei lăsau banii sub preș și noi le lăsam sacoșa de cumpărături de intrare, luam banii, sunam și apoi vorbeam de la 10m distanță, doar dacă era nevoie.

          Nu înțeleg de ce jandarmii care au bătut din prostie și lașitate în 10 august 2018 ar fi mai capabili să îmi poarte de grijă acum decît pot eu și de unde niște deprofesionalizați ca Arafat sau Streinu Cercel ar ști mai multe despre sănătatea mea decît pot afla și singur de pe internet, din susrse credibile (ca să nu spun printr-o consultație cu un medic adevărat).

          Din fericire, chiar dacă, repet, din incompetența și iresponsabilitatea criminale ale autorităților comuniste chineze încă nu știm exact care sînt caracteristicile acestei gripe, situația din Suedia arată că, deși probabil de cîteva ori mai periculoasă decît gripele normale, gripa de Wuhan se poate evita/atenua în marea majoritate a cazurilor prin măsuri voluntare de protecție.

          Chiar dacă în România, autorități și cetățeni care nu înțeleg decît de bîtă și de gaze lacrimogene încurcă lucrurile pentru cei care încercăm să ne comportăm responsabil față de noi înșine și față de cei apropiați.