Cercetătorii care lucrează pentru armata SUA dezvoltă un nou test care poate detecta coronavirusul imediat după infectare

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2020, 19:10 Actualitate | Coronavirus


Test coronavirus in Romania
Foto: pixabay.com
Oamenii de știință care lucrează pentru armata americană lucrează la un nou test pentru covid-19 care ar putea identifica purtătorii virusului înainte de a deveni contagioși și a răspândi boala, scrie The Guardian.

Cercetătorii speră că pe baza unui test de sânge se va putea detecta prezența virusului în primele 24 de ore de la infectare, înainte ca oamenii să aibă simptome și cu câteva zile înainte ca un purtător să poată să-l răspândească. Asta ar însemna că ar fi un avans în jur de patru zile în comparație cu testele actuale.

Testul este așteptat să fie înaintat pentru aprobarea de urgență, în următoarea săptămână.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4714 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    senzatie (Vineri, 1 mai 2020, 19:37)

    sile1 [utilizator]

    Toata lumea asteapta cu nerabdare ca ceva evident SEMNIFICATIV sa se intample pe frontul bataliei cu Covid 19.

    Oameni de stiinta din multe tari lucreaza si suntem bombardati cu tot felul de promisiuni cum ca unii aproape au descoperit originea virusului,altii ca au niste medicamente in studiu,altii ca aproape au un vaccin.Toti insa mai au nevoie doar de putin timp ca sa se confirme rezultatele cercetarilor lor !

    Personal as fi foarte multumit sa se intample ceva important si abia DUPA sa se faca cunoscut fericitul evenimentul.

    Altfel am aceea senzatiei dezagreabila de :
    - MULT ZGOMOT PENTRU NIMIC !
    • -4 (18 voturi)    
      Nu stiu daca e chiar asa (Vineri, 1 mai 2020, 19:48)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Deja se spune ca au vaccinul dar nu il folosesc inainte sa moara nu stiu cati dintre noi. Daca nu apar nici macar astfel de anunturi, se va spune ca au lasat-o balta, ca nu lucreaza pentru ca nu au de ce sau ca nu sunt in stare de nimic.
      • +4 (8 voturi)    
        ca sa stiu (Vineri, 1 mai 2020, 20:20)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

        Esti cumva un mare fan al teoriilor conspirationiste ?...sau ai gandit, singur,cu mintea ta cand ai scris comentariul ?
      • +3 (7 voturi)    
        Vedeti (Vineri, 1 mai 2020, 21:12)

        Tudor PetruFriciu [anonim] i-a raspuns lui Thexy

        peste tot numai comploturi.
      • -5 (9 voturi)    
        hehe (Vineri, 1 mai 2020, 21:13)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

        "Deja se spune"? Pfuuu, e tare si informat esti.
        Deja e evident ca esti un troll #rus.
    • +2 (4 voturi)    
      sunt alegeri in toamna (Vineri, 1 mai 2020, 23:13)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      asta-i motivul zgomotului.

      cineva se vrea reales.
  • +1 (9 voturi)    
    Asta ar fi o chestie inca slaba... (Vineri, 1 mai 2020, 20:37)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca cu adevarat tare ar fi un proiector care sa depisteze virusul in aer, intr-un nour de particule si sa-l afiseze pe un display. Dar deja incepe sa-mi para rau ca le-am dat ideea. Iar se vor umple unii de bani iar eu, care le-am vindut pontul , tot in prapaditul ăla de castel medieval o sa mor.