VIDEO Primarul din Bălți le-a dat câte un plic cu 1.000 de dolari și le-a promis curcani de rasă medicilor români care au mers în Moldova să ajute în criza COVID / Reacția ambasadei

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2020, 14:22 Actualitate | Coronavirus


Renato Usatîi
Foto: Facebook
Primarul de Bălți, Renato Usatîi, le-a dat "cadou" câte 1.000 de dolari medicilor și asistenților români care au mers în Republica Moldova să ajute spitalele în criza COVID. El le-a dat banii în plic, la ceremonia de primire, și le-a promis că la finalul misiunii le va da curcani de rasă. Ambasada României la Chișinău a anunțat vineri că aceste sume au fost returnate integral.




Cadrele medicale din România care au ajuns joi la Bălți au fost întâmpinate de autorități, iar primarul din Bălți le-a dat câte un plic cu câte 1.000 de dolari.

"Colegii dumneavostră din municipiul Bălți, medicii din prima linie, au primit din partea mea câte un premiu lunar de câte o mie de dolari si deoarce dumneavoastră ați venit acum (...) deci și pentru dumneavoastră am câte un premiu și vă mulțumesc din suflet", le-a spus primarul din Bălți cadrelor medicale, care le-a dat câte un plic, potrivit imaginilor video, scrie deschide.md.

El le-a mai promis că la plecare le va da curcani de rasă de la o fermă.

"Vă mulțumesc pentru că ați făcut acest gest. Tot globul pământesc astăzi se confruntă cu această pandemie și sprijinul care a venit din partea României este foarte important pentru R. Moldova. Când doctorii merg acasă să-mi aduceți aminte să le dau niște curcani de rasă”, a declarat Renato Usatîi.

Potrivit tv8.md, astăzi, medicii au mers la primărie și au returnat banii viceprimăriței Tatiana Dubițkaia.

"Domnul primar a făcut gestul acesta din recunoștință și pentru a vă demonstra că din primele clipe dumneavoastră ați devenit coechipieri ai medicilor bălțeni, care tot beneficiază de acest ajutor din partea primarului”, a spus Dubițkaia la întâlnirea cu medicii români.

"Medicii sunt plătiți de statul român, sunt voluntari, și-au lăsat familiile, copiii acasă ca să ajute colegii din Moldova, să-i sprijine ca să salveze vieți. N-am crezut că în cadouri sunt bani, credeam că este un gest moral. I-am întrebat pe medici dacă au primit vreo medalie”, a spus colonelul coordonator al grupului de medici români.

Reacția Ambasadei României la Chișinău

Ambasada României în Republica Moldova a transmis, vineri, pe Facebook, că banii au fost returnați astăzi.
  • "În contextul misiunii în Republica Moldova a echipei medicale din România pentru combaterea pandemiei de COVID-19, personalul medical român repartizați la Bălți a fost primit la 30 aprilie a.c. și de primarul orașului Renato Usatîi care le-a oferit câte un cadou drept mulțumire.
  • Printre materialele oferite cadou au fost identificate, ulterior întâlnirii menționate, unele sume de bani. Aceste sume au fost returnate integral la 1 mai 2020 în prezența presei locale.
  • Ambasada reiterează faptul că misiunea personalului medical român în Republica Moldova pentru combaterea pandemiei de COVID-19 este una strict umanitară, România suportând integral costurile legate de desfășurarea acesteia", a transmis ambasada.
Reacția lui Renato Usatîi

Renato Usatîi a scris vineri, pe Facebook, după returnarea banilor de către medicii români, că sumele vor fi transferate în contul Primăriei Bălți deschis special pentru donațiile făcute în lupta cu COVID-19, potrivit deschide.md.

"Le-am oferit medicilor români ajunși ieri la Bălți câte o mie de dolari în semn de recunoștință pentru gestul lor nobil, dar și pentru că faptul că tot în acest fel am decis să susțin cadrele medicale de la Spitalul Clinic Bălți, care tratează pacienți infectați cu noul coronavirus. Într-un comunicat de presă, Ambasada României în Republica Moldova menționează că misiunea personalului medical român în Republica Moldova pentru combaterea pandemiei de COVID-19 este una umanitară, România suportând integral costurile legate de desfășurarea acesteia. Am luat act de returnarea banilor care vor fi transferați imediat în contul Primăriei municipiului Bălți, deschis special pentru donațiile îndreptate în lupta cu COVID-19”, a scris pe Facebook controversatul primar din Bălți.

Renato Usatîi a fost reales primar în Bălți în toamna anului trecut. El a fost ales primar și în 2015, iar în 2016 Procuratura Generală l-a acuzat de implicare în tentativă de asasinare a bancherului rus Gherman Gorbunţov și de introducere ilegală în țară a unor sume de bani din Rusia. Usatîi s-a declarat nevinovat, acuzând implicarea oligarhului Vlad Plahotniuc.

Renato Usatîi a fugit în Rusia pentru a nu fi arestat, revenind în Republica Moldova în vara lui 2019.


Cei 42 de medici și asistenți ajută spitale din Chișinău, Cahul și Bălți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27380 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    ADN Romanesc incontestabil (Vineri, 1 mai 2020, 14:42)

    mike123 [utilizator]

    Romani adevarati.....moldovenii astia! Scoliti, "stie" cum sa se poarte cu domnii doctori!
    Bine ca nu le-a dat ruble!
    Puteau (chiar put!) sa stirneasca in incident international! Davai "dolaru"! ....ca e mai inapoiati!...si "ajutati" de SUA!
    • +6 (16 voturi)    
      Medicii romani (Vineri, 1 mai 2020, 19:20)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      au primit plicul de la primarul din Balti...!

      Deci asta este marea problema ....au primit cadoul (in bani) in timpul unei ceremonii ...
      De ce nu au refuzat cadoul imediat...in timpul ceremoniei?!
      A intervenit ambasada (probabil)....iar returnatea cadoului in bani s-a facut ulterior!

      Faptul ca primarul a facut cadoul respectiv (acolo darea si primirea de foloase materiale este o obisnuinta, un mod de lucru si de viata)nu mi se pare grav(pentru Republica Moldova)....grav mi se pare ca doctorii si asistentii medicali (romani , cetateni ai UE, platiti de statul roman)au cazut in mrejele obisnuintei plaiurilor mioritice si au acceptat banii!!!


      “Cadrele medicale din România care au ajuns joi la Bălți au fost întâmpinate de autorități, iar primarul din Bălți le-a dat câte un plic cu câte 1.000 de dolari”.
      • -6 (18 voturi)    
        Dar de ce să nu accepte? (Vineri, 1 mai 2020, 19:48)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Ia mergi la orice restaurant din marea Europă sau mai ales din USA și lasă bacșiș; oare câți ți-l vor returna pe motiv că ei sunt oricum plătiți să-și facă jobul?
        • +12 (12 voturi)    
          @Nyk1 (Vineri, 1 mai 2020, 22:54)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Omule, la Balti au primit bani doctorii nu ospatarii...!
          La restaurant...oriunde in lume lasi bacsis daca esti multumit de servicii, cutuma asta este valabila pentru ospatari si taximetristi si este acceptata de toata lumea!
          Dar doctorii nu sunt nici ospatari si nici taximetristi si nu au nici salariile acestora din urma sa se injoseasca incat sa stea cu mana intinsa!
          In tarile civilizate doctorii nu primesc bacsis si nici cadouri!
  • +16 (18 voturi)    
    speram (Vineri, 1 mai 2020, 14:47)

    nikita11 [utilizator]

    si eu ca dau banii inapoi. Nu ca nu le-ar folosi, dar cum ar fi sa vina ceva medici belgieni la noi in scop umanitar si sa le dam bani ei stiind ca suntem rupti in coate. Nah, bine ca s-a corectat intr-un mod decent. Curcanii sa fie primit totusi. Si vinul si bomboanele Bucuria. Le recomand si sucul de mere.
  • -9 (21 voturi)    
    . (Vineri, 1 mai 2020, 14:56)

    stoenec1 [utilizator]

    Nu am o parere prea buna despre acest individ, dar daca banii oferiti sunt dintr-o sursa legala atunci jos palaria.
  • +20 (20 voturi)    
    Bani de la interlop care vrea campanie electorala. (Vineri, 1 mai 2020, 15:01)

    clint [utilizator]

    Medicii romani au luat plicul poate din obisnuinta, poate nu, cert e ca nu face decat sa alimenteze un stereotip.

    E mai bine si mai curat, pentru toata lumea, sa nu iei bani la modul acesta. Daca vrea sa ajute cu ceva sederea medicilor in Moldova, are 100 de alte moduri, mai putin populiste de a cheltui banii astia.
  • +16 (30 voturi)    
    ce ironie! (Vineri, 1 mai 2020, 15:05)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    E prima data cand plicurile primite de doctori sunt returnate! integral!
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 1 mai 2020, 15:07)

    cartograful [utilizator]

    Asta e chiar batut in cap. Sper c-am inteles bine ca medicii romani au returnat plicurile.
  • -18 (32 voturi)    
    KWI a făcut ceva similar (Vineri, 1 mai 2020, 15:48)

    zizin [utilizator]

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/klaus-iohannis-medicii-care-lucreaza-cu-bolnavi-de-covid-vor-primi-bonus-lunar-de-500-de-euro-1285544

    Hai, blestemați-l si pe el cu aceeasi mânie proletară.
    • -6 (10 voturi)    
      nu ca el e bun! (Vineri, 1 mai 2020, 17:42)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      nu e comunist!
    • +3 (9 voturi)    
      Pe (Vineri, 1 mai 2020, 18:17)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Nibil. Esti tu.
  • -4 (26 voturi)    
    un gest frumos al rusnacului, o reactie de fatada (Vineri, 1 mai 2020, 16:00)

    beeeeeenar [utilizator]

    ca de obicei "noi suntem romani".
    daca aveau un pic de spirit in ei, reprezentantii statului roman trebuiau sa spuna ca apreciaza gestul dar nu este cazul pt. ca medicii romani au venit sa ajute fratii de peste Prut..

    au ales un raspuns rece, birocratic, de 2 lei.
    • +11 (13 voturi)    
      poftim?! (Vineri, 1 mai 2020, 17:39)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      Sa dai spaga e un gest frumos?

      Fix asta scrie in comunicatul ambasadei:
      "Ambasada reiterează faptul că misiunea personalului medical român în Republica Moldova pentru combaterea pandemiei de COVID-19 este una strict umanitară, România suportând integral costurile legate de desfășurarea acesteia".
      • -6 (10 voturi)    
        esti un mare moralist (Vineri, 1 mai 2020, 19:15)

        beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        nu e nicio spaga, e un gest care exprima ceva, o recunostinta, puterea de a trece peste agenda politica, de a lasa la o parte tot felul de frictiuni si adversitati care le fac viata un amar oamenilor de rand.

        eu stiu ca sunteti multi fani Arafat si el vrea ca toti sa faca voluntariat si doar el sa aiba functii platite in zeci de comitete si comitii...

        dar sapunul costa, deodorantele costa, absorbantele costa etc.
    • -10 (14 voturi)    
      Exact! (Vineri, 1 mai 2020, 17:57)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      Multă omenie în gestul lui Usatâi, mai ales știut fiind că nu e chiar cel mai pro-român dintre moldoveni; din păcate autoritățile române, probabil dintr-un naționalism prost înțeles, le-au confiscat medicilor banii oferiți în semn de apreciere. Așa ceva nu se face!
      • -1 (5 voturi)    
        auzi (Vineri, 1 mai 2020, 20:03)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        unde locuiesti tu acum daca un doctor ia vreun plic ce se intampla?
  • -4 (12 voturi)    
    Felicitari Primarului pentru frumoasa (Vineri, 1 mai 2020, 16:35)

    asistat [utilizator]

    initiativa si medicilor pentru ca au luat mita!
  • +6 (10 voturi)    
    Mda (Vineri, 1 mai 2020, 17:27)

    laurs [utilizator]

    Tot cu plicul si ploconul...
  • +17 (17 voturi)    
    In Gubernia Sovietică Moldova trebuie (Vineri, 1 mai 2020, 18:34)

    Rescator [utilizator]

    să ai mare grijă ce spui și ce faci.Este la fel ca în
    Coreea de Nord ,Rusia și China.Individul este un
    mancurt sovietic lipsit de orice urmă de bun simț.
  • +4 (6 voturi)    
    Saracii (Vineri, 1 mai 2020, 23:42)

    gnd [utilizator]

    Saracii mi se pare ca au facut un gest sincer asa cum s-au gandit ei mai bine. Pana una alta perceptia totusi poate fi ca acei oameni au venit sa-si riste vietile pentru a-i ajuta, si asa au stiut ei sa-i rasplateasca.Rusia nu a trimis echipe medicale in Moldova si nici alte state europene. Fratii romani s-au dus. Mi se pare ca se exagereaza cu reactiile.
    • +2 (2 voturi)    
      @gnd (Sâmbătă, 2 mai 2020, 13:06)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Eu nu l-am judecat pe primarul din Balti...probabil acesta a facut ce stia el mai bine...!
      Medicii romani au plecat voluntari ...sa ajute numai ca nu s-au putut abtine in a primi “cadoul”....obisnuinta bat-o vina!
  • -2 (4 voturi)    
    Au facut bine (Sâmbătă, 2 mai 2020, 2:03)

    Kepler [utilizator]

    ca au returnat banii, dar ... curcanii de rasa sint un cadou frumos, de ce sa nu recunoastem!
  • +2 (2 voturi)    
    da curcani-i pot lua? (Sâmbătă, 2 mai 2020, 14:13)

    iodixit [utilizator]

    ;-))
  • +1 (1 vot)