VIDEO Coronavirus: Mărturia unei paciente de pe patul de spital: Am simțit că nu mai am putere / Oamenii să creadă ceea ce se spune și să se protejeze

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2020, 7:17 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Stirile ProTV
"Am simțit că nu mai am putere, că nu mai pot" - este mărturia unei paciente cu coronavirus internate la terapie-intensivă la Spitalul militar ROL 2. Femeia povestește prin ce a trecut și le transmite oamenilor să se protejeze și să creadă ceea ce se spune, pentru că boala este "foarte grea".

Mărturia femeii pe patul de spital a fost publicată pe pagina de Facebook a Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central "Dr. Carol Davila", care spune că a avut permisiunea medicilor curanți și a pacientei.

Femeia este în cea de a 15-a zi a bolii și spune că evoluția se schimbă rapid.

"Am fost foarte rău, foarte rău mi-a fost. În momentul în care am ajuns aici m-am simțit foarte bine pentru că simptomele au evoluat nu în ore, ci în minute, în secunde. Am simțit să mă simt din ce în ce mai bine.

Eu astăzi am putut să mă duc până la toaletă, să mă întorc înapoi, să mă ridic singură pe marginea patului, evoluția a fost extraordinar de bună. Am venit cu moralul la pământ, iar acești oameni au fost toată noaptea alături de mine întrebându-mă, încurajându-mă, ridicându-mi moralul pentru a-mi fi bine bine și să reușim împreună să învingem această boală care este foarte grea", afirmă pacienta.

Ea le transmite oamenilor să fie atenți, să se protejeze și să creadă ceea ce se spune, pentru că boala este "foarte grea".

"Aș dori ca oamenii să fie foarte atenți în a se proteja, a se feri, a avea grijă, a crede ceea ceea ce se spune, pentru că este adevărat. Este foarte grea. La unele persoane se manifestă mai rău, cum se manifestă la mine, la alte persoane se manifestă mai blând. Toată lumea îmi zicea la telefon <<nu ceda>>. Dar eu nu am cedat niciodată. Nu am cedat, dar am simțit că nu îmi vine un semn, pentru că am simțit că nu mai am putere (...) Am simțit că nu mai pot", mai spune femeia.

Medicul primar ATI Narcis Tănase, care face parte din echipa ce o îngrijește pe pacientă, spune că aceasta a avut o formă de COVID-19 cu "criterii de severitate": "Adică, din punct de vedere al oxigenării arteriale de o pneumonie cu SARS-COV-2, cu potențial de agravare. Este în a 15-a zi de evoluție a bolii".

Formațiunea medicală de tratament (FMT) ROL 2, amplasată în perimetrul Institutului de Gerontologie și Geriatrie „Ana Aslan” din Otopeni, a început la jumătatea lunii aprilie preluarea pacienților diagnosticați cu COVID-19.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5387 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 mai 2020, 8:18)

    [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      Procentul de asimptomatici (Vineri, 1 mai 2020, 10:36)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

      din cei pozitivi nu este atat de mare, e doar undeva pe la 25%. Poate te referi ca 85% nu sunt cazuri grave.
  • -5 (17 voturi)    
    Povești (Vineri, 1 mai 2020, 9:06)

    sysrq [utilizator]

    Am făcut scarlatină la 40 de ani, luată de la copil cu evoluție fulminantă, într-o oră eram de la bine la terminat. M-am simțit ingrozitor 2 zile, abia reușeam să ridic capul de pe pernă, dar... ghici ce, a trecut ca orice boală dată de viruși, streptococi mai mult sau mai puțini agresivi. Wtf! La 250000 de decese, multe bătător la ochi de fals atribuite acestei boli, gripa sezonieră îl trimite in liga a 4-a pe acest virus!
    • +4 (10 voturi)    
      Unii au curaj și scapă. (Vineri, 1 mai 2020, 9:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      Mulți au ghinion și mor.Ce ai alege,dacă ai ocazia să alegi,când ești în pragul morții?Ai accepta atunci orice,vaccin,tratament experimental nesigur,numai să scapi cu viață.Tu crezi că de proști recomandă medicii prudență la virusul COVID?
      • -1 (5 voturi)    
        Adevarat (Vineri, 1 mai 2020, 11:08)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Foarte adevarat. Dar este valabil pentru absolut orice boala, altele mult mai grave decat Covidul.In nici un caz nu oprești tot. Aceasta pauză a tot și toate este cea mai mare minciună din ultimul timp în care nu cred o iotă. Nu cred ca nu există virusul, nu cred ca acest virus este diferit prea mult față de altele iar acum se încearcă ieșirea din acest hoax fără daune de imagine. De-asta vedem povești peste tot prin presă. Știi ce povești au bolnavii de cancer? Păi cum să vii să spui ca te-a durut tare nu-știu-ce cîteva zile?!!! Stai în pat și ia paracetamol, wtf!Tata are 82 de ani și este obligatoriu să facă multă mișcare. Bineînțeles că a ieșit afară, unde să facă mișcare în casă. Am făcut tot posibilul ca el să iasă din casă zilnic câteva ore pe zi. I-am dat inclusiv câinele. Pai nu murea de hoax dar murea de altele!
        • +1 (5 voturi)    
          Faci confuzii. (Vineri, 1 mai 2020, 13:14)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

          COVID este o boală foarte contagioasă.Cancerul nu este contagios și nu are nici-o legătură cu socializarea,cu aglomerația.Poate cancerul de plămâni care poate fi transmis și pentru-că cineva fumează lângă tine și are nesimțirea să nu-i pese.Este ca și obligativitatea purtării măștii,dacă am fi civilizați și am purta masca când ne știm răciți,nu ar fi nevoie să fim obligați.
    • +4 (10 voturi)    
      Pai nu prea sunt povesti (Vineri, 1 mai 2020, 10:24)

      relax1 [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      In Romania conform INS au murit de gripa anul trecut 60 de persoane...ia vezi cate sunt de COVID acum?
      In SUA mor anul intre 40.000-60.000 de gripa...deja au depasit aceasta cifra si o sa depaseasca si 100.000
      Cat despre cauza mortii....daca ai un pacient cu diabet care este impuscat in cap tu ce treci ca medic legist? Ca l-a omorat diabetul sau gaura din cap?
      • -2 (6 voturi)    
        Intrebarea pot s-o pun si eu (Vineri, 1 mai 2020, 11:15)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui relax1

        ...dar invers ... de ce, dacă tu mori în accident de mașină, te trece la covid? Pentru că te-ai infectat în spital când încercau să te readucă la viață dar n-au reușit? Ce statistică mai e și asta?! Aș înțelege statistica de felul ăsta dacă tu, terminat fiind, covidul îți dă ultimul brânci. Dar daca te uiți atent la comorbidități observi că sunt oameni care se duc în spital cu probleme grave, gen ocluzie intestinală, mor, iau "probe necroptice" după o zi sau două și-l trec la covid la cauza morții. Este cel puțin revoltător și bănuiesc că o să iasă multe discuții după ce trece tot, vor trebui să explice de ce au ținut oamenii in casă. De fapt, a fost un mare test totul... Un test, un război dar nu o pandemie
  • +1 (9 voturi)    
    realitate (Vineri, 1 mai 2020, 10:30)

    traiang [utilizator]

    Cred ca ar fi f bine sa relatam situatii sigure certe pentru intreaga comunitate fara sa fim poluati cu fel de fel de manipulari Ce pot sa va spun cu certitudine de la cazuri fara nici un dubiu de corectitudine ;boala este grea cu evolutie rapida cu dureri atroce descrise ca si cum s-ar rupe carnea de pe tine si cu mari dificultati de respiratie iar durata este cam de 4 saptamani pana la negativare (persoane medici toti )