Elon Musk califică drept "fascistă" și "nedemocratică" prelungirea carantinei în fața epidemiei de coronavirus

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2020, 13:30 Actualitate | Coronavirus


Elon Musk
Foto: Tesla Motors
Elon Musk, patronul Tesla, a calificat miercuri drept "fascistă" prelungirea carantinei pentru a stopa avansul Covid-19, boala provocată de noul coronavirus, scrie AFP.

"Prelungirea carantinei (...) închide cu forța oamenii în case, împotriva dreptului lor constituțional, în opinia mea. Este o încălcare a libertăților individului de o manieră oribilă și nedreaptă", a declarat el, chestionat în cadrul unei conferințe telefonice despre impactul financiar al crizei sanitare asupra companiilor.

"Este scandalos! Este un scandal. Va face un mare rău (companiilor), nu doar Tesla", a adăugat el.

Musk, cunoscut pentru declarațiile sale șocante, a profitat apoi de o întrebare privind eventuale investiții publice în infrastructură pentru a comenta.

"A le spune oamenilor că nu pot să-și părăsească locuința și că vor fi arestați dacă o fac este fascist. Nu este democratic. Nu este libertate. Dați-le naibii oamenilor libertatea înapoi".

Anterior, Musk s-a alăturat vocii a numeroși oameni de afaceri care cer renunțarea la restricții.

"Eliberați America acum!", a scris el pe Twitter.

Furia lui Elon Musk vine după prelungirea restricțiilor în California și în special în Fremont, unde se află uzina americană a Tesla, în apropiere de San Francisco.

Tesla a acceptat în 19 martie închiderea uzinei și dorea să o redeschidă în 4 mai.

Dar, în fața deciziei autorităților sanitare, constructorul de mașini electrice nu știe când se va putea relua activitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6391 vizualizari

  • +2 (30 voturi)    
    .... (Joi, 30 aprilie 2020, 13:51)

    sentenced [utilizator]

    Pe mine ma uimeste cum dintr-o data autoritatile ne vor binele.

    Sa luam exemplul Romaniei. 30 de ani nu ai dat doi bani pe vietile oamenilor (ca daca ai fi dat, nu ai fi lasat coruptia sa-i ucida sau sa le degradeze calitatea vietii) si dintr-o data statul vrea sa ne protejeze ca pe cele mai valoroase asset-uri ale sale.

    Deci, noi vrem sa iesim, ni se cam rupe de raceala asta si mai nou in fata dezastrului economic total si de moarte, dar statul vine si zice "Nu, nu, stati sa va protejam cu forta" sau "Va hartuim si amendam spre binele vostru. Aceasta amenda de 20K lei este pentru binele tau si a celor din jur". Yeah right.
  • -7 (33 voturi)    
    Musk are (din nou) dreptate! (Joi, 30 aprilie 2020, 13:52)

    justin puscasu [utilizator]

    Eliberati Romania!
    • -4 (10 voturi)    
      dupa ce ne baga la puscarie (Joi, 30 aprilie 2020, 14:33)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      prin ordinele globale pe care le dau, tot ei apar ca salvatorii natiunilor.
    • +5 (9 voturi)    
      Da (Joi, 30 aprilie 2020, 15:59)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      eliberati Romania de din astia cu minus...
  • -10 (20 voturi)    
    bipolar disorder (Joi, 30 aprilie 2020, 14:08)

    John_Re [utilizator]

    asta face diferenta dintre el si oamenii normali.
    • +1 (1 vot)    
      SpaceX face diferenta! Tesla face diferenta! (Sâmbătă, 2 mai 2020, 8:32)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      nu pricepeti dvs...
  • +5 (33 voturi)    
    Nu știu de ce... (Joi, 30 aprilie 2020, 14:14)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dar patronii și șefii de pretutindeni sunt cei mai vocali adepți ai ridicării restricțiilor cu orice preț - și nu muncitorii despre care ni se spune că ar muri de foame!
    • +9 (21 voturi)    
      putin incorect (Joi, 30 aprilie 2020, 14:47)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      muncitorii nu vor muri de foame pentru ca industria, agricultura si constructiile nu s-au inchis nicaieri.

      vor muri de foame cei ce plimba hartii prin birouri si multi altii din servicii si administratie pentru ca ei nu stiu si nu vor sa faca nimic.

      Musk e un idiot. Nu-i i-a oprit nimeni nici o fabrica. Pur si simplu lumea nu-i mai cumpara masinile.
      • +1 (13 voturi)    
        Amice... ești dezinformat! (Joi, 30 aprilie 2020, 18:20)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Prietene, ai cam dat-o în bară. Ieri au prezentat Q1 2020 earnings, și... toată lumea e surprinsă cât de bine stă Tesla vs alți producători auto. Și încă ceva: Tesla nu vinde numai mașini: vinde și soluții de stocare (Powerwall) și panouri solare (Solar Roof). Și stai calm, la Cybertruck, se zvonește că are undeva la 500.000 rezervări.

        Și încă ceva, știi cam cât e gross margin la un producător auto clasic? Undeva la maxim 20%... poate sub. Tesla e la 25%, în creștere de la 22%. Eu aș zice că după chestia asta, Tesla va ieși muuuuult mai bine decât alții.

        Asta nu înseamnă că sunt de acord cu ce zice acum Musk. A mai avut momente când a dat-o în bară, ăsta e omu'. Compania Tesla o duce bine totuși.
        • +2 (12 voturi)    
          oops (Joi, 30 aprilie 2020, 18:55)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

          ai uitat de subsidies.

          1/4 din pretul unei masini vandute de el sunt subsidies, adica bani din taxele tuturor.

          inca ceva, masinile lui nu platesc taxa de drum, ceea ce nu se intampla cu masinile pe petrol.

          deci daca ar fi sa joace la acelasi nivel cu ceilalti producatori auto, Tesla ar iesi pe minus.

          alta chestie, el a fost primul din US care a redus forta de munca cu 70%.

          declaratii de ipocrit.
    • +12 (18 voturi)    
      wait for it (Joi, 30 aprilie 2020, 15:15)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vor fi si muncitorii vocali cand din somaj tehnic vor deveni someri pe bune si dupa boschetari.

      Momentan, suntem in faza de aterizare, oamenii mai traiesc dintr-o economie, un ajutor de somaj etc. Unii chiar se cred in concediu.

      Tine-te bine, in cateva luni vom avea si impactul cu solul.
    • -2 (8 voturi)    
      precis (Joi, 30 aprilie 2020, 16:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ti-a spus seful tau de la moskova de ce.
    • +1 (9 voturi)    
      Patronii teleopereaza (Joi, 30 aprilie 2020, 17:19)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      #deladistanta pentru tone de bani si chestii glorioase . Amarastenii trebuie sa umble nas in nas cu covidul cu transportul in comun pentru ceva maruntis .Covid-ul nu e chiar asa de ingrozitor pt cei cu varsta muncitorilor dar tot gadila instinctul de supravietuire . Miile de morti gadila instinctele de supravietuire in scaun ale politicienilor . De-aia e lockdown .
      Sunt fan Musk , dar de data asta greseste , isi face dusmani gratuit .
  • 0 (30 voturi)    
    Economia voastra e fascista. (Joi, 30 aprilie 2020, 14:19)

    clint [utilizator]

    Cand ai de ales intre "economie" si a-ti omori batranii, inseamna ca ceva e fundamnental gresit. Nu de alta, dar avem masini, computere, care ar trebui sa ne ajute, nu sa ne inrobeasca. In agricultura se poate lucra si in pandemie. Si in serviciile de baza: apa, energie, utilitati, deasemenea. Restul nu sunt importante, asta e economia voastra, a bogatilor. Ati umflat sectorul de servicii, cu tot felul de aberatii si i-ati facut pe oameni sa isi inventeze nevoi, gen coafoare de catei. 80% din cei care muncesc ( cred ei ) pot lua o pauza. A, anul asta nu ne vom mai schimba telefoanele, nici masina, asta e. Dar vom avea ce manca si nici batranii nu ni-i vom ucide.

    1% din populatie au 99% din bani, dar atentie, sunt bani virtuali. Daca le iei banii si ii redistribui, chiar si in vremuri normale, observi ca nu au nicio valoare. Nu poti manca bani, nu sunt produse care sa acopere acei bani. Preturile vor creste pe masura. Deci banii aia sunt doar ca sa aveti voi putere. Si cine crede ca sunt altceva decat cifre, isi merita soarta, va fi sclavul vostru, miliardari de carton. De asta va e teama, ca oamenii vor intelege cacealmaua voastra cu banii si nu vor mai da 2 bani pe voi. V-ati obisnuit cu puterea, sa va admire saracii. Cand statele au pompat bani in criza din 2009, nu a fost ca sa ii salveze pe cei saraci, ci toti pe cei care stau pe munti de bani. Altfel, tot Caritas-ul s-ar fi prabusit. Asa e si acum. Generozitatea cu care arunca statele bani, nu e pentru cei saraci, ci tot pentru a-i salva pe bogati.

    Profiti de o generatie de traumatizati la care trauma se manifesta prin a face totul altfel decat cei care i-au traumatizat, adica parintii. Astora, daca le dai o bere cu lamaie, o beau, indiferent de gust, doar pentru ca e altfel decat ce beau parintii lor. Ai legat o baterie la niste motorase, nu ai retea de service-uri, piese de schimb, ai preturi imense, eco chipurile, bogatanii isi permit distractia ca e "altceva" iar fraierii stau pe margine si saliveaza
    • -8 (10 voturi)    
      e, las-o jos ca macane.. (Joi, 30 aprilie 2020, 14:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ... cu batranii tai. ca nimeni nu-i mai vrea.
    • -1 (7 voturi)    
      Stiri fasciste (Joi, 30 aprilie 2020, 15:23)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui clint

      AFP, HN

      "Această presiune naște sentimente ambivalente printre autoritățile din România. Pe de o parte este teama de a vedea muncitorii neprotejați (sau puțin protejați) în fața riscului contaminării, care pot aduce virusul înapoi acasă, și realitatea reprezentată de necesitatea economică a acestei migrări."

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23949194-coronavirus-romanii-pleaca-munceasca-strainatate.htm
    • +5 (11 voturi)    
      sal. (Joi, 30 aprilie 2020, 18:18)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui clint

      m-am logat special ca sa ti spun ca ai mare dreptate cu inventarea nevoilor , cu presiunea sociala care actioneaza ca un ciocan , cu fandoselile celor bogati , cupresiunea facuta pe saraci , cu pretul vietii batranilor astfel incat sa fie salvae vacantele bogatilor. ma bucur sa vad ca mai exista oameni care gandesc si inteleg . Sanatate !!
      • -1 (3 voturi)    
        Ei, am mai deschis o carte, si un Youtube. (Vineri, 1 mai 2020, 2:05)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Cib Ara

        Pentru cine are ochi sa auda si minte sa inteleaga ce se intampla in lumea asta de fapt:

        https://www.youtube.com/watch?v=nGt82RFfg3U

        Sanatate !
        • 0 (0 voturi)    
          Multumiri pentru (Sâmbătă, 2 mai 2020, 9:03)

          Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui clint

          link. :-)
  • -4 (8 voturi)    
    Esti "nesential", draga Elon (Joi, 30 aprilie 2020, 14:39)

    xolv [utilizator]

    stai acasa
  • -3 (17 voturi)    
    Mai Eloane (Joi, 30 aprilie 2020, 15:18)

    Setalcott [utilizator]

    Nu se spune ce gandesti asa, pe sleau, pe Twitter. Se foloseste un limbaj academic, mai pe ocolite, expertii sunt ingrijorati, trag un semnal de alarma, alea, alea, se citeaza surse respectabile gen ONG, se scrie in publicatii autoritative gen Spiegel. Uite, de exemplu:

    "Multe guverne... au folosit starea de urgență și pandemia pentru a-și consolida puterea executivă și au limitat libertățile, dar cutare este țara în care puterea a mers cel mai departe în subminarea statului de drept", Cotidianul adaugă că politicienii din opoziție, activiștii pentru drepturile omului și presa independentă "vorbesc la unison despre încălcarea Constituției".
    ... la sfârșitul lunii februarie președintele... minimaliza epidemia de coronavirus, pentru ca apoi, evitând Parlamentul, să declare stare de urgență, ceea ce a condus la o "limitare serioasă a drepturilor și libertăților fundamentale".

    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23948853-puterea-din-serbia-mers-cel-mai-departe-limitarea-drepturilor-libertatilor-presa.htm
    • +6 (6 voturi)    
      Pana acum erai liber... (Vineri, 1 mai 2020, 2:02)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      sa platesti impozite pentru "servicii publice". Daca nu le platesti, faci puscarie. In schimbul banilor primesti servicii publice deplorabile. Statul ii ia cat vrea el si iti da praful de pe toba. Chestiile astea nu te-au durut, te simteai "liber", dar te doare mai rau ca te tin in carantina si nu mai are cine sa iti admire tatuajele si BMW-ul.
  • -1 (1 vot)    
    Elon Musk, (Sâmbătă, 2 mai 2020, 8:47)

    Namaste! [utilizator]

    bravo!