Răspândire „alarmantă” a coronavirusului în birourile open space, arată un studiu din Coreea de Sud

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2020, 20:26 Actualitate | Coronavirus


Birou open space
Foto: Wikimedia Commons
Oamenii de știință au descoperit ritmul agresiv în care noul coronavirus se poate răspândi în birourile de tip open space, pe baza datelor de la un focar dintr-un call center din coreea de Sud, relatează Yahoo News.

Studiul, realizat de Centrul pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CDC) din Coreea de Sud s-a axat pe un focar depistat la începutul lunii martie într-un complex de 19 etaje din Seul, capitala sud-coreeană.

Focarul a apărut într-o clădire în care birourile comerciale erau situate la primele 11 etaje iar restul erau ocupate de apartamente rezidențiale.

Din cele 1.143 de persoane testate pentru COVID-19 în clădire, 97 au fost diagnosticate pozitiv iar dintre acestea 94 lucrau la al 11-lea etaj, pentru un call center cu 216 angajați, indicând o rată a infecției de 43,5%, afirmă cercetătorii într-un studiu publicat în jurnalul medical al CDC.

„Acest focar ne arată rata alarmantă cu care coronavirusul se poate răspândi în condiții excepționale, cum ar fi un birou aglomerat dintr-un call center”, au concluzionat cercetătorii.

„Magnitudinea focarului ilustrează cum un mediu de muncă în care oamenii lucrează aproape unii de ceilalți poate deveni o locație de mare risc pentru răspândirea COVID-19 și potențială sursă pentru transmiterea ulterioară a virusului”, notează oamenii de știință.

Cu toate acestea, în pofida interacțiunii considerabile între angajații ce lucrau la etaje diferite, răspândirea coronavirusului „a fost limitată aproape exclusiv la etajul 11, ceea ce sugerează că durata interacțiunii a fost cel mai probabil principalul catalizator al infectării”, potrivit studiului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19258 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    am observat ca o orice statistica simpla e denumit (Marţi, 28 aprilie 2020, 20:46)

    AliKimiku [utilizator]

    Denumita - studiu.
    Nu neg capacitatea coreenilor de a face studii dar sa constati ca 94 din 97 din cazuri proveneau de la acelasi etaj al aceleiasi cladiri nu e studiu.
  • +1 (7 voturi)    
    virusul a lucrat ca la carte (Marţi, 28 aprilie 2020, 20:59)

    ..13 [utilizator]

    A trimis in alta parte - acasa sau la spital - aproape jumatate astfel incat a lasat plenty of space for the rest of them...

    ce iti este si cu natura asta!
  • -2 (6 voturi)    
    call-center si asimilate? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 5:28)

    Nevermind [utilizator]

    Pai au lovit in 80% din "corporatistii" de pe aici.
    • -1 (5 voturi)    
      Si Romania are multe call-center (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:15)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Si oamenii primesc un salariu decent. Oricum, o munca mult mai usoara decat in constructii, sau agricultura noastra de subzistenta.
      Are importanta daca sunt "corporatisti" sau nu? E vre-o problema sa fii corporatist? E mai nasol decat om la salubritate, curatator de balegar in agricultura, salahor in constructii?
      • 0 (8 voturi)    
        nu e "vre-o" problema (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:47)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        In afara faptului ca tocmai lor, "corporatistilor" tip sclavi plantatie care fac munca de maimutza semi-calificata, le put si desconsidera exact categoriile mentionate de tine. Ei se cred altfel, undeva muuult mai sus, din toate punctele de vedere, cand de fapt sunt egali sau mai jos.

        Ca sa-ti exemplific simplist, o femeie de serviciu care lucreaza la IBM va spune in majoritatea cazurilor ca este femeie de serviciu la IBM. Un entitled d-asta va spune superior doar "eu lucrez la IBM!". Intelegi diferenta? Eu ii prefer pe cei ce-si asuma/accepta nivelul, fara sa-i desconsider, dimpotriva, insa imi fac scarba sclavetii de le put restul "muritorilor".
      • 0 (4 voturi)    
        desconsiderare vad doar la tine (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:08)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Si frustrare de sclav comunist care vede ca venitul lui e la jumatate din cel al celor pe care ii numeste sclaveti.
        Care e problema ta daca cineva este mandru de munca pe care o face? Si daca vrei sa stii afla ca salarizarea este mana in mana cu calificarea muncii. Daca "sclavetii" aia sunt platiti mai bine decat tine, poti sa fii sigur ca fac o munca cu calificare mai inalta decat tine.
        Chiar ma gandesc daca ai fost vreodata intr-un birou de corporatist, de crezi ca sunt sclavi pe plantatie. Un corporatist are conditii de munca bune fata de multi altii. Sunt munci mult mai repetitive. Muncitorii care lucreaza la productie pe benzi nu au timp nici sa se pishe! PAuza de masa in oras? pauza de cafea si tigara? Decontari de abonamente sport, transport, ochelari, gradintita sau afterschool? Bonusuri anuale, de paste, de craciun?
        Eu unul ca corporatist (nu in call-center, dar nu are importanta, nu sunt superior) nu am nicio problema sa recunosc ca multe munci necalificate sunt extrem de grele, sau importante. Salut politicos femeile de servici care vin sa-mi curete biroul. Nu simt nicio superioritate fata de altii, dar recunosc ca mi-e putin mila de astia care cred ca noi suntem sclaveti.
        • -2 (6 voturi)    
          ai inteles nimic (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:44)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          Ai inteles nimic din ce am spus, dar nu ma mira.

          Ca nivel job, probabil nu te incadrezi la aia de faceam eu referire. Ca nivel om insa, esti fix d-ala. Daca te scot din proceduri si sedinte, nu stii sa faci un leu. Dragule, am avut angajati fara bac, ca eu nu dau doi bani pe studii, ci pe ce stie lumea, care stapanesc limba romana mult peste tine, corporatistule "superior". Si nu ma refer numai la "vre-o", ca ai mai recidivat, fara sa iau in considerare typos sau de genul. Daca si nivelul calificarii este acelasi cu al limbii romane, e clar. Esti bun, si ma inclin in fata ta :D

          Ca sa-ti raspund la intrebarea nepusa, da, am fost prin corporatii. Si un alde tine mi-a adus cafeaua ca sa nu asteptam secretara si sa dea bine in ochii sefului.
          • 0 (6 voturi)    
            bai baiatule (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:55)

            t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Pute superioritatea in tine ca m-ai prins cu o greseala gramaticala! Stai linistit, milioane de muncitori se descurca si fara sa vorbeasca corect. Tu vorbesti de desconsiderare? Unul ti-a adus cafeaua si tu l-ai privit (normal) ca pe un sclavete?
            Am gresit. Nu mi-e mila, mi-e scarba de cei ca tine.
            Un lucrator in call-center trebuie sa stie foarte bine o limba straina, sa aiba abilitati de interactiune cu publicul, sa aiba o baza de cunostinte tehnice, sa suporte termene limita, totul ca sa multumeasca clientul. Si multi au de a face cu imbecili de partea celalalta a telefonului, sau de indivizi ca tine, dare cred ca suna un sclav de care poate sa-si bata joc. Aproape jumatate din cei care suna la call-center-ul 112 habar nu au ce e o urgenta. Cel putin 10% sunt lache care suna sa se amuze. Sunt chiar curios...daca ar fi sa faci munca asta o luna de zile, ai reusi sa nu capotezi? Eu cred ca nu...frustrarile pe care clar le ai te-ar face sa-ti dai demisia dupa o zi.
            • 0 (4 voturi)    
              :))) (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:36)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

              Mda. Iar ai inteles nimic din ce am spus. Iar nu ma mira. Am triggerat un entitled. Si nu stau sa mai desenez ca m-am referit la cei ce se dau mai sus decat sunt, ca exemplul cu intrebarea unde lucrezi si tipul de raspuns era simplu, nivel gradi.

              Da, desconsider un sclavete de middle management care se da zeu in fata subordonatilor si fata de restul lumii, facand frumi stil presh cand e sefu' cu cineva important, ca sa se bage-n seama. Deci da, din nou, probabil te desconsider.

              Nu era vorba de greseala aia, pe care m-am multumit doar s-o subliniez initial, fara s-o comentez. Insa cand, desi ai fix mai sus in comentariul meu si cum se scrie corect, spui repetat femeie de servicI, deja asta ti-e nivelul, scumpete.

              BTW, daca nu esti in concediu, pe timpul si banii cui te dai tu acum pe net? Ai "vre-un" memo de derogare sau o faci pe burta si "natural", ca si angajatii de la stat?
              • -4 (4 voturi)    
                hai ca esti culmea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:24)

                t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Mda, "ai inteles nimic", ca sa te parafrazez.
                cand shefu' e cu cineva important? De cand un postache ca tine e cineva important? Nici nu ma mira ca ii vezi pa altii sclaveti.
                Sa-ti explic si nedumerirea. Am libertatea sa muncesc in ritmul meu. Pot sa las deoparte munca si sa fac altceva, atata timp cat recuperez mai tarziu, tocmai pentru ca nu sunt un sclavete. Atata timp cat imi fac treaba, totul e ok. Lamurit?
                • 0 (4 voturi)    
                  sunt, mi s-a mai spus (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:51)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

                  Scumpete, daca nu ai inteles ce am zis cu "important", nu stau sa desenez, dat fiind nivelul de comprehensabilitate. Mi-ar lua muuult prea mult.

                  Semi-lamurit. Sunt curios cat de publica si "oficiala" e chestia cu datul pe net in timpul programului. De ce crezi ca am folosit cuvantul pe burta? E o diferenta intre ce ti se _aproba_ si ce ti se _accepta_, dar iar o dam in concepte greu de priceput de catre oameni aflati la nivelul tau.

                  Oricum, instructiva discutia. Tocmai mi-ai dat idee sa fac o sedinta eu cu mine si cu persoana mea si sa-mi dau un memo prin care sa-mi dau pauze de tigara. Pai ce inseamna asta, sa fumez cand am eu chef, basca in birou?!? :D
          • 0 (2 voturi)    
            si vezi ca si tu faci greseli gramaticale destule (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:12)

            t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Am numarat cateva in comentariile tale. Lasa coada putin mai jos.
  • +1 (5 voturi)    
    Ce descoperire! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:12)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Nimeni nu s-ar fi asteta la asa ceva!

    noi de pe 17 martie lucram de acasa, dar unii mai vin la firma, sunt echipament mari, ce nu pot fi deplsate.
    Open space-ul se intinde pe un intreg etaj, inainte de pandemie eram 200 acolo, evident ca virusul s-ar fi propagat foarte usor de la unul la altul, chiar fara ventilatia in functiune!