INFOGRAFIC Jumătate dintre decesele din România s-au înregistrat în doar 4 județe și în București. 9 din 10 români uciși de coronavirus aveau cel puțin o comorbiditate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2020, 11:27 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus 1
Foto: Hotnews
Peste 86% dintre românii uciși de coronavirus aveau cel puțin o comorbiditate (altă afecțiune gravă), iar aproape jumătate dintre decese (48,5%) s-au înregistrat în doar 4 județe ale țării - Suceava, Hunedoara, Arad și Galați - și în București, arată datele Institutului Național de Sănătate Publică. 73,5% dintre decese au fost la persoane cu vârsta de peste 60 de ani, iar 64,4% s-au înregistrat în rândul bărbaților.


Info pe scurt:

  • În ultimele 14 zile, 43,8% din totalul cazurilor s-au înregistrat în Suceava, București, Botoșani, Arad și Bihor.
  • 48,5% din totalul deceselor au fost înregistrate în Suceava, Hunedoara, Arad, București și Galați.
  • În trei județe se înregistrează o incidență aparentă >50/100.000 locuitori.
  • 1 din 9 cazuri a fost înregistrat la personal medical.
  • 73,5% dintre decese au fost la persoane peste 60 ani și 64,4% dintre decese au fost în rândul bărbaților.
  • 86,4% dintre decedați aveau cel puțin o comorbiditate.





















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7313 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    86%... (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:34)

    teebee [utilizator]

    ...pe Dambovita inseamna 1 din 9?
    • -4 (8 voturi)    
      1 din 9 e 88%. (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:53)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui teebee

      Gaseste tu alt raport mai apropiat.
      • -2 (4 voturi)    
        Amice, (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:41)

        achvp [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        stai prost de tot cu aritmetica.
        1 din 9 = 11,1(1)%, adica aprox. 1 - 88%.
      • +2 (4 voturi)    
        Tocmai mi s-a aprins diploma de scoala generala. (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Mna ca sa vezi, am facut aceeasi greseala.
      • 0 (2 voturi)    
        am gasit: (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:47)

        teebee [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        11.11
    • +8 (14 voturi)    
      mai exact (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:59)

      _Ioan_ [utilizator] i-a raspuns lui teebee

      86% aveau comorbiditati, iar 1 din 9 cazuri a fost înregistrat la personal medical, deci sunt 2 lucruri diferite.
      • +6 (14 voturi)    
        se insista pe comorbiditati (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:24)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

        pentru a se spala pe maini de cei care se prezinta la spital cu boli preexistente. Pur si simplu ii baga la coronavirus si zic ca au avut comorbiditati. Cine mai ancheteaza malpraxis-ul in ziua de azi, mai ales cand pronunti cuvantul cu "C" ?
        • 0 (4 voturi)    
          basca (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:19)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          primele incasate pentru personalul care lucreaza cu virusul, plus formalitati de deces mult simplificate si rapide.
        • +1 (1 vot)    
          asa o fi? pai atunci de ce nu comorbiditatea egala (Marţi, 28 aprilie 2020, 20:14)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          Un Suceava si in Iasi? Sau in Arad si Timis?
          Hai sa nu mancam rahat gratuit si fara sa ne uitam la termenul de expirare.
          Dupa ce se termina molima va fi timp suficient sa vedem cate decese au fost atribuite fals virusului chinezesc, cati au murit pe acasa de virus dar au fost trecuti la altele, etc.
          Nu malpraxisul e cea mai problema ci prostia.
      • 0 (0 voturi)    
        Concentrarea deceselor (Miercuri, 29 aprilie 2020, 0:33)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

        o fi avand legatura cu "protocoalele de tratament" care difera d ela un judet la altul?
  • -3 (19 voturi)    
    Situatia reala (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:38)

    schumi [utilizator]

    Ma amuz cand vad ca judetele clasice unde s-au intors multi dintre cei care au revenit din strainatate au atat de putine cazuri...arata exact coruptia din sistemul medical si faptul ca nuse inregistreaza cazurile si decesele si nu se testeaza.
    • -3 (17 voturi)    
      Corect, iar daca nu au vreo boala, o nascocesc. (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:05)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Am vazut cataracta trecuta la comorbiditate. Deasemenea reumatismul, doar ca i-au trecut o denumire pompoasa.
      Toti vad ca au cate ceva, HTA, AVC, IMA, OB fara BMI calculat, FIA, BPOC,THM, RDHT, TBW cu URB ....etc.
      Oaaauuu.

      Stiu cum se minte la modul grotesc intr-o multinationala. Ma indoiesc ca la stat, unde fiecare este pe plantatia lui, este mai bine. Eu zic ca este in fisa postului.
      • +1 (1 vot)    
        am vazut (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:23)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        ulcer gastric operat, sin extirpat, osteomielita si toti sint obezi daca au ceva burta. Si eu sint curios ce inseamna IMA, FIA, BPOC,THM, RDHT, TBW cu URB
  • +5 (11 voturi)    
    cum se infecteaza? (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:53)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    daca toti stau in casa contactele sunt la minim de unde iau crocodilu? De ce nu se specifica? Inainte se spunea. Sa stim si noi l-au luat din Cora din autobuz din lift a dat mana cu un infectat a stranutat unu la plata intretinerii cum s-a intamplat?
    • -2 (8 voturi)    
      De aia se chamă răspândire comunitară (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:05)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      pentru că o anchetă epidemiologică ar fi irelevantă.
  • +8 (18 voturi)    
    0-19 ani = zero decese si cam 5% dintre cazuri (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:17)

    Luk [utilizator]

    De ce nu se dechid gradinitele, scolile si liceele?
    • +6 (14 voturi)    
      Pentru ca voteaza mosii, nu copiii :) (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:58)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Or sa se deschida open-office-urile cu corporatisti plimbareti prin lumea larga, mosii vor putea sa misune zombat si nestingheriti de copii prin autobuze, bugetarii isi primesc slariile intregi, totul facut pe credite pe care vor trebui sa le plateasca copiii care azi nu se pot duce la scoala.
  • +8 (8 voturi)    
    Precizare (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:39)

    Don Ciccio [utilizator]

    Municipiul București are populație cât 4 - 5 județe medii.
  • +13 (17 voturi)    
    Ca sa avem o imagine corecta! (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:39)

    Andy500 [utilizator]

    Ar trebui puse si statistici cu decedatii din alte cauze in perioada ianuarie - aprilie 2020 si situatia din ainuarie-aprilie 2019, 2018.
    Asa nu putem decat specula.
    Eu, de exemplu, cred ca au bagat la COVID si toate cazurile de malpraxis (infarct miocardic tratabil, AVC, alte pneumonii, infectii nosocomiale cu bacterii ucigase, infectii cu COVID luate de prin spitale, pentru ca personalul medical nu a respectat un minim de reguli)!
    • +2 (4 voturi)    
      picatura'ntr-un ocean.. (Marţi, 28 aprilie 2020, 18:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      INSSE a publicat pe 16 martie raportul de miscare naturala (natalitate/mortalitate) a populatiei pentru Ianuarie 2020: "Numărul deceselor înregistrate în luna ianuarie 2020 a fost de 23352, cu 731 decese mai puţine decât în luna decembrie 2019."

      Asteptam cu interes urmatorul comunicat la subiect. Extrapoland pe baza datelor din anii anteriori, cel mai probabil vom avea o reducere per total a mortalitatii, pentru ca a fost o iarna blanda si sunt mai putine accidente cand toata lumea sta acasa.
  • +1 (7 voturi)    
    focare in cateva judete si doar anumiti oameni (Marţi, 28 aprilie 2020, 14:51)

    Itsoc [utilizator]

    ce facem? inchidem toata tara. logic, nu?

    asa ziceam si eu.
    • +1 (1 vot)    
      Ti-am dat plus dar hai sa zicem ca deschidem (Marţi, 28 aprilie 2020, 20:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Tulcea, Olt,Buzau sau Calarasi, care pe harta asta apar cu 0 cazuri?
      Il ajuta cu ceva pe cel din Cluj sau Iasi?
      Sau hai sa presupunem ca deschidem Tulcea dar stai, la Babadag avem focar. Ce facem? inchidem Babadagul iar aia cu libera circulatie din restul judetului ocolesc pe la ...
      Sau hai sa presupunem ca lasam dreptul de a hotari ridicarea restrictiilor la mana autoritatilor locale! Aceleasi autoritati locale care si-au marit salariile cu 40% in secunda cand au putut sa o faca, aceiasi primari care furat cu doua maini si au avut ca prima misiune dsitributia de pungi la alegeri(80% dintre ei). Valabil si la nivel de judet.
      Si atunci? e logic sau nu sa luam aceleasi masuri in toata tara?
      PS tara asta nu e inchisa, sunt oameni si nu putini care se duc la munca si se trece frontiera inca.
  • +2 (12 voturi)    
    Toate cifrele sunt umflate (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:21)

    alfa1 [utilizator]

    si nu numai in Romania. Se umfla numarul mortilor la greu, chiar si unii care sunt infectati de doctori in spital pe patul de moarte sunt bagati la corona . Dar oare corona a fost cauza mortii lor ??? Treziti-va !!!
    • 0 (4 voturi)    
      Coroner vs Corona (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:30)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      In engleza "Coroner" este anatomopatologul, forensic medicine.
    • +1 (9 voturi)    
      In Grecia, medicii au refuzat (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:42)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      directivele OMS, criminal, si au salvat oamenii.
      • +3 (5 voturi)    
        la fel (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:27)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

        in taiwan si coreea de sud.
    • -4 (6 voturi)    
      Mai degrabă dezumflate... (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:42)

      Liviusz [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html?fbclid=IwAR05Cc_MCaBezNPzWHqUTTH9sr6MFN4qWuUkmTOQ1gXoANeuWOd57ISTYIg
      • +2 (2 voturi)    
        Statistica (Marţi, 28 aprilie 2020, 18:31)

        PaulOdaiasu1 [anonim] i-a raspuns lui Liviusz

        Statistica aceasta imi pare incompleta si neconcludenta. Din ce inteleg, s-au facut niste medii, dar nu stim exact pe ce perioade. Daca voiam sa fie completa, faceam o medie a ultimilor 20 de ani, si apoi, evidentiate in grafic, cu alta culoare, numarul de decese pe ultimii 5-6-10 ani. Nu poti spune ca este o crestere spectaculoasa, cand nu stim exact pe ce parioada a fost. Daca, de exemplu, media este de 10.000 de morti saptamanal, iar anul acesta au fost 15.000. noi vedem o crestere spectaculoasa, de 50%. Insa daca cumva acea medie de 10.000 era formata din cifre in crestere, 7000 acum 15 ani si 13.000 anul trecut? Pun si eu intrebarea asta asa, ca nestiutor ce ma aflu...
  • +3 (3 voturi)    
    Intre timp (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:28)

    Alexa.99. [utilizator]

    stam toti in case si ne ia tremuratul la gandul cu ce platim intretinerea si lumina in iulie, august....