Rusia: Șefa unui spital pentru pacienți cu coronavirus a căzut de la etajul 5 după o ceartă cu autoritățile

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2020, 13:23 Actualitate | Coronavirus


Yelena Nepomnyashchaya
Foto: Twitter
Șefa unui spital siberian transformat în unitate pentru pacienții cu coronavirus este în stare critică în urma unei căderi de la o fereastră de la etajul 5, după o discuție cu autoritățile sanitare, potrivit ziarelor locale, citate de Moscow Times.

Yelena Nepomnyashchaya, 47 de ani, a căzut de la o fereastră de la etajul 5 al spitalului Regional pentru Veterani de Război Krasnoiarsk după o convorbire cu șeful departamentului regional al sănătății, potrivit televiziunii TVK.

Nepomnyashchaya s-ar fi opus transformării a încă unei clădiri a spitalului într-o unitate pentru 80 de pacienți cu Covid-19 din cauza penuriei de echipamente de protecție și a lipsei de instruire în rândul personalului medical, potrivit unei surse a TVK.

”Poate, în aceste circumstanțe, femeia a comis un act disperat”, a spus sursa.

Regiunea Krasnoiarsk, aflată la 4.000 de kilometri est de Moscova, este printre cele mai afectate 20 de teritorii rusești, cu 527 de cazuri și cinci decese.

O sursă din cadrul forțelor de ordine a declarat pentru Novaya Gazeta că ancheta este încă în desfășurare, dar datele preliminare nu arată că s-ar fi comis vreo infracțiune.

Incidentul în care a fost implicată Nepomnyashchaya vine în contextul unei serii de decese suspecte de jurnaliști care au murit căzând de la ferestre în ultimii ani, amintește Moscow Times.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30168 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    Se cheamă (Luni, 27 aprilie 2020, 13:26)

    nick24 [utilizator]

    defenestrare.
  • +19 (29 voturi)    
    o trecem tot la (Luni, 27 aprilie 2020, 13:28)

    bobo2 [utilizator]

    victimele coronavirusului
  • +45 (47 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 aprilie 2020, 13:29)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      ea (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      nu prea vroia, dar a fost ajutată tovărășește.
  • +31 (35 voturi)    
    Crācanel Phutinel.. (Luni, 27 aprilie 2020, 13:30)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... din greseala, bineinteles. probabil a cazut si de vreo 15 ori intr-un cutit inainte...
  • +31 (35 voturi)    
    Learning To Fly - Pink Floyd (Luni, 27 aprilie 2020, 13:32)

    un domn [utilizator]

    Mulți certați cu “autoritățile” zboară fără Voia Lor
  • +38 (42 voturi)    
    Si Nemtzov s-a impedicat pe niste gloante. (Luni, 27 aprilie 2020, 13:32)

    Lok [utilizator]

    Si toata lumea stie ca Poloniu 210 se regaseste in mod natural in jurnalisti incomozi.
  • +36 (38 voturi)    
    De precizat (Luni, 27 aprilie 2020, 13:35)

    Martinezu [utilizator]

    Ca spitalul are numai 3 etaje. Dupa cearta , victima s-a impiedicat dar a cazut de la etajul 5 aflat in cladirea din vecinatate
  • +29 (33 voturi)    
    u.r.s.s. (Luni, 27 aprilie 2020, 13:35)

    marcelp55 [utilizator]

    Oare cum convins-o să se arunce, împinsă sau aruncată?
  • +37 (41 voturi)    
    Boala Rusiei (Luni, 27 aprilie 2020, 13:37)

    RazTaz [utilizator]

    In Rusia, cel mai mare numar de victime nu il face COVID-19 ci lipsa coronica de echilibru care ii afecteaza pe toti opozantii lui Putin, de la jurnalisti, la protestatari, membri ai opozitiei, intelectuali si cam oricine zice ... altfel.

    Lipsa de echilibru e contagioasa si se termina mereu fatal, cu caderi de la balcon. Daca reusesti sa scapi (din Rusia), atunci mori intoxicat de novochik.
  • +24 (28 voturi)    
    "Cazut".... (Luni, 27 aprilie 2020, 13:37)

    fdaniel [utilizator]

    Rusia ... Siberia ... Cazut ... accident ...
  • +15 (15 voturi)    
    "Alioo.. Tavarisci Prezident, tavarisci Vladimir (Luni, 27 aprilie 2020, 13:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Vladimirovici ? Da... da... actident... da, da, haraso ! Dasfidania !"
  • +19 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 aprilie 2020, 13:52)

    [anonim]

  • +24 (24 voturi)    
    tov (Luni, 27 aprilie 2020, 14:07)

    gituca [utilizator]

    Stiti ce a zis marele poet sovietic Maiakovski inainte sa se sinucida? A zis asa: nu trageti tovarasi!
  • +15 (15 voturi)    
    criza frate (Luni, 27 aprilie 2020, 14:13)

    razeshu [utilizator]

    nu mai au bani nici de Poloniu celovecii. de cand cu scaderea pretului petrolului Cracanel are probabil cate doua perechi de pampers antiglont pe el.
  • +20 (20 voturi)    
    cit de cald (Luni, 27 aprilie 2020, 14:22)

    iodixit [utilizator]

    este in siberia acum, de femeia a simtit subit nevoia sa se racoreasca si a deschis geamul de la etajul 5, cu toate ca ea se afla la 3?
  • +6 (8 voturi)    
    Master Chefi ai URSS (Luni, 27 aprilie 2020, 14:28)

    un domn [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Dmitry_and_Natalia_Baksheevy
  • +23 (23 voturi)    
    Inimitabilul umor rus (Luni, 27 aprilie 2020, 14:57)

    bilbofil [utilizator]

    „O sursă din cadrul forțelor de ordine a declarat pentru Novaya Gazeta că ancheta este încă în desfășurare, dar datele preliminare nu arată că s-ar fi comis vreo infracțiune.”

    Nu a fost comisă o infracțiune, au fost aduse la îndeplinire sarcini de serviciu.
  • +10 (14 voturi)    
    Politically correctness, dar nici chiar asa! (Luni, 27 aprilie 2020, 16:58)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "decese suspecte de jurnaliști care au murit căzând de la ferestre în ultimii ani"

    inteleg ca gurnalistii de la HN nu vor sa supere Marele Popor Prieten si Frate de la Rasarait, dar nici chiar asa!

    Unii din acei ziaristi incomozi pentru Putin au fost impuscati in plina strada, asa ca temenul de "SUSPECTE" pentu respectivele asasinate este un eufemism extrem!
  • +16 (16 voturi)    
    Cunoaste cineva un moment din istoria (Luni, 27 aprilie 2020, 17:02)

    John M. [utilizator]

    Rusiei in care o viata de om a contat in vreun fel?!
    • +5 (5 voturi)    
      A fost jale mare (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:00)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Cand a murit Stalin
      • +2 (2 voturi)    
        :)) (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        :)) :))
  • +9 (13 voturi)    
    Radem noi radem (Luni, 27 aprilie 2020, 17:09)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Ne amuzam noi, dar regret viata pierduta a sarmanei femei. A avea coloana vertebrala in Rusia inseamna peste putin time a avea o coloana vertebrala rupta.
    Si sa batem in lemn, ca nu se stie ce ne asteapta si pe noi.
  • +6 (6 voturi)    
    Bai (Luni, 27 aprilie 2020, 19:51)

    ete fleosc [utilizator]

    fratilor ar trebui ca "autoritatile " sa mai schimbe din cand in cand modu de actiune. Prea cad multi. Ar fi cazu sa fie ajutati sa ia niste pastile, plumb etc. Tabelu lui Mendeleev e mare.
  • +6 (6 voturi)    
    RIP (Luni, 27 aprilie 2020, 20:39)

    Namaste [utilizator]

    ( fereastra Dumnezeu! )
  • +1 (3 voturi)    
    Adevarul e ca in "mama Rusie"... (Marţi, 28 aprilie 2020, 10:07)

    Olyx [utilizator]

    daca ai o opinie diferita de cea a celor aflati la Putere, ai toate sansele sa cazi de la etajul al 5-lea al unei cladiri...! Cu atat mai mult trebuie sa pretuim, noi romanii, libertatea de exprimare pe care o avem si la care rusii doar spera...!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Daniil Harms (1905-1942) (Marţi, 28 aprilie 2020, 11:00)

    Alex2009 [utilizator]

    A cazut o babuta

    „O babuta prea curioasa din fire s-a aplecat pe fereastra, a cazut si s-a zdrobit de pamant.
    O alta babuta s-a aplecat pe fereastra ca sa se uite dupa cea care tocmai cadea si, fiind prea curioasa, a alunecat si ea, a cazut si s-a zdrobit de pamant.
    Apoi a cazut pe fereastra o a treia babuta, apoi o a patra, apoi o a cincea.
    Dupa ce a cazut si a sasea babuta m-am saturat sa le tot vad cum cad si am plecat la piata Maltev, unde, cica, un orb a primit in dar un fular tricotat.”

    Daniil Harms. scriitor. Uniunea Sovietica.
    A murit de foame in sectia de psihiatrie a unei inchisori din eningrad. Fusese internat cu diagnosticul : literatura subversiva.