Ședință la Cotroceni privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19

de DP     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2020, 8:55 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis, sedinta cu Guvernul
Foto: Facebook
Președintele României, domnul Klaus Iohannis, va avea luni, la ora 12:00, la Palatul Cotroceni, o ședință privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19 cu Prim-ministrul României, Ludovic Orban, Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, Ministrul Educației și Cercetării, Monica Anisie, și șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat. La finalul ședinței, Președintele României va susține o declarație de presă, susține Administrația Prezidențială.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2436 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Cand facem niste teste sa vedem raspandirea? (Luni, 27 aprilie 2020, 9:09)

    Lok [utilizator]

    Eu zic ca am orbecait destul. Ar fi timpul sa aflam si daca masurile astea au vreun efect.
  • -4 (8 voturi)    
    Sper ca Vela si Arahat sa-si dea demisia! (Luni, 27 aprilie 2020, 9:44)

    Alui [utilizator]

    Numarul de infectari si morti a crescut dupa Pastele ortodox.
    Vela si Arahat i-au pus la dispozitie un elicopter MAI lui Pimen pentru transportul la Bucuresti. Pentru a-si acoperi mânaria, au mai pus in elicopter si un om fara sanse, care a murit in scurt timp dupa aia. Familia pacientului nu a cerut transportul, nu si-l putea permite iar sotia victimei a fost contactata pentru acord in seara transportului, cand elicopterul era deja plecat de la baza sa spre Suceava, probabil deja aterizat in asteptarea lui Pimen. Apropo, Pimen a ajuns la spital in Suceava luni, plecand imediat spre Bucuresti. Vela, Arahat si-au batut joc de un om nevinovat si de familia lui (10 copii), incarcandu-i cu costurile de transport a decedatului de la Bucuresti la Suceava. Si-au batut joc de sotia victimei, spunandu-i ca la Bucuresti sotul ei are mai multe sanse de supravietuire. Omul a murit la doua zile dupa.
    • +1 (3 voturi)    
      Un om nevinovat (Luni, 27 aprilie 2020, 10:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Dar care si-a turnat colegi la Securitate...

      Nu am simpatie deloc pentru securisti. Si nici pentru persoane care manipuleaza oameni slabi de inger. Si nici oameni care se cred mai presus de lege.

      Si ghici ce? Acest "om nevinovat" Pimen se incadreaza la toate 3 bifele de mai sus. Deci scuteste-ma.
      • 0 (2 voturi)    
        Colegii ... securisti? (Luni, 27 aprilie 2020, 11:00)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Tu crezi ca ailalti popi nu erau securisti, unii chiar cu grade?
        • 0 (2 voturi)    
          Dar dl. Vela, (Luni, 27 aprilie 2020, 13:29)

          florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          seful MAI, sprijinitor al BOR, acut manifestat prin celebrul acord pentru distribuire paste si lumina sfanta, unde trebuie incadrat? Ca sef al MAI s-a remarcat doar prin celebra geaca. Nu poate paricipa singur nici macare la sedintele de le Cotroceni? Suferind de oarece deficiente de exprimare logica se cere sustinut in sedinte, si mai ales in conferintele de presa de la MAI, in general "noaptea, ca hotii" de Arafat si/sau Dospescu. Oare cine-i posteaza zisele pe internet?
  • -1 (3 voturi)    
    Pisica din fake (Luni, 27 aprilie 2020, 10:50)

    Gustav666 [utilizator]

    Poate ma lamureste si pe mine cineva si-mi spune cu argumente care este rolul lui Iohannis in gestionarea crizei. In baza carui articol din Constitutie convoaca membri ai Guvernului la Cotroceni dupa care iese pe sticla si spune: "am decis..."? Cum ai decis tu? In ce calitate? Sa nu-mi spuna cineva ca este Presedintele Romaniei, ca nu are asa ceva in atributii.
    Rolul Presedintelui in asemenea cazuri este de a emite Decretul de instituire a starii de urgenta, in rest este treaba stricta a Guvernului.
    Am ajuns deja ca pisica din fake-ul de pe net cand il vad ca apare din nou la TV.
    • +2 (2 voturi)    
      Legislatia actuala (Luni, 27 aprilie 2020, 11:59)

      bcorina [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ARTICOLUL 93 din Constitutia Romaniei
      (1) Preşedintele României instituie, potrivit legii, starea de asediu sau starea de urgenţă în întreaga ţară ori în unele unităţi administrativ-teritoriale şi solicită Parlamentului încuviinţarea măsurii adoptate, în cel mult 5 zile de la luarea acesteia.
      ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 1 din 21 ianuarie 1999 privind regimul stării de asediu şi regimul stării de urgenta.
      + Articolul 7
      Articolul 8
      În exercitarea atribuţiilor ce le revin pe durata stării de asediu sau a stării de urgenta, autorităţile militare emit ordonanţe militare care au putere de lege, cu respectarea dispoziţiilor art. 4 din prezenta ordonanţă de urgenţă.
      Articolul 9
      (1) Conducătorii autorităţilor publice centrale şi locale, precum şi cei ai altor persoane juridice sunt obligaţi să aplice în domeniul lor de activitate măsurile prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă şi în actele normative conexe.
      (2) Persoanele fizice sunt obligate să respecte măsurile cuprinse în prezenta ordonanţă de urgenţă şi dispoziţiile prevăzute în actele normative specifice stării instituite.
    • +3 (5 voturi)    
      El este the good cop (Luni, 27 aprilie 2020, 12:03)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Cel care vine si-i urecheste pe ceilati cand vede ca au zbarcit-o, sperand sa culega simpatia publicului.
      A facut asta de doua ori: odata cu protocolul Vela-BOR si a doua oara cand a rasuflat tampenia lui Cercel cu deportarea batranilor. Sunt convins ca in ambele cazuri fusese informat din timp, dar s-a dat mirat si revoltat pentru fraieri.
      Nu stiu cati mai pun botu' la smecherii de astea, dar alegerile sunt in toamna si mai sunt multe de facut pana atunci.