Raed Arafat: Nu vă faceți planuri pentru vacanța de vară

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 aprilie 2020, 22:23 Actualitate | Coronavirus


Vacanta de vara
Foto: Romania libera
Secretarul de stat Raed Arafat spune că românii trebuie să fie rezervați în a-și face planuri privind concediile din timpul verii.
Chestionat, duminică seară, la Digi 24, ce ar sfătui pe cineva care îl întreabă dacă să își facă planuri pentru vacanța de vară, Arafat a spus că ar fi rezervat.

"În primul rând, depinde unde vrea să facă concediul. Și, indiferent unde vrea să meargă, aș fi rezervat, aș zice să aștepte. Trebuie văzută evoluția bolii, este devreme acum să vorbim", a declarat Raed Arafat.


"Să nu se aștepte nimeni că va fi cum a fost înainte de pandemie. Totul depinde de evoluția virusului și depinde de noi foarte mult", a afirmat Raed Arafat.

El a dat câteva exemple de măsuri care ar putea fi luate după 15 mai. În primă fază, oamenii vor putea ieși afară fără declarație pe propria răspundere, dar va trebui respectat în continuare numărul maxim de persoane. Parcurile ar putea fi redeschise, dar nu și locurile de joacă din acestea. Nu vor fi organizate festivități și nici se va putea merge la restaurant.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25886 vizualizari

  • +9 (35 voturi)    
    Sunteți la conducerea statului... (Duminică, 26 aprilie 2020, 22:32)

    Tutea [utilizator]

    ...ca să găsiți soluții, nu să ne repetați invariabilele "nu se poate!", "depinde...", să vedem...", "analizăm...". De 30 de ani, voi și predecesorii voștri repetați aceleași expresii fără noimă. Nu credeți că a venit timpul să fiți și soluția nu doar problema?
    • +6 (16 voturi)    
      Solutiile sunt cunoscute (Luni, 27 aprilie 2020, 8:41)

      Statis [anonim] i-a raspuns lui Tutea

      Si se aplica la toate infectiile transmisibile pe caile respiratorii: masca, folosita cat mai mult, obligatorie mai ales in spatiile aglomerate, igiena mainilor, distantarea fizica si izolarea persoanelor deja infectate.
      Asa au rezolvat statele asiatice (Coreea, Taiwan, Japonia, chiar si restul Chinei in afara de Wuhan, etc)
      Nu este nevoie de inchiderea economiei care are deja si va avea efecte dramatice.
      Si nici de lipsirea de libertate a persoanelor.
      • +2 (10 voturi)    
        starea de urgenta nu este despre virus (Luni, 27 aprilie 2020, 12:35)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Statis

        este despre cu totul altceva. Ca dovada ca virusul vine si pleaca fix cand vor conducatorii tarii si "epidemiologii" de serviciu. Daca vad ca lumea e suparata, gata domne relaxam, nu mai e virus. Dupa care ne ameninta ca la toamna vine iar. Pai de unde poate sti cineva cum evolueaza o pandemie, in afara cazului in care totul e regie ?
  • +9 (19 voturi)    
    Mda, n-a spus nimic din ce nu anticipam... (Duminică, 26 aprilie 2020, 22:43)

    comentatordiletant [utilizator]

    totuși e cam dur să vezi negru pe alb...
    • +8 (28 voturi)    
      Arafat va spune si unde va faceti concediul? (Luni, 27 aprilie 2020, 0:14)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      asa am ajuns in tara asta ca unu numit ARAFAT (PSD) sa ne spuna unde facem concediul?

      noi nu avem 45 de zile concediu ca el, de bugetar special ci doar 22 de zile
      • +6 (8 voturi)    
        zilele de concediu (Luni, 27 aprilie 2020, 10:13)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        sunt in functie de contractul colectiv de munca, contractul individual de munca sau muschiul conducerii, la privat ai 22 conform codului muncii, la stat intervine alt calcul in functie de virsta si vechimea in munca, sunt corporatii care dau mai mult de 22 zile de concediu, asa ca nu te vaita, si schimba angajatorul.
        • +2 (4 voturi)    
          deci ne mutam toti la stat?.. (Luni, 27 aprilie 2020, 21:33)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          Milionul care au ramas fara loc de munca in timp ce la stat nu s-a taiat nimic, unde sa-si faca vacanta?
          • -3 (3 voturi)    
            unde (Luni, 27 aprilie 2020, 21:56)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            vrei tu sa faci concediul, eu vorbeam de zilele de concediu, unii privati dau mai multe zile de concediu alti privati doar 22, ca la privat
      • +3 (5 voturi)    
        . (Luni, 27 aprilie 2020, 10:35)

        Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Boham

        Daca vrei, il poti contrazice pe Arafat. Dar chiar daca vrei, nu poti contrazice un virus.

        E mai usor sa te bati cu cineva care te intelege, decit cu un dusman care nu te poate intelege. De-aia cred ca preferam sa sarim la gitul altor oameni, in loc sa ne ocupam de principalul inamic.
        • 0 (2 voturi)    
          stii cum se numesc (Luni, 27 aprilie 2020, 20:40)

          Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

          adeptii sectei covid? covidioti
  • -6 (24 voturi)    
    Incepe sa imi placa Arafat (Duminică, 26 aprilie 2020, 22:44)

    AliKimiku [utilizator]

    Isi asuma rolul de paratraznet.
    Antenistii oricum il zeifica, criticii il injurau oricum, deci win-win!
  • +2 (22 voturi)    
    bine boss (Duminică, 26 aprilie 2020, 23:00)

    AnderT [utilizator]

    la cum coordonati nici pentru vara 2021 si 2022 nu va faceti planuri, cu tine la butoane nici in 2200 nu vom iesi !!!
    • +3 (35 voturi)    
      Arafat actioneaza corect (Duminică, 26 aprilie 2020, 23:31)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Asta e situatia. Nimanui nu-i convine. Crezi ca mie imi place sa-mi schimb toate planurile, sa stau departe de parinti, sa renunti la vacante deja achitate? Nu avem ce face! Pana in 2022-2023 asa va fi. Si atentie nu-i exclus ca de acum incolo sa avem parte de foarte multe epidemii si pandemii. Asta va fi secolul XXI. Italia a decis ca scolile vor fi inchise pana in septembrie si daca situatia o cere nici nu se va incepe noul an scolar. Parintii sa stea cu copiii si sa-i educe, oricum in ultima perioada nu prea s-au implicat in educatia copiilor. Acum au timp si nu au scuze.
      • -2 (28 voturi)    
        Nu decide Arafat pt mine, poate pt astia ca tine (Luni, 27 aprilie 2020, 0:15)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Eu imi fac planurile in functie cu ...ce vreau eu, nu in functie de Arafat

        nu ma intereseaza elucubratiile lui Arafat, el e POLITICIAN si vrea sa aiba functii in Romania de aia se baga in seama cu forta
        • 0 (10 voturi)    
          cind (Luni, 27 aprilie 2020, 10:15)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          o sa iei carcalacu s-ar putea sa decida pentru tine daca iti da ventilator sau "papucii"
        • +1 (3 voturi)    
          tu daca stai singur in padure (Luni, 27 aprilie 2020, 14:05)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          poti sa decizi pentru tine. Da daca stai linga mine si nu ai toate tiglele pe casa, ca sa nu fiu eu cel mort, il trimit pe Arafat la tine urgent.. si te vedem cu ochiul umflat ca pe spartacus, laudaros..
        • +1 (3 voturi)    
          pai hai, ia-ti bilet pentru iunie in Grecia (Luni, 27 aprilie 2020, 16:06)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Boham

          Sau Tailanda, sau unde vrei ca nu iti face Arafat programul.
          Sa ne lamurim, personal cred ca Arafat si-a depasit nivelul de competenta dar de data asta are dreptate. Pana la urma nu obliga pe nimeni sa stea acasa ci spune ceva de bun simt si anume sa nu ne facem planuri prea devreme.
      • -14 (16 voturi)    
        exclus (Luni, 27 aprilie 2020, 0:38)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        daca e lichidata globalizarea, cu circulatia si turismul de masa, nu vor mai fi pandemii; sa stea fiecare la ma-sa acasa, nu sa bantuie prin lume
        • 0 (2 voturi)    
          . (Luni, 27 aprilie 2020, 10:39)

          Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Din pacate trebuie sa recunosc: probabil acolo a fost una din greselile pe care le-am facut, prea mult turism pina la capatul Pamintului, prea mult zburat cu avionul. Lumea e mare si frumoasa, dar nu pare sanatos sa umblam de colo-colo. Cel putin cu posibilitatile medicinei de azi.
        • 0 (2 voturi)    
          Da tovarsu Securila (Luni, 27 aprilie 2020, 16:07)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Sa iesim din tara doar cu bilet de voie de la Secu, nu s aumblam de capu nostu prin lume.
      • +6 (14 voturi)    
        Bugetar? Copii ai? (Luni, 27 aprilie 2020, 1:27)

        Saturn [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Esti bugetar? Lucrezi in invatamant si iti place sa fr*** menta pe salariu intreg, in timp ce angajatii la privat fie sunt in somaj, fie muncesc 14 ore pe zi si acum trebuie sa inlocuiasca 10 frecatori de menta incompetenti si sponsorizati din impozitele platite de ei? Ai incercat sa inveti tu toate materiile, pentru ca apoi sa incerci sa afli daca esti in stare sa le si predai? Dar cand erai in scoala ai excelat la toate, ca sa poti acum sa inlocuiesti toti profesorii?
        • 0 (0 voturi)    
          Da...exact. (Marţi, 28 aprilie 2020, 3:13)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Saturn

          Am excelat la multe materii si acum le predau copiilor mei acasa. Si a fost ceva benefic. Ai mei sunt relaxati si stiu mai mult decat inainte de epidemie.Macar am timp pt ei si nu-mi expun copiii. Daca iti place sa fii bugetar, fa ceva in acest sens. Daca esti capabil , dai concurs si ajungi bugetar.
  • +5 (25 voturi)    
    E f bine... (Duminică, 26 aprilie 2020, 23:53)

    spirache [utilizator]

    Nu pot alții la case mai mari sa controleze cu precizie răspândirea și ne găsim noi, ăștia cu gleznutze goale și par gelat sa criticam pe Arafat. Nu crăpăm daca nu mergem într-un concediu. Bine că nu e război, că nu suntem deportați prin minele și pădurile siberiene, că nu sunt radiații nucleare. Poate incercarea asta ne mai scoate pitziponceala din cap.
  • +15 (25 voturi)    
    Bucuresti (Luni, 27 aprilie 2020, 0:00)

    Mihail. [utilizator]

    Dupa 15 mai, cocalarii vor putea urla, injura si bea de la miezul noptii pana dimineata, in parculetele dintre blocuri?
    • -10 (18 voturi)    
      desigur (Luni, 27 aprilie 2020, 0:40)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      doar e libertate, nu? cui nu-i place, sa mearga in Corea, Cuba, China, Venezuela etc, parca asta era replica standard a hastagistilor neoliberali, nu-i asa?
    • +4 (4 voturi)    
      si (Luni, 27 aprilie 2020, 10:17)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      motociclete masini cu tobele sparte, concursuri auto, si "caprioare" pe marginea drumului.
    • +1 (1 vot)    
      stii vreo lege care permite asta? (Luni, 27 aprilie 2020, 16:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Poti sa ne-o desenezi si noua?
      Nu de alta dar eu stiu mai multe care zic ca nu. Si ca depinde doar de aia care sunt deranjati daca suna la 112 sau nu.
  • +10 (12 voturi)    
    Vara asta punem porcii pe gratar (Luni, 27 aprilie 2020, 0:40)

    lebron [utilizator]

    Pensii speciale, procese amanate de ani intregi, fii si fiice care traiesc fara griji, puscarie facuta in graba, averi neconfiscate. E cam momentul sa tragem linie.
  • +6 (6 voturi)    
    Ar putea totuși să își faca (Luni, 27 aprilie 2020, 3:11)

    Captain Obvious [utilizator]

    Rezervare, plata in avans care dispune de cash. Nu putem îngropa o industrie așa ușor. Poate rezervarea se poate amâna dar și cei din turism au nevoie de bani.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 aprilie 2020, 7:09)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      Risc dublu (Luni, 27 aprilie 2020, 10:42)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui

      O data ca poti duce tu virusul, apoi il poti lua de acolo. Oricum ar fi, e un risc care nu poate fi estimat cu niste luni in urma.
  • 0 (2 voturi)    
    de unde atata? (Luni, 27 aprilie 2020, 10:20)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    care bre ca baietii deja au pus sezlongurile. Cum sa piarda ei ditamai sezonul? Si baietii cu bani unde-si mai sparg milioanele si pitzi care au somat sa nu mai aiba bani de coafor si gentute? N-ai sa vezi.
  • +3 (3 voturi)    
    sunt deja rezervate (Luni, 27 aprilie 2020, 12:20)

    jescu [utilizator]

    Populatia a platit deja cateva sute de milioane de euro la agentii sau direct la hoteluril din tara si mai ales in strainatate(Grecia,Bulgaria). Cine recupereaza miliardele de euro ale populatiei deja platite pentru vacante ? Ministerul de externe pentru vacantele externe ?
  • -1 (3 voturi)    
    incetare stare urgenta si vacanta (Luni, 27 aprilie 2020, 14:15)

    myrella [utilizator]

    Nu credeti ca ne-am saturat de gogosile voastre? De cifrele pe care nimeni nu are cum sa le verifice?
    Virusi au mai fost si au sa mai fie.
    Incetati o data cu maipularile astea. Sau nu aveti unda verde de afara?
    Vrem sa traim normal.
  • 0 (2 voturi)    
    Dom doctor, (Luni, 27 aprilie 2020, 17:08)

    John M. [utilizator]

    nu te pune cu romanii ca pierzi. Astia evadeaza si de la Guantanamo !!!