60 de milioane de euro va pierde Cluj-Napoca, dacă festivalurile din oraș vor fi anulate în 2020

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 aprilie 2020, 19:28 Actualitate | Coronavirus


Untold
Foto: Facebook
Cluj-Napoca va pierde circa 60 de milioane de euro, dacă festivalurile programate să aibă loc în această vară vor fi anulate din cauza epidemiei de coronavirus. Primarul orașului, Emil Boc, spune că este puțin probabil ca evenimente de mare amploare să mai aibă loc.

Anul trecut, festival UNTOLD a adus orașului Cluj-Napoca un profit de peste 45 de milioane de euro în doar patru zile. La acești bani se adaugă alte 10 milioane de euro câștigate în urma Electric Castle și 7,8 milioane de euro în urma TIFF. Aceşti bani se adună an de an în urma fondurilor investite de festivaluri în economia locală pentru organizare, dar şi din banii cheltuiţi de participanţi.

Anul acesta, din cauza epidemiei de CIVID-19, TIFF, cel mai mare festival de film din țară, a fost amânat.

"A fost amânat TIFF-ul, iar pentru celelalte evenimente mari se aşteaptă 15 mai. E adevărat, este puţin probabil ca evenimente de mare amploare să mai aibă loc având în vedere restricţiile anunţate şi prognozate, dar pe de altă parte se pot găsi modalităţi diferite și diverse de organizare şi a acestor evenimente”, a declarat primarul Emil Boc, potrivit Mediafax.

Dacă organizatorii vor fi obligaţi să anuleze festivalurile, sectorul cultural trebuie sprijinit printr-o strategie guvernamentală, crede edilul. "În acest moment lucrăm împreună cu industria de evenimente din Cluj şi din România de a pregăti un cadru legal pentru sprijinirea acesteia, pentru că oferă foarte multe locuri de muncă, ea nu trebuie să dispară, să fie pusă la pământ. E un sector important al vieţii noastre şi nu trebuie considerat o Cenuşăreasă”, a mai spus Emil Boc.

Între timp, organizatorii festivalurilor speră ca restricțiile să fie ridicate și continuă pregătirile.

"În acest moment, festivalurile UNTOLD şi NEVERSEA nu sunt anulate. Facem tot ceea ce depinde de noi pentru a spera că şi în acest an vom reuşi să aducem bucuria festivalurilor în cele mai bune şi în cele mai sigure condiţii”, a declarat Edy Chereji, director de comunicare UNTOLD şi NEVERSEA.

Speranţe au şi participanţii. Nicio rezervare nu a fost anulată, însă unii se asigură că îşi vor primi banii înapoi dacă festivalurile nu se vor mai organiza. "Am avut întrebări despre posibilitatea de a anula, am avut întrebări despre posibilitatea de a returna un eventual avans de la cei care au plătit, totuşi nimeni nu a zis până acum sută la sută că anulează rezervarea”, a spus Gabriel Mărcuş, directorul unui hotel din oraș.

Sute de mii de oameni din ţară, dar şi din străinătate şi-au cumpărat deja bilete pentru festivalurile din România care sunt programate în această vară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3080 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 26 aprilie 2020, 19:36)

    cartograful [utilizator]

    Asta e cu genul asta de economie bazata pe diverstisment si servicii, cand merge se fac bani frumosi, cand nu, nu. Putem sa trecem un an fara festivaluri. Ar fi pacat sa se aleaga praful de toate eforturile cu carantina.
  • -1 (7 voturi)    
    ghinion! (Duminică, 26 aprilie 2020, 19:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    tefelistii #stauacasa. Se pot insa #spalapemaini
    • -2 (4 voturi)    
      antenistii #sespalapedinti? (Duminică, 26 aprilie 2020, 21:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dupa ce ventileaza rahatul? E o intrebare retorica si include si postacii psdisti.
    • 0 (2 voturi)    
      god (Duminică, 26 aprilie 2020, 23:54)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ce suflet trist, cel mai NF umanoid din romania
  • -2 (8 voturi)    
    pai (Duminică, 26 aprilie 2020, 19:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    organizatorii reali ai untold si neversea sunt oameni de afaceri pedelisti prin odraselele lor, actual penelisti.pedelistii nu stiu sa piarda fiindca ei nu au pierdut niciodata in mod real, au sarit peneleii sa-si salveze fratii si cu ajutorul imprumutatilor la p$d s-au mentinut mufati la conducta de stat. de aia nici nu misca nimeni la PNL sa anuleze aceste festivaluri prin interzicerea indirecta a manifestarilor de zeci de mii de persoane pana la data de x. daca totusi nu vor avea loc pregatesc pe usa din dos o infuzie de capital de la buget pentru prieteni. doar ca pnl are cam multi prieteni si bugetul e din ce in ce mai mic pentru toata lumea care trage de ei...
    • -2 (2 voturi)    
      Dovezi sau doar punem rahat pe clanta? (Duminică, 26 aprilie 2020, 21:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Prin anularea festivalurilor "difuzia" de la buget ar fi cam de 12 mil eur doar daca ne gandim la TVA. Cu restul taxelor e mult mai mare.
      Dar comunistii vopsiti se gandesc numai la "infuzii" mai exact cum ar cheltui banii nu la cati bani se pierd.
  • +1 (5 voturi)    
    /// (Duminică, 26 aprilie 2020, 21:31)

    GemstonePig [utilizator]

    6000 de blocuri neurinate si borate la 4-5 dimineata.
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 26 aprilie 2020, 22:08)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Daca ar fi 60 milioane euro net cheltuiti doar de straini in tara ar fi o treaba. Asa is niste bani care se invart tot in tara, aruncati pe nimicuri.
    • -2 (2 voturi)    
      Banii trebuie sa circule (Luni, 27 aprilie 2020, 1:10)

      ValPop1 [anonim] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Astia 60 de milioane de euro pun economia in miscare. Asta inseamna locuri de munca si impozite platite.
      Si oricum, din suma asta probabil 20-25 de milioane sunt chiar bani de la straini. Anul trecut la Untold au fost cam 30% dintre spectatori veniti din strainatate.
      La un numar de 30.000 de straini, care platesc 500 - 600 de Euro pe mancare, cazare, si alte servicii, deja ne apropiem de suma.
      TIFF tine 10 zile, - asta inseamna multa cazare, multa mancare, chiar daca numarul spectatorilor e mult mai mic.
      • +2 (2 voturi)    
        Boilere sau avioane (Luni, 27 aprilie 2020, 7:59)

        HoreaNicola Ursu [anonim] i-a raspuns lui ValPop1

        Sa vezi tu cum o sa circule banii daca 30.000 de oameni se vor imbolnavi la un festival !
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca Boc intra in panica! (Duminică, 26 aprilie 2020, 23:59)

    Urzitoru [utilizator]

    Asta era singurul sau truc! Sa faca spectacol!
    Macar tinerii aceia o sa isi cheltuie banii pe ceva mai folositor... orice e mai folositor de cat untold!
    Si tinerii care stau deja in chirie in Cluj-Napoca vor fi avantajati, pt ca nu vor mai fi dati afara din chirie pt cele 4 zile, de catre "gazdele" lacome!
  • +1 (1 vot)    
    Ce, n-am dreptate? (Luni, 27 aprilie 2020, 1:50)

    Urzitoru [utilizator]

    Boc transpira noaptea pana in august! :D
    Asta era singurul sau truc! Sa faca spectacol!
    Macar tinerii aceia o sa isi cheltuie banii pe ceva mai folositor... orice e mai folositor de cat untold!
    Si tinerii care stau deja in chirie in Cluj-Napoca vor fi avantajati, pt ca nu vor mai fi dati afara din chirie pt cele 4 zile, de catre "gazdele" lacome!