Raed Arafat: Înțelegeți că nu a început relaxarea/ Riscăm să primim o lovitură de boomerang, ca virusul să revină în forță

de Mona Hera     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:06 Actualitate | Coronavirus


Arafat
Foto: Digi24.ro
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a lansat sâmbătă un nou avertisment, după ce au apărut semnale că românii au început deja "relaxarea" normelor de protecție în fața virusului. "Până pe 15 mai nu se relaxează nimic, iar dacă acum nu respectăm restricțiile, efectele pot fi dramatice", a afirmat Arafat, la Realitatea Plus.

"Mesajul e clar: până pe 15 mai nu relaxăm nimc. Impresia unora că gata, am început relaxarea, poate avea efecte extrem de grave. Trebuie să înțelegem că nu ne permitem luxul de a reveni la ce a fost înainte și nici după introducerea măsurilor de relaxare graduală nu vom reveni complet la ceea ce era înainte. Trebuie să conviețuim cu virusul și asta va mai dura", a afirmat Raed Arafat.

Secretarul de stat a afirmat că în acest moment responsabilitatea populației este la fel de mare ca aceea a autorităților.

"Dacă populația nu-și joacă rolul corect, situația se va agrava. Dacă nu respectăm regulile impuse, riscul de revenire este extrem. Oricum noi ne așteptăm la un nou val în toamnă, dar dacă nu respectăm regulile și ne purtăm imprudent, e posbil ca acesta să vină mai devreme. Riscăm să primim o lovitură de boomerang, ca virusul să revină în forță", a adăugat Arafat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5834 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    Marele risc este să se vadă prăpădul din spitale! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:13)

    prec [utilizator]

    Ăsta-i marele risc, nu febra asta. De aia sunt disperați să ne țină în case, nu de altceva. Asta este doar o gripă ca orice gripă. Și nu vor să riște ca să vadă prostimea în ce hal au ajuns spitalele.
    • +6 (16 voturi)    
      Pai atunci... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:55)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ...hai si matale si angajeaza-te ca brancardier intr-un spital COVID daca e o gripa ca orice gripa.Vei avea astfel ocazia si sa vezi din interior prapadul din spitale,care vezi-doamne acum iti e interzis.
      • -5 (9 voturi)    
        Funcționale, recitește ce-am scris. (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 19:56)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Sau roagă un prieten să-ți explice.
    • +6 (10 voturi)    
      Intr-un fel, ai dreptate (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dar asta nu e o gripa ca orice gripa, e una pentru care nu exista vaccin sau tratament. Cine risca, poate pierde tot... adica inclusiv viata...

      La ce spitate avem, eu nu vreau sa risc nimic...
      • -5 (9 voturi)    
        Ba am dreptate 100% (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 19:55)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Recitește ce-am scris.
    • +4 (12 voturi)    
      ?? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:51)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Si nemtii/italienii/spaniolii tot de-aia au avut lockdown?
    • +4 (12 voturi)    
      ca orice gripa pe naiba (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:56)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Cand in diverse localitati din Italia ai deja peste 1% din populatie decedata de la COVID, cum naiba sa spui asa ceva?

      De exemplu Nembro, o comuna cu 11000 de locuitori, depasise deja 1% din populatie decedata la sfarsitul lui Martie.

      Cand sunt cozi la crematorii si la cimitire, nu ti-e rusine sa bati campii cu "e doar o gripa ca orice gripa"?
      • -6 (8 voturi)    
        Și e mult? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 19:53)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Ce vârstă au ăia? DA, ESTE O GRIPĂ, CHIAR MAI UȘOARĂ CA PRECEDENTELE.
        • 0 (6 voturi)    
          e mult (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 21:59)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Cum naiba sa fie mai usoara, cand omoara de 5-10 ori mai multi oameni decat gripa obisnuita si se raspandeste mult mai usor?

          Legat de varsta, decesele in Italia sunt: cam 1% intre 40 si 50 de ani, 3% intre 50 si 60 de ani, 8% intre 60 si 70 de ani, 27% intre 70 si 80 de ani, 42% intre 80 si 90 de ani, si 19% peste 90 de ani.

          In alta ordine de idei, se estimeaza ca celor decedati le-a scurtat viata in medie cu vreo 10 ani. Deci, daca infecteza toata populatia, cam 1% din populatie va muri in medie cu 10 ani mai devreme.

          Intr-un an, in mod normal, cam 1% din populatie moare. Deci daca ai cate un COVID de genul asta in fiecare an, de acum inainte, si il lasi sa infecteze toata populatia, o sa scada speranta de viata a populatiei cu vreo 10 ani.

          Deci, ce zici, ti se pare ok sa traiesti cu vreo 10 ani mai putin? Ti se mai pare usoara "gripa" asta?
  • +1 (9 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:40)

    GemstonePig [utilizator]

    Hai domnu Calafat iesi pe sticla si spune rog ,somez, cer tuturor partidelor parlamentare sa voteze legea vaccinarii .
  • +3 (9 voturi)    
    Arafatul noul Pimen se crede el insusi OMSul ? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:44)

    Plagarus [utilizator]

    Lasa-i tovarase sa comunice pe ce-i calificati,tu ocupate de cele nenumaratele tale functii si sinecurile matale pe persoana fizica -fundatia SMURD.
    • +1 (7 voturi)    
      Ba mai mult, (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 17:36)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      daca tot esti sef pe comunicare strategica spune si ceva despre strategia de preventie si interventie in viitorul atac pandemic; oricum noi stim ca va veni; nu te mai strofoca sa ne anunti despre bumerang. In epidimiologie esti varza.Spune-ne ceva despre ce strategie a la DSUi; sau astepti ca la urgenta sa mai dai niste contractre DSU/ONAC - nu la Giurgiu ci la Punta lui Pimen.
  • +1 (5 voturi)    
    asa este (Duminică, 26 aprilie 2020, 2:17)

    csan [utilizator]

    am fost vineri in orasul Ramnicu Valcea oras langa care locuiesc pentru cumparaturi ( de mancare) Orasul era un furnicar. Aglomeratie pe strazi , aglomeratie in piete, aglomearatie in magazine, aglomeratie la apa sfintita la biserici. Nu am vazut un singur loc in care sa spun aici sunt in singurata. Nu se purtau masti, nu se pastra distanta . Nu am vazut picior de politist sau jandarm nici in oras nici la intrarile in oras. Am ajuns la concluzia ca cei care am respectat legea in aceasta perioada am fost niste fraieri. Sa nu va mai spun ca in satul in care locuiesc , Budesti pe numele lui,petrecerile se tin lant. Urala manelele pe toate stazile si curtile sunt pline cu petrecareti, daca tot ii plateste statul sa stea acasa macar sa petreaca. Politia nu are rost sa o anunuti ca petrec si politisti altfel nu-mi explic de ce trece masina cu politisti, vad grupurile din curti , fiind de la politia locala stiu ca nu sunt numai membri ai familiei care locueste acolo, aud muzica si nu fac nimic. Daca vor aparea mai multe cazuri in urmatoarea perioada numai politia si jandarmeria sunt de vina. Nu-si fac nici pe departe datoria.
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 26 aprilie 2020, 14:08)

    [anonim]