OMS: Nu există nicio dovadă că nu poți face Covid-19 de două ori / ”Pașapoartele de imunitate” ar putea crește riscul răspândirii coronavirusului

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 14:59 Actualitate | Coronavirus


Pandemie coronavirus
Foto: Dan Callister / Shutterstock Editorial / Profimedia
Organizația Mondială a Sănătății a spus sâmbătă că nu există în acest moment ”nicio dovadă” că oamenii care s-au recuperat după ce au fost bolnavi de Covid-19 - și au anticorpi - sunt protejați și nu se vor infecta pentru a doua oară cu coronavirus, relatează The Guardian.

Agenția a avertizat împotriva emiterii ”pașapoartelor de imunitate” sau de ”certificate fără risc” persoanelor care au fost infectate, spunând că practica ar putea în realitate să crească riscul răspândirii.

De asemenea, OMS a avertizat că acuratețea și fiabilitatea testelor pentru anticorpi la coronavirus nu sunt sigure.

”Testele imprecise de imunodiagnosticare ar putea să catalogheze în mod fals persoane în două moduri. Primul este că ar putea eticheta în mod fals oamenii care au fost infectați drept negativi, iar al doilea este că oamenii care nu au fost infectați sunt fals etichetați ca pozitivi. Ambele erori au consecințe grave și vor afecta eforturile de control”, a spus agenția ONU.

Chile a spus săptămâna trecută că va începe să emită ”pașapoarte de sănătate oamenilor considerați ca fiind vindecați de boală, iar aceștia vor putea relua munca.

Cu toate acestea, OMS a spus că ”în acest moment al pandemiei, nu există dovezi suficiente cu privire la eficiența anticorpilor pentru a garanta acuratețea unui pașaport de imunitate sau al unui ”certificat fără risc”.

Oamenii vor presupune că sunt imuni la o a doua infecție și ar putea igonara sfaturile autorităților de sănătate publică, potrivit OMS.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8341 vizualizari

  • +1 (25 voturi)    
    Un alt panseu marca OMS (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:06)

    Luk [utilizator]

    Exact ce te-ai astepta de la o organizatie de tipul asta in timpul unei pandemii.
    Sper sa le adune intr-un volum si sa vanda toata editia in China.
    • +1 (17 voturi)    
      De o luna incoace OMS -ul ne tot spune (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ce nu stie sigur.
      Dar la inceputul pandemiei era foarte sigur rapoartele chinezilor.
    • 0 (10 voturi)    
      Patronilor OMS le teama (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 18:17)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ca economia mondiala se trezeste prea repede si le strica profiturile uriase.
      Aceasta caricatura impreuna cu intreg ONU ar trebui sa fie desfiintate.
      • +1 (1 vot)    
        Problema nu-i doar economia (Duminică, 26 aprilie 2020, 15:37)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        Problema e si ca atunci cand politica interna o sa revina la normal, o sa reinceapa preocuparile pentru politica externa si China e de partea gresita a oricarei politici externe din US sau US.

        Cineva trebuie sa dea explicatii si n-are chef acum, mai intai sa mai unga pe ici-colo, sa mai trimita niste masti de doi bani si sa mai vanda ceva inainte sa stea Trump cu Merkel la masa si sa ajunga la concluzia ca e destul cat au depins de China.
  • +4 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:33)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    Anticorpii produsi de vaccin sunt mai smecheri (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:01)

    realnews [utilizator]

    OMS trebuia sa mentioneze ceva important.
    Asa cum poti face iar covid, desi ai anticorpi naturali dezvoltati de la prima tura, poti face covid din nou si dupa ce ai facut vaccinul anti-covid! Este logic!
    A uitat si sa spuna ca deci trebuie facut rapel la vaccinul anticovid din trei in trei luni, pana ne vine mintea la cap si intelegem cine este de fapt in spatele acestei "pandemii"!
    • 0 (0 voturi)    
      "fake news" rusesc (Duminică, 26 aprilie 2020, 17:56)

      Razvan_Voica [utilizator] i-a raspuns lui realnews

      Oamenii simpli au nevoie de explicatii simple, nu-i asa?

      Macar te platesc bine rusii de la Sputnik?
  • +3 (13 voturi)    
    Cum poti dovedi un fapt negativ? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:07)

    MVM [utilizator]

    OMS isi bate joc sau sunt extrem de incompetenti.
    Cum poti dovedi ceva negativ - ca nu exista imunizare?
    Afirmatia in sine este un nonsens medical - sistemul imunitar invata de la orice germen care intra in organism, chiar daca uneori poate sa nu invete in detaliu.
    Singura explicatie este ca dl sef al OMS are misiunea sa mentina starea de panica, care incepe sa se disipeze, in folosul unei singure tari: China, cea care l-a sustinut pe domnul respectiv acolo.
    Dezgustător.
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent comentariul dumneavoastra! (Duminică, 26 aprilie 2020, 10:09)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      .
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:19)

    cartograful [utilizator]

    ca sa fie bine, sa nu fie rau. Sa le explice careva la incompentii aia de la OMS ca lumea, de fapt Lumea, are nevoie de solutii in primul rand. S-a nimerit sa ajunga sa faca asta unul ca Trump pt ca ailalti is mai tampiti ca el :( In 1-2 luni n-o sa mai asculte nimeni de masurile de carantina oricum, si nu ma refer doar la Romania. Cateodata mi se pare ca tot ce incearca OMS e sa adanceasca actuala criza.
  • +2 (14 voturi)    
    nu exista nicio dovada... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:24)

    bmarius69 [utilizator]

    ...ca OMS nu-s lacheii Chinei si nu vor sa ne faca sa asteptm cuminti in case vaccinul de la Xi Jin Ping Pong
  • +12 (12 voturi)    
    Vestea buna e (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:51)

    ipolitic [utilizator]

    ca numai care raman in viata pot lua de doua ori.
  • +1 (5 voturi)    
    A se citi (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 17:18)

    John_Re [utilizator]

    chiar daca organismul desvolta anticorpi la Covid acestia nu sunt suficienti de puternici sa previna o alta infectie. cel mai bun exemplu este HIV.

    nu numai OMS spune asta.
    • 0 (2 voturi)    
      te-ai gandit mult la comparatia cu HIV? (Duminică, 26 aprilie 2020, 12:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Adica cu un virus dintr-o familie total diferita?
      De ce nu comparam cu virusurile care dau o raceala normala.
      • -1 (1 vot)    
        pentru ca (Duminică, 26 aprilie 2020, 15:15)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        coronavirus nu este fllu.

        sunt multe diferente. pentru o lectura aprofundata recomand dr Trump(US) si dr Johnson(UK).
  • +3 (9 voturi)    
    apa de ploaie..vaccinul mult asteptat! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 17:25)

    mike123 [utilizator]

    Daca persoane care au facut CORONA (pe bune, verificat!) s-au re-imbolnavit inseamna ca un potential vaccin va fi apa de ploaie si nu va functina!
    Ideea de baza la un vaccin este sa sa-ti introduca in corp un virus mai usor (light) ca sa-ti creasca imunitatea naturala a organismului!
    Daca nu au capatat imunitate de la virusul original si s-au re-infectat a doua oara...nici in vaccin nu va functiona! Simplu!
  • 0 (8 voturi)    
    apa de ploaie..vaccinul mult asteptat! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 17:25)

    mike123 [utilizator]

    Daca persoane care au facut CORONA (pe bune, verificat!) s-au re-imbolnavit inseamna ca un potential vaccin va fi apa de ploaie si nu va functina!
    Ideea de baza la un vaccin este sa sa-ti introduca in corp un virus mai usor (light) ca sa-ti creasca imunitatea naturala a organismului!
    Daca nu au capatat imunitate de la virusul original si s-au re-infectat a doua oara...nici in vaccin nu va functiona! Simplu!
  • 0 (8 voturi)    
    OMS & Bill Gates, Love... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 18:38)

    Namaste! [utilizator]

    Castigatorul este...Gates, Big Pharma...
    Intre timp Canada, Québec a pus capat auto-izolarii, gata! :-)
    • 0 (2 voturi)    
      pe langa teoria conspiratiei (Duminică, 26 aprilie 2020, 12:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      Unde ai vazut ca Quebecul a pus capat auto-izolarii?
      Ai vreo sursa? Eu din ce am citit doar au spus ca vro veni cu un plan saptamana viitoare pentru redeschiderea partiala a scolilor si a micilor afaceri.
      Deci cam ca la noi.
      • 0 (0 voturi)    
        probabil locuieste acolo (Duminică, 26 aprilie 2020, 15:15)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        .