România a trimis în Italia 90.000 de măști de protecție din rezerva strategică a UE găzduită de țara noastră

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 12:08 Actualitate | Coronavirus


Transport de masti medicale din Romania pentru Italia
Foto: Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta
O aeronavă C-27 J Spartan a Forțelor Aeriene Române a decolat sâmbătă dimineață de la Baza 90 Aeriană Otopeni, cu destinația Milano, pentru transportul în Italia a 90.000 de măști de protecție tip FFP 2 din rezerva strategică a Uniunii Europene găzduită de țara noastră. La întoarcere, aeronava va aduce în țară echipa de medici și asistenți care au lucrat ca voluntari în spitale din Italia.

Departamentul pentru Situații de urgență a anunțat că aceste materiale sunt parte din rezerva de contramăsuri medicale pentru epidemia de COVID-19, constituită în România, achiziționate de către țara noastră pe baza unui grant în valoare de 10 milioane de euro semnat de DSU/IGSU cu Comisia Europeană prin Direcția Generală Protecție Civilă și Operațiuni Umanitare Europene– DGECHO.

La întoarcere, aeronava va aduce în țară echipa de medici și asistenți care a participat în Italia, în perioada 07 – 24 aprilie, la misiunile destinate salvării persoanelor afectate de noul tip de coronavirus, alături de personalul medical italian. Echipa de medici și asistenți români a fost însoțită în această misiune de un reprezentant al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, în calitate de ofițer de legătură, având misiunea de a facilita, împreună cu autoritățile din peninsulă, integrarea echipei românești în sistemul medical italian, mai spune DSU.




Comisia Europeană prin Direcţia Generală Protecţie Civilă şi Operaţiuni Umanitare Europene– DGECHO, a trimis Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă o invitatie pentru a constitui în România o rezervă rescEU de contramăsuri medicale pentru epidemia de COVID-19.

Astfel, Comisia a propus alocarea unui grant direct în valoare de până la 10 milioane de euro pentru constituirea unei rezerve inițiale de contramăsuri medicale, care vor consta în primă fază în măști de protecție individuală și ventilatoare medicale pentru terapie intensivă. Acestea urmează a fi achiziționate de autoritățile române în regim de urgență, în funcție de ofertele disponibile pe piața internațională și depozitate prin grija Inspectoratului General pentru Situații de Urgență în depozitele proprii. Grantul alocat va acoperi costurile de achiziție de echipament medical, costuri de întreținere, inclusiv costuri de reparație, costuri de asigurare, costuri de personal, inclusiv de instruire a personalului la nevoie, costuri de depozitare, costurile de transport și livrare a produselor de la depozit la beneficiari.

Aceste stocuri, constituite cu sprijinul DGECHO și aflate în gestiunea IGSU vor fi puse la dispoziția statelor membre (inclusiv România) și partenere ale Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii, în baza unei solicitări, în caz de amenințare gravă la adresa sănătății. În funcție de nevoile identificate, Centrul de Coordonare a Răspunsului la Urgență al Comisiei Europene urmează să decidă (în contextul unor activări concomitente de către mai multe state) unde vor fi folosite echipamentele din rezerva rescEU de contramăsuri medicale pentru epidemia de COVID-19, context în care IGSU va proceda la pregătirea și inițierea măsurilor necesare asigurării transportului către statul afectat.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2008 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    "Solidaritate" europeana ! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 12:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Arahat nu le-a trimis si niscaiva paturi militare si conserve de ciolan cu fasole ? :)))
  • -12 (16 voturi)    
    si noi importam prostii chinezesti (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 13:03)

    mbembe [utilizator]

    si o luna am stat fara masti... cu rezerve strategice...
    scarbe strategice sunteti!
    • +4 (4 voturi)    
      Ai citit articolul? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Ca nu mi se pare...
  • -9 (15 voturi)    
    Pai noi avem suficiente (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 13:50)

    mihaipricop [utilizator]

    in tara ca sa exportam la altii ? Toate tarile din europa si-au suspendat exporturile de masti si echipamente de protectie.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu Romania a trimis mastile.. (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 14:51)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Romania doar le gazduia temporar (scrie si in titlu) si a facut oficiul de a le duce in Italia, cu o cursa care oricum trebuia sa aduca niste oameni acasa.
    • +10 (12 voturi)    
      Nu sunt ale noastre! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:00)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      E rezerva UE, și UE decide unde merg.
      Vrei ca, într-un specific rromânesc, să furăm din ele?
      • -5 (7 voturi)    
        Care rezerve ? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:18)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        ca n-are nimeni rezerve in lume, pe aeroporturile din china se bat marile puteri pe masti, noi ca deobicei dam ca prostii la altii,am fost singurii din ue care am trimis doctori in italia, de parca am avea prea multi doctori in tara.
    • +7 (9 voturi)    
      Or fi la noi in tara... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:19)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Dar este rezerva UE, nu a Romaniei. Era gazduita la noi. Ultima oara cand am verificat am auzit zvonuri ca Ro e in UE. Si prin coincidenta si Italia. Suna a conspiratie, nu?

      Zgarcenia romanului este pretutindeni. Mai bine sa moara capra vecinului decat sa ne batem noi capul, corect? Corect...

      Cu asa o mentalitate, daca aveam mai multi ca tine nu numai ca nu intram in UE, dar mai ramaneam si in Evul Mediu.
  • -8 (14 voturi)    
    Pai noi avem suficiente (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 13:50)

    mihaipricop [utilizator]

    in tara ca sa exportam la altii ? Toate tarile din europa si-au suspendat exporturile de masti si echipamente de protectie.
    • +3 (5 voturi)    
      Taci și ascultă. (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Ce nu pricepi.Măștile,inclusiv ale noastre sau cumpărat cu bani de la UE și au fost aduse în România când sau adus și ale noastre.Acum are un avion drum spre Italia să aducă de acolo niște medici care sau specializat în tratarea COVID.Dacă în pandemia asta eram numai noi,fără UE,era vai de noi.Nu bani,nu producție internă,nu relații.Toți au probleme,dar se ajută între ei,ăsta-i rostul UE și se rezolvă problemele.
  • -1 (5 voturi)    
    alta e misiunea (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:59)

    oldman_boy [utilizator]

    90.000 de masti inseamna 1800 de cutii de cate 50buc
    Adica echivalentul a 2 paleti de un metru cub, cat un frigider mai mare.
    Pana mea, alta e misiunea: sa aduca personal medical din Italia.
    • 0 (0 voturi)    
      Dacă ai pene! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 20:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Încerc să ghicesc ce pasăre ești.
  • 0 (0 voturi)    
    Europa a trimis masti in Italia (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 20:47)

    Gojifruit [utilizator]

    De la depozitul european din Romania.