VIDEO Donald Trump, acuzat de iresponsabilitate, după ce s-a întrebat dacă injectarea cu dezinfectant sau proiectarea de lumină în corpul pacienților ar putea ucide coronavirusul

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2020, 14:33 Actualitate | Coronavirus


Donald Trump
Foto: Flickr
O "injecție" cu "dezinfectant" pentru a ucide coronavirusul? Declarații făcute joi de Donald Trump au consternat comunitatea științifică și numeroși specialiști l-au acuzat pe președintele american că este iresponsabil prin această sugestie "periculoasă", scie AFP.

"Văd că dezinfectantul îl omoară (coronavirusul) într-un minut. Un minut. Există o modalitate de a face așa ceva, prin injectare în interior sau ca un fel de curățire?", a declarat Trump, în cadrul unei conferințe la Casa Albă.

"Așa cum vedeți, pătrunde în plămâni și are un efect enorm, ar fi interesant de verificat. Trebuie apelat la doctori pentru asta, dar pare interesant", a continuat el.



Afirmațiile au declanșat o furtună în rândul oamenilor de știință.

"Această idee de a injecta în corp sau de înghiți vreun fel de produs de curățenie este iresponsabil și periculos", a declarat la televiziunea NBC Dr Vin Gupta, expert în sănătate publică specializat în pneumologie și terapie intensivă.

"E o metodă folosită în mod curent de oamenii care vor să se sinucidă", a adăugat el.

Pe rețelele sociale, numeroși doctori și oameni de știință au criticat și ei afirmațiile lui Trump.

"În aceeași manieră, incendierea unei persoane ar putea de asemenea fi o alternativă", a ironizat centrul francez de cercetări Marseille Immunopôle, care a subliniat că metodele sugerate de președintele american "ucid atât virusul cât și pacienții!".

"Încetați să transmiteți în direct aceste conferințe de presă legate de coronavirus. Pun vieți în pericol. Și vă rugăm, nu beți și nu vă injectați cu dezinfectant", a scris pe Twitter Walter Shaub, fost director al biroului federal însărcinat cu chestiuni etice (OGE) sub administrația democrată a lui Barack Obama.

Pe lângă dezinfectant, Donald Trump a evocat de asemenea "ultraviolete" sau "o lumină foarte puternică" care ar putea fi proiectată "în interiorul corpului" pentru a lupta cu coronavirusul.

Pe rețelele sociale, numeroși internauți s-au delectat cu reacția jenantă a Dr Deborah Birx, care face parte din celula de criză a Casei Albe privind criza coronavirusului, în timpul declarațiilor președintelui.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12145 vizualizari

  • +32 (42 voturi)    
    Hahahahha (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:36)

    JoshuaTree [utilizator]

    Deci asta dovedește încă odată dacă mai era nevoie ca banul trage la netoti și la nemernici.
    Asta e tembel și cred ca are și diploma înrămată acasa ! Hahaha
    • +22 (28 voturi)    
      la mintea unui copil de 4 ani... (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:29)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      vai vai America...ce ai ajuns.
      • +14 (18 voturi)    
        Asa este (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:28)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Pentru o putere globala, cea mai mare, cum este SUA, este importanta și imaginea externa pe care conducătorii ei o transmit. Omul acesta poate influenta cu o postare pe Twitter soarta a [sute de] milioane de oameni. Te prinde groaza!
        C'mon, USA, you can do better!
    • +20 (32 voturi)    
      Neah (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:55)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Asta a pierdut o tona de bani, 7 falimente...a mostenit de la taica-su mult mai mult decat are acuma
      • +11 (17 voturi)    
        la cite datorii... (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:31)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cardplayer

        are si la cite procese sunt pe rol , in curind nu o sa mai aiba nimic ...in afara de pensia de fost presedinte...si nu este exclus sa joace ..golf in puscarie...
    • +13 (19 voturi)    
      Americanii au un proverb: (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:09)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      Daca vrei sa vezi ce parere are Dumnezeu despre bani, uita-te cui ii da".
  • +26 (36 voturi)    
    Cu dezinfectant (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:43)

    Martinezu [utilizator]

    nu ma pricep. Nu stiu , poate omul are o revelatie cum a mai avut si in trecut.
    Dar clar cu lumina poate functioneaza. Si mai repede ar merge cu catva graunte de plutoniu. Iradiaza virusii si bacteriile din temelii. Practic ii prajeste.
    Problema e administrarea. Pe cale venoasa, orala sau in grup pe orase.
    Fara gluma, asta o intrece pe Dancila!
    • 0 (0 voturi)    
      Da' alcoolul Mona? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Parca au facut cativa testul in Moldova cu alcool, dar nu era marca inregistrata. Oricum, nu s-a terminat cu bine asa ca nu incercati.
  • -8 (40 voturi)    
    I'm the President and you're fake news!!! (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:43)

    Lok [utilizator]

    :))))) Inca patru ani jumatate de distractie.
    • +6 (18 voturi)    
      Poate 4 ani la puscarie (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:46)

      fanache [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      sau la azilul de nebuni. Nu-l mai alege nici dracu.
      • 0 (0 voturi)    
        ei NU (Duminică, 26 aprilie 2020, 22:05)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui fanache

        Stai sa vezi - numai ca aceasta chestie a pus cap - Astept cu marit interes sa ascultam ce va spune Curtea SUprema in 5 May.

        Enjoy your relaxation!
  • +19 (29 voturi)    
    mda (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:01)

    SoulSearcher [utilizator]

    au si ei nebunii lor... care culmea e chiar presedintele tarii :DDD

    noi il avem pe nea Cercelu` :DDD

    ma mir ca inca n-a zis "luati fratilor o gura de clor, si moare coronavirus instant"
  • -16 (30 voturi)    
    Concluzia este la sfarsit (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:01)

    Mazeta [utilizator]

    "I'm the president and you are fake news!".
  • +21 (33 voturi)    
    streinu cercel (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:12)

    Captain Obvious [utilizator]

    varianta americana
    tampitul asta daca ar da examen psihologic nu ar mai parasi azilul
    • -3 (3 voturi)    
      daca (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 13:15)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ai lua Coronavirus, cine ai vrea sa te trateze - Orban sau Cercel?
  • +21 (33 voturi)    
    America - țara tutror posibilităților. (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:13)

    comentatordiletant [utilizator]

    Poți fi un idiot ignorant, dacă știi să faci bani e suficient ca oamenii să-și lase viețile pe mâna ta...
  • +15 (31 voturi)    
    Trump (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:17)

    Emil Gheata [anonim]

    Excelenta idee. Dar primul tratat cu o doza puernica de dezinfectant direct pe creier, desigur trebuie sa fi chiar dl. Trump. Poate asa scapa de obsesia Chinei.
    • -15 (33 voturi)    
      Vrei sa spui ca China s-a comportat exemplar? (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:40)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Emil Gheata

      Sau OMS? Ce mai, cred ca au acelasi lider ambele entitati.
      • +16 (30 voturi)    
        OMS-ul (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:03)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        N-a sfătuit oamenii să-și facă injecție cu clor sau să se iradieze cu ultraviolete. Și nici n-a spus că virusul va dispărea magic peste vară.
        • 0 (10 voturi)    
          OMS (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 7:17)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          A avut o întrunire la Geneva în ianuarie de 3 zile. Au vorbit fix 4 ore de coronavirus. In rest și au mărit salariile
    • -1 (5 voturi)    
      obsesia chinei (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 9:57)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Emil Gheata

      stai ne-linistit. comunistii o sa fie trasi la raspundere
  • +27 (39 voturi)    
    Trump e invidios pe Obama (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:25)

    justin puscasu [utilizator]

    care a primit premiul Nobe pentru pace si trage tare sa ia si el Nobelul pentru medicina. Probabil ca, daca mai tine mult stresul asta, ajunge direct la balamuc.
    Partea proasta este ca sunt destui care se iau dupa el. De exemplu, domnul ministru Tataru a semnat un contract pentru producerea in tara a jdemilioane de doze de hidroxiclrochina. Ulterior s-a dovedit ca aceasta nu are nici un efect asupra virusului, dar poate omori pacientii cu probleme cardiace.
    Sper sa nu se apuce sa trateze bolnavii cu inhalatii cu clor si alcool izopropilic.
    • -15 (31 voturi)    
      vad (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      ca atit in coreea de sud cit si la noi si la altii are un efect destul de bun, cel putin in primele faze ale bolii. Medicamentul este vechi si i se cunosc foarte bine reactiile adverse. Se gaseste si la noi in farmacii sub numele de plaquenil. Asa ca nu s-a dovedit nimic din ce nu se cunostea de ani de zile. Asa ca birocratii paraziti europeni invidiosi sint liberi sa se trateze de TDS si hemoroizi politici cu supozitoare cu hidroxiclorochina.i
  • +23 (35 voturi)    
    timpit (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:29)

    drago [utilizator]

    Domnilor , acesta este presedintele tarii pe care noi am admirat-o (si pe care o mai admiram) , mirindu-ne , in acelasi timp , cum a putut sa-si aleaga un astfel de presedinte!!!
  • -26 (38 voturi)    
    Oh, editia in limba romana a Pravdei de Tamisa (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:36)

    xolv [utilizator]

    revine.
    • +18 (28 voturi)    
      ar fi bine ... (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:56)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      sa se experimenteze pe cei ca tine ceea ce propune pretinul lui kim...
    • -20 (32 voturi)    
      aici (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      se poarta cnn cea infratita la propriu cu antena trei, guardian, nytimes, washpost. Adica numai pravde, izvestii si scintei.
    • +16 (28 voturi)    
      Pentru tine (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:58)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      E fake news si cand vezi video-ul si auzi din gura lui Trump asa-i? Ce inseamna sa fi adanc bagat in cult...
  • +17 (23 voturi)    
    Dar nu poate avea pretenții de originalitate - (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:52)

    comentatordiletant [utilizator]

    cu câțiva ani în urmă, cineva m-a sfătuit să caut pentru copilul autist un medicament-minune (nu există așa ceva, stați liniștiți!, cum am stat și eu atunci), i-a zis CLORITO - probabil auzise de el pe filieră italiană sau spaniolă. Însă urechea de chimist mi-a dat un brânci să caut să văd ce e cu asta - și am aflat că în USA era un adevărat scandal, un tămăduitor vindea clorit de sodiu NaClO2), pe post de medicament de uz intern pentru copiii cu autism. Avea pe site și „testimoniale” ale unor mămici fericite....
  • +15 (29 voturi)    
    Un mare fake! (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:22)

    UpNext [utilizator]

    Genialu' nu putea spune asa ceva, ca e prea genial!!
    Imaginile cu Trump sunt lucrate in deep fake de studiourile Mosfilm

    RT si Sputnik au raspandit aceasta aberatie, care a fost spusa, de fapt, de Putin (piticu' cracanat) intr-o discutie cu Kim Jong Un..;)))
  • +18 (30 voturi)    
    si (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:46)

    andrei1232000 [utilizator]

    din pacate se adevereste zicala ca fiecare popor are conducatorii pe care ii merita. Trebuie numai sa te uiti la individul asta cu un vocabular de 200-300 de cuvinte, la handicapatul ala care conduce senatul american si sa vezi prapadul. aveti idee ce cantitate de gaze ard la facle din toate exploatarile lor de gaze de sist? s-a dat liber. daca fabricarea si vanzarea de arme sunt declarate activitati esentiale si avorturile trebuie interzise pentru a se economisi materialele de protectie pentru medici, va dati seama in ce hal au ajuns.
  • +14 (22 voturi)    
    True (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:17)

    baraka [utilizator]

    Dear leader e la fel de imbecil ca si turma sa de adoratori pupincuristi.
  • +13 (21 voturi)    
    Votka (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:36)

    BehehePapu [anonim]

    D-le Trump nu ar fi mai bine ca noi să ne injectăm cu votkă și mata cu detergent de vase să vedem cine întinde copita ?!
    • +5 (9 voturi)    
      nu esti ...patriot... (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      puteai sa zici si tu : tuica de prune sau ...palinca...
  • -13 (29 voturi)    
    Ca de obicei comentarii aiurea... (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:44)

    LiviuX [utilizator]

    Doar pentru ca e cool sa fii anti-Trump! Majoritatea comenteaza impotriva, dar nici macar nu au avut bunul simt sa citeasca ce a spus. Citez: "Văd că dezinfectantul îl omoară (coronavirusul) într-un minut. Un minut. Există o modalitate de a face așa ceva, prin injectare în interior sau ca un fel de curățire?", "Așa cum vedeți, pătrunde în plămâni și are un efect enorm, ar fi interesant de verificat. Trebuie apelat la doctori pentru asta, dar pare interesant". Deci in nici un caz nu a spus ca trebuie folosit direct dezinfectantii, ci a spus sa se cerceteze daca nu exista o modalitate de a face injectii pe baza lor, sau alte modalitati similare. Deci a spus clar ca TREBUIE CERCETAT, "apelat la doctori". In nici un caz, conform limbii romane pe care o stiu, nu a spus sa fie injectat sau baut direct dezinfectantul. Dar de, pentru unii e greu si cu limba romana... Iar eu sunt total de acord cu el. Avand in vedere efectul dezinfectantilor, TREBUIE CERCETAT daca nu exista ceva cu efecte similare asupra virusului, dar fara efecte secundare asupra omului.
    • +6 (10 voturi)    
      Alcool (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:20)

      BehehePapu [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Nu e mai bun alcoolul dublu rafinat (90 grade) ? Am înțeles că acest virus nu este viu ca o bacterie. E o moleculă cu o membrană din grăsime și cum grăsimea se dizolvă în alcool ar fi mai potrivit decât dezinfectantul.
    • +4 (12 voturi)    
      Ignoranti (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:31)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Asa e cand ai de-a face cu ignoranti . Ar fi fost o intrebare de bun simt daca nu ar fi omis din ignoranta faptul ca dezinfectantii sunt echivalentul biologic al unor explozibili . E ca si cum ar fi sugerat sa se cerceteze deparazitarea cainilor cu grenade. Intelegi de ce toata lumea care stie rade de el ?
      • -4 (12 voturi)    
        Da, e buna comparatia, ce sa zic... (Vineri, 24 aprilie 2020, 22:13)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Ca sa nu mai zic ca pana si in grenade exista componente care se folosesc foarte bine si in mod pasnic, fara sa distruga nimic, chiar ajutand la diverse. Dar asa e cand nu vrei sa cditesti tot si sari ce nu-ti convine si folosesti doar ce vrei. De ce nu ar fi astfel de componente si in dezinfectanti? Doar nu a spus ca trebuie folositi ca atare, direct, ci a spus clar ca trebuie cercetat. Asa ca oare cine e ignorantul? Ca idee, stii de la ce a plecat descoperirea penicilinei?
        • +2 (8 voturi)    
          Perseverare diabolicum (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 6:54)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Mai degraba in loc sa visezi despre Trump descoperind penicilina anticovid in dezinfectanti ai fi citit despre dezinfectanti . Nu e nimic de cercetat sunt bazati pe substante foarte reactive (in general alcooli) care ucid tot ce ating . Sunt rare situatiile in care se permite contactul cu pielea . Ignoranti .
          • +2 (6 voturi)    
            Dezinfectanții (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 7:52)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            pot fi pe bază de alcooli (mai ales etilic și izopropilic), pe bază de clor activ (în stări de oxidare pozitive, cum e hipocloritul) sau pe bază de oxigen activ (legătura peroxidică din apa oxigenată). Problema lor este cealaltă denumire generică - li se mai zice și biocide. Oare de ce?
          • 0 (0 voturi)    
            Ha! Ha! Ha! (Duminică, 26 aprilie 2020, 18:48)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            Alcoolul e dezinfectant sau nu? Eu, mai ales cand eram mic, imi dezinfectam totdeauna o rana cu alcool. Recunosc ca nu era placut, dar nici nu am murit din asta. Asa ca mai gandeste putin daca poti, si apoi afirma ca alcoolul omoara tot ce atinge!
            Si apoi, vad ca toata lumea care are gandire limitata, ia in considerare aplicarea dezinfectantilor asa cum sunt, fara sa tina seama de concentratie. Evident ca daca s-ar aplica direct ar cauza mai mult rau, dar tocmai de asta a spus ca trebuie cercetat. Ganditi-va de ex si la o biata aspirina (ca sa nu zic de altele si mai periculoase). Evident ca nu produce nimic rau, dar care e concentratia? Cateva miligrame/pastila (iar pentru altele chiatr mai putin). Evident ca daca ai lua cu sutele ar avea efecte grave, chiar mortale. Asa si cu dezinfectantii, sunt sigur ca daca iei doar 1 gram, nu patesti nimic. Doar trebuie iarasi de cercetat daca au intr-adevar si ceva pozitiv. Deci, pentru a cata oara, TREBUIE CERCETAT!!
    • +7 (13 voturi)    
      mai intii ar.... (Vineri, 24 aprilie 2020, 19:38)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      trebui sa ..."te cercetezi" pe tine...la un medic de specialitate ...dar poti sa incerci si un dezinfectant ..ca nu ar fi mare nenorocire...
    • +7 (17 voturi)    
      Acum 3.5 ani cand spuneam aici (Vineri, 24 aprilie 2020, 20:10)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ca Trump e un narcisist schizofrenic si total incult in materie de istoria lumii si civilizatiei si ca America se va face de rasul lumii cu el in C.A., toti amerilingaii de pe acest site imi dadeau minusuri cu basculanta.
      Eeeh, smart asses, what are you saying today about your favorite idiot, you M.F-ers?!
      • +7 (13 voturi)    
        HAHAHA!! (Vineri, 24 aprilie 2020, 22:11)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        imi place asta : " toti amerilingaii"....ai dreptate si "e" cam multi....e o rusine pt americani dar o merita...si nu e exclus sa mai dureze inca 4 ani....oricum partidul republican e mai de rahat ca au permis acestui papagal escroc sa ajunga presedinte dar nici cu democratii nu mi e rusine cu baba , anul trecut , si acum cu mosul cu un picior in groapa...
    • +4 (12 voturi)    
      Cercetare (Vineri, 24 aprilie 2020, 22:07)

      thinkbeforeyouspeak [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ... așa e medicii și experții trebuie sa cerceteze toate prostiile debitate de Trump sau de alții pe HN.
      • +1 (1 vot)    
        Mai postasem o data asta dar vad ca nu a aparut (Duminică, 26 aprilie 2020, 18:36)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui thinkbeforeyouspeak

        De ce nu? Stii ce zicea Einstein? "Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza".
  • +8 (14 voturi)    
    Un Clorox mare la baiatu'! (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 0:58)

    Filbert [utilizator]

    Da' d-ala vechi si tare, din butoi de dud!