Zeci de oameni s-au înghesuit la biserica din centrul Năvodariului, să ia agheasmă

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2020, 13:58 Actualitate | Coronavirus


Inghesuiala la agheazma
Foto: focuspress
În plină epidemie de coronavirus, preotul Salomia Andrei de la Biserica Buna Vestire din centrul oraşului Năvodari a primit credincioşii în zona bisericii, pentru a le împărţi agheasmă, scrie publicația focuspress.ro. Preotul ar fi motivat poliţiştilor sosiți la fața locului că “a uitat” uşile bisericii deschise, iar când s-au oprit oamenii din zonă acolo, nu i-a putut refuza.

“Prezența oamenilor pe spațiul public nu e de competența noastră. Ordonanța spune clar, slujbă fără credincioși ÎN biserică. În afara ei, pe spațiul public, nu mai e competența noastră. Dar înțelegem dorința credincioșilor de a beneficia de roadele slujbelor bisericești, după finalul slujbei. Probabil au venit să ia apă sfințită după finalul slujbei”, a declarat reprezentantul Arhiepiscopiei Tomisului, preotul Eugen Tănăsescu, contactat de Focus Press.

Vezi aici mai multe imagini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12418 vizualizari

  • +38 (54 voturi)    
    Amenda maxima (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:03)

    mra [utilizator]

    Sper ca politistii n-au crezut faza cu uitatul usii
    • +15 (27 voturi)    
      Cu complicitatea (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mra

      militienilor in mod cert. O adunare de zeci de oameni sau plimbarea moastelor printr-un oras nu se poate face decât daca militia doarme sau e complice la infractiune (si - in general - e cunoscut ca militienii sunt corupti si complici cu infractorii)
    • +23 (33 voturi)    
      Nee (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:56)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mra

      Dosar penal pentru dobitoc..
  • +28 (44 voturi)    
    eh (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:08)

    panda_rosu [utilizator]

    lasa ca restrictiile mai dureaza doar cateva zile, dupa aia sa ii vezi inghesuindu-se legal in biserici. iar situatia cu epidemia nu va fi prea diferita incepand de pe 15 mai.
    • -25 (37 voturi)    
      rosu (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:24)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Mai erau in secolul trecut unii care isi spuneau rosii si urau biserica. Erau din URSS II stii domnule Panda_rosu? Cum e vremea la Moscova?
      • +12 (14 voturi)    
        Bietii iubitori de biserica.. (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 9:54)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Eu va doresc sa va puteti inghesui in biserici exact asa cum cere obiceiul bizantin al bisericilor ortodoxe.
        O singura rugaminte - daca va imbolnaviti, sa nu va inghestuiti si in spitale. Duceti-va tot la biserica. Sa va rugati pana va vindecati...

        Si asta nu pentru ca as avea o problema cu o religie sau alta, dar astia care iubesc biserica mai mult decat religia in sine sunt sigur ca au un loc aparte in iadul propriei religii.
      • +4 (4 voturi)    
        Fariseii... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:23)

        J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Știi ce spunea Hristos de voi fariseii? Sigur că nu.
    • +16 (22 voturi)    
      mod de gandire romanesc: lasa ca.. (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:58)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Nici acum dupa experienta asta multi nu invata nimic...
    • +10 (18 voturi)    
      Ma indoiesc ... (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ... ca o sa fie de asa natura relaxarea. Sau ca o sa fie de la bun inceput peste tot la fel.

      Eu cred ca prima data se vor deschide anumite ramuri ale economiei in care se poate asigura cat de cat distantarea sociala. Dupa doua saptamani de observatie cel putin se va merge mai departe cu relaxarea - asta in cazul in care nu incepe iar sa creasca numarul de infectii, in care caz se revine la restrictii.

      Daca nu mentinem pe cat posibil izolarea - chiar cu forta, aplicata celor ce nu inteleg, in prostia lor, necesitatea continuarii izolarii - riscam un al doilea val de infectie. Daca ne uitam la evolutia gripei spaniole, de acum cam exact 100 de ani, un al doilea val de infectie ar cauza mult mai multi morti. Chiar disproportionat de mult mai multi morti, dat fiind ca la primul val spitalele inca au facut fata, pe cand la un val de infectii de macar 4-5 ori mai amplu spitalele vor fi depasite.
    • +15 (21 voturi)    
      Cine a zis asta (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:10)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Adunările nu sunt legale nici după 15.mai. doar că nu o sa mai fie nevoie de declaritie
    • +11 (21 voturi)    
      Epidemia nu va putea fi controlata din 15 mai (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:35)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      La noi atunci vom putea vorbi de epidemie....Pana acum au fost imbolnaviri cu cateva focare. Dar dupa 15 mai virusul se va raspandi in voie pe tot cuprinsul tarii. Va fi exact ca in 1918. Omul nu invata din greseli, din pacate.
      • +4 (12 voturi)    
        "Relaxare" (Vineri, 24 aprilie 2020, 19:21)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Va fi vai si amar de noi, nu doar in ro, ci peste tot, pe toti ii mananca in c*r sa iasa si sa se ia la tranta cu virusul. Pana acum a fost un mizilic, ca am stat toti incuiati.
  • +12 (24 voturi)    
    Amendă. (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:15)

    Tayen [utilizator]

    Cât mai dodoloață să fie amenda.
  • +18 (26 voturi)    
    Slujbe la puscarie! (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:20)

    john-doe [utilizator]

    De acum incolo parintele respectiv trebuie sa faca slujbe doar la puscarie in calitate de detinut! Auzi ce smecherie, a uitat...,nu a putut refuza...!
  • +20 (28 voturi)    
    Popii ăştia (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:31)

    fokerul [utilizator]

    sunt pericol public! Oare când vom vedea vreunul ca ăsta făcând pârnaie sau măcar să fie amendat?
    • +7 (17 voturi)    
      ce sa ti spun!!! (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:40)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      percol publici sunt aia de i asculta...."enoriasii"...ca nu i
      obliga popimea sa se duca la biserica...incultii sunt majoritari in toata lumea...indiferent de...religie...
      • +3 (3 voturi)    
        Io cre ca e impartita responsabilitatea (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 14:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Drept e, oamenii ar trebui sa aibe discernamant. Da' din nefericire, nu toti au. Si pentru aia raspunde preotul. Care-ar trebui sa aibe discernamant si pentru ei, da' aparent n-are.

        Oricum, exista un principiu ca prostia, lipsa de informatie sau lipsa de atentie nu te scutesc de respectarea legii. Asa ca si enoriasii si preotul, dupa parerea mea, ar trebui sa capete cel putin amenda.
        • +1 (1 vot)    
          carevasazica (Duminică, 26 aprilie 2020, 10:11)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          De mult ei trebuiau sa fie amendati.

          Am auzit ceva de la Politie/Jandarmerie sau care mai este pe acolo cu chitantierul la vedere???

          Auzi la popa - nu a putut sa mai stapaneasca lumea... Pai daca ii dadea frumusel afara din biserica aducandu-le aminte de regulile instituite oare ce se intampla??? Un preot mincinos si asta este cu atat mai grav.
  • +19 (27 voturi)    
    Biserica Navodari (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:37)

    12Cristian [anonim]

    In opinia mea inca un exemplu de manipulare al unor popi inconstientie a populatiei credincioase! Rusine popo care ai oficiat slujba! Esti o jigidie!
  • +15 (25 voturi)    
    1 iulie (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:39)

    andimi [utilizator]

    e clar, in stilul asta ne apuca 1 iulie, pentru ca o sa creasca nr. cazurilor si se va prelungi carantina. Nesimtiti si inconstienti.
    • -10 (14 voturi)    
      Aoleo, cum mai ajungi in Vama Veche (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:44)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      in cazul asta ??? Tragdie.
      • +4 (8 voturi)    
        sigur (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 0:25)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        nu am mai calcat pe litoralul romanesc din 2001 si nu am de gand. Pe tine vad ca te duce gandul la mare, pe mine ma intereseaza sanatatea mea, a celor din jur si a populatiei.
    • 0 (0 voturi)    
      nu este chiar asa (Duminică, 26 aprilie 2020, 10:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Imagineaza ca da molima acum peste bobor - cu totul are timp de actiune cam 2 luni - am luat doua valuri de raspandire - deci cu drag dupa 15 Iunie #BacktoWork, asta in cel mai sceptic scenariu
  • +11 (23 voturi)    
    Marfa (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:47)

    tudor74 [utilizator]

    Imi place cum popa o suceste cum ii convine lui dar cand vine vorba de cartea cu povesti acolo nu e loc de nici cea mai mica urma de interpretare.

    In alta ordine de idei, nu mi se pare corect sa nu ii lasi pe cre(s)tini in biserici, dar odata ce au intrat acolo sa nu mai aiba voie sa iasa pana cand nu se termina carantina si starea de urgenta!
  • -15 (29 voturi)    
    discriminare (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:48)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    Dar cum se inghesuiesc in piete si in supermarketuri nu-i vedeti? nu poarta masca, sau o tin pe gat, mai au putin si-ti pun cosul in cap daca nu esti atent... vedeti numai ca s-au dus unii in curtea bisericii. Oare de unde atata ura si discriminare pe criterii religioase?
    • +8 (14 voturi)    
      E o diferenta (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:52)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

      Daca mergi in piata, mergi sa iti cumperi mancare. Fara ea mori. Fara sa intri in biserica nu am auzit sa se moara
      • +2 (2 voturi)    
        In plus, aia-i chestia care ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 14:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mra

        ... ma enerveaza si pe mine: ca mai exista suficienti inconstienti carora nu le face nimeni nimic, care umbla fara treaba pe strada, ies la o tigara si-o bere in mijlocul pietei, se duc si se inghesuie la coada la supermarket, evident fara masca, si alora rar le face cineva ceva. Nici aia n-ar trebui sa scape neparliti, dupa parerea mea.
  • +11 (15 voturi)    
    //// (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Sa vedeti ce-o sa fie de unu mai muncitoresc!
  • -10 (14 voturi)    
    Bravo (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:09)

    Namaste! [utilizator]

    Lor
  • +12 (22 voturi)    
    BOR distribuie (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:36)

    florian3619 [utilizator]

    ca persoana juridica in mod gratuit si "la liber" virusul Covid19, prin reteaua proprie (exp. “parohia xx din Navodari, pendinta de IPS Spagoveanu. Persoanele fizice care pupa/preiau iresponsabil virusul “aghezmuit” ar trebuii instiintate ca elicopterele si echipjele/ aparatele performante de interventie ale SMURD sunt rezervate in proportie de 1/2 pentru inaltii prelati!! Dl Arafat are propriile sale criterii de selectie privind comunicarea, interventia si gestionarea SU- preventia nu-l intereseaza.
  • +11 (17 voturi)    
    Dupa parerea mea... (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:34)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...idioti sunt cei care se duc, nu cel care ii cheama si care este un golan si un securist inascut. De 30 de ani biserica spala pe creier pe cel prost si sarac. Biserica e mana in mana cu politicul, vezi Firea...10 mil, 10mil...
  • +8 (14 voturi)    
    cati prosti in Romania (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:57)

    Mariamoto [utilizator]

    nu mi am imaginat ca exista atatia prosti in Romania, noroc cu coronavirus ma trezeste la realitate
  • +8 (14 voturi)    
    Alti (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:04)

    Alexa.99. [utilizator]

    spalati pe creier.
    Pentru o sticla de apa chioara, sa risti sa te imbolnavesti. Au apa si la robinet, e acelasi lucru.
    Chiar nu-mi pasa daca ajung in spital si daca mor unii ca astia, ei au ales asa. Dar ajung sa imbolnaveasca si pe altii, sa supraaglomereze spitalele, asta ar fi problema. Plus ca multi dintre cei care se imbulzesc la aghiasma sau moaste sunt saraci, certati cu igiena, unii sunt batrani, altii bolnavi dar nu se trateaza si sunt exact cei la risc, dar ei umbla aiurea.
    Daca am trai intr-o tara civilizata, toti ar fi luat amenda, si preotul si toti. Dar traim intr-o tara in care Biserica si politicienii sunt mana in mana pentru a tine oamenii in saracie si prostie. Moaste nu aveau? Sa fi fost oferta, 2 in 1, cadavre+apa chioara.
  • -1 (5 voturi)    
    Popii si banii (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 4:23)

    Karnaval [utilizator]

    Isi pierdea prea (ne)fericitul parinte Bonusul de pasti si a trebuit sa fie inventiv. Incercati sa aflati cit au donat enoriasii pentru paine :sfinta" sa nu mai planga popa.
  • +1 (3 voturi)    
    Dragi credinciosi (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 11:14)

    Ulad [utilizator]

    Cititi Biblia sau orice carte sfanta a religiei voastre acasa. Popimea a aparut acum 2000 de ani cand peste 90% din populatie era analfabeta. Nu va fie lene sa cititi si sa analizati adevarul cu mintea voastra direct din Cartea Sfanta. Veti vedea ca el e diferit de ceea ce popimea spune. Daca lasati popimea sa va citeasca, ea va citeste ce vrea ea si dupa cum ii convine ei. Cristos si alti mantuitori au spus ca omul sa-si faca rugaciunea in singuratatea chiliei sale. Pentru cei ce se roaga in vazul lumii (adica la Biserica ori pe uliti) aveau cu totii un mesaj cam usturator, care nu lasa echivoc. Iisus de pilda zicea: Adevarat va spun, isi vor primi rasplata.
    • +3 (3 voturi)    
      Drept e, dar ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 15:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ulad

      ... a zis Isus Hristos si ca cand doi se roaga el va fi in mijlocul lor.

      Aia cu cei ce se roaga in public se referea la fatarnicii care se rugau de ochii lumii, nu din inima lor.

      Un lucru insa nici Isus Hristos, nici vreun prooroc, nici vreun apostol, nici un mucenic sau martir al bisericii nu l-a spus niciodata: anume ca credinta inseamna sa nu-ti folosesti creierul.

      In plus, a doua cea mai importanta porunca e "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." Io nu vad cum poate fi aia dragoste de aproape, sa te duci la biserica sa iei apa sfintita, ca sa-ti fie tie bine, stiind ca prin asta expui riscului de imbolnavire si pe altii.
      • 0 (0 voturi)    
        si sa ii dam Cezar-ului ce este al lui (Duminică, 26 aprilie 2020, 10:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Adica impozite si taxe si ascultarea legilor decise.

        Oare ce este asa de greu???
        Dar BOR-ul nu zice nimic despre asta se pare...

        PS
        Sa presupui ca un an -max. doi ii scutesti de impoztie si taze dar mai apoi se presupune ca isi exploateaza propietatile si enoriasii vin cu daruri catre ei si firesc este sa impozitezi, taxezi si sa dai ascultare legilor.

        PPS
        Nu au inteles preotii oare ca nimeni nu este mai presus aici pe pamant??? Nici macar politicienii, judecatorii, politistii?