O tânără de 30 de ani, fără alte afecțiuni cunoscute, a murit din cauza coronavirusului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2020, 16:14 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Pixabay.com
O tânără de 30 de ani din Mehedinți, fără alte afecțiuni cunoscute, a murit din cauza coronavirusului, a anunțat joi Grupul de comunicare strategică. Femeia a murit la domiciliu pe data de 18 aprilie, iar pe 21 aprilie a fost confirmată cu infecție cu coronavirus, au anunțat astăzi autoritățile. Este decesul cu numărul 540 înregistrat în România din cauza coronavirusului.

Anunțul Grupului de comunicare strategică:

Deces 540

Femeie, 30 ani din județul Mehedinți.

Data decesului: 18.04.2020 la domiciliu.

S-au recoltat probe necroptice pentru investigare COVID-19: 21.04.2020.

Data confirmării: 21.04.2020.

Comorbidități: fără antecedente patologice.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32443 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    uite in ce tara traim (Joi, 23 aprilie 2020, 16:25)

    DiDiRo [utilizator]

    in care unii rabda si mor iar altii latra la televizor si in parlament ca pe ei nu-I ia coronavirusul.
    • +2 (18 voturi)    
      Ajutor (Joi, 23 aprilie 2020, 17:40)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Daca era popa de 90 de ani atunci ar fi adus-o cu elicopterul la Bucuresti.

      PNL si Klaus Iohannis au gestionat foarte prost aceasta criza, politicienii PNL se testeaza inaintea medicilor vezi cazul PNL IASI unde Mihai Chirica 5 case se testeaza saptamanal, Flutur a fost trecut ca medic pe lista, la fel la Deva si la Constanta, politicienii sunt tratati preferential desi Constituția Romaniei spune ca Suntem Egali.
  • +25 (43 voturi)    
    fără alte afecțiuni CUNOSCUTE. probabil avea (Joi, 23 aprilie 2020, 16:29)

    Boham [utilizator]

    atentie la exprimare: 'fără alte afecțiuni cunoscute'

    asta nu inseamna ca NU avea alte afectiuni ci doar ca ele nu au fost niciodata depistate de vreun medic

    sunt multi oameni foarte bolnavi care nu se duc la medic, poti sa ai nennumarate boli si ele sa nu fie cunoscute
    • +3 (17 voturi)    
      Ei da (Joi, 23 aprilie 2020, 18:21)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Acuma sigur toti suntem de fapt pe moarte chiar dinainte de pandemia asta, doar ca nu o stim. Clar!

      Ne tot imbatam mai bine cu apa rece ca virusu de fapt nu e chiar asa rau. Dormim mai bine noaptea.
    • +1 (7 voturi)    
      .... (Joi, 23 aprilie 2020, 20:06)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      daa, sigur. Era putred de bolnava, mai traia lejer vreo 30 de ani. Clar nu era grasa, ca o dadeau pe obezitate.
      • +3 (5 voturi)    
        Conducatori (Joi, 23 aprilie 2020, 23:39)

        m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Sa spuneti mersi ca au inchis granitele. Altfel vedeai semizei tratati la clinici private din Elvetia/Austria. Populatia nu conta ca murea ca in China pe strada.
  • +21 (37 voturi)    
    A murit acasa. (Joi, 23 aprilie 2020, 16:36)

    Alexa.99. [utilizator]

    Daca au luat-o deja moarta si nu avea pe acasa un raport medical care sa ateste ca avea vreo boala, cum de sunt asa siguri ca nu avea comorbiditati?
    Normal ca avea dar sunt unii care au fost la medic doar cand s-au nascut sau ca sa-si scoata vreun dinte.
  • +10 (22 voturi)    
    Ma mir cum de nu i-au gasit vreo comorbiditate. (Joi, 23 aprilie 2020, 16:42)

    Amad [utilizator]

    Am vazut la cineva ca si cataracta este o morbiditate.
    Cred ca simpla prezenta intr-un spital romanesc este o comorbiditate, pe bune.
    • +1 (7 voturi)    
      NU au cautat. a murit...pe cine mai intereseaza (Joi, 23 aprilie 2020, 18:16)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      crezi ca toti oamenii care mor beneficiaza de verificari de patologie???

      Nope, ai murit...la revedere

      asa si cu fata asta, daca nu a cerut nimeni verificari suplimentare nu e niciun medic interesat sa controleze daca avea patologie extra
  • +17 (29 voturi)    
    cuvantul cheie este cunoscute (Joi, 23 aprilie 2020, 16:45)

    snowflake [utilizator]

    fără alte afecțiuni cunoscute. In mod normal ar trebui sa i se faca autopsie si sa se vada daca existau si alte comorbiditati dar pentru asta trebuie mai intai sa se vrea si bineinteles sa se ceara acordul rudelor.
  • +19 (27 voturi)    
    I-au facut autopsie? (Joi, 23 aprilie 2020, 17:05)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Sau doar ca nu avea nimic la dosarul medical? Din pacate, mor si tineri aparent sanatosi..Catalin Haldan, Cristi Neamtu.
  • +13 (19 voturi)    
    Cum i-a fi recoltat probe la 3 zile dupa moarte ? (Joi, 23 aprilie 2020, 17:10)

    Ochiana [utilizator]

    cand, dupa cum stim, inmormantarile se fac in viteza maxima zilele astea...a doua zi dupa omul a murit, e si inmormantat, fara cine stie ce priveghi si alte alea...

    In rest, Dumnezeu sa o odihneasca !
  • +6 (26 voturi)    
    Întreb: (Joi, 23 aprilie 2020, 17:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe ăla spânzuratu' g[sit infectat cu Covid-19 la necropsie, l-au pus sau nu la socoteală?
  • -22 (50 voturi)    
    Asta ca sa demitizam un pic boala... (Joi, 23 aprilie 2020, 17:15)

    Miky60 [utilizator]

    Se tot spune ca nu ataca tinerii si mor doar cei care au alte boli. Uite ca nu e asa...
    • -2 (12 voturi)    
      Considera ca e o exceptie (Joi, 23 aprilie 2020, 17:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Pt ca in proportie covarsitoare, tinerii nu-s afectati, de obicei e o raceala simpla si de multe ori nici nu stiu ca au luat virusul!!
      • +2 (2 voturi)    
        Oricine poate fi "exceptia". (Vineri, 24 aprilie 2020, 10:26)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Nu ar trebui sa linisteasca si sa relaxeze pe nimeni. .
    • +5 (7 voturi)    
      La 30 de ani merg la medic numai ipohondrii (Joi, 23 aprilie 2020, 18:33)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Sau cei evident bolnavi, adica nu se tin pe picioare.
      Nu simti nevoia sa mergi la medic chiar si atunci cand te doare undeva.
      E si tradtie, dar si instinct de conservare.
  • +2 (2 voturi)    
    moartea poate fi prevenita (Joi, 23 aprilie 2020, 17:31)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    vine in urma pneumoniei, care cauzeaza ca saturatia de oxigen din sange sa scada drastic. oamenii nu realizeaza decat cand e prea tarziu si unii mor subit. va puteti masura singuri cu telefonul (de ex Samsung au pulse oximeter) sau cu un puls oximetru. mai multe detalii in acest articol:

    https://www.nytimes.com/2020/04/20/opinion/coronavirus-testing-pneumonia.html
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca s-a schimbat (Vineri, 24 aprilie 2020, 0:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

      e o afectare masiva a vaselor sanguine, nu pneumonie
  • +4 (6 voturi)    
    Trist (Joi, 23 aprilie 2020, 17:56)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Ca nu avea alte afectiuni cunoscute se poate. Gripa asta ucide si oameni sanatosi. Nu am inteles totusi de ce a murit acasa tanara. De ce nu a chemat macar salvarea daca era cu pneumonie. Poate mai avea sanse daca era transportata din timp la ATI. Asa a murit acasa, dumnezeu stie cati a mai infectat in jurul ei. Sper sincer sa nu fie multe cazuri in tara de genul asta.
  • 0 (4 voturi)    
    Subliminal (Joi, 23 aprilie 2020, 20:50)

    Beta Alfa [utilizator]

    Ceea ce gandesc multi din cei ce citesc un astfel de artiicol, unii o si spun partial:
    "Femeia asta trebuie sa fi suferit totusi de ceva. Nu se poate sa fi fost perfect sanatoasa ca in acest caz si eu , care sunt tanar si sanatos, risc sa ma imbolnavesc grav.
    Asa ceva nu este posibil fiindca altii pot sa se imbolnaveasca, nu e nicio problema, dar nu si eu "
    • +4 (4 voturi)    
      Sistemul imunitar e diferit. (Joi, 23 aprilie 2020, 23:43)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

      La marea majoritate face fata decent, la altii din pacate nu, Cati copii mureau de pneumonie acum 100 de ani ? Cam 2 / 5? Cel putin dupa spusele bunicilor mei.