VIDEO Klaus Iohannis anunță relaxarea condițiilor de carantină începând cu 15 mai / De la această dată nu vor mai fi necesare declarațiile pe proprie răspundere

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:26 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Starea de urgență nu va fi prelungită după 15 mai, când se vor relaxa o parte din restricțiile impuse de autorități pentru stoparea propagării pandemiei de coronavirus, începând cu restricțiile privind deplasările individuale, a anunțat miercuri președintele Klaus Iohannis, care a apărut cu o mască de protecție la începutul declarației de presă susținute la Palatul Cotroceni.

„Dragii mei, așa vom arăta în spațiile publice după 15 mai”, a spus șeful statului, care a anunțat obligativitatea purtatului măștii de protecție în spațiile publice închise și în mijloacele de transport în comun.

Din 15 mai, se renunță la declarațiile pe proprie răspundere în ceea ce privește deplasările individuale, dar o serie de interdicții vor rămâne în vigoare, cum ar fi cele privind adunările publice.

Președintele a anunțat de asemenea un plan de relaxare a condițiilor de carantină „pas cu pas”, spre „noua normalitate”, în condițiile în care specialiștii spun că „virusul nu va dispărea” și „va trebui să găsim o modalitate de trai” cu el.




Declarația vine după o ședință privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19 cu premierul Ludovic Orban, Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, și şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat, care a început la ora 12:00, tot la Cotroceni.

Declarațiile președintelui Klaus Iohannis (sursa - Administrația Prezidențială):
  • Dragi români, așa vom arăta după 15 mai în spațiile publice închise și atunci când folosim transportul public în comun. Ca să ne auzim mai bine, voi da jos masca.
  • Am avut astăzi o nouă întâlnire cu Premierul Orban și cu un grup de miniștri și consilieri, pentru a începe să detaliem ce am anunțat ieri, așa-numitul plan de relaxare. Este vorba, evident, de relaxarea măsurilor pe care le-am luat pentru protecția populației și, în acest sens, vom avea, în scurt timp, un plan destul de detaliat pe care îl vom prezenta public. Dar am considerat că unele din chestiunile care ne privesc pe toți, vă privesc pe toți, trebuie anunțate din timp, ca să ne pregătim.
  • Una dintre aceste măsuri este cea cu masca de protecție. Astfel, am decis astăzi că după data de 15 mai toată lumea va fi obligată să poarte măști de protecție în spațiile publice închise și atunci când folosim transportul public în comun. Această măsură nu este limitată în timp și vom putea să renunțăm la purtarea măștii poate la anul, atunci când această pandemie va fi sub control și nu mai există riscul infectării.
  • O a doua măsură pe care am decis-o este una care cu siguranță va bucura pe foarte mulți români. După data de 15 mai, deci după ce se epuizează actuala stare de urgență, vom renunța la restrângerile care privesc persoane. Deci, nu vom prelungi restricțiile de deplasări individuale. Sau, invers spus, vom putea să ne deplasăm în spații publice fără să trebuiască să declarăm în prealabil unde mergem și de ce mergem. Este vorba despre libertatea de mișcare individuală.
  • Evident, pentru protecția generală a populației și pentru protecția individuală, multe restrângeri vor rămâne în continuare în vigoare. În acest fel, vor rămâne cu siguranță o vreme – vorbesc după 15 mai – în vigoare interdicțiile pentru adunări publice, pentru manifestări de tot felul.
  • Vor rămâne și alte interdicții în vigoare, dar aceasta nu va rămâne în vigoare, și mi s-a părut important să vă dau această veste, ca să avem cu toții această perspectivă, după 15 mai.
  • Până în 15 mai, până când se epuizează actuala stare de urgență, toate restricțiile rămân în vigoare! Repet: până în 15 mai stați acasă! Toate restricțiile rămân în vigoare!
  • După 15 mai vom putea să ne mișcăm mai liber, însă viața nu va reveni, din păcate, la normalitatea pe care am cunoscut-o înaintea acestei pandemii.
  • Vom avea un plan de relaxare în pași, vom stabili exact care activitate când poate să înceapă.
  • O activitate extrem de importantă este activitatea școlară și chiar în această după-amiază voi avea o întâlnire cu conducerea Ministerului Educației pentru a începe să elaborăm un plan concret pentru revenirea elevilor la școală. Cum va arăta acest plan va fi prezentat public în momentul în care este elaborat cu toate detaliile aferente.
  • În paralel, se lucrează la o analiză și la un plan care va prevedea exact cum se va reveni în activitatea economică, în special în zonele care au fost puternic restricționate, de exemplu zona comercială. Să nu ne imaginăm că totul revine la normal în 15 mai.
  • Unele restricții vor dispărea, multe altele, din păcate, vor rămâne în picioare și, pas cu pas, după un calendar care ține, evident, și de evoluția cazurilor de COVID-19, vom încerca să intrăm în ceea ce se numește „într-o nouă normalitate”, fiindcă, din păcate, specialiștii, experții, medicii ne spun că virusul nu va dispărea.
  • Deci, va trebui să găsim o modalitate de trăi cu acest virus, cu această epidemie. Asta înseamnă, în traducere liberă că, pe măsură ce interdicțiile impuse de autorități vor fi luate înapoi, răspunderea fiecăruia dintre noi va deveni mai mare.
  • Răspunderea fiecăruia va deveni mai mare pentru toți, în mod special însă pentru categoriile vulnerabile. Cei mai în vârstă, cei cu alte afecțiuni vor trebui să aibă mult, mult mai multă grijă de ei și noi va trebui să avem mai multă grijă cum interacționăm cu persoanele care sunt mai expuse riscului de infectare.
  • Pe parcurs, cum vom avea noi date, vom comunica public acest lucru.
  • Vă mulțumesc!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















49162 vizualizari

  • -46 (104 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:38)

    [anonim]

    • -4 (48 voturi)    
      mda (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:17)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui

      adica matale ai putea trai precum cei din coreea de sud, care au telefonul legat DIRECT la autoritati ???

      si stiu aia exact unde se afla fiecare, si ce face, si ce cumpara, si de zice ?

      ma lasi...
      • -9 (17 voturi)    
        Știu mai multe sud-coreeni despre cetățenii lor... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:25)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        ...decât omologii lor din Coreea de Nord!

        Dar ce pierd mulți din vedere: e mai important ce faci cu datele respective decât că ele există!
      • +12 (12 voturi)    
        Mda (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:31)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Cu toate astea nu iti faci probleme cu datele din telefonul si calculatorul tau pe care google si facebook ti le acceseaza ca sa iti vanda rahaturi!

        Nu ma intelege gresit, nu am nimic impotriva FB sau google, dar in acelasi timp nici nu ma isterizez ca tine.

        In alta ordine de idei, societatea romaneasca "ma lasi" nu o sa ajunga la nivelul de civilizatie si spirit civic al Coreei de Sud nici peste 500 de ani!
    • +15 (45 voturi)    
      De ce crezi tu asta? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:20)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui

      Era mai bine daca locuiai in vestul Europei (Italia, Spania, Franta, Germania, UK au mii sau chiar zeci de mii de morti!), sau in SUA ( 820000 cazuri/45000 morti) desi au avut aceleasi restrictii ca romanii? Sau poate vrei in India unde daca nu respecti regulile impuse iei ciomege pe spinare de la politie pana te saturi?
      Da, scuza-ma, tu nu esti "oaie proasta"! Tu esti catar!
      • +3 (9 voturi)    
        Dar la fel de... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:52)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

        proasta!
    • +8 (36 voturi)    
      Esti var cu Spartacus? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:25)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui

      Tu esti din ala care face gratar in mijlocul strazii si o arde dupa ora 22:00 prin oras ca asa vrea muschiu' lui, este?
      • +3 (7 voturi)    
        spartacuși locali (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:07)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        era pe Digi 24 o știre cu șăfu la miliția locală Lugoj...o ardea cu cîinii lui pă unde voia mușchiu lui...și s-a pozat pe facebook, of course, ezact ca Spartacus, parcă-s frați...ce legi, ce ordonanțe militare, alea e pt spartacuși, nu se aplică la milițieni...milțienii se ghidează după mușchiu lor...IPJ Timiș a zis că n-are ce să-i facă, n-a fost prins ÎN FAPT de patrulili sau structurili abilitate...nici n-a fost filmat cu drone termo...declărății și amenzi numa pt spartacușii sclavi
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Joi, 23 aprilie 2020, 11:05)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          este spart-acushi, l-a spart acushi melitzia pe 30 de zile
    • +20 (44 voturi)    
      Pai nu purta masca (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:26)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar vei plati amenda, simplu. A purta masca ar fi unicul lucru de bun simt pt toata lumea in perioada asta, nu o amenintare.
    • -3 (25 voturi)    
      De acord (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:24)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui

      Suntem multi satui de gandirea asta unica impusa de autoritati tuturor in cazul COVID.

      Parerea mea mai jos este ca si am dreptul sa vorbesc liber intr-o democratie:

      Medicina este complet depasita de acest virus celebrele aparate de ventilatie se pare ca omoara, medicament eficient nu exista, avem doar imunitatea noastra care ne va salva, sa mergi la doctor sa afli daca esti sau nu bolnav iti va dar doar siguranta, pentru ca vei lua boala de acolo.

      Asa ca nu mai spuneti ca faceti carantina ca sa fie mai usoara viata medicilor sau pacientilor ca nu se intampla asta, ori vin 100 pacienti gravi deodata ori 300.000 tot medicina nu ii va scapa ba oricum ii va imbolnavi mai rau.

      Nu va pasa prea mult nici in trecut si nu va pasa nici acum oricum de cei multi mai multi care mor de boli de inima, de cancere, de boli unde se moare masiv. De bolile date de poluarea din aer.

      De batrani care ajungeau in spitale si li se spunea oricum esti prea batran, ce mai vrei sa traiesti?!

      Acum toti am sarit in aer si ne sinucidem economic pentru un pic procent care vor fii oricum grav afectati de boala si oricum numai bunul dumenezeu ii poate salva sau lua vietile.

      Iar statul stie numai sa stea cu biciul pe populatie ca pe vremea dictaturii ca ajutorul numai de la imunitatea propriului nostru corp vine. Medicina nu a scapat de nici macar un singur virus de cand exista medicina moderna.
    • +1 (1 vot)    
      testele nu sunt relevante (Joi, 23 aprilie 2020, 12:19)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui

      PCR pot da fals pozitive pentru un numar mai mare de iteratii, mai cauta pe internet. Toti cei care cereti teste sunteti troli. E posibil ca dintr-o neatentie a celor din laborator, sau chiar rea vointa sa te trezesti om sanatos bagat cu forta intre cei infectati, unde cu siguranta te vei infecta si tu...
  • -12 (40 voturi)    
    Gargara de la amiaza... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... o bun prilej pentru o invitatie la lunga lui siestă.
  • +7 (41 voturi)    
    Pas cu pas (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:13)

    justin puscasu [utilizator]

    Acum, fara gluma, masurile de relaxare ar trebui luate gradat.
    1. Nu vad de ce trebuie sa asteptam 15 mai ca sa purtam masti in magazine. Sunt destule judete unde e deja obligatoriu si n-a plans nimeni.
    2. Nu vad de ce trebuie sa tinem parcurile inchise pana pe 15 mai. Copiii trebuie sa se readapteze la realitate inainte de a fi trimisi la scoala (unde vor avea parte de un iures de predari, verificari si examene pompieristice - adica stres).
    3. Chiar e nevoie de declaratiile alea? Am facut o estimare sumara a cantitatii de hartie irosita pe aceste declaratii. E vorba de vreo 3000 de tone de busteni - echivalent cu 300 de vagoane sau de padurea de pe un munte intreg. A meritat? Eu zic ca nu.
    • -6 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:20)

      [anonim] i-a raspuns lui justin puscasu

    • +4 (14 voturi)    
      @justin puscasu; (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Ai mai spus pe HN si pe G4media tampenia cu padurea taiata de pe un munte intreg pt a se face hartia necesara declaratiilor pe proprie raspundere cerute de autoritati in perioada starii de urgenta si nu ti-a fost suficient ca te-ai facut de ras cand ti s-a spus ca o declaratie poate fi folosita de zeci de ori in masura in care cuprinde cateva trasee mereu aceleasi : magazin alimentar, farmacie, serviciu, benzinarie iar data se reinnoieste continuu prin taierea datei care a trecut si consemnarea datei curente !

      Nu-mi vine sa cred ca tu nu ai facut asa, asa cum insusi fiu-meu de 10 ani s-a prins din prima ca trebuie facut !! :)))

      PS. Nici nu mai are rost sa te intreb cum ai ajuns la cifrele acelea privind cantitatea de lemn taiat pt ca nu vreau sa te faci de ras in plus !
    • -5 (15 voturi)    
      tone de hartie irosita degeaba... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:02)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Ma intreb daca porcaria asta cu declaratia tiparita mai este in vreo tara europeana? Se putea face totul mult mai elegant electronic, completai online aceleasi date si cand te legitima militianul putea si el sa te verifice tot online sau prin statie in caz ca nu are semnal sau ceva. Iar declaratie pe hartie sa fie doar pentru cei care nu au posibilitatea sa o completeze online.
  • +2 (52 voturi)    
    'Va trebui să găsim o modalitate de trai (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:14)

    rectificare [utilizator]

    cu acest virus' Da, așa este, perfect adevărat. Dar de ce nu s-a abordat așa de la început ? De ce am fost obligați atâta timp să stăm în case, de ce a trebuit ca mai întâi să se distrugă toată economia (atâta cât mai era) ? De ce nu am fost lăsați de la început să ne punem mască și să ne vedem fiecare de viața lui normal ? Cine plătește toate pagubele produse ?
    • +11 (27 voturi)    
      ca sa fie tinut virusul sub control (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:54)

      koala1712 [anonim] i-a raspuns lui rectificare

      atunci era inceputul pandemiei. recomand videoclipul de la kurzgesagt ca sa intelegi mai bine cum actioneaza acest virus si cum arata evolutia unei pandemii. romania acum se pregateste de scaderea numarului zilnic de cazuri si evident si relaxarea restrictiilor. ca o veni un al doilea val... om trai si om vedea.
    • -2 (28 voturi)    
      dar piata sparanghelului n-a suferit! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:02)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      asta conteaza!
      • +1 (19 voturi)    
        Ai pretenții nejustificate. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:22)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Nu te poți compara cu neamțul privind igiena și disciplina.Numai comentariul tău și te dă de gol ce comportament ai.
    • -1 (15 voturi)    
      Cine să-ți spună? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Chinezii nu au spus nimic și la început sa mers pe ideea că virusul nu-i așa periculos.După ce sau infectat masiv în Europa și SUA,sa putut studia virusul și vedea cum poate fi ținut sub control.Pentru mult timp de acum încolo,masca,spălatul cât mai des pe mâini,distanțarea fizică între oameni,va fi măsura de garantare că nu mori.Petreceri,mai modeste,concedii-mai pe lângă casă,prin România.
  • -18 (34 voturi)    
    .... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:21)

    tirolez [utilizator]

    Sper ca nu-s inconstienti sa deschida scolile pe 15 mai! Azi 500 de cazuri , cate or fi in realitate. Ce facem?
    Daca se imbolnavesc copiii de covid si fix cand sa dea EN sau BAC-ul stau cu perfuzii si febra. Chiar daca fac o forma medie de pneumonie, care sa nu necesite spitalizare, asta nu inseamna ca vor putea da EN. In primul rand ca vor fi contagiosi si le va fi interzis accesul , in al doilea ca eventual dau singuri in sala, dar ce randament vor avea?
    Si asta ca sa ce, sa li se predea putinul de materie care a mai ramas? Chiar nu pot discuta online cu profesorul de geografie/istorie etc?
    Mii si mii de persoane din grupele de risc vor fi afectate. Sa faca scoala doar cei care nu au cum online, asa vor fi mai putini si vor sta rasfirati.
    • +5 (5 voturi)    
      nuuu (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:59)

      Laura21 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu le deschid pe 15 mai ci la inceputul lui iunie !
    • -7 (23 voturi)    
      klaus si copii? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:03)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ce stie el?
  • +10 (36 voturi)    
    unde e logica ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:26)

    Laura21 [utilizator]

    Până pe 15 mai nu e obligatorie purtarea mastii de protectie - in multe orase din tara - in locurile publice si in mijloacele de transport. Iar din 15 mai devine obligatorie ! De ce nu de mâine ?
    • +12 (16 voturi)    
      Asa ar fi corect, de maine (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:54)

      corsic [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      dar probabil s-au gandit ca inca nu se gasesc masti in toate farmaciile, si inca sunt destul de scumpe. Pana pe 15 mai ar trebui sa existe masti in majoritatea farmaciilor.
      • +2 (8 voturi)    
        În majoritatea magazinelor. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:26)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui corsic

        Sa vrut introducerea portului măștii obligatoriu de la început,dar lipsa acestora din magazine a dus la amânarea măsurii.Acum au început să apară și la preț rezonabil.Dacă ar fi introdus obligația măștii de la început ,ar fi încurajat specula-cei care au cumpărat ieftin cantități mari s-ar fi bucurat.Au luat țeapă,așa că nu mai faceți comentarii că dați de bănuit.
    • +8 (10 voturi)    
      fiindca pana pe 15 mai iesirile sunt limitate (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Dupa 15 mai toti vor da buzna pe strazi.
      Am vazut tramvaie cu 2-5 oameni in ele. La 4 metri unul de celalalt. La ce e nevoie de masca?
      • +2 (8 voturi)    
        Până pe 15 mai ai timp să afli. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        De ce să porți mască.Și vei purta mască și dacă ești singur în tramvai.
        • +1 (7 voturi)    
          ... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:40)

          Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Si o sa poarte masca peste nas si peste gura ca un cetatean responsabil, nu peste gusa ca multi smecheri.
        • +1 (3 voturi)    
          Asta e ideea (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:58)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          1- ca toata lumea va afla ca trebuie sa poarte masca si isi va lua
          2- ca in nici un caz nu voi fi singur in tramvai
          3- nici acum nu merg cu tramvaiul, de ce as merge dupa 15?
    • +5 (5 voturi)    
      citește (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      toată declarația.
      Urmează detalierea punctuală și asumarea prtintr-un decret prezidențial.
      Asta de azi a fost o declarație politică.
  • -17 (47 voturi)    
    Pai ce facusi nea Klause ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:30)

    clint [utilizator]

    Ieri il certai pe Streinu-Cercel ca de ce vine cu planuri de relaxare, ca nu e momentul, bla-bla, si acum vii tu cu unul... Pasamite trebuia sa fii tu cel care da vestea buna, asa e? Mai bine vorbeste cu aia din UE ca sa aveti un plan coordonat.
    • +18 (28 voturi)    
      ai vazut planul lui Cercel? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Si ce prevedea?
      In plus iti aduc aminte ca Dr. Cercel nu e Presedinte, nu prim ministru, nu e ministru, nu e secretar de stat macar.
      E un nimeni din punct de vedere al Executivului roman iar planul lui era doar o tampenie de rumegat la ventilatoarele de rahat ale Antenei.
      • -7 (15 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:29)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        • -1 (3 voturi)    
          Cine? ce? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 22:02)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

          Cercel e bransat?
          La cine? La der Lynden? La OMS?
          Ursula n-are minte nici cat un sfert din Merkeloaica iar cu OMS ne-am lamurit de 3 luni incoace.
          • 0 (0 voturi)    
            da mey (Joi, 23 aprilie 2020, 0:35)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            e discursul Ursulei. textul e in The Guardian si e de bun simt.

            problema e ca Cercel al nostru nu stie engleza si n-a inteles ce-a vrut sa spuna cucoana.

            a potrivit el ceva dar nu le-a nimerit. ca la telefonul fara fir.
      • -4 (14 voturi)    
        Eu vorbeam de principii aici ! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:51)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Tocmai ca nu e presedinte, e un cetatean care nu are dreptul la o opinie sau cum ?
        Ca nu ii fura Cercel stiloul lui Iohannis si semneaza decrete in locul lui. Cercel si-a dat cu parerea in calitatea lui de doctor si cam atat. Daca autoritatile vor sa il asculte, bine, daca nu nu. Dar nu poti sa vii cu o zi inainte sa il certi pe ala pentru ca face un lucru si apoi a doua zi sa faci exact acelasi lucru.

        Nu zic, sunt detalii, nu zic, planul lui Iohannis e mai bun, nu zic ca suntem anti PSD cu totii, dar asta nu inseamna ca nu putem fi corecti cand al nostru o da de gard si se coboara la nivelul lui Cerce/Firea intr-o galceva politica de gradinita: planu tau e prost, al meu e bun !

        Si daca venim cu argumentul final "lasa ba ca oricum ala e un PSD-ist inhaitat cu Firea", atunci cu ce ne deosebim de PSD-isti ?
        • +2 (2 voturi)    
          principii zici? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 22:05)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Si unde regasesti in planul prezidential de relaxare ideile lui Cercel? alea faine, cu izolare batranilor de 40-65 ani? De restul nu mai vorbesc ca sunt de fabula.
          Cercel nu a emis un plan ci o snoava politica, un bullshit pe americaneste, umflat cu pompa de A3.
  • +3 (55 voturi)    
    analiza (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:33)

    _Ioan_ [utilizator]

    Poate dupa 15 mai cand se scoate si cenzura vom discuta si despre proportionalitatea unor masuri de restrictie a libertatii persoanelor, precum si oportunitatea lor. Ce ati salvat limitand atat de drastic dreptul la libera circulatie? Oare nu erau eficiente doar masuri de limitare a dreptului la libera intrunire, masuri de precautie gen distantarea fizica si purtarea mastii in spatii inchise? Poate ca nu e ok pentru un stat sa considere toti oamenii posibil infractori, Oricum cine a vrut sa se plimbe in perioada asta s-a plimbat, pentru ca implementarea a fost proasta. In cartierele cu rromi am vazut eu cu ochii mei cum stateau in strada si se intalneau. Motive pentru declaratii inventai daca vroiai. Deci doar oamenii corecti au ramas in casa, cei care ar fi ramas oricum si de bunavoie intelegand gravitatea, care este oricum accentuata de media. Statul paternal nu trebuie sa existe daca incalca libertatile oamenilor. Sunt oameni care au murit pentru a castiga aceste libertati.
    • -4 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:35)

      [anonim] i-a raspuns lui _Ioan_

    • -3 (9 voturi)    
      Nu erau de ajuns (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:10)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

      In italia, cu toate masurile draconice care s-au luat oamenii continua sa se infecteze cu miile in fiecare zi. Aceleasi masuri s-au incercat si in olanda si in suedia si anglia si in belgia si si-au dovedit ineficienta.
      Daca te uiti la diferenta de mortalitate dintre tarile europei de est si cele vest o sa vezi ca masurile respective au redus de peste 10 ori numarul de morti. Diferenta e ca tarile din est au luat masuri draconice foarte rapid pe cand cele din vest au lalait-o pana cand si-au dat seama ca nu pot sa faca fata doar cu distantarea sociala. Pe de alta parte doar distantarea sociala nu e de ajuns pentru a controla epidemia, iti trebuie masti , iti trebuie testare, iti trebuie spitale cu echipamente ca sa nu devina focare de infectie. Toate astea erau la pamant acum o luna de zile. Situatia s-a mai imbunatatit si speram ca pana pe 15 mai o sa fie destule echipamente de protectie si pentru doctori si pentru oamenii normali, iar capacitatea de testare sa creasca in continuare pentru ca e nevoie de zeci de mii de teste pe zii ca sa ii gasesti pe cei infectati ( deja a creescut de la 3-400 de teste pe zi cat era acum o luna , la cateva mii dar trebuie investit in continuare). Sincer eu ma bucur ca oamenii se plang ca au trebuit sa sta in casa degeaba in loc sa se planga ca au murit prea multi oameni
      • +7 (7 voturi)    
        avem nevoie de masuri mai realiste! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:44)

        lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        Si cat propui sa fim cu toii in detentie la domiciliu? In momentul in care se vor relaxa masurile vom avea un nou val de infectari. Asta e clar pentru toata lumea! Si atunci ce facem? Revenim la masurile din prezent? Total nerealist! De Covid tot nu scapam decat prin imunizare a unui procent semnficativ al populatiei (60-70% e estimat ca ar fi nevoie) care se poate face doar in 2 moduri. Prin vaccin sau prin expunere directa. cum prima varianta pare ca ar fi la minim 7-8 luni distanta nu e deloc o varianta realista sa stam cu economia in coma pana atunci. O sa moara mai multi oameni de foame decat de covid daca s-ar face asta. Asadar singura varianta ramane imunizarea prin expunere directa. Varianta corecta ar fi fost protejarea celor vulnerabili (persoane peste 65 de ani, bolnavi de cancer, diabet, boli cardio-respiratorii etc.), obligativitatea purtarii mastilor, WFH oriunde e posibil si in rest economia poate sa functioneze normal.
        S-a gandit cineva care vor fi efectele acestei izolari la nivel psihic? Pana si puscariasii sunt scosi zilnic in afara celulei si totusi majoritatea sufera de sindrom post traumatic dupa ce se elibereaza. Sa nu mai vorbim de faptul ca nu putem asimila vitamina D fara expunere la radiatii solare si asta poate cauza o lista lunga de probleme medicale.
    • 0 (6 voturi)    
      Te salvat de hoți. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

      Să nu-mi spui că pe tine te-a deranjat că nu ai fost furat.
  • -9 (27 voturi)    
    Elvetia a spus sa nu poarte lumea masca ! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:50)

    alfa1 [utilizator]

    De fapt asta au spus la inceput si la noi dar acum si-au schimbat brusc opinia. Masca nu foloseste la nimic decat daca esti infectat sa nu infectezi la randul tau pe altii. Dar poporul mioritic inghite tot ce i se propune pentru ca nu e in stare sa gandeasca...
    • +9 (17 voturi)    
      Doar daca esti infectat, insa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:45)

      Cristian Udrea [anonim] i-a raspuns lui alfa1

      de unde stii tu ca nu esti? Poate esti asimptomatic. Cata vreme inca apar cazuri, este doar de bun simt si la mintea cocosului sa purtam cu totii masti si sa nu ne expunem pe noi sau pe altii, poate, mai vulnerabili, la chinuri inutile.
    • +4 (10 voturi)    
      Daca nu vrei sa porti masca, nu purta (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      E parerea ta, dar stai departe de noi, printre cei care iti impartasesc parerea. Eu vreau cu masca si nu vreau sa imi bagi pe gat parerea ta !
    • +2 (6 voturi)    
      @alfa 1: Iar din punctul asta de vedere tu esti (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      un adevarat berbec mioritic alfa !

      PS. Abia ce ti-a demonstrat-o @Cristian Udrea ! :)
    • +2 (6 voturi)    
      o mica diversiune (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:21)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Asa au spus majoritatea guvernelor insa recent un oficial francez a recunoscut ca acea recomandare a fost data pentru a scadea cererea de masti chirurgicale in randul populatiei ca sa le poata achizitiona pentru personalul medical!
      Acum s-au importat si produs suficiente masti incat sa fie recomandarea data si catre populatie.
      In tarile in care mastile au fost purtate de la inceputul epidemiei rezultatele au fost cele mai bune! Faptul ca reduc sansele de raspandirea virusului de catre infectatii asimptomatici sau cu simptome usoare face mastile sa fie cu adevarat utile!
    • -1 (15 voturi)    
      Dacă nu ești mioritic. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Mergi în Elveția.Spui că-ți place.Eu nu cred-că vei rezista în Elveția.Acolo o măsură dispusă se aplică și nu sunt admise comentarii.Execuți,dacă nu ești pedepsit rapid și drastic.Că așa este Starea de Urgență.Ce a fost/este la noi,nu-i stare de urgență.Sunt niște restricții care îi deranjează pe infractori.
      • +5 (7 voturi)    
        Pai chiar in Elvetia sunt (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:27)

        alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        si respect deciziile statului care nu sunt absurde ca in Romania . Nu avem nevoie de hartie si masti sa iesim pe strada. Dar voi acolo sunteti obisnuiti cu dictatura asa ca va acomodati repede...Succes !
      • 0 (6 voturi)    
        trăiți tov. gheniral! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:07)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nțăles!...ezecutăm, altfel vom fi ezecutați rapid și drastic dă milițieni...cum dispuneți dv. să se aplice tov. gheniral, să nu se admită alte comentarii dăcît ale dv....ca să mergem în Elveția ne trabă declărății?...ce părere aveți dă amenzile dă 80.mil euroi date în sărăcia lucie care-i în România ficusistă?...ce părere aveți de achizițiile de măști făcute de Unifarm la mîna a treia, vezi Tolo.ro...c-așa-i în starea de urgență...și va mai fi...miliarde de măști
    • +1 (9 voturi)    
      exact (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:55)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      tocmai de aia ar trebui sa poarte toata lumea masca in spatiul public.

      Pentru ca eu nu stiu daca Vasile, care vorbeste cu stropi langa mine in autobuz, e infectat sau nu.

      Sper ca nu e chiar asa de greu de inteles.
  • +2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:02)

    [anonim]

  • +4 (10 voturi)    
    Incepeti din 4 mai (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:28)

    tontu [utilizator]

    Masca, manusi, dezinfectanti si circulatie libera din 4 mai. Deschideti magazinele si incurajati firmele sa reporneasca activitatea din 4 mai. Orice zi de intarziere ne costa scump. Exemplul DACIA trebuie urmat rapid de toti producatorii.
    • -1 (5 voturi)    
      Romania nu e preegatita (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:13)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Nu avem destule masti, nu facem destule teste, spitalele inca nu au suficiente echipamente de protectie si inca nu am depasit varful .
      Daca se tin de promisiuni si cresc capacitatea de productie si numarul de teste de cateva ori pana pe 15 mai atunci o sa putem sa ne reevenim mai reepede. Nu vrei sa relaxezi prea repede masurile si sa ajungem din nou in situatia asta
      • +1 (1 vot)    
        da' ce bine le zici bre'... (Joi, 23 aprilie 2020, 11:29)

        stilatu [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        adica la inceputul asa zisei pandemii, cand s-au intors marii carturari ai tarii din toate zonele fierbinti, cand statul era neputincios si nu era in stare sa asigure carantina sau izolarea la domiciliu si nici sa o verifice, (pana si-au dat seama ca se pot face bani frumosi din asta), cand spitalele s-au transformat in mari centre de infectare a celor care ajungeau acolo cu alte boli grave, si inca mai sunt, cand testele sunt ele eronate, cand s-au plimbat cei infectati liber pe strazile oraselor, cand batranii peste 65 ani sunt la orice ora din zi pe strazi, de cand ministrul vela a anuntat ca se poate iesi si la medic, tu vii acum si zici ca masurile draconice ne-au salvat de la infectare si ca trebuie sa purtam masti in continuare? ai pus mana pe vreun stoc de masti si ramai cu ele?esti cumva bugetar? stai acasa pe mii de lei? stii ca in acest timp milioane de romani au mers la munca si au intrat in contact cu alte milioane aflate acasa?numai cine nu a vrut nu a luat virusul, ca ocazii a avut berechet...stii cati oameni mor in romania zilnic? 5-600 de oameni, in italia, raportat la populatia lor, mor cam 1700 oameni, adica cam 18000 pe luna, respectiv 51000 in italia... asa ca victimele covid-ului sunt in marea majoritate a cazurilor persoane care intrau in statistica de mai sus... faptul ca ei au facut spitale mastodont si au adunat batranii in ele, unde virusul a inflorit, a facut sa vedem imaginile de cosmar... , faptul ca italia are peste 15 milioane de persoane peste 65 ani, nu ca nu au luat masuri... mai aveti un pic si spuneti ca prin grija presedintelui si a pnl-ului am evitat un colaps...
        omenirea s-a cam prins cum este treaba, faptul ca europa si america au luat-o peste bot de la china si acum nu stiu cum sa faca sa o izoleze, platim toti factura...
        specialistii de la inceput au spus ca vom trai cu acest virus, ca este ca si un virus gripal, poate mai contagios, zic poate pentru ca la cum ne-am comportat noi, chiar nu ne-am infectat, suedia este chiar
    • +2 (4 voturi)    
      si mai e o eplicatie (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:15)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      probabil asteapta sa vada cum evolueaza treeburile in tarile unde deja s-au relaxat treburile si in functie de ce se intampla acolo , o sa ajusteze lucrurile si la noi
  • +2 (12 voturi)    
    Mda, oameni hotarati astia :)) (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:33)

    Luk [utilizator]

    Uite ce zicea Grupul de Comunicare Strategica in 20.04.2020:

    "Grupul de Comunicare Strategică face precizări referitoare la eventuale măsuri de relaxare a restricțiilor instituite pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus (COVID-19), în contextul vehiculării în spațiul public a unor astfel de propuneri.

    Măsurile instituite până în acest moment de autorități își dovedesc eficiența în combaterea răspândirii noului coronavirus (COVID-19) și se impune respectarea strictă a acestora și în perioada imediat următoare.
    Eventualele măsuri de relaxare a restricțiilor nu sunt avute în vedere pentru perioada imediat următoare din rațiuni de securitate sanitară."

    Deci acum doua zile nu erau luate in calcul, azi iese Iohannis si anunta ca din 15 suntem liberi iar :))
    De unde rezulta ca "perioada imediat urmatoare" inseamna maximum trei saptamani =))))

    Probabil o sa asteptam 7-10 zile sa vedem ce se mai intampla in Germania, Austria si US si pe urma iese Iohannis si zice ca 15 mai se inlocuieste cu 7 mai. O saptamana in plus o sa invarta cutitul in ranile gestul de grave ale economiei.
    Recunosc ca-mi place morga cu care anunta astia fiecare termen pe care-l schimba de parca asa a fost de prima data :))))
  • +2 (14 voturi)    
    Gestionare criza mediocra (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:55)

    TinuF [utilizator]

    Sa analizam obiectiv: teste pt.populatie ZERO si perspectiva sa putem face teste tot ZERO. Aprovizionare cu masti ZERO(fiecare pe cont propriu ca in vremurile comuniste), specula lasata libera-aici trebuiau amenzi mari si nu catre populatie. Alte tari au facut milioane de teste si au distribuit masti gratuit populatiei. Nu contest amenzile dar acestea sunt foarte mari de parca toti ne putem permite(ei pot si au de unde=din banii nostri, ai prostilor). Informare populatie ZERO, nimic altceva in afara de a ne citi cateva randuri din ordonantele militare etc.
    • -2 (4 voturi)    
      Ca la noi la nimeni (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:02)

      TinuF [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      https://www.zf.ro/business-international/scrie-presa-internationala-situatia-romania-intr-singura-luna-stare-19089489
    • +2 (4 voturi)    
      se pot face doar 6000 de teste pe zi! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:31)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      Din moment ce ai capacitatea de a face maxim 6000 de teste pe zi nu ne permitem sa facem teste celor care nu au simptome.
    • -3 (7 voturi)    
      Sunt aici pe net toate informațiile. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      Este drept că dacă nu ai minte să știi să alegi între păreri și informații,stai acasă,o întrebi pe bunic,pe mămica ce să faci și faci cum spun ele.
  • -2 (2 voturi)    
    Iepurashule, ai basca ? ! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:21)

    Miky113 [utilizator]

    Depinde si de vremuri:
    acuma ca a vopsit oualele, trebuie folosit si la vopsit gardu,
    numai sa nu treaca ursu prin zona !

    Bine graieste romaneste: trebuie cumva ridicat moralul trupei: mai o vodca de 1mai, mai o slujba de binecuvantare in 9 mai , mai pana in iunie, ...mai pina in 2022 , mai mascati pana la noi ordine
    • -2 (2 voturi)    
      se aude şi... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:19)

      MIKI@ [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      Prin lume se aude şi anul 2024 tot cu măsuri numa una şi una
  • -1 (1 vot)    
    o nelamurire (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:39)

    subcultura [utilizator]

    acum, in stare de urgenta, nu e obligatoriu purtatul mastii in spatii inchise si transport in comun decat in vreo cateva judete, insa dupa 15 mai devine obligatoriu peste tot. ok, dupa 15 mai vor fi mai multi pe strada sau in spatii inchise, dar totusi ...
  • -7 (13 voturi)    
    Mult prea devreme! Johannis, nu ne omorî! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Nici măcar nu s-a atins vârful cazurilor noi, iar astăzi avem 468 cazuri noi în plus, a treia cea mai mare creștere zilnică de la începutul pandemiei!

    De ce am mai făcut atunci sacrificiile de până acum, dacă restricțiile vor fi ridicate înainte măcar de întrevederea unei aplatizări a curbei și mai ales înainte de a avea o capacitate de testare suficient de mare pentru a depista și opri din timp apariția oricărui focar? Austria și Elveția par să aibe această capacitate, dar testează de 4 ori mai mult pe cap de locuitor decât noi.

    Mă tem că ne paște la vară modelul suedez; știți voi, cel cu de 15 ori mai mulți morți pe zi (doar ieri au avut 172 morți, a se compara cu cei 10 ai României, la o populație de 2,5 ori mai mare decât a Suediei). Iar cei care cred că vremea caldă ne va salva, să se intereseze ce s-a întâmplat la Guayaquil în Ecuador (oraș ecuatorial la malul oceanului).
    • 0 (6 voturi)    
      Fii precaut (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:10)

      AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Stai in casa, iesi numai cu botnita, manusi si costum de protectie, si poate scapi! Si poti continua sa numeri mortii si infectatii de peste tot, sa nu te plictisesti.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:39)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Spania sau Italia relaxeaza conditiile la cateva sute de morti pe zi, dar noi suntem si mai saraci decat aceste tari, nu cred ca avem incotro. E multa lume care si-a pierdut serviciul si acum trebuie sa iasa din casa sa-si caute ceva de lucru. Multa lume nu mai are bani sa manance.
  • +1 (3 voturi)    
    Draga Klaus (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:07)

    AMDATi [utilizator]

    Zi repede formula inductiei electromagnetice!
  • -2 (8 voturi)    
    o decizie buna dar as adauga (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:54)

    cugetatorul [utilizator]

    amenzile sa ramana foarte mari pentru cine nu poarta masti in spatii publice si pentru cei ce participa la adunari publice, la fel ritmul de control al politiei sa ramana; masca sa fie obligatorie si in taxiuri si pentru persoanele care urca intr-o masina care nu apartine familiei, un taximetrist/sofer de ocazie poate sa viruseze sute de oameni pana/daca isi da seama ca are virus; institutiile si societatile sa fie obligate sa fie dotate cu dezinfectant la intrare; cu scoala va fi greu ca sunt multi copii prea indisciplinati ca sa poarte masca, poate ar fi mai bine sa faca cursuri numai 3-4ore pe zi in 2 schimburi, asa sunt mai usor de controlat, pot sa nu stea 2 elevi in aceeasi banca, iar purtarea mastii mai mult de 4ore pe zi poate duce la rani sau iritatii la anumiti copii
    • -3 (3 voturi)    
      Nu mai bine stai tu in casa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:53)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      daca esti asa fricos?
      • +1 (1 vot)    
        oricum stateam in casa nu e o problema (Joi, 23 aprilie 2020, 1:03)

        cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        dar cand se vor umple o multime de elevi de coronavirus si se vor introduce din nou restrictiile care sunt acum sau altele mai rele sa te vad atunci cat mai esti de curajos...
  • -3 (5 voturi)    
    Felicitări într-adevăr o veste bună (Miercuri, 22 aprilie 2020, 18:12)

    MIKI@ [utilizator]

    Felicitări dlui Preşedinte Klaus Iohannis, într-adevăr o veste bună! Eeeeee!!!!!!!!!!! Să ne ferim de excesele epidemiologilor. Nu putem accepta ca o autoritate științifică oscilantă în decizii şi măsuri să se substituie puterii politice.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce spun cei care se pricep: (Miercuri, 22 aprilie 2020, 20:10)

    cv70 [utilizator]

    Poate publicați (iar unii dintre noi mai și citesc) recomandările Organizației Mondiale a Sănătății privind CINE și CÂND trebuie să poarte mască: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks.
    În engleză, în original:
    „If you are healthy, you only need to wear a mask if you are taking care of a person with COVID-19.
    Wear a mask if you are coughing or sneezing.
    Masks are effective only when used in combination with frequent hand-cleaning with alcohol-based hand rub or soap and water.
    If you wear a mask, then you must know how to use it and dispose of it properly”.
    • +3 (3 voturi)    
      WHO, ăștia nu sunt cumva tot ăia... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 23:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cv70

      ...care în ianuarie ziceau că nu se înregistrează cazuri de transmitere de la om la om în Wuhan?
  • -3 (3 voturi)    
    Dar sa dam jos Guvernul si pe Iohannis (Miercuri, 22 aprilie 2020, 21:52)

    galeo [utilizator]

    Cand avem voie?
  • +1 (1 vot)    
    Ceea ce vrea sa spuna Mr. Prez (Joi, 23 aprilie 2020, 11:10)

    John M. [utilizator]

    e ca de la 15 Mai lumea trebuie sa se intoarca la lucru pentru ca altfel intram in criza ca in 1929-33 cand efectiv se murea de foame pe strada.
    Guvernul e pregatit mult mai bine sa faca fata unei cresteri
    a pandemiei, desi ideea de baza ramane aceeasi: scapa cine poate.
    Nu va faceti iluzii. Virusul va fi cu noi pentru mult timp de-aci inainte. Desteptii se vor pazi singuri, eroii vor umple spitalele, iar unii cimitirele.
  • 0 (0 voturi)    
    iar (Luni, 27 aprilie 2020, 10:51)

    spy [utilizator]

    persoanele cu deficiente de auz vor lua o pauza din cititul pe buze...