Coronavirus România: 468 de noi cazuri, totalul a ajuns la 9.710 / Peste 2.400 de persoane au fost deja declarate vindecate

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:10 Actualitate | Coronavirus


Test coronavirus
Foto: Mohd RASFAN / AFP / Profimedia
Bilanțul persoanelor infectate cu coronavirus în România a urcat miercuri la 9.710 după raportarea a 468 de noi cazuri. Potrivit ultimelor informații de la Grupul de comunicare Strategică, până acum au murit 508 pacienți asociați cu Covid-19.


Până astăzi, 22 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 9.710 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 2.406 au fost declarate vindecate și externate, transmite Grupul de Comunicare Strategică.

La ATI, în acest moment, sunt internați 288 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 12.809 de persoane. Alte 40.774 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 106.357 de teste.
Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 457 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 4.950 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 11.406.813 lei.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 953 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 636 în Italia, 196 în Spania, 26 în Franța, 14 în Germania, 59 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg și Suedia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 64 de cetățeni români aflați în străinătate au decedat: 16 în Italia, 15 în Franța, 19 în Marea Britanie, 7 în Spania, 3 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia și unul în Elveția. Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 11 au fost declarați vindecați: 7 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12667 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:31)

    [anonim]

    • +5 (7 voturi)    
      Ne tot invartim (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:47)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

      Ba in sus ba in jos. In ritmul asta... la anu si la multi ani va fi varful
    • +1 (7 voturi)    
      "Cat e ceasul? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:48)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui

      - Cat porunciti Dumneavoastra, Domnule General"
      Garcia-Marquez
    • +3 (5 voturi)    
      N-a mintit nimeni deocamdata , (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:56)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui

      de mult au zis ca varful va fi la sfarsitul lui aprilie , inceputul lui mai.
  • +7 (7 voturi)    
    ar fi foarte util (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:33)

    Parere1 [utilizator]

    Ar fi foarte util daca pentru aceste noi cazuri spun de unde provin: -din cei care sunt deja in carantina
    - din cei sositi din straintate
    - rude ale persoanelor infectate
    - cazuri de transmetere libera,
    etc.
    Cu siguranta exista aceasta informatie.
    :-)
  • +3 (7 voturi)    
    COLECTIV x 1000 (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:49)

    mike123 [utilizator]

    Porcaria (sau Noroc?) este ca pandemia a prins sistemul medical cu chilotii jos si l-a expus in toata goliciunea lui, incepind cu lipsa de fonduri, de echipamente, neglijenta cronica, de la managerii pina la infirmiere (merge si asa, banii sa iasa!) si delasarea generala de dolce farniente! Si nu numai in Romania! Sper ca dupa ce trecem prin porcaria asta sa ne trezim ca natie! ....si sa-i tragem pe cei rasponsabili la RASPUNDERE!
    Oameni buni, s-a facut atita caz de COLECTIV....situatia actuala este mult mai tragica! Treziti-va! Wake up!
    • +2 (2 voturi)    
      conform Hotnews (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:38)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Din 10 cele mai mari contracte încheiate pentru furnizarea de măști cu 3 straturi, simple, cel mai mult a plătit Compania Municipală Termoenergetica - 6,4 lei bucata, urmată de STB - 5,8 lei bucata și Poliția Locală Sector 1 - 5,12 lei bucata.

      În comparație, pe emag, un pachet de 50 de măști de unică folosință, cu 3 straturi, are prețul de 118 lei, circa 2,36 lei bucata. În ceea ce privește măștile FFP2, cel mai mult au plătit Spitalele Județene de Urgență din Ploiești și Iași - 60 de lei, urmate de Spitalul Județean Cluj - 42 lei. Cel mai mic preț a fost de 13 lei la Serviciul de Ambulanță Judetean Bihor.

      În comparație, Asociația Magic plătește 12,53 lei bucata, la o comandă de 100.000 de bucăți...achiziții cu ordonanțe miltare și stare de urgență...transparență la max
  • +8 (8 voturi)    
    prea multi (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:51)

    revo [utilizator]

    am numarat, sunt 27 de tari care au mai mult de 10.000 de imbolnaviri confirmate. In general, au o populatie mult mai mare decat Romania. Ce mama dracu', de unde tot apar atatea cazuri noi in tara?!

    Despre ce relaxare vorbeste conducerea, cand numarul creste continuu?
  • 0 (4 voturi)    
    De 2 saptamani spun ca e ceva ciudat. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:34)

    Marionette [utilizator]

    Acum au inceput sa carcoteasca mai multi :)).
    Deci azi erau 300 noi cazuri, maine 25, poimaine 600, apoi 100, apoi 400, apoi 200, NICI O COERENTA, nici o dovada ca DSP este stapan pe situatie, o abrambureala si harababura maxima.
    Normal ar fi fost daca in primele zile erau 100-200 sa se ajunga la zile cu mii si apoi incet incet sa scada!
    Incompetenta insa este mult prea strigatoare la cer in autoritatile statului, si atentie, daca vrei sa faci ceva NU POTI pana ce acesti incompetenti nu te licentiaza, evalueaza, autorizeaza, omologheaza, acrediteaza toate aceste cuvinte insemnand EXACT NIMIC!!! Inseamna hartii tocate inutil si blocarea activitatii cu imbecilitati!
    Cel mai bun exemplu este spitalul SUCEAVA care a imbolnavit un judet si pe a carui intrare trona mandra acreditarea ANMCS (vaxalbina!).