Un înalt oficial ONU avertizează că în multe părți ale lumii urmează o ”foamete de proporții biblice”: ”Nu vorbim de oameni care doar se culcă nemâncați”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:17 Actualitate | Coronavirus


Saracie in Africa
Foto: pixabay.com
O mare parte din lume este pe cale să se confrunte cu o foamete ”de proporții biblice” din cauza pandemiei, a avertizat șeful agenției pentru hrană a ONU, acesta spunând că avem puțin timp pentru a lua măsuri înainte ca sute de milioane de oameni să rămână fără mâncare, scrie Guardian.

Peste 30 de țări în curs de dezvoltare ar putea ajunge la foamete pe scară largă, iar în 10 dintre aceste țări deja peste un milion de oameni sunt deja în pragul inaniției a declarat David Beasley, director Executiv al World Food Programme.

”Nu vorbim de oameni care doar se culcă nemâncați”, a declarat acesta într-un interviu pentru publicația britanică.

”Vorbim despre condiții extreme, stare de urgență – oameni care sunt pe cale să moară de foame. Dacă nu le ducem mâncare, oameni vor muri de foame”, a spus Beasley.

”Este cu adevărat vorba de ceva mai mult decât o pandemie – se creează o pandemie a foametei. Este o catastrofă umanitară și alimentară”, a adăugat acesta.

Beasley a prezentat acest mesaj marți, în Consiliul de Securitate al ONU, avertizând că liderii lumii trebuie să acționeze rapid pentru că situația se deteriorează rapid. El le-a cerut să furnizeze ajutorul de 2 miliarde de dolari deja promis, pentru care acesta să fie dus în prima linie cât mai repede posibil.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7969 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Numai bine, puteti dona (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:19)

    ruskimushki [utilizator]

    .
    • 0 (10 voturi)    
      nu stii ca onu e (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:12)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      UN involved
  • +3 (27 voturi)    
    Din banii ăia (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:33)

    fdaniel [utilizator]

    Din 2 miliarde nu o să ajungă la destinație mai mult de 200 milioane, restul o sa fie limuzinele și sediile ONU
    • +8 (10 voturi)    
      nu la ONU se fura banii (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ci la sefii si liderii destinatarilor (adica se trimit ajutoare din Europa si SUA catra Africa, si 90% sunt retinute de mafia si guvernele locale)
  • 0 (16 voturi)    
    heh (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:35)

    Soljenitin [utilizator]

    ”Nu vorbim de oameni care doar se culcă nemâncați”

    Probabil vom vorbi si de oameni care se trezesc nemancati? Sau cum?
    • +5 (15 voturi)    
      Vorbim de oameni care nu mananca cu zilele (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:54)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sunt multe tari cu economia atat de fragila, incat orice perturbatie produce efecte negative majore.
      Nici Romania nu sta foarte bine. Seceta si joaca cu orgonante militare pe termen lung ne poate baga direct in foame. Si chiar daca tu esti linistit ca ai niste rezerve, nu cred ca te-ai bucura sa primesti vizita unor echipe de baieti bronzati, care sa-ti verifice frigiderul.
    • +1 (1 vot)    
      Sau "se culca/trezesc nemancati de altii" ? (Joi, 23 aprilie 2020, 9:41)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      .
  • +3 (17 voturi)    
    ONU sa specializat în crize. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:51)

    asavreau [utilizator]

    Le așteptă ca să se facă că muncește.Nu previne,nu vine cu soluții.Cei din Africa nu ar putea asigura din producția internă hrana?Asigurându-și din producție internă hrana ajung și la schimburi economice,pentru-că se vor găsi și fructe,legume care să aibă un climat prielnic în Africa.În loc de milogeală pentru fonduri,ONU ar putea veni cu niște programe de producție în zonele afectate și să solicite fonduri pentru așa ceva.
    • -5 (17 voturi)    
      nu le asteapta (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:31)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      chiar le provoaca.
  • +17 (25 voturi)    
    Da, dar (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:52)

    Vade Retro [utilizator]

    O masura necesara ar fi controlul expansiunii demografice a acestor tari. Cand faci cate 6-8 copii, desi nu ai cu ce sa ii cresti, esti iresponsabil.
  • -3 (11 voturi)    
    penibil (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:21)

    TrickyWicky [utilizator]

    La noi in Romania nu se spune nimic ca de 2 luni avem 20% umiritate .
    E ca si cum cineva arunca cu ceva in atmosfera de a disparut umiditatea asa deoadata.
  • -8 (12 voturi)    
    Nu are nici o legatura cu covid (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:25)

    Ioan Marcus [anonim]

    Nu are nici o legatura cu pandemia. Se moare de foame pentru toate resursele sunt acaparate de tarile bogate.
    Poate cu ocazia asta vor traii si tarile sarace mai bine primind ajutoare.
    • +5 (13 voturi)    
      Resursele sunt acolo unde se produce (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:41)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Marcus

      Fa o comparatie intre China si India. Au aproape a aceiasi populatie(numeric!). Unii muncesc de cad din picioare si altii asteapta sa le cada din cer. Primii printre cele mai bogate tari, ceilelti saraci lipiti. Ce vina au chinezii ca indienii, srilanchezii, bangladesh-enii mor de foame? Poate ai tu raspunsul.
      Pe urma este si demografia, in Europa bogata oamenii se reproduc la o rata usor negativa, deci resursele (si asa ridicate) le ajung fara probleme. Probleme apar in comunitatile care nu muncesc, au o lipsa acuta de educatie si au o rata a natalitatii ff ridicata.
      Africa are un potential agricol imens. Tari ca Zimbabwe, Zambia produceau enorm in trecutul apropiat (deci s-ar putea) iar acum in prima se moare de foame.
      Pe de alta parte cresterea populatiei Pamantului la nesfarsit va duce inevitabil la epuizarea tuturor resurselor naturale (natura nu se va putea regenera in acel ritm) si in final dupa distrugerea mai intai a animalelor salbatice si a naturii in general, vor disparea si oamenii.
      A calculat cineva cati oameni poate duce Terra in mod sustenabil fara a afecta natura iremediabil? Sigur, dar nu se poate da publicitatii. Am depasit de mult acea cifra. Asa ca Dumnezeu cu mila. Cand resursele dispar cu totul apar molimele si razboiul.
      • -6 (6 voturi)    
        Cresterea burtzilor (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:10)

        Ioan Marcus [anonim] i-a raspuns lui Leo55

        cresterea burtilor (obezitatea) Pamantenilor la nesfarsit va duce inevitabil la epuizarea tuturor resurselor naturale (natura nu se va putea regenera in acel ritm) si in final dupa distrugerea mai intai a animalelor salbatice si a naturii in general, vor disparea si oamenii.
      • +1 (5 voturi)    
        au mai facut si altii aceste calcule (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        si au propvaduit (gresit) disparitia omului prin foamete. Au uitat un amanunt: cresterea randamentului si eficientei agriculturii.
        Numai Romania, daca s-ar face agricultura cu cap, ar avea resurse sa hraneasca jumatate din Europa.
        • 0 (4 voturi)    
          Deci concluzia la ce spui (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:05)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          este ca nu exista limita de sustenabilitate a populatiei umane pe pamant asa cum "propovaduiesc" altii!
          Acum suntem 8 mld. peste 30 sau 40 de ani in ritmul actual de crestere vor fi dublu (sau pe aproape) si tot asa la 30 sau 40 de ani se va tot dubla populatia... dar cu o agricultura supersupersuperparformanta! totul va fi bine! si natura cu toate speciile ei va prospera!
          Bravo, m-ai incurajat! Nu-mi mai fac griji pt stranepotii mei (deocamdata am doar un urmas).
          • 0 (0 voturi)    
            Dar o sa manince in picioare! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:48)

            Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            Poate ca va fi destul hrana, dar vor fi nevoit sa manince stand in picioare: prin 2500 oamenii, in numar de este 600 de miliarde, vor acoperi complet suprafata uscatului!
      • +1 (1 vot)    
        Suntem prea multi (Joi, 23 aprilie 2020, 8:25)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Pai lasa ca e numa bine ca a aparut virusu asta pt planeta. Noi tot discutam cand trece, cum trece, despre ridicarea restrictiilor, ca ne-am cam saturat de ele, etc.

        Dar tratamente si vaccinuri sunt momentan doar povesti. Daca nu vom avea niciodata vaccin? Si daca nu se calmeaza virusul, eventual ramane ca gripa sau raceala cu noi forever? De cand a aparut doar a crescut exponential, si asta in conditii de carantina totala!

        Va ramane planeta asta fara un sfert din populatie pe parcursul mai multor ani. Nu mori prima oara de el? Nu-i nicio pb, poti muri a doua sau a treia oara!

        Sansele sunt mici pt scenariul asta apocaliptic, dar exista.
    • +7 (9 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:59)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Marcus

      ce tampenii poti sa spui. Daca tarile bogate nu ar mai trimite ajutoare in Africa (si o fac de zeci de ani) eu zic ca populatia s-ar reduce cu cel putin o treime. In prima faza. Medicamente si mancare pentru oameni care fac multi copii desi e evident ca n-au cu ce sa-i hraneasca.
      Africa are 1,2 miliarde de locuitori si creste sustinut. In conditiile in care dupa esecul Occidentului vad ca si China incepe sa-si rupa dintii in minunata Africa. Cand s-o plictisi si China sa mai investeasca cine o sa-i mai ajute? Extraterestrii?
      • -1 (3 voturi)    
        Pandemia lacomiei. (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:28)

        Ioan Marcus [anonim] i-a raspuns lui gelu antigelu

        Nu eu am spus tampeniile, vezi mai sus. Eu am schimbat doar cuvintul original cu cuvantul burta.

        Unele tzari cresc milioane de animale inghesuite in custi impreuna cu virusii ca sa faca burta. Pentru a creste o burta de om se consuma foalte multe resurse naturale. Si apar bolile lacomiei (cancer, ateroscreloza, diabet) + plus distrugerea mediului. Pentru ce? Pentru o burta mai mare.
  • -3 (11 voturi)    
    Coronascepticii au avut dreptate (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:02)

    Setalcott [utilizator]

    Cure worse than disease.
    Save grandma, kill millions in Africa
  • -1 (11 voturi)    
    Mda (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:21)

    tudor74 [utilizator]

    S-au trezit postacii profesionisti din St Petersburg si au dat navala sa posteze aberatii la adresa ONU.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:50)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Trebuie sa manance si gura lor o paine, ce vrei??

      Ca doar nu or sa se apuce de munca ...