Un stat american a dat în judecată China pentru pagubele ireparabile provocate de pandemie

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2020, 6:22 Actualitate | Coronavirus


Epidemia din China
Foto: pixabay.com
​Missouri a depus plângere marţi împotriva Chinei, acuzând Beijingul că a disimulat gravitatea pandemiei de coronavirus şi a cauzat astfel "pagube", economice şi umane, "ireparabile" în acest stat american şi în lume, notează AFP, preluată de Agerpres.

Plângerea civilă, depusă de procurorul statului, Eric Schmitt, vizează guvernul, Partidul Comunist Chinez, precum şi alţi responsabili şi instituţii ale ţării. Ea îi acuză în special că au "ascuns informaţii cruciale" de la începutul pandemiei, au arestat avertizori de integritate şi au negat natura extrem de contagioasă a noului coronavirus.

Această disimulare a cauzat "o pandemie mondială inutilă şi evitabilă" care a antrenat pierderi în vieţi omeneşti şi consecinţe economice importante cu pierderi estimate la cel puţin câteva miliarde de dolari în acest stat din centrul ţării, potrivit documentelor juridice.

Beijing a fost dat în judecată într-un tribunal federal în special pentru "tulburarea ordinii publice" şi "activităţi anormal de periculoase". Missouri reclamă despăgubiri materiale a căror valoare nu a fost precizată.

Peste 5.800 de persoane au fost testate pozitiv în Missouri care a înregistrat cel puţin 177 de morţi, potrivit autorităţilor locale.

Potrivit procurorului republican Eric Schmitt, primele transmisii ale virusului între oameni au avut loc la începutul lunii decembrie la Wuhan, oraşul unde a apărut coronavirusul. Cu toate acestea, guvernul a lăsat virusul să se răspândească în ţară, apoi în străinătate, înainte de a lua măsurile necesare la sfârşitul lui ianuarie pentru a frâna contaminarea.

În timp ce ascundeau extinderea pandemiei, autorităţile chineze au oprit pentru ele echipamente de protecţie de bună calitate, autorizând însă exportul de echipament defectuos. Acest stocaj abuziv ar fi "pus în pericol viaţa personalului medical şi echipelor de salvare" în ţările afectate de COVID-19.

"Partidul Comunist Chinez a făcut ce fac regimurile autoritare: au ascuns adevărul pentru a-şi salva pielea", a comentat senatorul republican Ben Sasse. "Odată ce americanii vor învinge acest virus infect, vom cere socoteală guvernului chinez corupt", a adăugat acest congresman de Nebraska.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5028 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Si ce crede el... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:06)

    grongobar [utilizator]

    ...ca va obtine? China nu isi va asuma niciodata raspunderea,comunistii niciodata nu recunosc crimele pe care le fac.Unica solutie ar fi sa-si retraga toti fabricile din China,adr acest lucru nu se va intampla pentru ca mana de lucru asa ieftina nu prea mai gasesc si banul dicteaza.
    • +8 (8 voturi)    
      Pot muta fabricile in Europa de Est (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Ideea este sa Vrei !
      • +4 (4 voturi)    
        nu cred ca se vor reloca in Europa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Vor sta aproape de China, in Asia, probabil cca aolo se vor reloca Nu cred ca in curand vor mai deschide fabrici in China. O sa fie rau de tot la chinezi

        sunt cam patiti dupa chestia asta - ca sa isi redeschida fabricile, desi luasera toate masurile, au trebuit sa astepte dupa autoritati - seamana cu ceva cunoscut???
        • +2 (2 voturi)    
          Ma Aștept ca Dl Aurescu de la MAE (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:23)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Sa demareze acțiuni concrete
          Avem steag NATO in Romania
          Trebuie
          Sa avem și relocări de fabrici din China
    • 0 (2 voturi)    
      ceva tot va obtine... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Deja dna Merkel ii cam trage de urechi pe chinezi.

      Americani au primit avertizari clare ca nu este cea mai buna solutie sa iti deschizi fabrica acolo - o fi mana de lucru ieftina dar te lasa fara afacere ca ti-o fura statul chinez...

      De de alta parte deja fabricile de acolo sunt afectate pentru ca a scazut piata lor interna iar exportul inca nu s-a prea reluat, Acum ar fi momentul sa incepi sa impachetezi, pe bucati, si sa te relochezi dar evident fiecare isi stie mai bine afacerea lui/ei Relocare nu este chiar usoara.
    • +1 (3 voturi)    
      Statul Missouri sau procurorul Eric Schmidt nu (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Vor obtine miliarde de dolari de la China dar daca si alte state, tari le urmeaza exemplul nu putem sti.
      Insasi proesul in sine e o forma de expunere de dovezi si de cerere de dovezi din parte partii acuzate. Hai sa vedem daca chinezii se pot apara si dovedi ca e fals, ca nu stiau de transmisia de la om la om, etc.
      China, va plati fara indoiala, cu sau fara procesul asta.
  • -7 (15 voturi)    
    Nici o sansa (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:10)

    gamma [utilizator]

    Eu mi-am dat seama ca e ceva grav cand am vazut filmele cu civili vanati cu drone si Wuhan-ul cu strazile pustii .Era sfarsitul lui Ianuarie .Deci la doua luni dupa cazul 0 chinezii actionau pe bune si toata lumea aflase de covid . Exact atunci vesticii isi primeau pacientii lor "zero" . Ce au facut ? Nimic de genul asta nici macar acum cand au morti fara numar .Pe cine pacalesc ei ? Macar chinezii nu stiau ca dl 0 are covid nu aveau teste nu aveau nimic .Dupa o luna deja identificasera virusul .

    Legaleza nu face nici 2 lei intr-o pandemie .
    • +1 (3 voturi)    
      Deci la doua luni dupa cazul zero?? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      De ce nu au actionat la 20 de zile dupa cazul zero.
      La 40 de zile dupa cazul zero chinezii organizau banchet cu 40,000 de persoane in Wuhan. Atunci mi-am dat seama ca isi bat joc de intrega lume si ca sunt inconstienti si incompetenti.
      • 0 (0 voturi)    
        Istorie (Joi, 23 aprilie 2020, 12:49)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Cazul zero e invizibil - intotdeauna primul grup este vizibil - asta inseamna 15 dec .Pe 31 se aduna suficiente cazuri cat sa merite raportarea (sub 100). Dar e vorba de o pneumonie atipica neletala cu cauza necunoscuta .Pe 7 ianuarie este descoperit virusul . Primul mort declanseaza urgenta asta inseaman 10 ian .Intre 10 si 22 faptul ca se transmite liber devine clar si neignorabil .Sigur au existat indiciii inainte dar politicile de sanatate nu se fac pe baza de impresii .Pe 22 Wuhan este inchis .
        4500 de morti in Wuhan si s-a terminat , 180000 in lume si continua .Altii sunt inconstienti si incompetenti dar au gura mare . Apropo , Romanaia s-a comportat surprinzator de ok .
  • +6 (10 voturi)    
    E clar made in China (Miercuri, 22 aprilie 2020, 8:54)

    Alex2009 [utilizator]

    E ciudat si efortul de a-i disculpa pe chinezi de responsabilitate.
    De aceea exista trolli chiar si la 4 minute distanta unul de altul, in cazul in care nu cumva e acelasi cu doua nick-uri.
    E ca si cum ai lua apararea unui infractor, cam asta va fi si responsabilitatea celor care apara China intr-un fel sau altul, acum.
    • -5 (7 voturi)    
      Ce responsabilitate ? (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:18)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

      Fata de pacientul zero ? Daca maine sare un virus porcin in tine crezi ca va plati Uniunea Europeana ceva lumii ?!

      Sunteti nebuni la propriu !!!
      • +4 (6 voturi)    
        Deci, ai o problema cu Uniunea Europeana ~ (Miercuri, 22 aprilie 2020, 11:16)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Apoi cu rationamentul logic :
        Nu pacientul Zero trebuie incriminat, ci statul chinez care il ascunde. Adica ascunde sursa pandemiei.
        Daca Pacientul Zero ar fi existat si ar fi cum spune China, atunci in genomul lui s-ar gasi imediat urmele speciei intermediare (pangolin de exemplu). Ceea ce nu se intampla ! E doar o teorie fabricata de chinezi !
        Dar un pacient zero totusi exista, dar nu poate fi prezentat de China pentru ca, cel mai probabil, genomul lui contine urme clare de virus de laborator inexistent la pangolini (de exemplu).

        Ce-ar fi ca, in loc sa-i faci pe altii nebuni, sa te controlezi tu ? La propriu.
        Diseminezi opinii favorabile celui mai mare infractor mondial al momentului, asa, complet fara discernamant !
        • -5 (5 voturi)    
          I have a son named Alex, like you (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:42)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

          and he's got brains and Ph.D in anthropology to go with. This is what he would like you to explain, a mind bender for you, little creature:
          In Amazonia, a woman from a tribe, got infected with Corona.
          Can you explain, you, little moron, how the Amazonian "lady" got fixed with the virus from China?!
          • -1 (3 voturi)    
            Probabil (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:26)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Un test gresit sau asumarea unei izolari perfecte acolo unde aceasta nu era ?
            Oricum stiinta nu se face pe cazuri singulare .
          • +4 (4 voturi)    
            John M., nu te mai obosi cu Google tranlsate ! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:11)

            Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Incearca sa-ti folosesti creierul pentru rationamente, nu insulte !
            Chiar si sa fie adevarata "informatia" cu tribul amazonian, acest trib nu ar fi izolat complet asa cum vrei tu sa se presupuna a priori ! Pentru ca daca ar fi, atunci cum naiba fix "acum" a fost detectat si "gasita" si femeia bolnava de COVID !
            Iti "demonstrezi" concluziile pe genul de fake news greu de crezut si imposibil de probat.

            Si te mai umpli si de ridicol insultand, de fapt, un rationament pe care, de fapt, nu-l combati cu argumente !
            Nimeni nu a afirmat ca virusul a fost scapat intentionat de chinezi, ci dintr-o greseala de procedura, dintr-un laborator. Odata scapat, viusul are miliarde de vectori de propagare.

            "Moron" e un apelativ ingaduitor in ceea ce te priveste, John M.
            Crede-ma, nu vrei sa afli de la mine ce deficiente de caracter demonstrezi.

            Acum, du-te sa plangi la ambasada Chinei...
          • +2 (2 voturi)    
            Ioane, Corona e o bere (Miercuri, 22 aprilie 2020, 19:31)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Virusul ala e altceva. Apropo, cum a fost depistata muierea din Amazonia? De vraciul local? De antropologul care tocmai se intorsese din Seattle unde participase la Noul an Chinezesc?
        • -4 (6 voturi)    
          Ok (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:09)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

          Nu bagi de seama dar stirea este despre : "ascuns informaţii cruciale" de la începutul pandemiei - poate erau mai inceti la minte , si informatiile alea poate nu erau convingatoare .
          -negat natura extrem de contagioasă a noului coronavirus adica nimic mai mult decat ce a facut chiar Trump .
          Nimeni serios nu discuta despre versiunea laborator pentru ca e deajuns sa stii mai multa biologie decat nivelul de membru de trib african si ipoteza pica . Dar conspiratiile prind bine la membrii de trib asa ca va las in pace :)
        • -4 (6 voturi)    
          Inca ceva (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:23)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

          Daca ar fi fost dovezi stiintifice ca virusul era artificial as fi fost absolut de acord cu cererea de despagubiri si cu orice forma de presiune la adresa Chinei .
          • +1 (5 voturi)    
            Crede-ma (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:25)

            Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            Bio-nanotehnologia e mai accesibila acum decat o poveste scrisa pe un bob de orez acum 4000 de ani.
            Miza derobarii de responsabilitate este imensa.
            Culmea e ca, acum, China nu mai poate face nimic altceva decat sa deschida laboratorul din Wuhan cercetarii cazului.
            De ce nu a facut asta initial, de ce n-o face acum ? (retorice)
            Iar stergerea urmelor in actuala epoca hipertehnologizata, ar fi si mai repede demonstrabila.
            • -2 (4 voturi)    
              Membrii de trib (Miercuri, 22 aprilie 2020, 16:00)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

              Au nevoie sa studieze imprimanta vecinului de la IV ca sa decida daca o bancnota de 100 lei e falsa sau nu .
              • +2 (4 voturi)    
                pur si simplu (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:28)

                Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                esti pacientul zero argumente.
          • 0 (2 voturi)    
            Singura scuza (Miercuri, 22 aprilie 2020, 14:56)

            unins [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            rezonabila, ar fi ca China sa poata demonstra ca virusul a trecut de la liliac la om in urma unei invazii a liliecilor in zonele locuite de oameni. Dar, atat timp cat chinezii, cu aprobarea autoritatilor, au invadat arealele cunoscute ca fiind ocupate de lilieci si au intrat voluntar, in contact cu liliecii si alte animale purtatoare de virus, sunt vinovati si trebuie sa suporte consecintele.
            • -2 (4 voturi)    
              Liliecii (Miercuri, 22 aprilie 2020, 15:57)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui unins

              Traiesc si in US si in Europa . Fecalele lor purtate de vant pot ajunge oriunde . Chestia e ca la 1 miliard de indivizi sansa sa pice ghinionul pe un chinez e mai mare .
              Pentru posteritate asta e un nor de praf pt sustinatorii lui Trump din america . Nu o sa se aleaga nimic din procesul asta nici din altele asemanatoare .
              Tot pentru posteritate stati sa vedeti ce o sa produca miliardul indian !
              • +3 (5 voturi)    
                La acesti vectori te gandeai ?!! (Miercuri, 22 aprilie 2020, 17:40)

                Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                Pai ar trebui sa fie minim 5 pandemii pe an cu vectorii tai !
                Ha,Ha !
                Dar pe tine te preocupa, brusc si persistent, chestia cu procesul contra Chinei, nu-asa ?
                ("asa e, asa e !")
                E, tocmai asta e ciudat la genul asta de postaci "dezinteresati"...
                Chiar daca Trump e un clovn histrionic, la butoane i se cam dă peste mânuţă. Iar când insistă cu un adevăr, stilul ar putea chiar să-l ajute.
                In acest caz, e un pittbull folositor.
                Spere deosebire de un "spittroll"... ca sa zic aşa.
                • 0 (2 voturi)    
                  Folositor ? (Joi, 23 aprilie 2020, 6:24)

                  gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

                  Poate doar ca sa pormeasca WW3 !
                  Deja nu-l impresioneaza 50000 morti .
                  • +1 (1 vot)    
                    Întrebări, întrebări... (Joi, 23 aprilie 2020, 8:41)

                    Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                    Cum crezi că ai ajuns să urăşti (de-a dreptul) un personaj ca Trump, (ridicol şi fără puteri realmente malefice) şi să cauţionezi sau să treci cu vederea regimuri criminale şi totalitare ?
                    Practic, le faci propagandă favorabilă.
                    Are America multe nedreptăţi mici, mari, uriaşe etc., dar mereu un fir de speranţă de corectare a existat.

                    În cealaltă parte, adevărul neconvenabil e permanent vânat şi eventual, lichidat. De cele mai multe ori lichidat.
                    Dacă eşti sensibil şi te oripilează regimurile democratice, democraţia în general, de ce ideologiile totalitare şi criminale au un efect contrar asupra conştiinţei tale ?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Nu e despre Trump (Joi, 23 aprilie 2020, 10:30)

                      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

                      E vorba (asta ma enerveaza rau rau rau rau ) ca arata ipocrit cu degetul la balbaielile chinezilor din ianuarie - care au scuza majora
                      ca au intalnit virusul din postura de necunoscuta completa - dupa care cunoscand totul (in februarie la inceput se stia deja tot) reusesc totusi sa scape complet situatia de sub control in martie ca sa aiba 50k morti in aprilie , de zece ori cat China . E vorba strict de ipocrizie .